Bektasligin gerceyini soylemek dogrumu?

Ali_Haydar

Bektasligin gerceyini soylemek dogrumu?

Mesaj gönderen Ali_Haydar »

Selamun Aleykum,

sizin sitenizi buldum, ve Haci Bektasi üzerine yazdiklarinizi mantikli buluyor ve kabul ediyorum.
Bende Haci Bektasi Veli üzerine sizin görüsünüzü paylasiyorum. Haci Bektasi ögretilerinin sonradan degistirildigine degil, aslinda kendisinin de bu olayin icinde oldugu görüsündeyim.

Ama bu gercekleri Alevi toplumuna direk soylemek yanlis degilmi? Fitne cikarmazmi diye düsünüyorum.Sizin bu konuda ne düsündügünüzü bilmek istiyorum.

Ben burada sizin düsüncelerinizi diger alevi kardeslerimle paylastigim zaman , size bayagi kiziyorlar ve sizin bunu özellikle yaptiginizi Aleviler arasinda fitne cikadiginizi düsünüyorlar. Onun icin sizin bu konudaki düsüncelerinizin ne oldugunu ögrenmek istiyorum.

Selamlarim ve saygilarimla
Ali Haydar
Musa Özateş

Re: Bektasligin gerceyini soylemek dogrumu?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Ali_Haydar yazdı:Selamun Aleykum,

sizin sitenizi buldum, ve Haci Bektasi üzerine yazdiklarinizi mantikli buluyor ve kabul ediyorum.
Bende Haci Bektasi Veli üzerine sizin görüsünüzü paylasiyorum. Haci Bektasi ögretilerinin sonradan degistirildigine degil, aslinda kendisinin de bu olayin icinde oldugu görüsündeyim.

Ama bu gercekleri Alevi toplumuna direk soylemek yanlis degilmi? Fitne cikarmazmi diye düsünüyorum.Sizin bu konuda ne düsündügünüzü bilmek istiyorum.

Ben burada sizin düsüncelerinizi diger alevi kardeslerimle paylastigim zaman , size bayagi kiziyorlar ve sizin bunu özellikle yaptiginizi Aleviler arasinda fitne cikadiginizi düsünüyorlar. Onun icin sizin bu konudaki düsüncelerinizin ne oldugunu ögrenmek istiyorum.

Selamlarim ve saygilarimla
Ali Haydar
Ali Haydar can;
Sizin bugün haklı bir şekilde sorduğunuz soruyu yada sorunu 1987 lerde kendi içimizde de tartıştık,
Önce tesbitimiz doğru mu diye tartıştık sonra bunu halka söyleyelim mi diye tartıştık ve söyleyecek isek hangi uslüpla söyleyelim diye tartıştık.

1-Kanıtlar kaynaklar tesbitlerimizin doğru olduğunu gösteriyordu.
2-o yıllarda Tv miz gazetemiz alimimiz ve konuyla ilgilenen aydınımızda yoktu.Anadoluda bu konuyla İLGİLENEN TEK BİZLER VARDIK ama hiçbir imkanımızda yoktu,öyle bir temel atalımki dürüstlük doğruluk üzerine kurulsun içinde batıl ve yalan ve uydurma olmasınki ilerleyen yıllarda sarsıntılardan etkilenmesin istedik.
Zemin Kuran ve Ehli beyt temeli üzerine kurulsun istedik.DEvrimci bir çizgi koyalım ve ilk muhatabımız alevi aydını olsun istedik. Eğer binayı yıkıp yeniden yapmaz isek eski çürümüş batıl unsurların binayı içten içe kemireceğini ortaya koymak istedik.
Bunu biz söylemez isek dini kültürden ayırmaz isek,tasavvufu tarikatı temizlemez isek bunu kim yapacak? YApmak isteyen ne kadar zorlanacak diye sorduk,ata dinine saldırı tarih boyunca her zaman tepki almıştır ama bununda birileri tarafından yapılmasıda gerekiyordu çünkü ilerleyen yıllarda batıl güçleri karşı safları sürekli besleyeceğini önümüze çıkaracağınıda biliyor görüyorduk,bazı abilerimiz 1989 larda ileride her yere mantar gibi cemevleri yapılacağını ve bunları alevilerin zindanı olacağını taa o zamandan söylüyorlardı,bu nedenle kısıtlı imkanlarla karşı safların can damarına şah damarına vurduk,üç kurşunu da aynı hedefe yönelttik,
Uslübumuzu ne kadar yumuşak tutsakta bu bir devrimdi ve tepki yıkılan şeyin büyüklüğü oranında olacaktı,öylede oldu ama şah damarınıda kestik bugün alevi halkının çoğunda bazı tereddütler varsa ,alevi aydını karşı saflara kuşku ile bakıyorsa bunda bizimde nacizhane katkımız vardır diye düşünüyoruz ve bunu nimet kabul edip şükrediyoruz.
Alevilik konusunu batıl güçler çok hızlı geliştirdiler insanlar fikir sahibi olmadan örgütlendiler tepeden biçimlendirildiler gazi ve sivas olaylarıyla bunu hızlandırdılar kimbilir belki sırf bu yüzden o olaylar tezgahlandı,bu nedenle aydınlanma süreci henüz devam ediyor biz alevi aydınına inanıyor ve güveniyoruzeninde sonunda bektaşilik mikrobundan kurtulacağız bin yıl sürse bile aydın kurtulduğunda avamda kurtulacaktır.
Her çağda devrim hareketi karşı saflarda fitne fesat olarak değertlendirilmiştir bunlara sabredeceğiz ,şu anda tüm dünyadaki 12 imam dostları bizim anadoluda yaşadığımız sıkıntıları yaşıyorlar her bölgenin kendi bektaşı kemali baykalı var ve tüm bu insanlar 12 imamların gerçek kurtarıcı olduğunu öğrenecek ama tabi zamanla sabırla birileri bunun bedelini çekecek ise biz bu şerefe razıyız.
Ali_Haydar

Selam Musa kardes,

evet, sizin düsündüklerinize katiliyorum. Eninde sonunda bunlar söylenmeli. Daha bugün Türkiye`den gelen bir abimizle, sizinde yakindan tanidiginiz, bu konu üzerinden tartistik, ve bu yüzden küstü ve kacti. Hatta bunlari alevi cemaatinde tartismak isterken, aramizda bir sogukluk yasandi. Bu konuyu acma dediler, yoksa bizim aleviler cemaatimize gelmezler. Neyse bu yüzden o kadar sogukluk yasandiki, artik ben ordan uzaklastim.

Ama sizin yaptiginiz dogru. Anlamak isteyen anlar, anlamak istemeyen anlamaz. Baska cagre yok. Bu yanlisliklari dogrulamak istiyorsak, temelinden baslamaliyiz.

Sizlere sabir ve basari diliyorum.
Ali Haydar
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ali Haydar Can

Dis ülkeden yazdigin belli , benim gibi..Merak ettigim nerden yazdigin ve hangi Cemaate veya Dernege gittigindir , kimler sana karsi cikmistir .belki bakarsin ayni sehirde yasiyor olabiliriz , aciklarsan sevinirim .
gerci aciklamak zorunda degilsiniz ,Merak iste ..

saygilar
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ali_Haydar

Selam ali muhsin,

ben almanya berlin sehirinden yaziyorum.
Cemaatin ismini acikca yazmak istemiyorum, ama eger email-adresini verirsen sana oradan yazabilirim.

saygilar
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ali Haydar Can

Dernegi aciklmana lüzum yok .. Bahsettigin Cemaati Cok iyi taniyoruz ve gerek benim ve gerekse bazi arkadaslarin onlarla bazi sorunlari olmustur ..ne yazikki Bahsettigin kisiler klasik düsünceleri (Atalarinin Düsünceleri dogrultusunda hareket ederek ) Aleviligin önüne Bektasiligi, 12 imamlarin önüne Haci Bektas Abdal musalari Farkinda olmadan koymaktadirlar.Bu görüslede Farkinda olmadan Alevilige hizmet degil, Hezimete ugrattiklarinin farkinda bile degiller ne yazik,ki ! Aleviligi Bektasilikle bir tutan Bahsettigin Dernek gercekte Bu görüsle Aleviligi temsil etmediklerinide acikca yazabilirim !! Zira Alevilik Hak ve Batil ile birlikte yürümez !!

Ayrica Diger klasikciler gibi Onlarda, Savundugumuz görüse karsi olup gerceklerle israrla yüzlesmek istemedikleri gibi israrlada Hakla birlikte Batili ( Bektasiligi ) savunmaktalar... Biz isterizki onlarda Bu Özgür Platformda Görüslerini aciklasinlar. Bektasilik konusunda Delillerini sunsunlar. Biz Bekliyoruz Cesaretleri varsa Buyursunlar ...

Saygilarimla
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön