Cem ve Cem Evi Gerçeği

hakikat

Mesaj gönderen hakikat »

klasik düsünceniz var ,evet senelerdir Cemevlerinde Aleviler asimile edilip Sömürlümüstür ,Tüm Hürriyetleri elerinden alinip Diktatör Sebatayist Dedelerin oyuncagi olmustur .Simdi uyanis devridir ,Alevilerin uyandigni ve Bektasi Sömürüsüne karsi cikip gercek Aleviligin ne demek oldugunu arastirdiklarini Kuran Ve Ehli Beyte baglandiklarini görebiliyoruz Rahatsizliginiz bunun icinmi ? Sucmu isliyoruz ? yoksa deyminizle Ikrardanmi döndük ?
Nasıl uyanacak Aleviler peki sevgili can. Cem evlerine birer minare dikip ezan mı okutmaya başlayacaksınız? Dedeleri alıp yerlerine hocaları koyup namaza mı başlatacaksınız? Zaten sizin yapmanıza gerek yok diyanet elinden geldiğince yapıyor bunları.

Dilinize bir bektaşi, sebatay dolamışsınız. Aslında evet Alevilik dört bir yandan sarılmış. Herkes kendisine göre bir şeyler ekleyip çıkartmaya çalışıyor. Ateistler inançsızlaştırma, Şiiler şiileştirmeye, Şamanlar, şamanist inançlara bağlamaya çalışıyor.

İşin garibi bir sürü Alevi sitesi var. Bunlardın içerisinde "Alisiz alevilik" den bahseden var. "Alevilik şamanizmdir" diyenler var."Alevilik Ehlibeyttir" diyenlerde var.Buna rağmen hepside semahı ve cem evini benimser. Fakat ilk defa burada "Semah ve Cem evini" red eden bir Alevi anlayışı ile karşılaşıyorum.

Fakat anlamamız gereken nokta şu. Alevilik ne şiiliktir, ne ateistliktir ne şamanlıktır. Alevilik aleviliktir.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

ya bırakın ezberden konuşmayı. delilsiz, tarihsiz mesnetsiz yamayı bırakın Allah aşkına. Görünene bakmakla olmuyor, süreci incelemek lazım.
Aleviliği Kuran ve Ehl-i Beyt anlayışından uzaklaştırmaya çalışanlar nasıl Alevi olabiliyor? o bahsettiğiniz sözde Alevi sitelerinin kaçında Alevilikten Kuran ve Ehl-i Beytten bahsediliyor.
varsa yoksa siyaset cemevleri, chp, madımak başka hiçbir şey yok?
İnsanlar Kerbela mesajına ulaşmasın diye madımak kebapçısı muze olsun mu olmasın mı hâlâ bunu tartıştırıyorlar size. Yeter artık uyanın biraz. Aklınız kullanın.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
hakikat

Mesaj gönderen hakikat »

Evet can doğru söylüyorsun.

Zamanında Yavuz Selim binlerce Aleviyi öldürdü birileri çıktı " bırakın bunları yanlış yoldasınız önce doğru yola dönün" dendi unuttular.

Sonra diğerleri geldi gene sesimiz çıkmadı.

Sonra Çorumda, Maraşta katlettiler. " Münferit olaydır. Aklınızı kullanın olan olmuş " dediler gene sustuk.

Sonra Sivas. Göz göre göre 37 kişiyi yaktılar. Devlet - millet el ele verdiler ve yaktılar. Güzel ülkemin güzel insanları yine yaktılar bizleri.

Yine siz diyorsunuz ki " İnsanlar Kerbela mesajına ulaşmasın diye madımak kebapçısı muze olsun mu olmasın mı hâlâ bunu tartıştırıyorlar size. Yeter artık uyanın biraz. Aklınız kullanın. "

Evet artık akılladık. Aklımızı kullanıyoruz. Bir daha kimse Alevilere bunları yaşatmayacak, yaşatamayacak.

Sizin küçümsediğiniz "Madımak" Aleviliğin küllerinden doğduğu yerdir.

Eğer siz kendinize Alevi diyorsanız bu katliyamları unutmayın, unutturmayın. Yoksa tekrar yaşarsınız.
Kullanıcı avatarı
Talha

Mesaj gönderen Talha »

Evvela şunu söyleyeyim hakikat can. hiçbir zaman hakka karşı batılı savunma yoksa batıl deryasında kaybolur gidersin. eğer Aleviyim diyorsan Namaz kılarsın ve islamın diğer farizalarına iman getirip bunları yaparsın yok direnirsende bizler değil sen kaybedersin kaybetmeklede kalmayıp birçok insanı peşinden felakete sürüklersin.

MÜCAHİD rumuzlu mümin kardeşimiz Namaz hakkındaki vacip bilgileri vermiş bunları iyice oku. saz cem dede kültürel olgulardır. semah ise tasavvufi bir olgudur ve mevlevilerdede vardır ancak dini bir vecibe değildir.

cümle peygamberler, Hz.Peygamber(s.a.v), ehlibeyt, ashabı kiram ve 12 imamlar ve de evliyalar Din gemisini Namazla yürütmüşlerdir ve sende bunu esas alaraktan müslümanlığını devam ettir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hakikat can kardeşim,
madımak'ı gündeme getiren insanların bu yolda samimi olduklarına inanmıyorum. Bahsettiğin o kadar Alevi vakfı derneği, sitesi;
Hz Hüseyin'e bir dizide hakaret edilince neden ortada yoktu. Neden hiçbiri protesto etmedi. İşte samimiyet ortada. Sen Kerbela'dan konuşsan, Kerbela'nın mesajının manasına ulaşmaya çalışsan o zaman her şey de diri kalır, kimin zalim kimin mazlum olduğu aşikar olur.
Hakkı batılı ayırmak istiyorsan, o zaman Kerbela kıyamını anlamaya çalış.
Anlamadığım bir şey var, bazı şeyleri ağızlarında sakız edenler, Aleviliği başörtüsü, İslam, Kuran karşıtı gibi gösterenler, Aleviliği İslam dışı inançlara bağlama gayretinde olanlar; Peygamber'e ve Ali as'a Avrupa'da bir resim sergisinde hakaretedilince ne açıklama yapmıştı, siz bu açıklamaları ya da Ehl-i Beyt'e yapılan hakaretlere sessiz kalınmasını içinize sindirebiliyorsanız ben bir şey demiyorum.
Bak kardeş,
Lütfen objektif ol, burada biz sana laf atarız sen bize laf atarsın. O zaman verimli bir şeyler olmaz. Girer girmez bizi nurculukla suçluyorsun, ondan sonra hakaret etmeye doğru bir seyir haline geçiyorsun. Hani insan sevgisi, 72 millete bir bakıyordunuz. Neden o zaman bize de düşüncelerimize de hoşgörüyle bakmıyorsunuz?
Bakın objektif olun, Hakk'ın nişanelerini tanıyın ki Hakkı da tanıyasınız. Size asred veriyorum, o gemiden asla ayrılmayın helak olmayın: Kuran ve Ehl-i Beyt (as)..
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

hakikat yazdı: Evet artık akılladık. Aklımızı kullanıyoruz. Bir daha kimse Alevilere bunları yaşatmayacak, yaşatamayacak.

Sizin küçümsediğiniz "Madımak" Aleviliğin küllerinden doğduğu yerdir.
.
Bu kafayla giderseniz, dini, 12 imamınöğretilerini bir kenara bırakır, ateistleşmeye devam ederseniz, birileri birilerinin maddi pekiştireçleriyle daha çok katledecek bizi. Sorumluları sizin gibi hareket edenler olacakken zararı tüm Aleviler görecek.

Alevilik asla küllenmedi. Hep diriydi. Madımak dediğin nedir senin ya? Koskoca bir inancı madımakta ölen ataistlerin ölümüne bağlıyorsun. Saçmalık!
hakikat

Mesaj gönderen hakikat »

Öncelikle şunu bilin size hakaret etmedim. Size NURCU denmesini hakaret olarak sayıyorsanız bilmiyorum.

İkincisi bir şeyler yazacaktım ama son sözünüz ile zihniyetiniz belli oldu.
Alevilik asla küllenmedi. Hep diriydi. Madımak dediğin nedir senin ya? Koskoca bir inancı madımakta ölen ataistlerin ölümüne bağlıyorsun. Saçmalık!
Belki sizin için Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asaf Koçak, Asım Bezirci ve daha 12 yaşında olan Koray Kaya " madımakta ölen ateistler " diye küçümseyeceğiniz şeyler olabilir. Emin olun o insanlar sizlerden çok daha fazla hizmet etmişlerdir bu yolda.

Tartışmayı anlamsız buluyorum. Cem i reddeden, semahı reddeden bir anlayış olduğunuzu farkettim ama Madımaktan böyle bahseden bir Alevi benim şaşırtıyor.

İşte sizin yolunuz bu can kusura bakma. Ölenler gözünüzde ateist " ne olacak ateistti ölsün " mantığı. Zaten yakanlarda " Allahuekber. Gebersin tüm ateistler " diye yakmışlardı. Ne güzel sizde onları destekler gibi olmuşsunuz.

Şunu iyi bilin Madımak unutulmaz. Kerbela'da haksızlığa uğrayan ve öldürülen masunlar gibi.

Bizim yolumuz "insanlık" yoludur. İnsanın dinine imanına bakmayız. Mazlumum dini sorulmaz. Sonuna kadar haksızlıkların karşısındayız ve sonuna kadar bu yolun bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Selametle kalın.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Nasıl uyanacak Aleviler peki sevgili can. Cem evlerine birer minare dikip ezan mı okutmaya başlayacaksınız? Dedeleri alıp yerlerine hocaları koyup namaza mı başlatacaksınız? Zaten sizin yapmanıza gerek yok diyanet elinden geldiğince yapıyor bunları.
Dedim ya klasik bir düsünceniz var ! Cemevlernde Sizleri nasil 12 imam yolundan Kuran ve Ehli Beyt hükümlerinden ne kadar uzaklasttirdiklarinin farkindamisniz acaba ? hangi Cemevlerinde " Aliyenveluyullah" sesleri cikiyor ? hangi cemevlerinde Imamlarimizin bize önerdikleri dini hükümler anlatiliyor ? sadece Ehli Beyt isimlerini dillerinde dolasitirp sahte Timsah göz yaslari ile halki nasil sömürdüklerinden baska ne görebiliyoruz peki ??? !! onun yerine ilaki zorla dayatma olarak Bektasilik Haci bektas öne sürürülüyor ve dini hükümlere Düsman edliyor örnegin ( islam dini sünniliktir ) imaji Alevilere lanse edilmek isteniyor ...,Nasil olacak diyorsun Gerceketende sende Ehli Beyt sevgisi varsa Imam Ali Sevgisi varsa kendi iradenle kimsenin ( Dedelerin Babalarin ) etkisi altinda kalmaksizin ,birde kendin bu yolu arastir bu siteyi incele ve buna benzer sietleri incelemeni ve diger Bektasi siteleri ile kiyaslamani öneriyorum ,bunu yaptigin taktirde mantiginla icindeki Ehli Beyt sevgisi ile hakki batildan ayirabilirsin ,ozaman bildiklerini Halka sende anlat bizler sana yardimci bile oluruz , Ali nin izinden gitmek sazla sözle semahla olmaz ! Ali gibi Yasamak ancak Alevilik olunur ..bizlerinde Diyanete ihityaci yok !! dikkat etmissen Bektasilerin ve Diyanetin el ele verip Alevilere yaklasmalari ve Asimile etme politiklarina karsi ciktigmizida görebilirsin... siteyi ve yazilari okumani öneriyorum ..!

Dilinize bir bektaşi, sebatay dolamışsınız. Aslında evet Alevilik dört bir yandan sarılmış. Herkes kendisine göre bir şeyler ekleyip çıkartmaya çalışıyor. Ateistler inançsızlaştırma, Şiiler şiileştirmeye, Şamanlar, şamanist inançlara bağlamaya çalışıyor.
Bugün Sebatyistlerin Alevilerin icerisne girmeleri dogrudur ve hakikattir verecegim adresse sadece kiyaslamani öneriyorum

http://www.alevisesi.com/forum/phpbb2/v ... php?t=1080

bugün dahi karanlik gücler alevilerin uyanmasindan rahatsiz olarak onlari türlü muaviye hilleleri ile Alevileri yolundan uzaklastirmak istiyor , ancak "Siiler Siilestirmek istiyor" düsnceniz cok mantiksizdir !! Siilik demek Ali taraftari demektir !! Aleviler ise Ali taraftarlaridir Alevidir Caferidir Siidir ama asla Bektasi degildir !!! , Bu nendnle bektasiler bu lafi gizleyip Alevilerin Sii olmadiklarini Anadolu Alevisi olduklarini idia edip Siilik Düsmanligini Alevilere pekinlestirmek istiyorlar. bunuda Vahabilerin mali ve maddi desetegi ile yapatiklari artik ortadadir sünki Vahabi kesimiden Siilige ( Ali taraftarlarina düsmandirlar ) hata yapmamanizi ve incelemenizi öneriyorum...

İşin garibi bir sürü Alevi sitesi var. Bunlardın içerisinde "Alisiz alevilik" den bahseden var. "Alevilik şamanizmdir" diyenler var."Alevilik Ehlibeyttir" diyenlerde var.Buna rağmen hepside semahı ve cem evini benimser. Fakat ilk defa burada "Semah ve Cem evini" red eden bir Alevi anlayışı ile karşılaşıyorum.

evet dogurudur bugün dahi Pkk, Tkp ,Bektasiler ,Sebatyist buna benzer vs Siteler dahi Alevilikten cemden söz ediyorlar ve cemevlerinin ibadethane olduklarinin altini ciziyorlar ,sünki Cemevleri onlara göre iyi bir toplama kampi ve iyi bir simile yuvasidir !!! iki saz dört dem birkac Nedi-ü belirsiz Dede bozunutusu ile Alevileri Kuran ve Ehli Beyt inancindan uzaklastirmak icin tüm hillelerini ortaya koyuylar ,oysaki Alevisesi.com ve bunun gibi siteler onlarin (karanlik güclerin ,sahte Alevilerin ) sömürü düzenine karsi geldigi icin Alevileri uyandirdigi icin ,sizin icin ilk defa bu gibi siteyle karsilasmanizda dogaldir , sünki bizler atalarimizin izinden degil Kuran ve ehli Beyt izinden gitmemiz gerekmezmi ..semah cem gibi gelenekleri kültür faaliyetleri asla Alevilik inanci ile bagdasmaz ! artik Bektasi önderlerinin bu gibi oyalama taktiklerine inanmayin...
Fakat anlamamız gereken nokta şu. Alevilik ne şiiliktir, ne ateistliktir ne şamanlıktır. Alevilik aleviliktir.
tipik Bektasi dedesi gibi konusuyorsun Vahabiler gibi görüsün var (kusura bakma ) dedigmiz gibi Siilik ( Ali Taraftarligidir !!! ) her Alevi Ali (as) min taraftari ise Alevilerde Siidir !! bunuda siz bilmeniz gerekir ..!! umarim bu düsünceniz degisir ve Alevilik ve Siiligin bir oldugunu bunlari ayiranlrin Muanfik ve Ehli Beyt Düsmanlarinin olduklarini anlarsiniz ...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Öncelikle şunu bilin size hakaret etmedim. Size NURCU denmesini hakaret olarak sayıyorsanız bilmiyorum.
Nurcu kelimesini bize yakistirip sonrada hakaret etemdin sözü ile geri cekilmen bir kere Ayiptir , biz Aleviliyiz her Alevi gibi Aleviligin Kuran ve Ehli Beyte baglanmlarini ve Bektasilik denen VAHABI zihniyetinden vede onlarin yalan, hillelerinden, sömürü sistemlerinden, Dikta hükümlerinden ayrilmalarini ve Saf Alevilerin bu Sinsi Kisilerin oyununa gelmemelerini tavsiye ediyor uyariyoruz ...!!! Nurcular ise Alevi Düsmanlaridir onlar nekadar Bir Alevinin ucuruma sürükledigni görseler ona cok sevinirler ..bize Nurcu demen onlara esit tutmani elbetteki Hakaret olarak görüyoruz ! eger aklin varsa söylediklerini birekez daha gözeden gecirmeni tavsie ediyoruz !
hakikat

Mesaj gönderen hakikat »

ali muhsin yazdı:
Nurcu kelimesini bize yakistirip sonrada hakaret etemdin sözü ile geri cekilmen bir kere Ayiptir , biz Aleviliyiz her Alevi gibi Aleviligin Kuran ve Ehli Beyte baglanmlarini ve Bektasilik denen VAHABI zihniyetinden vede onlarin yalan, hillelerinden, sömürü sistemlerinden, Dikta hükümlerinden ayrilmalarini ve Saf Alevilerin bu Sinsi Kisilerin oyununa gelmemelerini tavsiye ediyor uyariyoruz ...!!! Nurcular ise Alevi Düsmanlaridir onlar nekadar Bir Alevinin ucuruma sürükledigni görseler ona cok sevinirler ..bize Nurcu demen onlara esit tutmani elbetteki Hakaret olarak görüyoruz ! eger aklin varsa söylediklerini birekez daha gözeden gecirmeni tavsie ediyoruz !
Tavsiyeniz için teşekkürler. Bende size bu yolu Şiileştirme çabalarınızdan vazgeçmenizi tavsiye ediyorum. Aleviliği İran Şiiliği haline getirmek için verdiğiniz çabayı takdire şayan buluyorum. Fakat sizde biliyorsunuz biraz zor bu iş. Çok mücadele etmeniz gerekiyor.

Ya "bunlar dinsiz ateisttir" diye yakacaklar bizi ya da bu kervan sonsuza kadar yürümeye devam edecek. Her türlü asimilasyon çabalarına rağmen.

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön