Aşk Meydanı İsimli Kitabın Eleştirisi

3nokta

Re: Aşk Meydanı İsimli Kitabın Eleştirisi

Mesaj gönderen 3nokta »

Hüseyin Esedi,
Aslında kitabınızı okumadım. Sadece bu başlığı takip ediyorum. Ayrıca yazdıklarınızdan da biraz da olsa fikir sahibi oldum.
Öncelikle Ehlibeyt'in gerçek yolunun yayılması ve Aleviyim diyenlerin 12 İmamları tanıması ve onların önüne hiç kimseyi getirmemesi gerektiği konusunda durmak gerekir. Sanırım siz de aynı fikirdesiniz. Hacı Bektaşı bazı Bektaşilerin İmamların önüne getirdiğini kabul ediyorsunuz. Ancak onun ismine "veli" sıfatını getirerek bilerek ya da bilmeyerek bu duruma katkı sunmuş olmuyor musunuz?
Bu kitabı sizin yazdığınızı öğrendiğimde çok şaşırdım. Çünkü Konuşan Kuran İmam Ali Kitapları çalışmanızdan haberim var. Sizi bu konuda takir etmiş, sizin için dua etmişimdir. Allah'tan sizin için razı olsun demişimdir. Zira 12 İmamların hak sözlerinin insanlara ulaşmasını sağlamaya çalışmak ne de taktire değer bir çabadır. Tekrar ediyorum. Bu çalışmanızdan ötürü Allah razı olsun.
Ancak Hacı Bektaş konusunda sizi anlamış değilim. Ehlibeyt mektebine mensup biri olarak bakmak gerekir. Bugün o isim üzerinden Alevi toplumu inançlarından uzaklaştırılmış durumdadır. Teoman Şahi^'in yaptığı çalışmalar onun sunni kimliğini ortaya koymuştur. Sizin bunları okuyup bunlara varsa bir eleştiri yazmanız gerekirdi. Oysa siz bundan ziyade Bektaşiliği ya da Hacı Bektaş'ı kurtarma gayreti içine girmişsiniz. Şimdi size sorarım: Bektaş'ı kabl etmek Aleviliğin temel inançlarından mıdır? Onu kabul etmeyen ya da onu Alevi bilmeyen biri küfre mi girmiş olur? Elbette hayır! O halde neden onu bu kadar yüceltiyorsunuz. Kitaplarını ya da ona atfedilen kitapları ortaya koyduğunuzda onun kimliği açıkça ortaya çıkıyor. Onun ve adına kurulmuş tarikatın teori ve pratiğinin 12 İmamlarıla ne ilgisi var? Tasavvufun 12 İmamlarla ne ilgisi var? Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun! 12 İmamlardan başkası için pir(önder-imam-veli) demek Mektebin hangi inancı içinde yer buluyor. İmamet inancının neresinde var böyle bir şey?
Kusura bakmayın, bu başlıkta konuşulan eleştiriler gayet haklı ve yerindedir. Sizden genel yazmanızdan ziyade eleştirilen noktalar üzerinden tek tek karşı eleştiri yapmanızı beklerdim. O halde size birtavsiyem var:
Bu eleştirileri yazan biralevi ile kitabın yazarları olarak sizler eleştiriler üzerine sayfa sayfa, satır satır konuşun. Her şey açığa çıksın.
"Bizim Şiilerimize dünyaları verseniz bizden vazgeçmezler, düşmanlarımıza dünyaları verseniz bizi sevmezler." manasındaki hadisi biliyorsunuz sanırım. O halde kimse kimseyi Ehlibeyt Mektebinden soğutamaz.
Bektaş konusundaki eleştirilerimiz forumda da site anasayfada da vardır. Tek tek onların üzerine eleştiri yazın yazabiliyorsanız. Gerçekten objektif olun, olabiliyorsanız.
Son nokta: Siz her ne kadar Bektaş'ı savunsanız da usul-u dine ve furur-u dine inanan bir Alevi, Şii olduğunuzu düşünüyorum. Bektaş'ı kabul etmeniz beim için ayırıcı bir özellik değildir. Saygılarımla...
Allah bizi velayetten ayırmasın, onun zuhrunu çabuklaştırsın.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

huseyn esedi yazdı:
Ama gördük ki 12 imamı zikredip bu yola en büyük darbeyi vuran Teoman Şahin bugün Alevileri Ehli Beytten soğutur olmuş.

Teoman beyin yaşadığı ilde Ehli Beyt camii kuruldu 25 yıldır ALİYYEN VELİYULLAH diye ezan okunuyor
hadi boş gevezeliği bırakta hayırda yarış sende bu ezanı okutsana

İçerisinde Caferi mezhebine göre abdest alınıp namaz kılınıyor
hadi sende laf ebeliğini bırakıp halkına bu abdesti namazı anlatan kitap yazıp can yayınlarından yayınlatsanya

bugün çorumda en az bin kişi caferi usulde namaz kılıyor senin etrafındada böyle namazı kılan üç beş kişi varmı? can yayınlarının yayınladığı bunca kitapta bu namazın tarifi varmı?

Biz 12 imamların öne çıkmasını istiyoruz bundan rahatsız olan varsa paşa keyfi bilir bu yüzden ehli beytten soğuyan varsa zaten o Ehli beyti sevmiyor insanları aldatıyor demektir

hacı bektaş olsa nolur olmasa nolur Allah herkesi önceliğini verdiği kişiyle haşreder sen bektaşla kaygusuzla balım sultanla baba ishakla haşredilmeye razıysan paşa keyfin bilir
Hasan Akça

Asigi Ali yazdı:Önce selam ve dua "Aşk Meydan'ı isimli kitabın eşeltirisi" adı altında açmış olduğunuz bu konuda Kitapla ilgili kayda değer bilimsel bir eleştiri göremediğimizi üzülerek söylüyoruz. Ayrıca yukarıda ki sözler Teoman Şahin tarafından yazılmış gibi gösterilmeye çalışılmış olsa da kendi sözleri olmadığı yazının içeriğinden anlaşılmaktadır.

can
burada kimse sizinle kavga mavga yapmıyor doğrularda birleşelim çabasındayız bir kitap yazılmış yazarın eleştirdiği Teoman beyde karşı yazı yazıyor bilimsel eleştiri göremedim deyip baştan savmayın sizde eleştiriye cevap verin bizlerde izleyelim mesela Hacı bektaş velayetnamesinde hacı bektaşın insanları on muharremde mateme çağırdığını söylüyorsunuz Teoman abide velayetnamede böyle bir bölüm yok diyor
mesela baba ishak olayı 10 muharremde başladı diyorsunuz Teoman beyde şiiri vermiş böyle bir durum yok diyor
yesevi sünni diyorsunuz ama onun fakrnamede 4 kapı 40 makamı ilk işleyen kişi olduğu söyleniyor siz ne diyorsunuz?
barak babayı saru saltuku baba ishakı bilsek nolur bilmesek nolur mahşerde bunlardan sorumlumuyuz cevap verin
osmanlı belgelerinden cımbızla seçmiş diyorsunuz sizde aynı osmanlı belhgelerini kullanıyorsunuz zaten başka çaremi var osmanlı döneminde bu topraklarda ki olayları başka belgelerdenmi aramalıyız
bunun gibi birçok karşı eleştiri getirilmiş ve devamda ediyor bence polemikleri bırakıp karşı cevaplarınızı veerin bizlerde doğrulara doğru diyelim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hasan abi,
Hacı Bektaş'ı savunarak 12 İmamları anlatan gruplarla 12 İmamlardan başkasını redderek gerçek Aleviliği-Şiiliği anlatan grupları karşılaştırdığımız zaman orta ve uzun vadede 12 İmamlardan başkasını redderek Aleviliği anlatanların daha faydalı olduğu sonucuna varırız.
Ben gerçeklerin açıkça anlatılmasından yanayım. Kesin bir dille Bektaşilik, Hacı Bektaş, cemevleri, cem, semah gibi Aleviliğe maledilmeye çalışılan unsurlar reddedilmelidir. Gerçek Alevilik yani Şiilikten başka şeylerle uğraşmak, Bektaşilik-Hacı Bektaş-tasavvuf vs. boş çabadan başka bir şey değildir.
Allah aşkına! Ehlibeyt (as) semah mı döndü, dolu mu içti, Bektaş'a uymamızı mı emretti, 4 kapı 40 makam diye bir şeyden mibahsetti? O halde Ehlibeyt'in (as) savunmadığı, söylemediği yolların, uygulamaların, teori ve pratiklerin peşinden gitmek de nedir? Üstelik bunu 12 İmamların (as) yolu diye sunmak Mektebe ihanetin en büyüklerinden değil midir?
Allah basiret nasip etsin.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

3nokta yazdı:Hasan abi,
Hacı Bektaş'ı savunarak 12 İmamları anlatan gruplarla 12 İmamlardan başkasını redderek gerçek Aleviliği-Şiiliği anlatan grupları karşılaştırdığımız zaman orta ve uzun vadede 12 İmamlardan başkasını redderek Aleviliği anlatanların daha faydalı olduğu sonucuna varırız.
Ben gerçeklerin açıkça anlatılmasından yanayım. Kesin bir dille Bektaşilik, Hacı Bektaş, cemevleri, cem, semah gibi Aleviliğe maledilmeye çalışılan unsurlar reddedilmelidir. Gerçek Alevilik yani Şiilikten başka şeylerle uğraşmak, Bektaşilik-Hacı Bektaş-tasavvuf vs. boş çabadan başka bir şey değildir.
Allah aşkına! Ehlibeyt (as) semah mı döndü, dolu mu içti, Bektaş'a uymamızı mı emretti, 4 kapı 40 makam diye bir şeyden mibahsetti? O halde Ehlibeyt'in (as) savunmadığı, söylemediği yolların, uygulamaların, teori ve pratiklerin peşinden gitmek de nedir? Üstelik bunu 12 İmamların (as) yolu diye sunmak Mektebe ihanetin en büyüklerinden değil midir?
Allah basiret nasip etsin.
can
aynı şeyi anlatmaya çalışıyorum bu arkadaşlar iyiniyetli olabilirler ama bu yetmezki iyiniyetlede yanlış şeyler yapılır zannederekte batıla hizmet edilir ama öne 12 imamları çıkarıp onların ilimlerini aktarırsak hem doğruyu yapmış oluruz hemde kimse bizim yüzümüzden sapmaz batılada hizmet etmiş olmayız şimdi anadolu aleviliği yalanıyla insanları 12 imam yolundan uzaklaştırmakl isteyen bunuda şiiliğe karşı duruş diye sunan batıl güçler tüm güçleriyle anadolu evliyaları diye bektaşları balımları abdal musaları öne çıkarıp halkı 12 imamlardan uzaklaştırıyorken bu yöntemleri onlara hizmet etmek demektir bunun farkında değiller zaten karanlık güçlerin amacı bektaşlarla halkı avutmaktır bunu anlamıyorlar
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Asigi Ali yazdı:
Kendinize Alevi diyorsunuz ve Alevi adıyla site kurmuşsunuz. Öyleyse niye alevilere hakaret ediyorsunuz...
Allah Allah kim size yada alevilere hakaret ediyor hangi cümleyle hakaret ediyor ? yazsanızya
ha bektaşa sünni demek sizce hakaretmi oluyor o zaman sizde yeseviye sünni diyerek hakaretmi etymiş oluyorsunuz ya ne tuhaf mantık
biz şimdi 12 imam yolunda cem yok saz semah yok deyince hakaretmi etmiçş oluyoruz?
yani yalanmı söyleyelim doğruyu söyleyince hakaretmi oluyor siz Hz.Alinin yoluna böylemi hizmet ediyorsunuz?
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Aşığı ali ve hüseyin esedi canlar

Sözkonusu kitabın yazarımısınız yoksa o arkadaşları tanıyormusunuz anlayamadım ama her iki durumda da yazdıklarımı düşünmenizi tartışmanızı iletmenizi rica ediyorum.Zira yaşı 50 yi aşmış 30 yıldır Ehli beyt mücadelesinin içinden gelen birisinin sözlerini en azından düşünme nezaketini gösterebilirsiniz,

1-Öncelikle genç olmanıza sevindim bu genç yaşınızda bunca dünyevi aldatıcı işi bırakıp Ehli beytin peşine düşmeniz çok hoş çok güzel taktir edicidir bu yönünüzü taktir ve tebrik ediyorum bu yönünüzü koruyun diliyorum,

2-İrana gidip birkaç yıl kalmışsınız buda çok güzeldir zira yıllardır insanımıza öcü gibi gösterilen bir ülkeye gitmeniz ne denli cesur olduğunuzuda gösteriyor tavsiyem eğer özelinizden kaynaklanan sorun yok ise tahsilinize devam etmenizdir keşke en az on yıl eğitim görseydiniz zira bizim 12 imam yolunun eğitimini almış fıkıh tefsir hadis kelam tarih vs uzmanlarına çok ihtiyacımız var başımıza gelenler birazda bu tür alimlerin olmayışındandır

3-Yok eğer kaldığınız süreyi yeterli görüyorda alim değil alevi aydını kimliğinizle halkınıza katkı verecekseniz bunada itiraz olamaz zira gerçekleri bilen alevi aydınlarınada toplumumuzun ihtiyacı vardır

4-Eğer 12 imam yolunu dert ediyor yayılmasını istiyorsanız ki öyle gözüküyor önce bir yol haritanız olmalıdır neyi neden ne zaman hangi öncelikle yapmanız konusunu düşünmeniz gerekiyor Halkımızın temel sorunu sorunları nedir? tespit etmeniz gerekiyor.

5-Şahsen bizim tavsiye ettiğimiz bir çizgi var ,biz diyoruzki bugüne kadar 12 imamların nasıl abdest alıp nasıl namaz kıldığını bile öğrenemedik o halde bir sorun var ve anadolu topraklarında 12 imam yolunun bilgisini öğrenmemiz mümkün değil kaynak kitap yok,alim yok müçtehit yok,fıkıh bilen aydın da yok neden? birçok sebebi var bildiğinizi varsayıyor bunlara girmiyorum,
O halde 12 imamların bilgilerini öğrenebileceğimiz temek kaynaklara yönelmemiz gerekiyor bu kaynakları öne çıkarmamız gerekiyor bunların dışındaki her şeyi ve herkesi arka plana atmamız gerekiyor hatta annemiz babamız dedemiz falan atamızda dahil olmak üzere herşeyi kenara çektik sonuçta Çorumda bu yöntemle başarılı olduk giderek gelişen güçlenen bir çizgimiz oldu o halde başarılı olmuş bir modeli tavsiye ediyoruz
6- Size tavsiyem bu modeli kendinize uyarlamanızdır
mesela;
12 imamların fıkıh bilgilerini aktarın halkımıza 12 imamların nasıl abdest , gusül aldığını nasıl namaz kıldığını anlatın zira ehli beyt övgüleri tek başına bir yere götürmüyor onların yaşama geçmiş pratikleri lazım
mesela ramazan ayı orucunu 12 imamlarla halkımıza aktarın bakın bunca yıldır halkımızı kadir gecelerinden mahrum bıraktılar ramazan ayı orucundan mahrum bıraktılar
haccı ve fıkhını 12 imamların diliyle aktarın bunca yıl halkımızı aldattılar gönül haccı batıni hac diye uydurdular ve bir farzı daha bizden uzak tuttular
12 imam yolunda mescid cami olduğunu anlatın insanlarrın sahte ibadethanelerle uyutulmasına karşı çıkın
mutlaka birilerini anlatacaksanız 12 imamların hayatlarını anlatın onların yaşamlarında ramazan ayı orucuna ,namaza, hacca verdikleri önemi anlatın
onların tarihte yaşamış pekçok dostları var onları anlatın onların eserlerini tanıtın onların dostluğu için 20-30 yıl uğraşıp eser veren insanları tanıtın
eğer gerçekten 12 imam yolu için çalışacaksanız böyle yapın yoksa bektaşı abdal musayı barak babayı baba resulü anlatarak hiçbir yere varamazsınız , şairlerin şiiriyle fıkıh öğretisi olmaz edebiyat ve şiir yardımcı öğelerdir bunları temel asli unsur kabul ederseniz olay çarpıtılır gider zeminini kaybeder günümüzdeki gibi...
Namaz dinin direğidir deniliyor İmam Sadıkın son sözlerinin namaz hakkında olduğunuda biliyor olmanız gerekir o halde halkımızı namaza teşvik edecek çalışmalara öncelik verin batıl güçler Alisiz aleviliği başaramadılar ama Namazsız alevilik konusunda başarılılar o halde onları bu alanda mağlup edip iblisin belini kırın
düşünün bütün hayatı boyunca cem yapıp semah dönmek iki rekat namazın yerini tutarmı?
sizler namazı kabul olmayanın diğer ibadetlerinin kabul olmayacağını duymadınızmı?
O halde gençliğinizi bilginizi çabanızı neden beyhude işlerle harcayasınız inanınki ömür ışık hızıyla geçiyor ve geride alınamıyor ,
7-Tüm bunlar devrimci çabadır zordur binbir türlü sabır gerektirir zira putlara dokunmadan ehli beyti överseniz kimse size ses çıkarmaz ama asıl mesele ehli beyti anlatırken putlarıda yıkabilmektir,hiçte zor değil biz yıkarak ilerliyoruz sadece alevi aydını olmanızı değil devrimci alevi aydını olmanızı öneriyorum
8-Hacı bektaşı da aleviliğini yada sünniliğinide dert etmeyin sizin göreviniz onu korumak ve kollamak değildir böyle bir farziyet yoktur tartışırız kanıtları ortaya koyarız gerçek ortaya çıkar alevi! dahi çıksa olsa yöntem değişmez çünkü alim değil müçtehit değil evliya değil bunca yaşayan müçtehit varken fıkıh bilgisi vermeyen bir kişinin peşine takılıp nereye gidebilirizki? bunca yıl takıldıkta nereye gittik? abdesti bile öğrenemediğimiz bir okula daha ne kadar devam edeceğiz neden edelim?
bektaşiliğin bırakın 12 imamdan koparmayı hatta bizi dünya alevilerinden kopardığını dahi görmüyormusunuz? 12 imam yolunun bektaşa ihtiyacı yoktur o olmadanda bu yol öğrenilir bakın dünya alevilerine hiç bektaşa ihtiyaç duymuşlarmı?
9-Can yayınevleri türü yayınevleriyle bu dediklerimi yapamazsınız onların hedefi ehli beytin ilmini yaymak değildir Ehli beyt yolunda namaz diye kitap yazın verin bakalım yayınlayacaklarmı? Haccı anlatan kitap verin ramazan ayı orucunun faziletleri diye kitap yazın bakalım ne diyecekler? o zaman daha iyi tanırsınız bu tür insanları bunlar bu davada samimi insanlar değiller bunu çok özel sınavlarla anlayabilirsiniz onlar ehli beyti severiz derler ama ehli beytin günümüzdeki dostlarından nefret ederler çünkü samimi değiller
önce kim neyin peşinde kim ne istiyor analizleri yapın kim sizin gerçek dostunuz bunu anlamaya çalışın eğer gerçekten 12 imam dostluğunu kazanmak istiyorsanız İmam Mehdinin sizin yaptığınız işlerden haberi olduğunu düşünün ve mesela bektaşı tanıtmanızdan O razımıdır düşünün bu toplumu Ona bektaşla götürebilirmisiniz? Bektaş İmamı zamanı tanıyormuymuş ona ait denilen eserleri bir araştırın bakalım adını bile bulabilecekmisiniz?
söz çok ama şimdilik bu kadarı yeterli
genç oluşunuz ümit veriyor belki bugün karşı çıkabilirsiniz ama yarın söylemek istediklerimizi anlayacağınıza inanıyorum bunu diliyorum ama bugünden anlasanız çok daha güçlü olarak bu yola hizmet edebilirsiniz
Allah rızası için düşünün ataların diniyle hesaplaşmadan mahşere gitmeyin
devrimci olmaya karar verdiğinizde kollarımız ruhumuz kalbimiz size açıktır ,
İmamı Zamanın ekmeğini yediniz suyunu içtiniz o halde bunun hakkını verin
Kullanıcı avatarı
huseyn esedi

Mesaj gönderen huseyn esedi »

Hasan Akça... can böyle tutaf şeyleri söylemenize gerek yok kufe ehlide Hüseyini çağırdı Yezidi sevmedi Ama İmam Hüseyini katledenler onlar oldu. Benim size tavsiyem ne yaptığınızdan çok ne yapmadığınızı düşünmeniz. rica ediyorum bana klasik sünni yorumuyla cevap vermeyin bırakın ehli olna cevap versin saldırmanıza gerek yok.

3nokta... Teşekkürleriniz için bende öncelikle size teşekkür ederim bizim tek amacımız var Anadoluda yetim bırakılmış tüm Ali Aba dostlarını bir kılıp onlara Kerbela İlmini hatırlatmaktır. Bizde Ehli Beyt'in önüne kimsenin getirilmesini benimsemiyoruz tabi en fazla karşı çıkan kişiler biziz ve hepte öyle olacağız. Ama sizin unuttuğunuz birşey var Hacı Bektaşi Veli'nin bütün sözlerini okursanız. İmam Ali'nin sözleri olduğunu anlarsınız. O kişi ki sade ve sadece Ehli Beyt'in sözlerini nakletmiş ve bundanda büyük gurur duymuştur. O öldükten sonra herkes ondan nemalanmaya çalışmıştır bu tüm Ali dostlarına yaptıkları gibi onada yapılmıştır. Bektaşı İmamların önüne geçiren ne ise bizim için ondan alıpta ömerle buluşturanda aynı kısımdadır.

Diyorsunuz ya Hacı Bektaş olsa ne olur olmasa ne olur. Şunu unutuyorsunuz ama bizim için Selman ne ise Miktat Bektaş ne ise Pir Sultan odur. O zamanının İmamı Olan İmam Mehdiye isyan etmemiş ve ben başım dememiştir. Ve hep hizmetkar olarak kalmıştır. Burda ki herkes kusura bakmasın sizler Ehli Beyti konuşmak yerine onu halka anlatmak yerine tutturmuşsunuz yok Bektaşi Veli sünni yok o Osmanlı ajanı. Önce siz şurda harcadığınız zamanı bi Alinin sözlerini anlatmakta harcayında sonra bakın ne oluyor. Bizler çok okuduk çok araştırdık ve tek bişey gördük Hacı Bektaş Ali'nin kölelerinden hizmetçilerindendir. Biz Ali'nin iftiraya uğrayan dostlarını koruruz ve onu Ali'den koparanlara karşı savaşırız. Biz delillerimizi sunduk kitabımızı çıkardık.

Ve artık işimiz herzaman ki gibi Ali'yi sevenlere Ali'yi anlatmaktır. Sizler sadece bir kişiyi ağzınıza alıp böyle devam edin. Diyorum ya bize zarar verdiniz vereceğiniz kadar. Biz artık müsade etmeyiz çünkü artık yezidin devri bitti devir Hüseyni Kıyamın devridir. Ve Aleviler birleşecek ve efendilerine sevgilerini kanıtlayacaklardır.
Hasan Akça

huseyn esedi yazdı:Hasan Akça... can böyle tutaf şeyleri söylemenize gerek yok kufe ehlide Hüseyini çağırdı Yezidi sevmedi Ama İmam Hüseyini katledenler onlar oldu. Benim size tavsiyem ne yaptığınızdan çok ne yapmadığınızı düşünmeniz. rica ediyorum bana klasik sünni yorumuyla cevap vermeyin bırakın ehli olna cevap versin saldırmanıza gerek yok. .

benimde sana tavsiyem siteyi bir iyi incele kaç bin sayfa ehli beyt bilgisi var sitede önce bir araştır
Hasan Akça

huseyn esedi yazdı: sizler Ehli Beyti konuşmak yerine onu halka anlatmak yerine tutturmuşsunuz yok Bektaşi Veli sünni yok o Osmanlı ajanı..
sitede 12 imamlarla ilgili kaç bin sayfa bilgi var biliyormusun?
ayrıca
kim osmanlı ajanı demiş senin ilmin böylemi
bektaş osmanlıdan önce ölmedimi?
kanıtla bakalım kim ona osmanlı ajanı demiş
bizim adımıza hem uydurup hemde bunu kanıt gösterip hemde eleştiriyormusun ne tuhaf bir bilim

“Hacı Bektaş Kimdir?” sayfasına dön