CAFERİ GENÇLİK KOMİSYONU KURULUYOR

HakYolunda

CAFERİ GENÇLİK KOMİSYONU KURULUYOR

Mesaj gönderen HakYolunda »

İstanbullu bir grup Ehlibeyt gençliği tarafından 2010'un Mart ayında hayata geçirilmesi planlanan "Caferi Gençlik Komisyonu" kurulum aşamasında

29.11.2009 Pazar günü Zeynebiye çay bahçesinde toplanan Ehlibeyt gençliği gecici üyeleri öncülüğünde bir tanıtım konuşması yaparak hedeflerini dile getirdikten sonra projenin tanıtım filmini çoğunluğu gençlerden oluşan halka izlettiler. Tanıtımda gecen bazı başlıklar:

Amaç Türkiye çapında gençler açısından; birbirinden haberdar olma güç birliği ve dayanışma olumlu projelerin hayat bulması verimli çalışma alanlarının sağlanması Hedef Meslek gruplarının oluşturulması Rehberlik İşveren ve iş ihtiyacı olan arasında iletişim İhtiyaç sahiplerine ulaşılması Ekonomik,Eğitim,Sağlık Faydalı fikirlerin, projelerin ortaya çıkabileceği zemin hazırlamak Küçük çalışma grupları, kulüpler Bilinçli - sosyal toplum yapısının geliştirilmesi İlim adamları ile düzenli toplantılar Din adamları Öğretim üyeleri Gazeteciler Sosyologlar …vb Halk eğitim seminerleri Sağlık Eğitim Çalışma alanları İstanbul, Türkiye, Avrupa Hedef kitle Tüm nitelikli, etkin, girişimci gençlik Kadın-erkek ayrımı yapılmadan tüm verimli insanlar (Kadınların aktif olarak çalışmalara katılmalarının sağlanması) Projenin tanıtımı Süre: 6 aylık dönem Yöntem: Bölge temsilcilerinin belirlenmesi. Bölge temsilcilerinin kendi bölgelerinde çalışma yapması Tanıtım yolları: Toplantılar, İnternet (Web sitesi: Tanıtım, duyurular) Tanıtım için dokuman hazırlanması (Poster, El broşürü) Bölge temsilcilerinin belirlenmesi Her bölgeden temsilci Temsilci özellikleri (azami ölçüde): Üniversite mezunu Meslek sahibi Diksiyonu ve vizyonu uygun İstanbul’da 23 bölge mevcut Bölge temsilcileri Arkadaşlık ilişkileri ile bilinen kişiler Alimlerle, önde gelen kişilerle görüşülerek saptanan kişiler Bölge temsilcilerinin kendi bölgelerinde çalışma ekibi oluşturması Tüm bölgelerde eş zamanlı çalışmaların başlatılması Aylık bilgilendirme Aylık toplantı ile temsilcilerden rapor ve denetleme : Çalışmanın tanıtıldığı kişi sayısı Tepki ölçer anket Üye potansiyeli Delege adayı CGK’nın kurumsal yapısı Bölge temsilciliği Bölge temsilcileri yapacakları çalışma ile 20 üyeye 1 delege gönderirler Delegelik İstanbul’da 23 bölgeden gelen delegelerden TEMSİLCİLER MECLİSİ oluşur TEMSİLCİLER MECLİSİ Kongre yapar ve komisyonun yönetim organlarını seçer Başkan Genel Sekreter (Aynı zamanda Caferider Temsilcisi) Meslek organizasyon birimi Sağlık Eğitim Hukuk Mühendislik Diğer Finans birimi Sosyal konular birimi Yardım fonu Sorun çözümü (Arabuluculuk) Şube birimi Denetleme birimi Kadın kolları birimi Organizasyon birimi Tertip komiteleri Öğrenci sorumlusu Rehberlik Burs Hukuki zemin ve Yetki Caferider bünyesinde “Caferider Gençlik Komisyonu” Bağımsız yapılanma Kendine özgü yönetim Bağımsız karar alma ve yürütme Kendine özgü iç denetim Caferider ile ilişki: Kurumsal düzeyde Eleştiriler ve istekler yazılı olarak kurumsal ilişki çerçevesinde Düzenli iletişim: Çalışmalarla ilgili düzenli periodlarda bilgi verilmesi CGK genel sekreterinin aynı zamanda CD yönetimi ile direkt temas sağlayan sözcü olması Caferider yönetiminde CGK ile iletişimden sorumlu 1-2 kişinin belirlenmesi Üyelik şartları Üyelik aidatı Üyelik avantajları Üyelikten çıkarma Yaş: 18-50 yaş arası “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın dağılmayın” Ali İmran 103 Birlik ve Beraberlik Sorunumuz ne? İslam dünyasında, Müslümanların en önemli problemi parçalanmışlık olduğunu görürüz. Bunun hangi nedenle oluştuğuna bakalım: Ben/biz haklıyız Bizim uygulamalarımız doğru Biz Allah’a, onlar kendi emellerine hizmet etmekteler Biz Allah’ın gerçek kullarıyız Kur’an’ın, Rasulünün, Ehlibeyt'in yolu. Hangimiz bu yolun dışındayız? Aksi halde? “Allah'a ve Resulü’ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin; çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46) Çözüm Birbirimizi huylarımızın tam örtüşmediği kardeşlerimiz olarak görüp birbirimize her halükarda yardımcı olmak, benliğimizi değil BİRLİĞİMİZİ önemsemek.
Hz.Ali(s.a)İnsanların kalbi vahşi ve başıboştur; kim onlarla ilgilenirse onlara doğru cezbolur.
_________________________________________________[highlight=#00BF40][font=Goudy Stout][/font][/highlight]
Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön