Artması ve Eksilmesi Muhtemel Olduğu Zaman ....İmam Cafer Sadık ( as)

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
beyazgül12

Artması ve Eksilmesi Muhtemel Olduğu Zaman ....İmam Cafer Sadık ( as)

Mesaj gönderen beyazgül12 »

100-(7)...Muhammed b.Ziyad şöyle rivayet etmiştir:

Yunus b.Zabyan ' ın şöyle dediğini duydum:

Ebu Abdullah 'ın ( İmam Cafer Sadık as) yanına gittim ve dedim ki :

Hişam b. Hakem büyük laflar ediyor. Ben bunlardan bazısını sana özetleyeceğim ." Allah ın cisim olduğunu iddia ediyor. Bun da şu şekilde gerekçelendiriyor : " Varlıklar ,cisim ve cismin fiili olmak üzere iki kısma ayrılır. Yaratıcının fiil mahiyetinde tasavvur edilmesi caiz değildir ; ama fail anlamında tasavvur edilebilir ."

Bunun üzerine Ebu Abdullah ( İmam Cafer Sadık as) dedi ki :

" Yazıklar olsun ona ! Cismin sınırlı ,sonlu ve suretin sınırlı ve sonlu olduğunu bilmiyor mu ? Allah için sınırlılık ihtimali olduğu zaman artma ve eksilme ihtimali de olur. Artması ve eksilmesi muhtemel olduğu zaman bu , onun yaratılmış olduğu anlamına gelir ."

Ddim ki :" Peki ,ne diyeyim ?"

Dedi ki :

" Allah ne cisimdir ,ne surettir . Cisimlerin şekillendiricisi ,suretlerin biçimlendiricisidir. Bölünmezdir ,sonsuzdur .Artmaz ve eksilmez. Eğer dedikleri gibi olsaydı yaratanla yaratılan ,inşa edenle inşa edilen arasında bir fark olmazdı. Fakat Allah varlıkları inşa edip ortaya çıkarandır. Cisim verdiği ,suret öngördüğü ve inşa edip ortaya çıkardığı varlıkları birbirinden ayırmıştır. Hiçbir şey O ' na benzemediğine göre O ' da hiçbir şeye benzemez ."

Tevhit /sayfa no /125

"

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön