HAK YOLUNDA YÜRÜYENLER

beyazgül12

Re: HAK YOLUNDA YÜRÜYENLER

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Ey İbrahim ,bir kimse Hüdanın ve Resulün emrine tabi olarak Ömer e muhalefet eylese ve onu bid'at bilse,sizler o adama rafizi der ve katline fetva verirsiniz.Bu ise ancak sizin fazla inadınız ,taassup ve delaletinizden meydana gelmektedir.

Ey İbrahim ,doğru rivayet ile varit olunmuştur ki :bir gün Abdullah bin Abbas hayvanına binip bir yere giderken yolu Mescidülharamın kapısına tesadüf eder.Yanında bulunan hademesi Abdullah Zübeyrin,Mescidülharamda eshaptan bir cemaatla oturduğunu ve hilafet davasında bulunduğunu haber verdi.Abdullah Abbas ın ihtiyarlık dolayısıyla gözleri bozulmuştu.O saat bineğinden inip Mescüdülharam a girdi.Abdullah Zübeyr o na hücum maksadıyla.
"Allah kalbini kör etmiş bize bir ama geldi müt'ayı helal ediyor.O cefa veren bir zinadır.
Abdullah Abbas,İbn Zübeyr den bu kelamı işitip oturunca cümle eshap ona ta'zim eylediler.Abdullah onlara hitaben dedi ki :
"Allahü Taala ya kasem kitabullahta müt'a ayeti nazil oldu.Ve Resulullah zamanında müt'a ya amel edildi.Ve ol Hazret sağlığında onu yasak buyurmadı,önlemedi.Ve ondan sonra bir Peygamber gelip onu haram etmedi.Biz Ömer in şehadetini bu meselede kabul ederiz fakat haram etmesini kabul etmeyiz.Ey Zübeyr oğlu sen ise müt'a dan meydana gelip doğmuşsun.Bu hususta validene müracaat edip sor soruştur.Escenin iki berdi yemani meselesini anla ki müt'a dan meydana geldiğini bilesin.

Abdullah Zübeyr,Abdullah Abbas tan bunu işitince daiyei hükumette bulunmuş olduğundan münfail olarak yerinden kalkıp anasının üzerine kılıç ile yürüdü.İki bürde yemani Usce meselesi nedir,bana haber ver,deyince,anası şöyle cevap verdi:
İnne abake kane ma Resulillahi ve kad ehda lehu recülün yukalü Usce bürdeyin atahüma Resulillahi ebake fetagni biha faalaktubike ve enneke min mut'atin.
(Yani pederin Zübeyir ,Resulullah ile beraber iken Usce adında bir zat iki bürde yemani hediye getirdi.Resulullah dahi onları senin pederine verdi.Ve pederin dahi onlar ile beni mut'a eyledi.Ve ondan hamile kaldım,sen doğdun dedi.

Hüsnüye bu sözü söyleyince Harun Reşid ziyadesiyle hoşlanıp veziri Yahya Bermeki ye dedi ki :
-Her ne kadar bugünedek müt'a yı yasak etmiş isek de şimdi helal olduğu hususunda şüphem kalmadı.Bundan sonra,tarafımızdan müt'a nikahına ruhsat verildiğini bilesin.

Yahya dahi halifenin emri üzerine keyfiyeti ilan ettirdi.Ve bir müddet yayıldı.Harun Reşit zamanında dahi bu nikahı kullanmakta idi.Sonradan Mutasım zamanında yine yasak edildi.
beyazgül12

İbrahim Halid dedi ki :
-sana üç sualim daha var ,onlara da cevap verirsen beni yenmiş olursun :

İLK HALİFE KİMDİR

İbrahim Halid i dinledikten sonra Hüsnüye .
-Sor bakalım mesele nedir ?dedi .
İbrahim Halid hiddetlenerek sordu :
-İlk halife kimdir ?
-İlk islam olan kimse o dur.
-İlk islam olan kimdir o halde ?
-Hazreti Resulün damadı ve amcası oğlu Ali dir.
-Ali nin ilk İslam lığına delilin nedir ?
-Resulullah halkı İslam a davet edince Ebubekir kırk yaşında ,Ali ise çocukken İslam oldu.
-Çocuğun ,imanına da taatına da maasiyet ve küfrüne de itibar olunmaz.
Bunun üzerine Hüsnüye şöyle cevap verdi :
-Çocukların iman ,ibadeti ,maasiyet ,iyilik ve kötülüklerine itibar edildiğini isbat edersem ,Ali nin Halife ve Vasi ve İmam olduğunu kabul eder misin ?
İbrahim Halid şu cevabı verdi:
-Delil ve hüccetin varsa kabul ederim.
beyazgül12

Hüsnüye anlatmaya başladı:
-Hazreti Musa ile Hızır beraberce giderlerken cezaya mutahak bir çocuğu öldürdü.Bu ayet O nun hakkındadır.
"O çocuğun katline ,Hazreti Musa razı olmadı."O zaman Hızır O na şu cevabı verdi:
"Ve emmelgulamü fekane ebevahü mümineyni fehaşiyna en yürhikahüma tuğyanen ve kufren"(2)

Ey İbrahim,o çocuk öldürülmeye müstehak mıydı?Yahut Hazret Hızır zalim mi idi ?Allah Taala zalimi Kur an da methetmez.Hızır ise büyük evliyalardandır.Sen ne dersin buna .Bir hadis daha söyleyeceğim.Bu hadisi biliyor musun,mecliste bulunan ulemadan dahi şahadet isteyip doğru söylemelerini niyaz ederim.

İbrahim Halid "söyle işitelim "dedi.Hüsnüye konuşmasına devam etti:
-Ebu Mücahit Ömer ve ondan Ebu Said Hudri şöyle rivayet ederler:"Biz Resulullah ın huzurunda iken ,ziyaretine bir gurup insan geldiler .Bazı hasetçilerin Ali hakkında söyledikleri sözlerden üzüntü duyduklarını söyleyerek şu suali sordular:"Ya Resullullah ,Ali nin sabukul İslam (ilk islam) oluşunda bir fazilet yoktur.Zira çocukluk halinde olan İslam a itibar olunmaz diyorlar."O vakit Hazreti Resul buyurdular ki :"Ben sizi bu kederden kurtarayım.Cümlenizin kalbine aydınlık gelsin.Ali hakkında Allah ın bana haber verdiğini sizlere anlatayım.Sizler eski kitaplarda görmüşsünüzdür.Hazreti İbrahim doğduğu vakit,zalim padişahın korkusundan ,annesi onu birşeye sarıp bir ırmak kenarında gizledi.Hazreti İbrahim elini yüzüne ,başına sürüp kelimei tevhit söyleyip ,kendisine sarılmış örtüyü açıp vücudunu temizlerken ,annesi görüp korkuya düştü.Allah ın kelamı dahi bunu böyle söyler:
"Biz İbrahime hakikatı nasıl öğrettiysek ,istidlalde bulunması ve kesin ilme erenlerden olması için göklerin ve yerin büyük mülkünü de öylece gösteriyorduk."En am 6 75 ayet )
beyazgül12

Ve Firavun ,Musa yı katletmek için nice bin kadının karınlarını yarıp çocuklarını öldürttü.Hazreti Musa doğunca annesine:
-Beni bir tabuta koyup suya at dedi.
Annesi :
-Korkarım suda boğulursun.Dedi.
O zaman Hazreti Musa şu cevabı verdi:
-Korkma Allah beni korur ,sana eriştirir.
Bu konuşma sonunda annesi, O nu tabuta koyup suya attı.Ve neticede sağ selamet validesini buldu.Bu mesele hakkında ayeti şerife bile nazil olmuştur.Ve yine Hazreti İsa hakkında,Allahu Taala buyurmuştur ki :
Fenadaha min tahrika ella tahzeniy kad ceale rabbüki tahteki seriyyen (4)
Ve doğduğu zaman şu ayetin delaletiyle ki :
Kale inniy abdullahi ataniyelkitabe ve cealeniy nebiyen (5)
Hazreti İsa ya ,Allahu Taala daha bebek iken kitap ve nübüvvet keramet buyurdu.

Sizler dahi ey benim ashabım,muhakkak biliniz ki ,Cenabı Kibriya Hazretleri beni ve Ali yi bir nurdan yaratıp,Hazreti Adem in sulbüne götürdü.Hatta ashabı tahirden erhamı zakiyeye her asır ve her zamanda nakl oluncaya kadar ,babalarımızın belinde ve analarımızın rahminde tesbih ve tehlillimizi işitirler idi.Abdülmuttalibe erişinceye kadar,her belde ve her rahimde nurlarımız belli ve açık idi.
beyazgül12

Sonra ol nur ikiye bölündü,yarısı Abdullah ın yarısı emmim Ebu Talib in sulbüne ayrıldı.Pederim Abdullah ve emmim Ebu Talib halkın yanında oturdukları zaman ol nur belli olurdu.Vakit gelince analarımızın rahmine geçtik.
Ve Ali nin doğum günü dostum Cebrail gelip
-Ya Resullullah,Hüdayı Taala sana selam gönderdi.Ali nin doğumu için tebrikte bulunup buyurdu ki :
"Şimdi senin nübüvvetinin açıklanması zamanıdır.Seni biraderin ve halifen ve hem misüllün ile müeyyet ve mansur edip en yüksek dereceye yetirdim.Neslin Ali den gelecek yeryüzünde baki olacaktır.Ve bir de ey ashabım Ali yi doğar doğmaz annesi getirip bana verdi.O da sağ şehadet parmağını kulağına koyup risaletime ikrar etti.Bana dedi ki :"Ya Resulullah sana kıraat edeyim mi ?"Ben de "et bakalım !"dedim .Allah ın vahdaniyetine kasem olsun ki:Hazreti Adem e nazil olup Şit Peygambere verdiği sahafı başından sonuna kadar öyle bir okurdu ki ,eğer Şit Peygamber hazır olsaydı,Ali nin sahafı ne fazla ,ne de eksik okuduğunu ikrar ederdi.Sonra Musa ya nazil olan Tevrat ı okudu. Eğer Hazret Musa hayatta bulunsaydı,Ali tevratın inmesinde hazır idi diye şahadette bulunurdu.Daha sonra,Zebur ve incili tamamen okudu.Öyleki Hazreti Davut ve İsa hazır olsaydılar Ali nin Tevrat ve İncil in inmesinde hazır olduğunu tastik ederler idi.En sonun da da hıfzımda olan Kur an ın okudu.Enbiya ve Evsiya ya yakışır şekilde kelime etti.Ol hal üzere annesine teslim ettim.Ey ashabım,Ali hakkında hasetlerin,düşmanların düşünce ve kavilerine itibar edip kendinizi üzmeyiniz.Şunu iyice bilesiniz ki ,ben bütün enbiyanın en üstünüydüm.Ali dahi cümle evsiya ve evliyadan üstündür.Hazreti Resul bunları buyurduk ta ,Selmam ve Ebuzer ve diğer ileri gelen ashab bu haberden dolayı çok sevindiler,kalkıp Resulullah Hazretlerine selavat verip Nahnal faizun."Cennet sizin için yaratılmıştır.Cehennem de Ali düşmanları içindir "buyurdu.
beyazgül12

Hüsnüye bu hadisi açık ve güzelce eda kılınca ,Halife Harun Reşid ile bilginler nale ve feryada başladılar.İbrahim Halid in ise nutku kesildi.

Hüsnüye tekrar söze başladı:"Ey zamanımızın büyük bilgilnleri ,Ey Şefii ey Ebu Yusuf ve falan sizleri Allah ın birliğine yemin veririm,doğrusunu söyleyiniz:Rivayet ettiğim hadis doğru mudur,değil midir ?"
O zaman bilginlerden çoğu ,"bu hadis doğrudur.inkar edilecek hadis değildir."dediler.Hüsnüye dedi ki:"Ey Bilginler ve sen ey İbrahim Halid ,Peygamberimizin cümle enbiyadan üstün olduğuna inanıyor musunuz?"Oradakiler :"Cümle enbiyadan üstündür ."dediler.Hüsnüye dedi ki:
"Cenabı Allah Kur an ı Mecidi nde Hazreti Ali yi nefs-i Resulullah olarak zikir etmiştir.

"Ali imran (sure 3 ayet 61)Artık sana ilim geldikten sonra kim seninle onun hakkında çekişirse de ki :"Gelin oğullarımızı ve oğullarınızı ,kadınlarımızı ve kadınlarınızı,kendimizi ve kendinizi çağıralım sonra(hepimiz bir arada olarak) dua niyaz edelim de Allah ın lanetini yalancıların üstüne okuyalım."
Bu hususta sözünüz varsa söyleyiniz ,ispata hazırım.İbrahim "Haşa biz Kur an ı inkar edemeyiz"dedi.Hüsnüye tekrar söz aldı:
-Ey din düşmanı ,ey Ehli beyt e karşı asilik yapan İbrahim ;madem ki Kur an ve hadis e inanıyorsun ,Ayeti şerife nin Ali nin nefsi Resulullah olduğuna dair buyurultusunu tastik ediyorsun.O halde Ali nin ilk islam ve efdalı efsiya olduğunu nasıl inkar edebilirsin ?Bunların cedleri Hazreti İbrahim ,Hazreti Musa,Hazreti İsa Aleyhüsselam doğumları halinde konuşmuşlar ,iman getirmişler.Allahu Taala ,Hazreti İsa ,Yahya Ayeyhüsselam a bebeklik halinde nübüvvet keramet buyurmuştur.Sen niçin Ali nin bebeklik halinde İslam olduğunu kabul etmek istemiyorsun ?Görüyorsun ki ;Resulullah ın amcası oğlu Ali nin nefsi Resulullah olduğu ,dini İslam ın onunla kaim olduğu ,Veli ismiyle anıldığı Kur an la sabittir.Aynı sizin rivayet ettiğiniz hadislere göre ve kitaplarınızda yazdıklarınıza göre Resulullah "Ali nin Hendek Harbi nde bir şemşir vuruşu ins-ü cinnin taatlarına beraberdir."buyurmuşlardır.Yine şu hadisin de rivayetçisi sizsiniz,sizin kitabınızda yazılıdır.
"Her kim Ademin ilmini,Nuh un takvasını,İbrahim in hilmini ,Musa nın heybetini ve İsa nın ibadetini görmek isterse Ebu Talib in oğlu Ali ye baksın "
beyazgül12

Madem ki Resulullah Ali yi bu kadar büyük enbiya ile beraber tuttu,madem ki bir nice enbiyanın kerameti evsafı Ali de toplandı,Ali Resulullah tan sonra enbiya mürselinden efdaldır.Bütün ehli İslam ve pekçok hadis ,Ali nin daha bebeklik çağında İmam ve Vasii Resul ve Hafızı Tevrat,Zebur ,İncil ve Furkan olduğunda müttefiktir.Ve şu hadis yine O nun hakkındadır.
Ali lem yüşrek billahi tarfate ayni /Ali ,Allah a bir an bile şirkte bulunmamıştır.

Ebubekir ise kırk yaşında İslamlığı kabul etmişti. Çoğu zaman da Resulü Hüdaya muhalefette bulunmuştu.Derisi ve kanı humr ile dolmuş iken anın imanına itibar edip haneda-ı nübüvvetin masumları ki ,Allahu Taala ismetlerine şahadet edip kelamı mecidinde haklarında ayet nazil buyurmuştur.Ey İbrahim yine bu evsaf ile mevsuf olan masum ve tahirlerin imanına itibar olmaz diyorsun.Ey İbrahim içinde buğuz ve düşmanlık taşıyorsun ,yazıklar olsun.Yazıklar olsun sana ey İbrahim...

İbrahim kulunç iletine tutulmuş gibi başını yere eğdi."Ey Hüsnüye bu mesele dursun.başka bir mesele soracağım"dedi.
beyazgül12

HAZRETİ PEYGAMBERİN MİRASI

"Abbas ile Ali arasındaki ihtilafa ne dersin.Her birisi ,Resulullah ın mirası benimdir diye münazaa etmişlerdir.Davalarına bakılmak üzere Ebubekir in yanına gitmişlerdir.Söyle bakalım bu meselede Abbas mı batıl ,Ali mi batıl ?"

Hüsnüye ,İbrahim Halid in hilesini derhal anladı.Eğer "Abbas batıldır"derse ,Harun Reşid ,Abbasi olduğundan Hüsnüye yi öldürtebilirdi."Ali batıldır"dese kendini,mezhebini inkar etmiş olurdu.
Hüsnüye kendini topladı ve şunları söyledi :
-Ey İbrahim ,bu sualine Kelam-ı Mecid-i Rabbani üzere cevap vermek lazım geldi.Büyük Allahımız,Resulü Ekrem e hitaben buyurdular ki :
"Ve hel etake nebeülhasmi iz tesevvürülmihrabe iz dehalü ala davude fefe zia minhüm kalu la tehaf hasmani beğa ba'duna ala ba'din fahküm beynena bilhakkı ve la tuştit vehdina ila sevaıssıratıinne haza ehıylehu tis'une na'-ceten ve liye nazetün vahidetün fekale ekfilniyha ve azzeniy filhitabı"
(Sana o davacıların haberi geldi mi ?Hani onlar duvardan mescide tırmanmışlardı.O vakit Davut un karşısına girivermişlerdi de O ,bunlardan telaşa düşmüştü."Korkma ,dediler,biz iki davacıyız."(sat suresi 38 inci sure 21-23 ayetler)
beyazgül12

İşbu ayetteki hasımlardan biri Cebrail ,diğeri Mikail Hazretleri olup o hakim dahi Davut Hazretleri idi. İmdi ey İbrahim siz buyurun bu iki hasımdan hangisi batıldır.İbrahim şöyle bir cevap verdi:
-Cebrail de Mikail de haklı idi .Davut Aleyhümüsselam ın yanıldığını ikaz ve tenbih için Davut un yanına gelmişler idi.

O vakit Hüsnüye dedi ki :
-Allah-ü Ekber Abbas ve Ali haklı idiler.Ebubekir in hatasını anlatmak üzere yanında mürafaa yapıldı.Muhakeme olunurken Abbas:"Ben Resulullah ın amcasıyım miras benimdir"dedi.Hazreti Ali buyurdu:"Ben amcası oğluyum hem de vasisiyim,gözbebeği Fatımatüzzehra seydettünnisa benim hatunumdur.Seyyidi Şebab ehli cennet Hasan -Hüseyin benim evlatlarımdır.Bundan başka "enfüsüna ve enfüsüküm"ayetinin hükmü üzere Hazreti Resulün nefsi bulunmuş"dediğinde Ebubekir ,Abbas a dedi ki :
-Vallah ben Hazret Resul den işittim:"Ali benim vasii ve varis ve kadii dinimdir."demişti.Hazret Abbas, Ebubekir den bu kelamı işittikte tahammül edemeyip dedi ki :
-Ey Ebubekir madem ki Resulullah tan bu kelamı sen işittin o halde ne sebeple Resulün yerinde oturup Ali nin hakkını gasıp olarak zayi ettin ?"
Ebubekir bu sözü Abbas tan işitince "Ey Abbas sizin ,mirası bahane ederek beni düşürmek davasında olduğunuz anlaşıldı."diyerek toplantıdan çıkmıştır.
beyazgül12

İbrahim Halid ,bu sözleri Hüsnüye den işitince " Ben bu meseleden vazgeçtim,sualimi geri alıyorum."dedi."Söyle bakalım Abbas mı üstündür ,Ali mi ?"Hüsnüye cevap verdi:
-Ey İbrahim sen söyle ?Resulullah mı üstün yahut Hazreti Hamza mı üstündür .?Sen kendini Ali ile Abbas arasına ne sokarsın .Abbas üstünse Ali ye övünmek düşer,Abbas gibi amcam var diye ,Ali üstünse Abbas a övünmek düşer ,Ali gibi yeğenim var diye."

Harun Reşid ,Hüsnüye nin böyle açık ve güzel inandırıcı cevaplarına hayran kaldı.Yüzünü İbrahim Halid e çevirip "Bu ilim ve fazl ile sana yazıklar olsun ."dedi.

Hüsnüye bundan sonra şöyle bir ricada bulundu :
-Ey Halife ,İbrahim Halid seksen üç mesele sordu .Cevabını verdim.Eğer izin verilirse ben de O na bir mesele sorayım.dedi.Halife ona ,istediği meseleyi sormak için izin verdi.Hüsnüye sordu:
-Ey İbrahim,Resulullah dünyadan ayrılırken kendisine vasii tayin etti mi ? Yahut etmedi mi ?
İbrahim Halid:
-Etmedi.Dedi.
Hüsnüye sordu :
-Hata mı etmiş oldu,sevap mı ? Ve Sekifei beni saadede hülefadan sadir olan umurda hata mı kıldılar,yahut sevap mı ettiler.Söyle bakalım:
Şimdi Hazret Resule mi yoksa ashabe mi hata isnad edersin ?

“Ehlibeyt” sayfasına dön