Regaip Gecesinin ( Kandili) Amelleri

beyazgül12

Regaip Gecesinin ( Kandili) Amelleri

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Allahumme Salli Ala Muhammedin ve Al i Muhammed ve accil Ferecehum

Öncelikle bütün Ehlibeyt dostlarının ve forum sakinlerinin Regaip Kandili Mübarek olsun ...

REGAİP GECESİNİN (KANDİLİ) AMELLERİ

Recep ayının ilk Cuma akşamına Leyletu l Regaip; gecesi derler. Bu gece için oldukça fazla faziletler sayılmıştır.Bu gecenin mahsus ameli ise şöyledir:

Perşembe günü oruç tutmalı .Akşam namazı ile yatsı namazı arasında 12 rekat namaz kılmalıdır.Namaz şu şekilde kılınmalıdır:

Namazlar sabah namazı gibi ikişer rekatlık olarak kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 3 defa Kadir Suresi ve 12 defa ihlas suresi okunmalıdır.

12 Rekat namaz bittikten sonra 70 defa şöyle demelidir:

" Allahumme Salli Ale Muhammed en Nebiyyil Ummi ve ale Alihi"

Anlamı:"Allah ım! Ümmi peygamber Muhammed ve Ehlibeytine rahmet et."

Sonra secdeye gitmeli ve 70 defa şöyle demelidir:

"Subbuhun Kuddusun Rabbul Melaiketu ver Ruh"

Sonra secdeden kalkmalı ve 70 defa şöyle demelidir:

"Rabbiğ fir verhem ve tecavez amme te lem inneke entel aliyyul azim."

Anlamı : Allah ım bağışla merhamet et .Hakkımızda bildiğin şeylerden (kötülüklerden )geç; doğrusu en yüce ve ulu ancak sensin."

Yeniden secdeye gitmeli ve yeniden 70 defa şöyle demelidir:

"Subbuhun Kuddusun Rabbul Melaiketu ver Ruh"

Anlamı : Melekler ve Ruhun rabbi olan Allah mukaddes ve bütün noksanlıklardan münezzehtir.

Sonra Allah tan dileklerini istemelidir

Hz Resulullah efendimizin buyurduğuna göre Regaip gecesinde bir çok günahlar bu gecenin hatırına bağışlanır ve her kim bu namazı kılarsa kabre konulduğu ilk gece Allah Teala bu namazın sevabını ona güzel ,parlak ve güzel bir yüzlü olarak gönderir. Fasip bir dille ona ey benim habib im! müjdeler olsun ki her şiddet ve zorluktan kurtulanlardan oldun ."Ona sen kimsin ? Allah a yemin ederim ki senin gibi güzel yüzlü birisini görmedim,senin sözlerinden daha tatlı bir söz duymadım ve senin kokun gibi güzel kokulu bir koku koklamadım."der. O da ben falan yılın falan ayında falan gece kıldığın namazın sevabıyım. Senin yanına hakkını eda etmek için geldim.Yalnızlığında birlikte olalım ve vahşeti senden gidereyim.Sur üfürülünceye kadar kıyamette ben senin üstüne göge olacağım. Dolayısıyla mutlu ol ki asla senden hayır yok olmayacaktır....

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön