Islamin Şartı 5 midir ?

ali muhsin

Re: Islamin Şartı 5 midir ?

Mesaj gönderen ali muhsin »

Pir efendi

sende Cemevlerinin Sartlarini yazarmisin peki ? Dede sartlari Semah sartlari falan ...yazda görelim ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

PIRCAFERI yazdı:
3nokta yazdı:Yazdığın ayet melallerini daha önce incelemiştim. Bunlar için aynı incelemeyi yapmayacağım. Çünkü çevirilerin çarpıtma oluyor genelde. Yani kavram kargaşası oluşturup kendine göre yorum yapıyorusun. Yorumların birçoğunun Ehl-i Beyt ile ilgisi yok.
Ve gerçekten tarafsız bir şekilde incelersen, ki sen de bunu çok iyi biliyorsun, semah Ehl-i Beyt as'ın ibadeti değildir. semah dönmenin Eh-i Beyt as ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Buna hiçbir net ve sağlam deliliniz yoktur. Tek deliliniz dede dediklerinizin söylemleridir. Bu ise gerçekçi, bilimsel bir yaklaşım değildir.

Bakalim diger tevsirlere

Ali Bulaç 52- Oysa o (Kur'an), alemlere bir zikr (öğüt, hatırlatma, hüküm ve üstün bir şeref)den başka bir şey değildir.

Diyanet Vakfı 52. Oysa o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Edip Yüksel 52. Halbuki o, tüm evrene bir mesajdır.

Elmalılı Hamdi Yazır 52-Halbuki o (Kur'an) bütün akıllı alemler için bir öğüttür.

Yaşar Nuri Öztürk 52 Oysaki o Zikir/Kur'an âlemler için bir öğütten başka şey değildir.

Sen anlamadigin konus sudur sevgili nokta .

Alevilikte kurana gore ibadet edilir yani secde ve rukumuz ederiz semahda onlar adina yapilan ibadetlerdir . Yani kuranda Allah su sozu ıstegı uzerıne !

Bakara Suresi 200 - Gerekli ibadetlerinizi bitirdiğinizde yine Allah'ı anın. Tıpkı atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla.

Evet askı mesk olduk onun askindan donduk ibadetmimize lezzet kattik Kabul eden Allah , isteyen Allah . Bu donus kuvvettli bir anistir . Tadina damagina lezzeti gelmeyen bilmez evinizde Allah deyip donunde gorun !! 8) Donerkende Ali ali deyin ! Yureginiz cosmassa paraniz geri iade edilecektir ? 8)
Hayır efendim,
Alevilikte Kuran ve Ehl-i Beyt as'a göre ibadet edilir. Ne Kuran semahı emretmiştir ne konuşan Kuran (as). Semah sizin kültürel ritüellerinizin folklorik bir yansımadından öte değildir.

Kuran'ı anlamak için, açıklamak için Ehl-i Beyt as'ın hadislerini referans almayıp kişisel görüşleri sunmanın Ehl-i Beyt as 'a uymakla ilgisi yoktur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Kadri Celik nerden cikti simdi. :)
Ben diyorum ki, senin gibi bir insan üstü varlik, vahiylerle yasayan olaganüstü bir kisilik nasil olurda normal, dünyali bir insanin Kuran yorumlarina bagli ve muhtac olur? Ben onu anlayamadim. :roll:
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

ali muhsin yazdı:Pir efendi

sende Cemevlerinin Sartlarini yazarmisin peki ? Dede sartlari Semah sartlari falan ...yazda görelim ..

Dede Halki egitmek icin Gonlunu tam bir sekilde ona baglamali kuallara uymali dede olmak isteyenler zorla degil gonulle bu ise gelirler .

Insanlara hic bir kural , yoktur , cemevine gideceksin diye bir kural yoktur isteyen gider , yuregi Ali ile tutusanlar gonullu gider , Rabbi bulan oraya hucum eder susamis susuzlar gibi .

Semah doneceksin diye bir zorlama da yoktur isteyen kalkar doner , isteyen bakinir izler Aliyi cagirir bagrina vurur hersey gonul isidir .

Kimse kafir degildir bunlari yapmadi diye !

Cemde calisan herkes gonullu yapar yani bir zorlama yoktur bunlar kimseyide semah doneceksin ceme mecbur geleceksin yoksa kafir olursun gibi seylerle zorlamazlar kimseyi .
PIRCAFERI

3nokta yazdı:Hayır efendim,
Alevilikte Kuran ve Ehl-i Beyt as'a göre ibadet edilir. Ne Kuran semahı emretmiştir ne konuşan Kuran (as). Semah sizin kültürel ritüellerinizin folklorik bir yansımadından öte değildir.

Kuran'ı anlamak için, açıklamak için Ehl-i Beyt as'ın hadislerini referans almayıp kişisel görüşleri sunmanın Ehl-i Beyt as 'a uymakla ilgisi yoktur.

Sevgili nokta can

Bu dedigin size gore oyle ! Bizimde ehli beyti aciklayan pirlerimiz vardir . Sirlarimiz vardir !
PIRCAFERI

AleviCaferi yazdı:Kadri Celik nerden cikti simdi. :)
Ben diyorum ki, senin gibi bir insan üstü varlik, vahiylerle yasayan olaganüstü bir kisilik nasil olurda normal, dünyali bir insanin Kuran yorumlarina bagli ve muhtac olur? Ben onu anlayamadim. :roll:

Kardesim sakada olsa boyle seyler soylemen dogru degildir ! ustun varlik Ilahimiz Aliye mahsustur . Ben onun yeryuzunde surunen , acilar ceken , sefil kalmis bir kuluyum. Ne verdiyse razi oldum ne sakindirdiysa razi oldum !

Ha ama sunuda diyeyim Arastirdim cok arastirdim , Rabbi bulana kadar cok arastirdim kurani dondum okudum , sia hadislerini kemdirdim yedim , sunnilerinkini tekmeleyerek okudum , Ataistlerinkini midemde acilik yapti sadakatimi yikacakti neredeyse , hiristiyanlari sekerleme yaptim yedim , hinduluk kafamin cirasini yakti , yahudilik sanki ayagimi tekerlek etti suratle yol aldim . Daha bilinmeyen niceleri lokma yaptim yedim , her turlusunu tattim . En son aleviligin Pirleri ile evimin duvarini ve sivasini bitirdim . Sonra yuregimi cikarip bir kaba koydum ! aldim evirdim cevirdim bir kitap haline getirdim .

Onu kitabi evin bir kosesine koydum , cunku artik ona ihtiyacim kalmadi ama evin ogullari belkim ogrenmek ister diye okurlar diye evin kosesindedir su an !

Sizide ayni cayirda otlatmaktayim haberiniz olsun !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yönetim Uyarısı:
Forumlarımızda Aliyullahçılık(Gulatçılık) Propagandası yasaktır. İmam Ali as!ı uluhiyet seviyesine çıkarmak, onu ilah bilmek Alevilikle, Şiilikle, Caferilikle ilgisi olmayan; forumlarımızın temel anlayışıyla uyumsuz bir düşüncedir. Bu düşüncelerin beyanı, savunulması hoş karşılanmamaktadır. Lütfen sınırınızı biliniz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

PIRCAFERI yazdı:
ali muhsin yazdı:Pir efendi

Dede Halki egitmek icin Gonlunu tam bir sekilde ona baglamali kuallara uymali dede olmak isteyenler zorla degil gonulle bu ise gelirler .

Insanlara hic bir kural , yoktur , cemevine gideceksin diye bir kural yoktur isteyen gider , yuregi Ali ile tutusanlar gonullu gider , Rabbi bulan oraya hucum eder susamis susuzlar gibi .

Semah doneceksin diye bir zorlama da yoktur isteyen kalkar doner , isteyen bakinir izler Aliyi cagirir bagrina vurur hersey gonul isidir .

Kimse kafir degildir bunlari yapmadi diye !

Cemde calisan herkes gonullu yapar yani bir zorlama yoktur bunlar kimseyide semah doneceksin ceme mecbur geleceksin yoksa kafir olursun gibi seylerle zorlamazlar kimseyi .
Birde Ben aciklayim ...Cemevlerinde her kisi Dede Baba olabilir ,Tahsili egitimi sorulmaz yeterki birkac Siir Gazel birkacta hikaye Hurafe bilsin ! Her Ateist,her Mason ,Sagcisi solcusu,laikcisi vs Dede Baba diye Alevi Toplumunun karsisina cikabilir .12 Imam Hadisleri onlari baglamaz varsa yoksa Bektas mentes ,Cami Namaz Oruc Hac gibi konularla ilgilenmezler her birine birer bahaneler uydururlar . Bir Dedenin önünde ikrar vermesen ( Ruhunu Dedeye Pazarlamazsan ) Alevi degilsin demektir ! önünde Secdeye varmazsan bu o kisinin ikrar vermedigi anlamindadir . Dedelere Babalara sorular sorulmaz ,12 Imamlarin hadisi okununca oldukca Rahatsiz olur dahada ileri giderek " Siisin irancisin,Düsküsün ikrardan dönensin" diyerek Rahatsizliklarini dile getirirler,Hakaret dahi ederler ! Pir Lokmasi vs diyerek Halkin üc kurusuna göz dikerek Postnislerinde Krallar gibi yasayip Padisah gibi otururlar .Saz Semah dönenleri zevkle izlerken bir taraftan Sarablarinida Dem niyetine yudumlarlar .Cemevlerinde Gönüllü biri yoktur her kisi gönüllü olarak kapici gözcü olamaz ! olursada daha evel "ikrar" vermis yani ( Ruhunu Dedeye Pazarlamis ) kisiler yetki sahibidir ! Dede ve yandaslari birer Coban, Cemevlerine girenlerde Koyun olarak görülür..bir koyun Cobanin sözünü dinlemezse o koyunuda Kurtlara Pazarlarlar ! Bir Dede Baba ,Bir Ailenin icine bile karisir ve bir Ailenin yuvasini dahi söndürür ,bir Eve misafir gittiklerinde kendi Eviymis gibi Hizmet bekler hersey ayagina gelmesini, midesini ve cebinin dolmasini ister ! bunu yapmayan olursa kizar ve "Ikrardan döndün Düskün oldun " diyerek o kisiyi Toplumdan izole eder ! Midelerine ve Ceblerine göre hareket edip Alevileri ,hirstiyanlara Siyonistlere cesitli Örgütlere pazarlarlar ! Bektasi, Mentesi ön safta tutup 12 Imamlardan uzaklastirirlar ! herseyleri yalan ve inkar olan Bektasi Dede Babalarin ne olduklari belli olmadigi gibi herkeste Cemevlerine "Alevilerden nasil kar cikaracagim "diye Dedelik Babalik ayaklari yapar ..iste Sizin yolunuz budur .yazdiklarin ise bunlari kamufle etmektir ..dedik ya oldukca tecrübe sahibiyiz !!
------
ali muhsin

3nokta yazdı:Yönetim Uyarısı:
Forumlarımızda Aliyullahçılık(Gulatçılık) Propagandası yasaktır. İmam Ali as!ı uluhiyet seviyesine çıkarmak, onu ilah bilmek Alevilikle, Şiilikle, Caferilikle ilgisi olmayan; forumlarımızın temel anlayışıyla uyumsuz bir düşüncedir. Bu düşüncelerin beyanı, savunulması hoş karşılanmamaktadır. Lütfen sınırınızı biliniz.
Aynen katiliyor ve gerekenin yapilmasini taleb ediyorum !
------
PIRCAFERI

3nokta yazdı:Yönetim Uyarısı:
Sevgili can

Alevi caferi kardesin bana sen insan ustu bir ilahi varlik nasil olurda gibi soylemler soylemis bu onun dalga amacli soyledigini biliyorum ama beni o konuma sakada olsa cikaran formun kanununa aykiri olmasi gerek !

Hz Alinin varligini ovenlere boyle bir seye karsi cikman gercekten cok ilginc .

Hem sen benim inancimin farkli oldugunu bilmiyormuydun ?

Sorular soruyorsun aradaki farki ogrenmek istiyorsun , cevap hosuna gitmeyince bir propaganda ediyorsun !

Soruyorum sana Hz Ali Senin benim gibi siradan insanmidir ?

Allahin dini icin savasmis gayri bundan ibaretmidir ?

Musluman , bundan ibaretmidir ?

Kuranin cogu neden onun icin inmis ?

Neden sialar ve Aliciler turemis onun icin guruba ayrilmislar ?

Neden Allahu tala diger kitaplarda ve peygamberleride onun adi hurmetine bagislamis ?

Neden Ali cehenneme bu senin bu benim diye bolecek ? Nasil bir hikmet guc kudret sahibiki ?

Hz muhammed 40 senelik peygamberligini bitirmek uzereyken , Allahu tala Kuranda , Muhammede ey muhammed Alinin velayetini teblig et yoksa elciligini yerine getirmis olmazsin demesi ile 40 senelik peygamberligi Alinin velayetini teblig etmedi diye bosa sayilacakti ?

soracak daha cok var ama kavramak isteyenlere bu yeterde artar.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön