Şeriat Mahkemesi ve Dede

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Hakikat-ı Evvel

Re: Şeriat Mahkemesi ve Dede

Mesaj gönderen Hakikat-ı Evvel »

Kadı: İbrahim Selamet Efendi, son sözünü söyle. İslamın umdelerine bağlı kalacağına ikrar veriyor musun? Şeyh Hamdullah’ın mahkemede söylediklerini duydun, dinledin, Onun izinden gitmeyeceğine tevbeler olsun mu?

İbrahim Selamet Efendi: Ağam Şeyh Hamdullah’tan sonra bana bu dünyada yaşamak haram olsun. Onu darağacında görüp sağ dönersem Allah’ın kulu olmayayım. Yaşarsam onun izinde, ölürsem onun yolunda öleyim. Son sözüm budur!

Kadı: Memiş bin Habib, sen söyle. İslam dinine ve devleti İslam Halifeyi Müslüman olan Padişahımızın idareyi icraatına muhalif olmayacağınıza, pişman olup tevbe ve yemin edersen ifadene devam edelim mi?

Memiş bin Habib: Dergâhımız Şeyhi Seyyid Hamdullah Efendi’nin izinden gideceğime, ölümde dirimde onun mübarek fikirleri ile olacağıma yemin ederim.

Kadı: Koçaroğlu Halil İbrahim, sen söyle. Ya din-i İslama dönmeyi kabul edersin, tevbe edersin. Ya da Kanın şimdi senin boynunda!

Koçaroğlu Halil İbrahim: Hz. Hüseyin Kerbelâ’da Yezitten medet beklemedi. Onun mübarek şehit kanıyla İslam dini yolunu karanlıklardan ağarttı ise senden ve mahkemenizden medet ve merhamet beklenemez. Şeyhimizin yolunda, izinde hiç hata görmemekteyiz. Aynı akıbetin aydınlık olduğuna inanıyorum. Son sözüm budur!

Kadı: Resul bin Derviş Hüseyin, sen son sözünü söyle.

Resul bin Derviş Hüseyin: Ben Hak-Muhammet-Ali Yolundan sapmadım. Sizden ve mahkemenizden medet mürüvvet beklemem. Şeyh Hamdullah Efendi’nin bütün ifadelerine aynen katılıyorum. O Ahirette Cehennem’e giderse bana Cennet haram olsun. Kadı, sen son sözünü söyle!

Kadı: Hüseyin Balım, sen sön sözünü söyle

Hüseyin Balım: Kadı Kadı, benim son sözüm, Çelebi Hamdullah’tan sonra bu dünyada yaşamak bana haram olsun. Allah dünyada, ahirette bizleri ayırmasın. Sana ne söyleyeceği mişim? Son sözdür!

Kadı : Bektaş Resul, sen son sözünü söyle.

Bektaş Resul: Kadı Kadı, bize kalmayan bu dünya size de kalmaz. Çelebi Hamdullah Efendi’nin kaç gündür verdiği ifadeyi aynen tensip ediyorum. Diyeceğim yoktur!

Kadı: Derviş Yusuf, sen son sözünü söyle.

Derviş Yusuf: Çelebi Hamdullah asılınca bana bu dünyada yaşamak haram olsun. Onun nurlu yoluna aynen katılıyorum. Zerre kadar ne bir kusuru var, ne kabahati var. Günahsızdır. Ben de onun ifadesini tensip ediyorum, izinden gidiyorum. Ben de günahsızım. Sözüm budur!

Kadı, “Temmatil Mahkemet-ül Şeria-i İslamdır, yaz kâtip efendi!” dedi.
Perşembe günüdür. Hacı Hüsrev Çavuş ve arkadaşı mahkemeye gelir. Hamdullah Efendi ayakta, Kadı ve muavini ile Müftü postlarına oturmuşken İstanbul’dan gelen çavuşlar içeri girip bir zarfı Kadı’ya takdim eder, geri geri çekilip, ayakta beklerler. Zarfı açan kadının yüzünün rengi değişir. Tekrar tekrar İstanbul’dan gelen emre, ardından çavuşlara bakar. “Vay, vay… Bir gün evvel niye asmadım?” diye elini dizine vurur. Hırsla Müftüye dönerek, “Bu vebalden nasıl kurtulacaksın? Şeyhin infazını sen geciktirdin!” der.
Müftü, “Mahkemenin kadısı sensin, sorumluluk da yetki de sana aittir. Ne olmuş, emirde neler var?” der.
Kadı, “Ne olacak, Şeyhülislamın Muhammet Tahir Efendi imzalı yazısı ile tuğralı padişahın emr-i fermanını bildirir” der. Eliyle yukarı kaldırarak gelen yazıları yelpaze gibi sallar. “Şeyh Hamdullah’ın idamından sarf-ı nazar edilerek Amasya’ya sürgün edilmesi isteniyor.” der.
Zarfın içinde, Şeyhülislam M. Tahir Efendi’nin, Şeyh Hamdullah Çelebi’ye yazdığı özel bir mektup da vardır. Onu mahkeme kâtibine vererek seslice okumasını ister. Sonra Hamdullah Efendiye verir.
Hamdullah Efendi ayakta gözden geçirir. İstifini bozmadan, idamdan kurtulma sevincini gösteren bir hareket yapmadan vakur ve edalı şekilde, “Kadı Efendi, bendeniz Hacıbektaş kasabasındaki dergâhıma dönebilir miyim? Veya mahkemeyi devam ettirecek misiniz?” der.
Kadı, “Şeyh Efendi, Kırşehir Mutasarrıflığı ile konuşayım, seni ve kardeşin İbrahim Selamet’i tefrik edilecek çavuş nezaretiyle Amasya Kadılığına göndereceğim. Şimdilik kasabana git, öbür Cuma günü kadılığımıza gelirsin.” der.

Gözlerim Yollarda Uykular Gelmez
Gülbengi Çektiğim Erenler Gelsin
Tabib Gardaşlarım Halımdan Bilmez
Halimi Sırrımı Bilenler Gelsin

Yürü Kasım Dede Çareni Ara
Emek Zahmet Çekme Nafile Yere
Yezid Aslı Talip Gelmez Bu Yola
Can Verip İkrara Duranlar Gelsin

Kasım Dede (19. yy)
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Sunu süresiz atalim diyorum. Hani bir söz vardir: Yüz verdik deliye, deli s**** haliya." Bunlara acinmaz. Atalim gitsin. Bizleri dinlemiyor bile. Yazdigi yazilarin tümünede silelim diyorum.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

dinlemiyor çünkü hakkın peşinde değil gerçeği aramıyor
bu yüzden cevap vermiyor çünkü veremeyeceğini biliyor
pislik bektaşi ilkelerini ve uydurduklarını her siteye yazıp gidiyor
hani iblis derya
ne kadarını saptırırsam kardır
bunnki de böyle
üç kişiyi saptırsa buna yeter adamın görevi bu
evet bencede bu adam susturulsun bunun hoşgörüyle ilgisi yok çünkü tartışmıyor rezil olsada pislik yaymak için görevli
Hakikat-ı Evvel

Mesaj gönderen Hakikat-ı Evvel »

Musa Özateş yazdı:dinlemiyor çünkü hakkın peşinde değil gerçeği aramıyor
hani iblis derya
bunnki de böyle
evet bencede bu adam susturulsun bunun hoşgörüyle ilgisi yok çünkü tartışmıyor rezil olsada pislik yaymak için görevli
:) hak gelince batıl zail oldu değil mi?

nasıl sustunuz cevap bile veremeyecek hale hale geldinizde dilinizden küfr akmaya başladı..

Kur'an yoluna gelin, Hakk-Muhammed-Ali yoluna gelin..

En azından, milyonlarca Aleviye küfr etmeyei bırakın herkesin inancı kendisine. Biz siz şiilerin inancına karışmıyoruz.

ister camiye ister gidin kliseye, herkesin dini kendine... Fakat sizde Alevilere saldırmayı hakaret etmeyi..bırakın..

Kafanızdan uyduruk ve iftiralarla dolu yalanlarla Aleviliği karalayacağınıza , bilmiyorsanız işin ehlinden öğrenin. neyi nasıl yaptıklarını hal ve hareketlerini Kur2anın hangi ayetine suresine dayandırdıklarını öğrenin

söylemediklerini, ağızlarından çıkmayanı söylemiş gibi göstermeyin, iftira ve yalan atmayın..

Saygı gösterin ki saygı göresiniz..

Alevilerin çoğunluğu Şiileri sever, en azından hakk-*Muhammed-Ali 12 İmam zikri hürmetine kendilerine yakın bulur..

ama sizler tiksindiriyorsunuz. iğrendiriyorsunuz..
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Hakikat-ı Evvel yazdı:
Musa Özateş yazdı:dinlemiyor çünkü hakkın peşinde değil gerçeği aramıyor
hani iblis derya
bunnki de böyle
:) hak gelince batıl zail oldu değil mi?

nasıl sustunuz cevap bile veremeyecek hale hale geldinizde dilinizden küfr akmaya başladı..

Kur'an yoluna gelin, Hakk-Muhammed-Ali yoluna gelin..

En azından, milyonlarca Aleviye küfr etmeyei bırakın herkesin inancı kendisine. Biz siz şiilerin inancına karışmıyoruz.

ister camiye ister gidin kliseye, herkesin dini kendine... Fakat sizde Alevilere saldırmayı hakaret etmeyi..bırakın..

Kafanızdan uyduruk ve iftiralarla dolu yalanlarla Aleviliği karalayacağınıza , bilmiyorsanız işin ehlinden öğrenin. neyi nasıl yaptıklarını hal ve hareketlerini Kur2anın hangi ayetine suresine dayandırdıklarını öğrenin

söylemediklerini, ağızlarından çıkmayanı söylemiş gibi göstermeyin, iftira ve yalan atmayın..

Saygı gösterin ki saygı göresiniz..

Alevilerin çoğunluğu Şiileri sever, en azından hakk-*Muhammed-Ali 12 İmam zikri hürmetine kendilerine yakın bulur..

ama sizler tiksindiriyorsunuz. iğrendiriyorsunuz..
aleviler zaten şiidir çarpıtma
biraz şerefin varsa alevilere küfrettişğimiz birtek cümle yaz
yazamıyorsan şerefin yok demektir
saygı hak edene gösterilir
senin bizden tiksinmen normaldir fıtrata uygundur duygularımız karşılıklıdır
12 imamların yolunu çarpıtan herkes karşısında bizleri bulşacaktır bunu artık öğrenin
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bektasi Misjoner Bozuntusu

Utanmasan Pamuk Prenses ve yedi cüceler hikayesini Alevilik diye yutturacaksin ..bugüne kadar Yazdiklarinin hic biri 12 imam Kaynaklarindan olmadigi gibi Tipik Osmanli Hikayelerinle Alevileri kandirmaya calisip mikrop saciyorsun-uz..Senin " Sizin " bu Yaptigin Misjonerlik faaliyetlerini Sinasi koclar Ulusoylarda yapmisti, simdi sende onlarin metodunu kulanarak ikiyüzlü davraniyor Yezitlik yapiyorsun-uz !! nasilmi Biz Aleviler Sizin gibi Bektasi veya nedi-ü belirsiz Misjonerlerin Maskesini düsürünce, Siz Muaviye oyunu yaparak bizlerin Alevilere Küfür ettigimizi yaziyorsun ,zaten böyle Serefsizlikte Siz Neci olduklari belli olmayan Tefrikci Sebatayist Bektasilerden beklenir....Burda Vahabi Selefi usulü kulanarak Alevilgi öne sürüp kendi Pis emelerinizide böylece gizleyemesiniz !! Sizin ne kadar Sii Alevi Düsmani oldugunuzu artik herkes biliyor, Amerikan israil ve bazilarinin Sermayesiyle Cemevleri acip icinde Alevi Sii ayrimi yaparak Tefrik ve nifak Tohumlari ekiyor ve ardindan Utanmadan arlanmadan Hosgörü saygidan söz ediyorsunuz ,her yazinizda Münafiklik, her yazinizda sinsilik gördük görüyoruz ! Alevilik Adina Bektasilik Mikorbunu bizlere bulastiramassiniz , Gidin Misjonerliginizi baska yerlerde yapin ve Alevilerden uzka durun !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön