Başbakanın Aşura Törenine katılmasına ne diyorsunuz?

Gündemdeki haber ve konular...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Bugün zeynebiye caferilerinin düzenlediği törene başbakan katıldı
ve konuştu ne diyorsunuz?
Ben sevmedim samimi bulmadım politik buldum Hüseynin şehadeti böyle politik işlere alet edilmemelidir
çağıranları kınıyorum
başbakanı kınamıyorum çünkü siyasidir nerde kalabalık olsa ve çağrılsa gidip konuşuyor
beyazşah

Re: Başbakanın Aşura Törenine katılmasına ne diyorsunuz?

Mesaj gönderen beyazşah »

Klasik Erdoğan hareketleri...seçimler yaklaşıyo.....oy cambazlığı yapacak fikrimce...ne demişler ==oy gelecek yerden tavuk esirgenmez== :D... başka bir açıklaması yok.....
=beyazşah=
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

o kürsüde başbakan bile olsa konuşturulmamalıydı
akp li belediyeler aşure tatlısı dağıtıp kutlama yaptılar
böyle siyasetler batıldır
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Önemlisi Basbakani ve heyetini daha dogrusu " Muaviye acilimcilarini " Bu Törene Davet edenlerin (!) bu Anma Töreninde ne konustugudur !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sadece hayretle izliyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Hayret edecek bisey yokki, zaten belliydi ..hersey zaten ortada !
------
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

Nette gezerken okudum MHp vekiliymiş neler yazmış okuyun
Aşura törenleri siyasete alet edilirse olacağı budur

Halkalı Meydanında Dünyalık Dilenenler Ve Hz. Hüseyin'in Ruhunu İnciten İstismar”
Abbas BOZYEL

Aziz okuyucular, dün İstanbul halkalı meydanında İstanbul ve çevresinde yaşayan Azerbaycan Türkleri diye bilinen benim gibi Caferi içtihadına sahip olan hemşerilerimizin düzenlemiş bulunduğu "Aşura töreni", kendi ruhuna hilâf ve Hz. Hüseyin'in babası Hz. Ali'nin ve dedesi peygamberler Peygamberi Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin mücadele ruhuna, kimlik ve kişiliğine tamamen aykırı bir şekilde cereyan eden, bir istismara, dünyalık dilenen zavallı bir yakarışa dönüşmüştür. On binlerce insanın huzurunda, "siyasi bir talep ve makam pazarlığı yapan", utanç verici bir takasa şahit olduk.
Takasın bir ucunda; Kerbela'da katledilen Hz. Hüseyin ve yanındakilerin, altı aylık ve on sekiz yaşındaki oğullarının, kardeşi, yakınları ve dostlarının cefa ve eziyetini, kanı ve terini pazarlayan bir zihniyet, diğer ucunda; ülkemizi ve bölgemizi kana bulayan BOP denilen bir projenin taşeronluğunu yapmaktan gurur duyan zihniyetin temsilcisi olan, AKP'nin mihmandarı var.

Bu aykırılıkları yapan, başta kendisini kim ve nasıl tayin etti bilmeyiz. Lakin Türkiye Caferileri lideri diye takdim edilen Selahattin Özgündüz Hocadır. Bugüne kadar yapılan tüm törenleri ve dökülen gözyaşlarını kendi hesabına yazdıracak, kendi cüzdanına mal edecek şekilde bir zahmet faturası ortaya çıkarmış ve de maatteessüf ki; AKP zihniyetinin başı, Hükümetin Başbakanı Tayyip Erdoğan'dan sel olup akan matem gözyaşlarının ve akan Kerbela şehitlerinin kanları üzerinden pazarlık yapmıştır.

Yüzlerce senedir İslam'ın ana damarını oluşturan; Peygamber, Kuran ve Ehlibeyt kaynağından beslenerek, her türlü baskıya rağmen, İslam'la iç içe yaşayan, Ehlibeyt'in sancağını şerefle taşıyan, Türklük gurur ve şuurunu iliklerine kadar hissederek varlığını koruyan biz Caferi Azerbaycan Türklerini, satışa getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu çirkin "alışverişi" reddediyoruz. Başta Iğdır'daki Caferi içtihadına sahip hocalarımız olmak üzere, Türkiye'nin her tarafındaki din alimleri bu zihniyete karşı, süratle tavır almalıdır. Tavır almalıdırlar k; Bu Emevi zihniyeti, alışkanlık ve geleneği, içimize yerleşmesin.
Neden mi diyenlere hatırlatmak isteriz ki; nerde kaldı Emevi saltanatının tüm menfaatlerini elinin tersiyle itip; "zulmet altında yaşamaktansa, şereflice ölmek evladır" diyen HZ. Hüseyin ve mücadelesi. Nerde kaldı, Seyh Selahattin efendinin toplumumuzu, Aşura meydanına toplayıp; "bakın benim arkamda beni, bu kadar destekleyen adamım var. Bizi dikkate al, yanına al ve siyasete taşı" diyen sözleri.

Yazıklar olsun. Aşura meydanı, tam bir panayıra dönüştürüldü. Hele hele, sık sık salavatı şerife getirtilerek Başbakan'a çekilen yağlar. Tam bir siyasi pazarlık hükmüyle cereyan etmiştir. Bu "satış" utanç vericidir. Şiddetle protesto ediyor ve reddediyoruz. Bu güne kadar, böyle siyasi pazarlık ve istismar tiyatrosu seyretmemiştik. Elbette ki herkesin, her siyasetçinin bu meydanda ve diğer şehirlerdeki törenlere katılması, birlik ve beraberlik ruhu içinde Kerbela kahramanlarını anması, üzülmesi en tabii bir inancın gereğidir.

Ancak onların koltuğunun altına girilmesi, Hz. Hüseyin kıyamının gayesine, Ehlibeyt taraftarlarının yüzlerce yıllık direnişine, sevdasına ve göz yaşına ihanettir. Bu ihaneti zaten Hz. Hüzeyin Kerbela'da ayaklarının altına almış ve kendisine mektup yazarak, Kufe'ye davet eden, ancak gönlü İmam Hüseyin'in yanında, kılıçları Yezid'in yanında olan, sözde Ehlibeyt taraftarlarını, kıyamet günü "Allah'a ve Cedd'i Resulullah'a havale etmiştir."

Şimdi, Kerbela ağıtlarıyla büyüyen, onların kahramanlıklarını sönmez bir meşale olarak gönlünde bayraklaştıran, ruhunda karar kılan, dilinde bir istiklal marşı gibi ölümsüzleştiren biz Ehlibeyt mektebinin mensupları da; secdede göz yaşı dökerek imamlarını, Yüce Allah ve Habibi Peygamberimiz arasında vesile kılarak yardım ve şefaat dileyen, son nefesinde; "La İlahe İllallah, Muhammedür-Resulullah, Ve Aliyyen Veliyullah" diyerek ruhunun teslim eden ana ve babaların evlatları olarak; bu zihniyet sahiplerine, hakkımızı helal etmiyoruz. Kıyamet gününün şefaatçisi Peygamber efendimize ve O Ulular Ulusunun öptüğü kesilen başın sahibi, İmam Hüseyin'e havale ediyoruz.

İtirazımızda ve protestomuzda haksız mıyız? Hz. Hüseyin, Kerbela'da dedesi Resulullah efendimizin, özgür ve erdemli dik duruşunu sergilemiştir. Vefa ve sadakatin kılıcını kuşanarak Kur'an'ın ve Peygamberimizin, kısacası İslam dininin ve insanlık onurunun yanında yer alarak; zalimlere karşı direnmiştir.

Bu anlamda, Kerbela'da; iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, lanetli ile kutsalın, karanlık ile aydınlığın hesaplaşması vardır. Dolayısıyla Hz. Hüseyin Kerbela'da, aynı zamanda, insan haklarının korunması ve zulmün bertaraf edilmesi için hangi bedellerin ödeneceğine dair tüm insanlığa bir ibret dersi de vermiştir.

Peki, Hz. Hüseyin bir kenara çekilip olan bitene göz yumamaz mıydı? Yumamazdı. Çünkü Peygamber ocağında aldığı dinî terbiye buna müsaade etmezdi. Hz. Hüseyin, "Benim gibisi Yezid gibisine biat etmez" diyerek en başta tavrını ortaya koymuştu.

Hz. Hüseyin'in kıyamını dillere destan eden de, zaten; bu duruşu ve mazlumiyetidir. İnsanı önce hayrete düşüren, sonra düşünmeye sevk eden de işte budur. Yetmiş iki kişiye karşı otuz bin kişilik bir ordu gönderilmesi, yetmiş iki kişinin kuşatılması ve Fırat nehrinin kenarında, suyun bol bol aktığı o nehrin kıyısında susuz bırakılmalarıdır. İnsanlık dışı muamelelere maruz kalmalarıdır. Yezid’i bunca korkutan neydi acaba? Haksız olandan başkası bu denli korkar mı? Bütün bunlar üzerinde durulması gereken önemli sosyopolitik nedenlerdir.

Hülasa; Kerbela'nın kızgın toprağında susuz dudaklarla 72 şehidi insanlık onurunun ve dinî değerlerin ihyası için Rabbine takdim eden Hz. Hüseyin'in özgür duruşunu ve bunca mezalime şahit olan kardeşi Hz. Zeyneb'in vakur sabrını her insan kendine örnek edinmelidir. Nitekim Hz. Hüseyin Kerbela'da insan haklarının korunması ve zulmün bertaraf edilmesi için hangi bedellerin ödeneceğine dair insanlığa ibret dersi vermiştir. Bu dersten Istanbul'daki üç-beş kişinin de ders çıkarması temenni ederiz.

Kerbela vahşetinin, 1371. yıldönümünde hunharca şehit edilen Peygamber evlatları ve dostlarını rahmetle yâd ederken, Ehlibeyt'in tüm gerçek dostlarına ve dünya Müslümanlarına başsağlığı diliyorum.
Sana selam olsun Ya Resulullah, Sizlere selam olsun ey Peygamber evlatları,
Selam olsun; tüm Türk-İslam şehitlerine
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Big can

yazarın doğru sunduğu şeyler var ama bunları neden hangi amaçla sunuyor?
Sözü hak ama muradı da hakmı?

O törenlerde başbakan yerine devlet bahçeli konuşturulsaydı yine aynı eleştiriyi yapacakmıydı?
yada daha önceleri törenlerde konuşturulan mason izzettin doğana karşı hiç eleştiri yapmışmı?
Özgündüzün aleviliğe yönelik yaptığı benzer çelişkilerinde hiç sesi soluğu çıkmayan bu şahıs şimdi bir ucu mhp ye dokunuyor diye neden bağırıp çağırıyor?

yani samimi değil olaya mhp eksenli bakışla bakıyor kerbela ekseni umurunda değil

zaten umurunda olsaydı alimleri özgündüze karşı kışkırtmazdı
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

biralevi yazdı: yani samimi değil olaya mhp eksenli bakışla bakıyor kerbela ekseni umurunda değil

durumlarıdnı düşünün ığdırda caferiler mhp akp diye tam ortadan ikiye bölünüyorlar ve belediye başkanlığını dtp alıyor
ve bunca alim bunu önleyemiyor vede bunlar alim yani biliyorlar ve halkın yakasını akp ye mhp ye kaptırmasıyla mücadele etmiyorlar
bizimkiler nasıl chp ye yakayı kaptırmış kemendi boynuna geçirtmişse bunlarda öyle
hadi bizimkilerin ilmi bilgisi alimi mektebi yok denize düşen yılana sarılır misali chp ye sarıldı
peki bunlara ne oluyor
bunca alim particilikle ırkçılıkla neden mücadele etmiyor?
tuhaf hiç anlamıyorum hatta yazık ötesi bir durum
bunların bu haline bakınca aleviyim diyen cahillerin chp den medet ummasına kızamıyorum
ali muhsin

Biralevi ve Musa abinin görüslerine katiliyorum .

Biz Elestirince azar isitiyoruz, bakalim bu elestiriye ne diyecekler ?
------

“Güncel” sayfasına dön