Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

umitaktas

Re: Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Mesaj gönderen umitaktas »

beyler bizler türküz. alevilik nasıl gelişti önce bunu idrak edin. ben kısa bilgi veriyim. alevilik kelimesi arapça bir kelimedir ve bu mezhep peygamber efendimizin ölümünün ardından ortaya çıkmıştır. emevilerin ali evlatlarına karşı zulmünün sertleşmesiyle beraber pekçok ali evladı orta asyaya göç etmiştir. alevilerle türklerin karşılaşması ve etkileşimi bu şekilde olmuş ve ali evlatlarıyla türkler arasında evlilikler hasıl olmuş ve türkler arasında alevilik yayılmıştır. aleviliğin yayıldığını gören emevi din anlayışını referans alan ebu hanife de karşı bir hareketle öğrencilerini türkler arasına göndermiştir. aleviler eski inançları olan şamanizm ile ehlibeyt inancını harmanlayıp yeni bir sentez oluşturmuşlardır. ama bazı aleviler bu senteze karşı çıkmışlardır. bu karşı çıkma bence yanlıştır. çünkü bugün sünnilikte bile şamanizmden izler vardır. bunun olmasıda normaldir. herkes dinini kendi kültürüyle harmanlar ve öyle yaşar.
umitaktas

bugün başbakan cemevlerine cümbüşevi diyor. ilginç bazı aleviler de cemevlerine cümbüşevi diyor. rte seçim meydanlarında diyor ki; "bunlar alevi(kalabalıktan yuh sesleri geliyor.). ama bunlar hz ali'nin yolunda gidiyor mu? gitmiyor. bunlar bellerine hakim olamadılar(baykalı kastediyor. ama ilginçtir baykal sünnidir. imam torunudur.)." rte bunları söyleyerek sünnilerden oy aldı. şimdi ben bu siteye tesadüfen google'da alevilik kelimesinin manası nedir hakkında araştırma yaparken rastladım. inanın bazı alevilerin rte ile aynı görüşleri paylaştığını öğrenince bir alevi olarak üzüldüm. yani arkadaşlar sizin rte'den ne farkınız var. gidin sünni olun camilerde namaz kılın, ehlibeyte zulmedenlere rahmet okuyun bu sizlere daha çok yakışır. ama ortalarda da ben aleviyim diye de dolaşmayın.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

umitaktas yazdı: çünkü bugün sünnilikte bile şamanizmden izler vardır. bunun olmasıda normaldir. herkes dinini kendi kültürüyle harmanlar ve öyle yaşar.
din başkadır kültür başkadır dini kültürünle harnanlayıp dinin esas konularını yok edersen yok sayarsan kültürünü o dinin adı altında yaşatırsan o dinin mensubu olamazsın yeni bir şey üretmiş olursun
bu noktayı düzeltmeden mahşere gidip peygamberler ve 12 imamlarla yüzleşmeyin yoksa çok mahcup olursunuz
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ümit Can

Gerektigi gibi gereken yerlerde gercekleri konusmak gerekir bu size göre ne kadar sert olursa olsun ,bizler Gercek ve Hakikatleri anlatmakla mükkellefiz. Sen Dini ve kültürü bir tutuyorsun oysaki ikisinin yeride ayridir ,Alevilikte Sufistlik Samanistlik Sofuluk yoktur ,Alevilik ise Imam Ali (as) min isminden kaynaklanir..Cemevlerine gelince orasi ibadethane bir mekteb degil,tam aksine Sömürü düzene hizmet eden nedi-ü belirsiz "Dedelerle" halki soyup sovana ceviren Aleviligi tam manasiyla Samanizme Budistlige Ateistige Masonlugu Bektasilige vs baglayan kisilerle doludur ! Alevilerin uynamasini eneglemek ve Alevileri Cesitli örgüt ve kuruluslara Pazarlayan Sözde "Dedeyim ,Alevi önderiyim" diyen yiginla Sarlatanlari biliyoruz ! Sen diyorsunki Cemevleri Halkin Parasi ile kurulmustur ..Evet bir taraftan Halkin elindeki üc bes kurusada göz dikmislerdir Zamaninda Yillarca Bektasilerin icinde oldugum icin sana yaziyorum ..O Dede Dediginiz kisiler orda burda Cemevleri acacagiz diye bu parayi kendi zimmetlerine gecirdiklerini ve geceler tertipleyip "Su Ozan geliyor Su Ozan gidiyor " deyip Alevilerin alin terilerini gasp edip köselik olduklarini bilirmisin ? Almanyada Cemevlerinde olan Dedeyim diyen kisiler Cestili Siyasiler ile isbirlilgi yapip "Entegrasyon" adi altinda Alevileri Hiristiyanlastirmak isediklerini ve Bektasilerin Alman Hükümetinden yiginla para aldikarini bilirmisin ? Tükiyede ise Diyanetle gizli kapakli isbilirligi yaptiklari Alevileri Alevilik adina Sünnilestimek isteyen Bektasilerin oyunlari artik ortadadir ! Almanyada istatistiklere göre Din degistirip Hiristiyan veya baska dine mensup olanlarin kökeni Alevi kökenleridir ..Bu durumda Cemevlerinin Nasil Alevilere yaklastiklarini düsünebiliyorumunuz ? Eskiden yine Almayada Duvarlar yikilmadan evel Eski Leninistlerin Maoistler Duvar yikildikatn sonra Aleviligi kullanarak Derneklerinin ismini Degistrerek Alevilik diye bazi sacma ayin ve görüslerini ortaya sunan Aleviligi savunuyourz deyipte aslen Alevi Düsmani olduklarinida bilirmisin ? Bugün Sözde Aleviligi savunan Gercekte Alevi Düsmanlari olanlar Cemevleri satin alip, TV ler aciyorlar ,Bu sadece Halktan gelen Parami ? Bu degirmenin suyu nerden geliyor bir düsündünüzmü ? sana yiginla yazabiliriz ama Forumda Bektasilik Alevilik ayirmi basliklarinada bakarsan ne demek istedigimizi anlarsiniz ..Din ayri Kültür ayrdir aynen Bektasiligin Alevilik olmadigi gibi !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

söylediğin şeyleri ben de biliyorum. ben de buna benzer şeylere tanık oldum. peki çözümün nedir? cemevlerini kapatıp alevilerin mevcut ihtiyaçlarını nasıl gidereceğiz. mesela cenaze sorunu, mesela namaz kılma sorunu. sünni imamların arkasında mı namaz kılacağız?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

umitaktas yazdı:söylediğin şeyleri ben de biliyorum. ben de buna benzer şeylere tanık oldum. peki çözümün nedir? cemevlerini kapatıp alevilerin mevcut ihtiyaçlarını nasıl gidereceğiz. mesela cenaze sorunu, mesela namaz kılma sorunu. sünni imamların arkasında mı namaz kılacağız?
Çorumlu alevilerin yaptığını model olarak tavsiye ediyoruz
Ehli beyt vakfı kurdular dernekte kurulabilir
bunun içinde kurban kesme yeri cenaze yıkama yeri ders verme yeri slayt gösteri salonu bir spor merkezi salonu ve ibadet edilen birde cami yeri var
12 imamlara göre yetişen yetiştirilen eğitilen alevi din adamları görev yapıyorlar ve diyanete bağlı değiller herşey caferi mezhebine göre yapılıyor
biz böyle bir vakıf veya dernek kurulmasını tavsiye ediyoruz
YADA
kurulmuş cemevlerinin bu şekilde dönüştürülmesini dizayn edilmesini tavsiye ediyoruz
bilinki içinde 12 imam yolu öğretileri yaşatılmayacaksa binanın adı cami cemevi dernek yada vakıf olmuş olmamış farketmez mesele içinde ne yapıldığıdır binanın ismi değil
umitaktas

mantıklı bir öneri
HakYolunda

Mesaj gönderen HakYolunda »

Merhaba Ümit Can,

Ho$geldin Sefa Getirdin,
Haklisin kafan karisik nasil oluyor ya böyle birsey diyorsun kendi kendine bu gibi sorulari sorman senin icin daha iyi,Ne kadar cok soru sorarsan cevaplara o kadar yaklasirsin.Aslinda bu bir uyani$tan ba$ka birsey degil,böyle bir siteyi buldugun icin bence cok sanslisin aslinda bana göre sans degil yani Bu Allahin bir lütfudur.bunu belki simdi hemen kabul edemiceksin ama az bir zaman sonra insAllah neyin ne oldugunu anlicaksindir Allahin izni ile.
Senden sabirli olmani istiyorum ve gercekleri okuyip arastirmani ondan sonra hersey cok daha guzel olucak.Bende bundan 1 sene once hemen hemen senin düsüncelerinle ayniydi yani seni tanimiyorum ama yazdiklarindan yola cikicak olursak az cok anliya biliyorum.
Fakat ehlibeyt ile 12 imamlar ile tanistikdan sonra hayatim cok degisti,Yüce Rabbimde Seni ve Sevdiklerini Ehlibeyt ile 12 Imamlar Ile Kuranin Nuru ile tanistirmayi nasip etsin.

$ani Yüce Allah Bizleri Ehlibeytin 12 Imamlarin Ve Kuranin Nurundan Ayirmasin.Amin

Allaha Emanet Ol Karde$.
Hz.Ali(s.a)İnsanların kalbi vahşi ve başıboştur; kim onlarla ilgilenirse onlara doğru cezbolur.
_________________________________________________[highlight=#00BF40][font=Goudy Stout][/font][/highlight]
Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.
Tarafsiz

Mesaj gönderen Tarafsiz »

Hasan Akça yazdı:Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Bugün insanımız sazı alevilik yada alevi kültürü zannediyor oysa saz türklerin kopuz türünden or taasyadan günümüze uyarlayarak yeni dizaynlarla getirdikleri bir müzik aracıdır.
Bu yüzden ülkemizde saz çalanların çoğu sünni kökenlidir ama bu konu üzerinde pek düşünülmez,
mesela
Musa eroğlu sünnidir
Ömer zülfi livaneli sünnidir
mahsuni sünnidir
ekrem ataer sünnidir
orhan gencebay sünnidir ve bunlar gibi çok iyi saz üstadları da vardır.

lütfen Türk kültürü ile Hz.Alinin yolunu birbirine karıştırmayalım
mahsuni sünnidir
Mahsuni Serif Alevi Kizilbasdir, bunuda söylemistir;
2001 yılının Kasım ayında kendisine, "Elhamdülillah Kızılbaş'ım ve laiğim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir." dediği için, DGM tarafından aleyhinde dava açıldı. Duruşma 27 Aralık 2001 tarihinde DGM'de yapıldı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mahzuni_%C5%9Eerif
Musa Eroglu da tabiki alevidir;
-Ben alevi kültürünün taşıyıcısıyım. Bin yıllık geçmişimiz var, kimse bizim cem evlerimize cümbüş evi diyemez. Bu toplumda her zaman Atatürk evlerimizin köşesinde asılıdır, politik yönümüz yoktur. Bizi rahat bıraksınlar"

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=320451
Niye yalan bilgi veriyorsunuz burda?

Türkücülerin cogu Alevidir mesela; Arif Sağ, Musa Eroğlu, Erdal Erzincan, Aşık Mahzuni Şerif, Aşık Feyzullah Çınar, Aşık Veysel Şatıroğlu, Ali Ekber Çiçek

Sema dönerkende saz calarlar, yanlis bilgi verdiginize rahatsiz oldum
Doğru her zaman yüce, yalancı her zaman aşağı ve cücedir.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Tarafsiz arkadas

her ne kadar nik adin "Tarafsiz" oldugunu yazabiliyorsan bilip bilmedende tarafta tutuyorsun .Soruyorum 12 Imamlarimiz Sazmi calmis Semahmi dönmüs ? Varmi kanitiniz ? Biz Aleviler, Aleviligi 12 Imamlarimizdanmi yoksa Sarhos calgici takimindanmi ögrenecegiz ? Bundan yillar evel Haci Bekas kasabasina gitmis ulusoylarin Cemevlerini Ailece ziyaret etmistik, orada bir Resim gözüme takilmisti Resimde Arif Sag ve bir baska biri vardi, Görüntüde Arif sag ve yanindakinin Raki sofrasinda ve bir hayli Sarhos olduklari görünüyordu ..Simdi biz Aleviligi bu Sarhoslardanmi ögrenecegiz..Her Saz calana Alevimi diyecegiz ? Sazi herkes calar ,Saz calinmasinada karsi degiliz ama Sazi Kutsamak veya 12 Imamlarimizin önüne nediü belirsiz calgici takimini gecirmkte Alevilige aykiridir....Mahsuni ise Bektasidir Alevi degildir ,Alevilik baskadir, Bektasilik baskadir , Siz önce bunlari göz önünde bulunudurun .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön