Alevilerin Ramazan Programı

İslami ve çeşitli resimleri bu bölümde paylaşabilirsiniz.
alevisesi
İletişim:

Alevilerin Ramazan Programı

Mesaj gönderen alevisesi »

Resim

Çorum Ehli Beyt Vakfı bünyesinde bulunan Ehli Beyt Camiinde Ramazan ayı boyunca toplanan Çorumlu Aleviler, Ramazan ayının bereketlerinden yararlandılar.

Ehli Beyt Vakfının Alevi-Caferi din alimleri Ali Üremiş, Özgür Arapoğlu ve Akın Caba’nın hazırladığı program uygulandı.

Ramazan ayı boyunca İftardan bir saat sonra camide toplanan Aleviler, akşam ve yatsı namazlarını peşpeşe kıldıktan sonra Ehli Beyt alimleri Özgür Arapoğlu ve Akın Caba’nın sohbetlerini dinlediler.

Kadir gecesine denk gelen 19, 21 ve 23. gecelerde ise camide sabahladılar. Ayrıca Ramazan ayı boyunca vakıf caminin yemekhanesinde 20′ye yakın iftar yemeği verildi.

Fotoğraflar için tıklayınız.
derya

Re: Alevilerin Ramazan Programı

Mesaj gönderen derya »

Kayseri'de toplanabileceğimiz bir camimiz bile yok, maneviyat eksikliği en üst düzeyde! Bu ruhaniyeti paylaşamamak çok kötü gerçekten de...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tez zamanda diğer şehirlerde de buna benzer mekanların oluşturulması ve böyle güzel etkinliklerin düzenlenmesi temennisindeyiz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Ne güzel ne güzel keşke katılabilseydim
ah gurbet ahhh
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Mümünlerin emiri imam Hz. Ali (a.s): "Ramazan bayramı sadece orucu Allah tarafından kabul edilen kimsenin bayramıdır."

Tuttuğumuz oruçların, Hz. Muhammed (s.a.a.v) ve Ehlibeyt'i hürmetine kabul olması dileğiyle...
‎3iyd el fıtır mumbarek ya ıhvan el muminin (Ramazan bayramınız kutlu olsun mümin kardeşlerim)
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Seyyid Sistani'ye göre hilal çıplak gözle görülmediğinden ve çıpla gözle görülen Güney Afrika gibi ülkelerle aynı ufukta olmadığımızdan Bayram Pazartesi günüdür.
Taklit merciilerine bu durumda farklı fetvalar var. Eğer hilal güçlü teleskoplarla görüldüğünde ya da gecesi bir olan bir yerde görüldüğünde bayram sabittir diyen bir müctehite uyuyorsanız Bayram Pazar günüdür.
Oruç tutanların oruçları kabul olsun. Bayram yapanların da bayramları mübarek olsun.
. . .
derya

Mesaj gönderen derya »

Taklit mercii de sıkıntı. Çıplak gözle görmek veya teleskopla bakmak burda seçimi ben mi yapacağım? Sünnet ne diyor acaba ? Vebal varsa bunun vebali kime? Ben sabaha kadar Horasani'nin bayram konusunda ne dediğini aradım bulamadım, sayfasını açamadım, sonra işittim ki "Pazartesi" bayramdır demiş, en iyisi bilgilerine daha çabuk ulaşabileceğim bir taklit mercii sanırım...Herkesin ibadeti kabul bayramı mübarek olsun inşaAllah..
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Malatya Ehlibeyt camiisindede güzel şeyler oluyor.

Ramazan ayı münasabetiyle,akşamları cemaatten gönüllü kişiler iftar yemegi verdi.
Ramazan ayı münasabetiyle iftar programlarına ilgi çoktu.
iftar edildikten sonra akşam ve yatsı Namazları peşpeşe kılındıktan sonra ,sohbet programları yapıldı.

Bayram Namazınada katılım çoktu.Hiç görmedigim kişiler gelmişti.Cami yi hiç böyle kalabalık görmemiştim.

Güzel şeyler oluyor.Şia camisi oldugunu duyan halk ilgi göstermeye gelip gitmeye başladı.umutluyum...

Diger illerimizdede böyle güzel çalışmaların olması ümidiyle,can ların Bayramını kutlarım.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

derya yazdı:Taklit mercii de sıkıntı. Çıplak gözle görmek veya teleskopla bakmak burda seçimi ben mi yapacağım? Sünnet ne diyor acaba ? Vebal varsa bunun vebali kime? Ben sabaha kadar Horasani'nin bayram konusunda ne dediğini aradım bulamadım, sayfasını açamadım, sonra işittim ki "Pazartesi" bayramdır demiş, en iyisi bilgilerine daha çabuk ulaşabileceğim bir taklit mercii sanırım...Herkesin ibadeti kabul bayramı mübarek olsun inşaAllah..
Merci sana vaktin girip girmemesiyle ilgili fetva vermez. Zaten vakit tayinlerinde taklit olmaz. Merci ayın ilk gününün nasıl tespit edileceği ile ilgili fetva verir ve senin uyman gereken de budur. Yoksa dünyanın her yerinde aynı anda bayram olacak diye bir şart yok. Coğrafyalar arasında gün farkı olması normaldir.
Mercinin ayın ilk gününün nasıl tespit edileceği ile ilgili fetvasından yola çıkarak ayın ilk gününün girip girmediğine karar vermek kişinin kendi inisiyatifindedir.
"Ayın İlk Gününün Tespiti-2012" başlığına bir göz atınız. viewtopic.php?f=12&t=4420
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hüseyni yazdı:Malatya Ehlibeyt camiisindede güzel şeyler oluyor.

Ramazan ayı münasabetiyle,akşamları cemaatten gönüllü kişiler iftar yemegi verdi.
Ramazan ayı münasabetiyle iftar programlarına ilgi çoktu.
iftar edildikten sonra akşam ve yatsı Namazları peşpeşe kılındıktan sonra ,sohbet programları yapıldı.

Bayram Namazınada katılım çoktu.Hiç görmedigim kişiler gelmişti.Cami yi hiç böyle kalabalık görmemiştim.

Güzel şeyler oluyor.Şia camisi oldugunu duyan halk ilgi göstermeye gelip gitmeye başladı.umutluyum...

Diger illerimizdede böyle güzel çalışmaların olması ümidiyle,can ların Bayramını kutlarım.
Önemli olan diğer şehirlerde de Çorum ve Malatya'daki gibi kararlı insanların cami-mescit yapımına öncülük etmesidir. Böyle insanların varlığı ve çabaları ile Allah'ın izniyle mescit inşaasından sonra yavaş yavaş cemaat de artacaktır.
Gerçi sayının önemi yok. Önemli olan hak olmak. Allah başarı versin. Emeği geçenlerden razı olsun. Allah velayetten ayırmasın.
. . .

“Resimler” sayfasına dön