önemli bir soru?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sugar_alis

önemli bir soru?

Mesaj gönderen sugar_alis »

arkadaşlar sizlerin deyişlere , bağlamaya ve semaha bakış açınız nedir bu benim için çok önemli ben deyiş dinlemeyi çok severim mesela
Musa Özateş

Re: önemli bir soru?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

sugar_alis yazdı:arkadaşlar sizlerin deyişlere , bağlamaya ve semaha bakış açınız nedir bu benim için çok önemli ben deyiş dinlemeyi çok severim mesela
zaten bu soru cevabı bilinirse ewpey yol alınmış olur önemli bir sorudur haklısın.
olaya sanat yada musiki açısından bakarsan yada kültür açısından bakarsan bizde semahı sazı bağlamayı severiz zaten sazda semahta kültürel olaylardır,

ama sazı semahı din alanına sokarsan ibadetin unsuru olarak halka sunarsan 12 imam yoluna en büyük ihaneti fitneyi sokmuş olursun.

deyiş başka birşeydir şiir niteliğindedir şiirlede birçok şey aktarılır bu amaç değil araç yada aracıdır ama şairlerin şiirleriylede fıkıh yada din kurulamaz bunlar yararlanmamız gereken şeylerdir ama kendi yerlerinde kalmaları şartıyla
fıkıhın önüne geçmemelidirler.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Asılda deyişler bestelenmemiştir yazan tarafından bu besteleme işi sonradan olmuştur. Bence deyişler de yanlış bir taraf yoktur. Dinlenilir söylenilir. Ama asla işi eğlence havasına sokmamak lazım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
sugar_alis

Mesaj gönderen sugar_alis »

ben dinlediğimde ruhum dimleniyor
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben de kötü bir şeydir demedim ki. Bizim kültürümüzde bu şekilde ortaya çıkmış. Başkalrınınkide de farklı bir tarzda ortaya çıkmış olabilir. Sakınca yoktur. Ancak işi eğlence havasına sokup, içkili ortamlara sokup saçmalamak yanlıştır diyorum ben.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön