Recep Ayının Fazileti ve Amelleri

beyazgül12

Recep Ayının Fazileti ve Amelleri

Mesaj gönderen beyazgül12 »

RECEP AYININ FAZİLETİ VE AMELLERİ

Hz Resul ü Ekrem den saa nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:

"Recep Allah ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz.Bu ayda kafirlerle savaş haramdır.Şunu bilin ki recep Allah ın ayı ,şaban benim ayım ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa ,Allah ın rızasını kazanmış olur. Allah ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzene kapanır."

İmam Musa Kazım dan Aleyhisselam şöyle rivayet edilir:

" Kim Reçep ten bir gün oruç tutarsa ,cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa ,cennet ona farz olur."

RECEP AYI İSTİĞFAR VE TÖVBE AYIDIR

İmam Sadık tan Aleyhisselam nakledilen bir hadiste İMam Aleyhisselam Resulü Ekrem den Sallallahu Aleyhi ve Alihi den şöyle dediğini rivayet etmiştir:

"Recep benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır. Bu ayda istiğfar edin ( tövbe edin ve bağışlanma dileyin ) Zira Hak Teala ,çok bağışlayan ve rahimdir. Recep ayına " Asabb ( dökülen) " denir;zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür. O halde şu zikri çok söyleyin:

" Esteğfirullahe ve es eluhu t tevbe."
( Allah tan mağfiret ve tövbe diliyorum ."
beyazgül12

Re: Recep Ayının Fazileti ve Amelleri

REGAİP KANDİLİNİN AMELLERİ

Recep ayının ilk Cuma gecesi ( Perşembe gününün akşamı ) Regaip Kandilidir.Bu gece bağışlanma gecelerinden birisidir.Bu gecede Resulullahtan şu namazın kılınması nakledilmiştir ve Kim bu namazı kılarsa ,mezara konulacağı ilk gece ,Allah u Teala bu namazın sevabını ,açık ve güzel bir yüz ve fasih bir dille onun yanına gönderir. Oraya vardığında o ölüye hitaben şöyle der: " Müjdeler olsun sana ey dostum ;her zorluktan kurtuldun artık " Ölü :Kimsin sen?der;" Senin yüzünden daha güzel bir yüz görmedim ve senin sözünden daha tatlı bir söz duymadım;senin kokundan daha hoş bir koku ,koklamadım." Cevabında :" Ey dostum ben senin falan gece ,falan şehirde,falan yılda kıldığın namazın sevabıyım. İşte bu gece ,hakkını eda etmeye seni yalnızlıktan kurtarmaya,korkunu gidermeye geldim.Sura üflendiği zaman ise mahşerde üzerine gölge edeceğim.Artık sevin ve bil ki hayrı kaybetmezsin hiçbir zaman."
beyazgül12

...
En son beyazgül12 tarafından 11 Mar 2019, 08:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
beyazgül12

RECEP AYI GECELERİNE AİT NAMAZLAR

Birinci Gece : Yirmi rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra bir defa ihlas okunur.

İkinci Gece : On rekat namaz kılınır . Her rekatta Hamd dan sonra bir defa Kafirun Suresi okunur.

Üçüncü Gece: On rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra beş defa Nasr Suresi okunur.

Dördüncü Gece :Yüz rekat namaz kılınır. Birinci rekatta Hamd suresinden sonra Felak Suresi ,ikinci rekatta ise Hamd dan sonra Nas suresi okunur.

Beşinci Gece : Altı rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra İhlas Suresi okunur.

Altıncı Gece :İki rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra yedi defa Ayetel Kürsi okunur.

Yedinci Gece : Dört rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra ,İhlas felak ve Nas Sureleri üçer defa okunur ve namazdan sonra on defa selavat gönderilir ve on defa da " Subhanallahi ve l hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber. denir.

Sekicinci Gece : Yirmi rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra ihlas,Kafirun ,felak ve nas sureleri üçer defa okunur.

Dokuzuncu Gece : iki rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra beş defa Tekasur Suresi okunur.

Onuncu Gece : iki rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra üç defa İhlas suresi okunur.

On birinci Gece :İki rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra on iki rekat Ayet el Kürsi okunur.

On ikinci Gece : İki rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra on defa Amen er Resul Ayeti okunur.

On üçüncü Gece : On rekat namaz kılınır.Birinci rekatta Hamd suresinden sonra Adiyat Suresi ,ikinci rekatta ise ,Hamd dan sonra Tekasur suresi okunur.

On dördüncü Gece: Otuz rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra iki defa ihlas suresi ve birdefa Kefh suresinin son ayeti okunur...
beyazgül12

]RECEP AYI GECELERİNE AİT NAMAZLAR
[/b]

On Beşinci Gece : Otuz rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra on defa ihlas suresi okunur.

On altı ve On yedinci geceler: Otuz rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra on defa ihlas suresi okunur.

On Sekizinci Gece: İki rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra onar defa ihlas,felak ve nas suresi okunur.

On Dokuzuncu Gece : İki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir Hamd on beşer defa Ayet el Kürsi ve İhlas suresi okunur.

Yirminci Gece:İki rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra beş defa Kadir Suresi okunur.

Yirmi Birinci Gece : Altı rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra onar defa Kevser ve İhlas suresi okunur.

Yirmi İkinci Gece :Sekiz rekat namaz kılınır.Her rekatta bir Hamd ,yedi Kafirun suresi okunur ve namazdan sonra on defa selavat getirilip on defa " estağfirullah "söylenir.

Yirmi Üçüncü gece: İki rekat namaz kılınır. Her rekatta Hamd dan sonra beş defa Duha suresi okunur.

Yirmi Dördüncü gece:Kırk rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra bir defa ihlas suresi okunur.

Yirmi Beşinci Gece: Yirmi rekat namaz kılınır. Akşam ve Yatsı namazlarının arkasında kılınan bu namazda her rekatta Hamd dan sonra bir ihlas suresi bir " Amener Resulü " okunur.

Yirmi Altıncı Gece : On ki rekat namaz kılınır.Her rekatta Hamd dan sonra dört ihlas suresi okunur.

Yirmi Yedi,Yirmi Sekiz,yirmi dokuz ve otuzuncu geceler: On iki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir Hamd onar defa A la ve Kadir sureleri okunur.

Alıntı : Kayseri Ehlibeyt Derneği

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön