Desene ahirette de yaşadık...

Kullanıcı avatarı
zazatürk

Desene ahirette de yaşadık...

Mesaj gönderen zazatürk »

Bektaşî, vaaz dinlemeye gitmiş. Hoca vaazında içki içmenin bütün kötülüklerini, zararlarını sayıp dökmüş, hatta içki içenlerin sırat köprüsünden boyunlarında dünyada içtikleri bütün içki şişeleri asılı olduğu halde geçeceklerini anlatmış.
Bektaşî sormuş:
"Hocam, boyna asılan şişeler boş mu olacak dolumu?"
Hoca, incecik köprüden dolu şişelerle geçilirken dengenin kolay sağlanamayacağını düşünerek:
"Elbette ki dolu olacak" diye yanıt vermiş.
Bektaşi: "Hay ağzını öpeyim Hocam, desene ahirette de yaşadık!" demiş.
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Bende hoca vaaz verirken şunu diyecek sanmıştım: "içtiğiniz içkilerin şişesi sayesinde köprüden geçemeyip hüsrana uğrayacaksınız"

ama nerde... :)
hocada bektaşiler gibiymiş meğer... paylaşım için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Siz de atın

Hoca, camide içkinin kötülüğünden bahsediyormuş. Cemaat arasında bulunan Bektaşi'nin fena halde canı sıkılmış. Gitmek üzere kalkayım derken, koynundaki şarap şişesi kayıp yere düşmüş. Baba hiç istifini bozmadan şöyle konuşmuş: - "Kör olasıcayı işte kaldırıp attım. Sizde varsa, tam zamanı! Siz de atın!"
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Bir gün eksik..

İki müslüman sohbet ediyorlarmış. Biri diğerine tüm Ramazan boyunca hasta olduğundan yakınmış ve bu nedenle sadece bir gün niyetlenebildiğini, diğer günler ne yazık ki hastalığından ötürü oruç tutamadığını söylemiş. Bektaşi de aralarında... Bir ara dinleyici konumundaki bektaşiye de sormuş, "Erenler, sen kaç gün oruç tuttun?" - "Ben de rahatsızdım, arkadaştan bir gün eksik tutabildim ancak"
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Vurma zavallıya

Başıboş bir eşek nasılsa bir camiye girmiş, hoca eşeği döverek dışarıya çıkarmaya uğraşırken, oradan geçen bir bektaşi babası bu hali görerek hocaya sormuş :
-Eşeği niçin dövüyorsun be hoca efendi ?
Hoca hışımla cevap vermiş :
-Gelmiş camiye girmiş.
Bektaşi teskin etmek için şöyle demiş :
-Canım hoca efendi, onun aklı erer mi ? Hayvan olduğu için yapmış bir yanlışlık, girmiş camiye, bak ben giriyormuyum hiç ?
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Kabahat sende değil..

Bir köyde yağmur duasına çıkarlar. Bektaşi de istemeye istemeye bunlara uyar, cemaatin arkası sıra giderken, eline geçirdiği bir ağaç dalını, kendi tarlasının bir köşesine saplayarak, başını yukarı kaldırıp, söylenir :
-Bizim tarla da işte burası...
Rastlantı bu ya, yağmur duası yapılır yapılmaz, bulutlar kendini gösterir. Kara bir bulutun kendi tarlası üzerine gittiğini gören bektaşi sevinçle koşar. Bir de ne görsün, ceviz büyüklüğünde dolu, bütün ürünü berbat etmemiş mi ? O vakit başını yukarı kaldırır, şöyle der :
-Kabahat sende değil, sana tarlayı gösteren ………………… de .
can

Mesaj gönderen can »

bu fıkralar bizi temsil etmiyor bektaşilikle uyuşmuyor diyeceklerine kendi sitelerinde güle güle yazıyorlar yaaa :D çok ilginç....bu fıkralara tasavvufi gözle bile bakıyor olmalılar. bunu eleştirenlere onlar ne anlasın dediklerine göre...
Kullanıcı avatarı
AlevîGenç

Mesaj gönderen AlevîGenç »

Vurma zavallıya

Başıboş bir eşek nasılsa bir camiye girmiş, hoca eşeği döverek dışarıya çıkarmaya uğraşırken, oradan geçen bir bektaşi babası bu hali görerek hocaya sormuş :
-Gelmiş camiye girmiş.
-Canım hoca efendi, onun aklı erer mi ? Hayvan olduğu için yapmış bir yanlışlık, girmiş camiye, bak ben giriyormuyum hiç ?

Bence bu fıkra komik değil!!!
Muhammedî
Çocuklarla oynarken paylaşamazdık Ali rolünü Ali güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar kahraman
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

AlevîGenç yazdı:Vurma zavallıya

-Gelmiş camiye girmiş.

Bence bu fıkra komik değil!!!
Fıkralardan amaç sadece komik olması yada gülmek değildir. Buda düşündürücü yönü olan bir kara mizah sayılabilir belki. Olay sıradan klasik bir bektaşinin şahsında “cami” üzerinden ama aslında “namaz” olayına bakışını ve iç dünyalarındaki birtakım gizliliklerin bu yolla açığa çıkmasını göstermesi açısından ilginçtir.
Bu bir sünni camii değilde "ehlibeyt camii" de olsaydı aynı şey olurdu. çünkü mesele camii değil namazdır.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Re: Desene ahirette de yaşadık...

Mesaj gönderen Big Boss »

Müslüman Doktorun biri Bektaşiye bir ders vermek için onu karşısına almış

Bak bektaşi helal haram dinlemiyorsun anladık ama bari vücuduna zararlı olanı anla ;

-Buzlu votka Akciğere zarar verir
-Buzlu rakı Karaciğere zarar verir
-Buzlu viski Kalbe zarar verir

Anladınmı zararlı olan nedir?

Bektaşi cevap vermiş ;

-Anladım tabi buz koymayacaksın

“Bektaşi Fıkraları” sayfasına dön