ilginç şeyler..

Kullanıcı avatarı
MERDAN

ilginç şeyler..

Mesaj gönderen MERDAN »

İLGİNÇ BİR ARAŞTIRMA

Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe,

kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş.

Öenlmi oaln brinici ve snonucu hrfain yrenide omlsaımyış.

Ardakai hfraliren srısaı krıaışk osla da ouknyuorumş.

çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btüün oalark oykuorumuşz.

Nasıl ? Düzgün okudunuz değil mi ?

İlkinde olmasa bile ikinci de mutlaka herkes doğru olarak okuyabilir.
En son MERDAN tarafından 23 May 2007, 16:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

ilginç sözler

Mesaj gönderen MERDAN »

KİM KİMİ SEVER ?

Beyaz karayı, sinek yarayı, zengin parayı sever.

Yemek tuzu, maymun muzu, kurt kuzu sever.

Güzel nazı, aşık sazı, cırcır böceği yazı sever.

Kuş darıyı, çiçek arıyı, toprak suyu sever.

Ocak közü, kirpik gözü, ozan sözü sever.

Garip sılayı, yiğit halayı, bakır kalayı sever.

Davul zurnayı, acı turnayı, çekirge zıplamayı sever.

Alim ilmi, cömert vermeyi, cimri toplamayı sever.

Çöl yağmuru, çizme çamuru, oklava hamuru sever.

Ebe bebeği, kahve dibeği, sac böreği sever.

Memur masayı, veli âsâyı, hakim yasayı sever.

Hatip lafı, suçlu affı, açıkgöz safı sever.

Yörük eriği, cin periyi, tom jerryi sever.

Kilim keçeyi, kelime heceyi, baykuş geceyi sever.

Kirli hamamı, baca dumanı, su samanı sever.

Asil soyunu, çoban koyunu, çocuk oyunu sever…..
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

OSMANLI'DA FAYTON ARKASI YAZILARI

Medreselim - ( entelektüel )

O şimdi yeniçeri - ( militarist )

Hatalıysam: tiz kellesi vurula - ( realist )

Tek rakibim hezarfen ahmet çelebi - ( postmodern )

Huzur islamda - ( neo-klasik )

Padişahım çok yaşa - ( oportunist )

Babadan oğula değil alınteri.

Mekteplim.

Rahmetli de şahlanırdı.

Padişahım çok yaşa - ( yalaka yeniçeri )

Hatalıysam kellemi vurun, kazığa oturtun

Paşa babam sağolsun.

Akıncısın dediler kız vermediler.

O şimdi sadrazam .

Tek rakibim padişah !

Padişahın faytonunda : Veliaht on board

Miras değil zeamet .

Havan kime sultanım.

Alırım faytonunu bak.

Hakkını ver faytonun hakkını !
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

OSMANLIDA BURÇ İSİMLERİ

Koç : Davar-ül kurban

Boğa: Sığır-ül camış

İkizler : Adem-ül çift-i aynen

Yengeç : Mahluk-ül derya-i böcekvâri

Aslan : Hayvan-ül cimbom

Başak : Nebatat-ül arpa-vü yulaf

Terazi : Endaze-i kantar

Akrep : Haşerat-ül zehr-i zıkkım

Yay : Silah-ül zemberek

Oğlak : Davar-ül sakal

Kova : Damacana

Balık : Mahsulat-i derya
En son MERDAN tarafından 19 Haz 2007, 20:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

İLGİNÇ SÖZLER

*Ben bir hayvan severim. Hayvanları çok seviyorum.Bence çok lezzetliler..
*Edison elektriği buldu ama parasını biz ödüyoruz.
*Sigara içenlere öncelik tanı. Onlar bu dünyada misafir.
*Allah'ım ! kendim için hiç bir şey istemiyorum. Yalnızca anneme paralı ve güzel bir gelin kısmet et.

*Eğer bu yazıyı fark edersen fark edeceksin ki bu yazıyı fark edip farketmemen hiç farketmez. Sen en iyisi bu yazıyı hiiç fark etme .
*Eskiden çok kibirliydim ama şimdi tamamen kusursuzum.
*Burada yasak koymak, yasaktır!
*Bu sefer başladığım bir işi bitirec.....

*Başarılı adam karısının harcayabileceğinden fazla kazanandır.
*Başarılı kadın ise böyle bir adam bulandır.
*Unut dediler , unuttum. Ama seni değil, unut diyenleri .
*Bir kadın, oğlunu aklı başında biri yapabilmek için 20 yıl uğraşır, bir başka kadın gelir, 20 dakikada aklını başından alır...

*Bana geceyi zindan ettiler. Af çıkacak diye sabahladım.
*Son gülen iyi gülmez. Şakadan anlamıyordur.
*Sigara sağlığa zararlıdır. ( İmza puro )
*Beni bir o anladı. O da yanlış anladı.

*Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Sonrada yılan sokar.
*Sigara içme torununu gör. Sigara iç dedeni gör.
Burada sigara içme günü yarındır.
*İnsanları tanıdıkça hayvanları daha çok seviyorum.

*Ummadığın program, makineyi kilitler.
*Güzelliğine güvenme sivilce alır gider, Pc'ne güvenme virus alır gider.
*Virus : Ben programı uzantısından tanırım.
*Virus ölür, gözü diskette kalır.
*Lütfen bu satırda durmayın, otomatik tagline çarpar.
*Virusun başı küçükken ezilir.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

OSMANLIDA İLGİNÇ UYARI TABELALARI

- Nümayişlerde havaya ok atmak tehlükelü ve yassahdur.
- At sırtında iken haberci güvercinle konuşmak yassahdur..
- Dikkat.. Fayton çıkabülür..
- Seyür halindeki sandaldan sarkmak tehlükeli ve memnudur.
- Seyir halindeyken faytoncuyla kelam edmek yassakdur..
- "Kanat takıp uçmak yasakdur" (galata kulesi müdürlüğü)
- 18 yaşından güccük veledlere tütün ve mamulleri satuşu zinhar yassahdur..

- "Develer sağdan gedünüz"
- Kervan yolları umum müdürlüğü.

- Saray kapusu, park yapmayunuz.
- Dikkat, mancınık atuş sahası diqqatlü geçünüz...
- İdam esnasında cellatla konuşmayunuz..
- Viyanadan Musula kadar tam teşekküllü deve kervanlarumuz emrünüzdedür (Kervansaray Turizm)

- Yeniçerilerün kazan kaldırması nedenüyle kazan satışı muvakkat bir mühlet içün durdurulmuştur..

- "Lutfen mendillerinizi çöpe atunuz" --üsküdar belediyesi
- Surlardan sarkmak tehlükelü ve yassahdur..

- Orta asyadan gelüp cihad içün yedi düvele geden akıncılar, hareket vaqtünüz gelmüşdür, lütfen atlarınuzun başına...

- Çamurlu nalla avluya girmeyünüz" - topkapı sarayı avlu idaresi..
- Temiz bir etraf için tezek muayenesini yapturunuz..
- Faytona orta kapıdan binmek yassakdur..
- Bu alanda bizanslı avlamak qat-i surette yasakdur...
- Faytonlar için yolcu indürme-bindürme yeri, durmak yasakdur..
- Bu alanda cenk eylemek yasakdur..
- Satılan cariye gerü alunmaz..
- Viyana 250 km, tahran 1850 km

- 80 yaşından küçüklerin tütün ve emsallerini içmesi qat-i suredde
memnu ve de yassahdur. Yakalanub derdest edilenlerin tiz kellesi vurula.. (4. Murat)

- Lüzumsuz yanan kandilere ufleyunuz..
- En sağ şerit tulumbacılar içündür, lütfen bu şeridi kullanmayunuz

- Faytona binince saray kimliğini göstermek mecburidür.. yenüçeri kimlikleri geçersüzdür..

- Viyanadayım, gelicem...kanuni
- İtinayla karadan gemi yüzdürülür...
- Hanın önüne beygir bağlamak yasakdur..
- Kesici ve delici silahlar sandalcıya zarar verdüğünden yolculuk boyunca kılıcınızı lütfen kınında tutunuz..
- Savaş alanına çocukla girmek tehlükelü ve yassahdur..
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

İLGİNÇ ÖLÜMLER
İşte en ilginç ölümler:

- Mısırlı çiftçi, Nil Nehri'ne düşen tavuğunu kurtarmak için suya atlar. Ancak girdaba yakalanır. Kıyıya dönemeyince, bağırarak yardım ister. Bu kez oğlu atlar suya. O da girdaba kapılır. Beraberce yardım isterler. Derken adamın kızı, karısı da aynı kaderi paylaşır. Sonunda tavuk kurtulur ama ardında 6 ölü bırakır.

- Iraklı terörist Rahnajet, içinde bomba olan paketi postayla suikast adresine göndermeye kalkar. Ancak yeterli sayıda pul yapıştıramadığı için, paket ev adresine geri gönderilir. İçinde bomba olduğunu unutan acemi terörist paketi açar ve sonrası malum.

- Güney Afrika'nın Cape Town Şehri'ndeki bir hastanede gizemli olaylar oluyordu. Üstelik ölümlerin hepsi, cuma günleri 315 numaralı yoğun bakım odasında gerçekleşiyordu. Hemşireler ve doktorlar buna bir çözüm bulamayınca, devreye polis girdi. Araştırmalar sonuç vermedi. Sır ölümlere uzun süre açıklama getirilemedi. Uzmanlar, odanın havasını bakteriyolojik olarak kontrol ettiler. Sonuç sıfırdı. Bu arada ölümler devam etti. Sonunda oda sürekli olarak gözetim altına alındı ve neden ortaya çıktı. Cuma sabahları saat 06.00'da odaları temizleyen görevli, hastanın başındaki solunum cihazının fişini çekerek elektrik süpürgesinin fişini takıyordu.

- Marco ve Roberto adlı iki kardeş, hiç geçinemiyorlardı. Roberto'nun sık sık kendisiyle dalga geçmesine dayanamayan Marco, kardeşini öldürdü ama onun ölümünden 5 dakika sonra kendisi de öldü. Çünkü Marco ile Roberto, aynı donanım sistemini paylaşan ikizlerdi. Roberto ölünce, Marco'nun da kan dolaşımı durmuştu.

- Jake Fen isimli Macar adam, eşini korkutmak için kendisini asmış pozu verdi. Eve gelen eş, kocasını o halde görünce bayıldı. Kapıyı açık gören komşu kadın içeriye girince, iki cesetle karşılaştığını sanıp evi soydu. Topladıkları ile çıkarken, Jake kadına bir tekme attı. Cesedin canlandığını sanan kadın, korkudan öldü.

- New York'ta caddede bir adama araç hafifçe çarptı. Adama bir şey olmamıştı. Şoförle konuştu ve kalkacakken olayı gören biri yanına gelerek, kalkmazsa sigortadan para alabileceğini söyleyince yeniden aracın önüne yattı. Araç sürücüsü ise adamın gittiğini düşünerek gaza bastı ve adam öldü.

- Bayan Carson, Amerika'nın New York Kenti'nde yaşıyordu. Bir gün eğlenmek için cenaze işleri yapan bir şirketle anlaştı. Şirket eve telefon etti ve bayan Carson'un kalp krizi geçirip öldüğünü söyledi. Aile hemen koştu. Bu sırada tabutun içinde yatan bayan Carson, birden doğruluverdi. Ama kızı o anda kalp krizi geçirip öldü.

- Romollo , işsizdi. Pisa Kenti'nde oturan 42 yaşındaki bu İtalyan, bir gün tabanca ile intihar etmeye hazırlandı. Eşi onu engellemek için dil döktü. Sonunda Romollo, ağlamaya başladı ve intihardan vazgeçip silahını yere fırlattı. Ateş alan tabancadan çıkan mermi eşine isabet etti ve eşi öldü.

- 1983'te mağazada hırsızlık yaparken yakalanan bir kadın, polislere 'eğer beni bırakmazsanız' morarana kadar nefesini tutacağını söyledi. Polisler kadını bırakmadılar, o da gerçekten ölünceye kadar nefesini tuttu.

- Bir fil bakıcısı filin temizliği ile ilgilenirken filin posasının altında kalıp can vermiş.

- Bir lunaparkın 2 kafadar gece bekçisi, park kapandıktan sonra dönen salıncaklara binmeye karar vermişler. Yönetici kabinine girmişler, aleti çalıştırmışlar. Makinenin ısınması için 1 dakika kadar süre gerekiyor tabii. Salıncaklara bir güzel kurulmuşlar. 1 dakikalık süre geçmiş, alet çalışmaya başlamış. Ama 2 kafadar, seans süresini ayarlamayı unutunca bütün gece kusarak ölmüş.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

KALİTELİ (!) ESPRİLER

Bazı parazitler bağırsakta yaşar, bağırmasak da…

Taksime cami yapmasınlar; başkasının taksisine yapsınlar…

Kendimi öldürüp intihar süsü verecem.

İnsanlar üçe ayrılır: sayı saymayı bilenler, sayı saymayı bilmeyenler.

Bilmemek ayıp değil, yeter ki çaktırma...

Dış görünüşe önem vermem, röntgen filmi çektirip gelin.

Kafanı çevirip durma, aklından geçenleri okuyamıyorum.

Bu tüp bebek hatalı, hep gaz kaçırıyor...

Sana bir kıllık yapayım, kıllarını koyarsın

Korkunun ecele faydası yoktur, sadece iç çamaşırları kirletir..

Ölüm korkusu sürekli değil, mezarda biten geçici bir duygudur…

Kurtlardan teklif geldi. Sürüden ayrılıyorum

Kumarda kazanmanın tek yolu oynamamaktır.

Asansör bozuktur. En yakın asansör karşı apartmandadır.

Yerçekimini yenerseniz dünyanın yükünden kurtulursunuz.

Üzüm üzüme baka baka kararabilir, ama körle yatanın şaşı kalktığı görülmemiştir.

Hayat doluydum. Boşalttılar!

Süperman de uçuyor ama kimse ona kuş beyinli muamelesi yapmıyor.

Mozomlar ikiye ayrılır: Kibar mozomlar ve kro mozomlar

Ayakkabının kalleşi ayağı arkadan vurur.

Dün bir Amerikalı gördüm. Abi nasıl İngilizce konuşuyo görecen

Yazılıdan sıfır aldım ama önemli olan katılmaktı .
En son MERDAN tarafından 19 Haz 2007, 20:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

YAZILI SORULARINA İLGİNÇ CEVAPLAR…

OKULLARIMIZIN HÂLİ !!

SORU: Türkiye'nin çok özel konumunu açklayınız.
CEVAP: Türkiye çok özel bir konuma sahiptir. özel bir konuma
sahiptirden dolayı, özel konum başka kimseyi igilendirmez. Ama etrafımızdaki devletler özel konumumuza karışıp dururlar. Halbuki hiç karışmamalılar.
Selim/Ortaokul-2
......................................................................................................
SORU: Boylam nedir?
CEVAP: Mesela kapının oraya gittiğimizde boyunuzu ölçebilirsiniz. Buna boylam denir.
Yavuz/Ortaokul-2
........................................................................................................
CEVAP: Bir şeklin düz bir şekilde, destek almadan durması.
Serdar/Ortaokul-2
........................................................................................................
SORU: Karadeniz bölgesindeki tarımı anlatınız.
CEVAP: Karadeniz bölgesinde toprak çok verimlidir. Burada en çok
hamsi yetiştirilir.Hamsi önce ovalarda, sonra yamaçlarda, en sonunda
dağlarda yetiştirilmiştir. Bu bölgemizde kışlar çok yağışlı olduğundan, hamsiler serada ve dağlarda yetiştirilir.
Hatice/Lise-2
......................................................................................................
SORU: Dış ticaret açığı nedir?
CEVAP: Dışarı ihraç ettiğimiz mallar yolda hasara uğrarsa veya yerine ulaşamazsa, buna dış ticaret açığı denir
Mahmut/Ortaokul-2
SORU: Fotosentez nedir?
CEVAP: Ayın dünyaya yaklaşıp uzaklaşmasına fotosentez denir.
Davut/Lise-1
.......................................................................................................
CEVAP: Fotoğraflayıp sentezlemek olayına fotosentez denir.
Orcun/Lise-1
.........................................................................................................
CEVAP: Bitkilerin derin nefes alıp vermesine fotosentez denir.
Osman/Lise-1
.........................................................................................................
SORU: Tanım ne demektir?
CEVAP: Tanım, bir varlığa bir şeye özgü nitelikleri belirtilmesi niteliği biçim şeklindeki kelimeyi belirten anlam tarifi...
Meryem/Lise-2
.......................................................................................................
SORU: Hangi durumlarda ara seçime gidilir?
CEVAP: Meclis başkanlarının iflası durumunda ara seçime gidilir.
Ayse/Ortaokul-3
SORU: Meclisin görev ve yetkileri nelerdir ?
CEVAP: Mahkemelerce ölmesi kesinleşenlerin ölmesine izin vermek.
Orhan/Ortaokul-3
SORU: Ölçek nedir?
CEVAP: Bir ilmi birim birimidir, ve ölçeğin tanımını yapmak için ölçek
gerekir.
Arif/Ortaokul-1
SORU: Doğu Anadolu'da sanayi neden gelişmemiştir?
CEVAP: Doğu Anadolu çok dağlık mağlık bir yerdir. Oralar dağlık
mağlık olduğu için ulaşım oraya gidemiyor. Ulaşım gitmeyince fabrika kurulamıyor.
Fabrika dağın tepesinde olmaz. Dağı yok etmek gerekir. Bu da para
ister. Ülkemiz fukara karşılayamaz. Zaten dağı yok etmek için
dinamit konulsa, teröristler onları gelip gidip götürür. Bu yüzden oraya endüstri gitmemiş.
Mustafa/Ortaokul-1
SORU: istanbul'un önemi nedir?
CEVAP: istanbul önemli bir şehirdir. Toprağı altındandır. Köyden
göç edenler, İstanbula iş, aş bulmak için giderler. Ve zengin olup
köylerine dönerler. Bağzıları ev parası için bağzıları ise başlık parası için..Ama bunlar hep eskidendi. Şimdi bir tek ev parası için ve çocukların okuma parası için geliyorlar.

şimdiki zamanda başlık parası yoktur, kaçan kaçana,
seven sevene. Köyden istanbula gelen hemşeriler çoktur. Ayrıcana
Istanbulda çok çok ürün yetişir. Bunların bazıları domates, salatalık,
lahmacun ve kıvırcık maruldur. Istanbul ayrıca Asya ile Avrupa
arasında bir yol geçen hani köprüsü gibidir. Her bir kimse bu köprüden geçer. Istanbul önemli olmasaydi, nüfusu onbes milyon olurmuydu hiç .
Pinar/Ortaokul-3
SORU: Çevre kirliliği canlıları nasıl etkiler ?
CEVAP: Çevre kirliliğ inden, dünyadaki insanlarin 100/90'nı sakat 100/10'u ölmüş. çevre kirliliği insanlara sakıncalıdır.
Melek/Ortaokul-1
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

YAŞANMIŞ ÇOK İLGİNÇ BİR OLAY !!!

Bu olay Kayseri'nin Bünyan ilçesi'nde yaşandı.
Olay Alfred’in meşhur korku filmlerini bile çok gerilerde bırakacak kadar tüyler ürpertici.

Gece bindiğiniz otomobilde direksiyonda kimse yoksa ne yaparıdınız ?

Kendisi Bünyanlı olmayan, politikayla uğraşmış ve hâlen Kayseri'de yaşayan bir işadamı, 22 şubat günü Bünyan sınırında, Kayseri -Malatya kara yolu üzerinde, bir benzin istasyonuna girer.

Lokantaya oturur ve orada kalabalık bir grupla birlikte yer içerler. Yürüyüş mesafesindeki Bünyan'a gitmek icin, lokantadan çıkar. Ancak dışarısı hem zifiri karanlık, hem de korkunç bir kar-tipi firtınası başlamıştır.

Benzin istasyonuna yaklaşık 300 metre mesafedeki, Bünyan'a dönüş yolu kenarına varır. Oradan geçen bir arabaya binip, Bünyan'a ulaşma derdindedir. Fırtına daha da şiddetlenir. Adam bir-kaç adım ötesini bile görememektedir. Gelip-geçen bir araba da yoktur.

Nihayet karanlıklar içerisinde, hayalet gibi yavaş yavaş yaklaşan bir arabanın iki farını farkeder. Arabaııın,tam önünde yavaşlamasıyla birlikte hemen arka kapıyı açar ve arabaya biner. Kapıyı kapatır, araba yeniden hareket eder.

İçeridekilere merhaba demek ister. Ama o da ne ? Arabada kimse olmadığı gibi, direksiyonda da kimse yok. Birden paniğe kapılır. Korkuyla, hemen arabadan atlayıp, oradan koşarak uzaklaşmak ister ama hem araba hızlanmış, hem de korku ile dizleri bağlanmış, hareket edemez hale gelmiştir.

Araba keskin bir viraja doğru yaklaşır. Adam dua etmeye başlar.Tüm günahları için tövbe eder. Arabayı durdurması için Allah’a yalvarır. Tam bu esnada, pencereden bir el uzanır ve direksiyonu kıvırarak sert virajdan arabanın doğru yola dönmesini sağlar. Her tehlikeli dönemece yaklaştıkca, Allah'a yalvarış ve yakarışı artar ve her seferinde de bir el dışarıdan uzanıp, direksiyonu çevirir.

Sonunda kendisini biraz toparlar, ayaklarını kımıldatır.
"Ya Allah koru beni..." deyip, kapıyı açmasıyla birlikte, kendisini arabadan dışarı fırlatır. Bir kaç takla attıktan sonra, şarampolde kendisine gelir.

Defalarca üç kulhü - bir Elham okuyarak, Bünyan'a yürüyerek ulaşır ve bir kahvehaneye girer. üstübaşı ıslak ve şok hâlindedir. Kendisini tanıyanlar hemence sobanın başına alırlar. Eline bir çay verirler.

Bir müddet sonra kendisine gelir, sesi titreyerek, başına gelen doğa üstü ve korkunç olayı anlatır. Olayı dinleyenler inanmak istemeseler de, anlatan kişinin aklı başında ve toplumsal sorumluluk taşıyan bir pozisyonda olduğunu bildiklerinden,
herkeste derin bir sessizlik oluşur.

Yaklaşık yarım saat sonra, aynı kahvehaneye Koyunabdal Köyü'nden iki kişi girer. Bir masaya oturur ve iki çay söylerler. Bu arada, gelenlerden birisi, diğerini dürterek şöyle der :

- Ahmet baksana, yav şu sobanın başında oturan gerizekalı, bizim araba yolda kalınca, biz arabayı iterken, arabaya binip-inen öküz değil mi?

“Mizah ve Eğlence” sayfasına dön