Humeyni hakkında

byilmaz34

Humeyni hakkında

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar Humeyniyi kabul ediyor musunuz? Ben bir yerde Humeyni hakkında birşey duymuştum bu doğru mu? Kitaplarında şöyle ifadeler geçiyor mu:

1- "Osman, Muaviye, Yezid gibi adamlara iktidar bahş eden Allah'a nasil itaat etmek mumkundur? (Humeyni, Keşf-ul-Asar, s. 107)

2- Bir yerden alıntıdır bu doğru mu? "Humeyni'nin Tahrirul Vesile adlı kitabından; bu fetvasında humeyni aşağıda altı kırmızıyla çizili bölümde; "11. mesele: eşine dübürden ilişkinin caiz olması, bunun şiddetle mekruh olmasından daha kuvvetli bir görüştür. eğer eşinin rızası yoksa ihtiyaten bunu terk etmelidir." diyor. 12. meselede ise dokuz yaşından küçük eşiyle süt emme çağında olsa bile ona şehvetle dokunup sarılabileceğini söylüyor!

Arkadaşlar bu ifadeler iftira mı doğru mu? Böyle yazılar gerçekten var mıdır? Eğer varsa böyle biri ne lider olur ne şeyh nede alim... Eğer yoksa suizanda bulunmayalım bilgilendirirseniz sevinirim.
alone_man

Re: Humeyni hakkında

Mesaj gönderen alone_man »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar Humeyniyi kabul ediyor musunuz? Ben bir yerde Humeyni hakkında birşey duymuştum bu doğru mu? Kitaplarında şöyle ifadeler geçiyor mu:

1- "Osman, Muaviye, Yezid gibi adamlara iktidar bahş eden Allah'a nasil itaat etmek mumkundur? (Humeyni, Keşf-ul-Asar, s. 107)

2- Bir yerden alıntıdır bu doğru mu? "Humeyni'nin Tahrirul Vesile adlı kitabından; bu fetvasında humeyni aşağıda altı kırmızıyla çizili bölümde; "11. mesele: eşine dübürden ilişkinin caiz olması, bunun şiddetle mekruh olmasından daha kuvvetli bir görüştür. eğer eşinin rızası yoksa ihtiyaten bunu terk etmelidir." diyor. 12. meselede ise dokuz yaşından küçük eşiyle süt emme çağında olsa bile ona şehvetle dokunup sarılabileceğini söylüyor!

Arkadaşlar bu ifadeler iftira mı doğru mu? Böyle yazılar gerçekten var mıdır? Eğer varsa böyle biri ne lider olur ne şeyh nede alim... Eğer yoksa suizanda bulunmayalım bilgilendirirseniz sevinirim.

bence sende bektaşiler gibisin
asıl amacın bilgi yada gerçek değil
öyle olsaydı imamet konusuyla ilgilenirdin bu esastır oysa sen nerede bir detay yada ayrıntı var onlarla ilgileniyorsun
çünkü güya açık arıyorsun

ben bile bu genç yaşımda anlıyorumda sen anlamıyormusun bu soruları

eğer demişse bile çünkü bu kitabı okumadım

muaviyeye imamet anlamında iktidar veren Allaha bende inanmam Allah katında en değerli olan imamet anlamında iktidar zalimlere verilmez zaten benim ahdim zalimlere ermez diyerekte Allah bu gerçeği söylemiyormu?
Humeynide soruyla gerçeği anlamamızı istemiş olabilir ben böyle anlıyorum
diğeri fıkıh sorunudur alternatiflerle sorunu anlatmaya çalışmış hoşuna gitmiyorsa uymazsın ve anladığın anlamda çıkmaz ama senin gibiler zorlayarak her anlamı çıkaırır
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

alone_man yazdı:
byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar Humeyniyi kabul ediyor musunuz? Ben bir yerde Humeyni hakkında birşey duymuştum bu doğru mu? Kitaplarında şöyle ifadeler geçiyor mu:

bence sende bektaşiler gibisin
asıl amacın bilgi yada gerçek değil
öyle olsaydı imamet konusuyla ilgilenirdin bu esastır oysa sen nerede bir detay yada ayrıntı var onlarla ilgileniyorsun
çünkü güya açık arıyorsun
Alone can
soru sormak ilmin can damarı değilmi?
tabiki soracak ve açık arayacak başka türlü doğruya nasıl ulaşılır?
bizde aynı şeyi sünni kaynaklarına yapmıyormuyuz?
çelişkileri ortaya koymuyormuyuz?
ilim böyle gelişir doğruya böyle ulaşılır
sorulur yanıt alınır başka yanıtlarla sorularla mukayeseler yapılır zayıf olanlar elenir doğrulara sahip çıkılır
mesele doğrularda birleşmek doğruyu hakim kılmaktır
kişinin niyeti onu ilgilendirir biz burada bilimsel davranmak durumundayız
soru soruluyorsa yanıtını verirsin tekrar sorarsa tekrar verirsin
tıkanırsa bırakır devam ederde sen tıkanırsan bilen biri devam eder ve ilim böylece sürer gider
küsmek kızxmak darılmak yok
demekki bu arkadaşımız şianın savunduğu esaslı konularda açık bulamamış şimdi fıkhın derinliklerinde açık arıyor bu iyi bir durumdur köstek değil destek olmalısın
şiaya ait bir yanlış yada çelişki bulursada o yanlışa bizde karşı çıkmalıyız bizim içinde doğru ların yaşaması önemlidir değilmi?
biralevi

.
sanırım siz Allahın razı olması ile izin vermesi arasındaki ilşkiyi tam çözemediniz
Allah izin vermezse birşey olmaz(Yaprak bile düşmez) her şey Allahın izniyledir
ama RAZI olması farklı bir konudur
irade özgürlüğü nedeniyle Allah izin verir ama o eyleme razı olşmayabilir
suçsuz bir insanı öldürme iradesi,ni planını ortaya koyar eylemi gerçekleştirbilirsiniz buna Allah izin vermiştir ama RAZI değildir.
Adli ilahi konusunda da bu ayrım önemlidir hitler gibi zalimlere çeşitli sünettullah kuralları nedeniyle Allah izin vermiştir ama eylemlerine razı değildir işte bu ayrımı Humeyni böyle bir soruyla anlatmaya çalışmış daha doğrusu karşısındakinin aklını bu noktada zorlamak istemiş
aksi düşünürseniz Allah zalimliğe razı derseniz bu ilahi adalete aykırı olduğu gibi tevhidide hiç anlamamak anlamına gelir
biralevi

konuyu kendi bütünlüğü içinde ele alır inceler araştırırsanız anladığınız gibi olmadığınıda anlarsınız fıkıh her detayı cevaplamak zorundadır
bu haramdır denir
sonra bunun tüm değişik varyantları şıklara göre cevaplanır her durumun her şıkkın cevabı başka olabilir yani sadece bir cümleyi alıp ayrıntıyı görmek mümkün değil
insan eti yemek haramdır ama
şu şartta yersinde denebilir gibi
byilmaz34

tabikide soru soracağız. Ne yani şimdi ben bu siteye Şiiyim diyede girebilir fitne fesat yazılar yazabilirdim. Açıkça Ehli Sünnet olduğumu belirttim baştada. Gelelim esas meseleye, 2.maddedekiler doğrumu, anal ilişkiye cevaz ve 9 yaşından küçük kızlarla ilgili yazı. Eğer bunlar doğruysa Humeyni nasıl alim olabilir?
biralevi

byilmaz34 yazdı: Gelelim esas meseleye, 2.maddedekiler doğrumu, anal ilişkiye cevaz ve 9 yaşından küçük kızlarla ilgili yazı. Eğer bunlar doğruysa Humeyni nasıl alim olabilir?
size konuyu merak ediyorsanız ayrıntılarıyla incelemenizi öneriyorum konu bunca yıl tartışılmış bir konudur her iki görüşü savunanlarda vardır mesela
sünni hak mezheb dediğiniz maliki mezhebi önderi İmam Malik şöyle der: "Kadına arkadan yaklaşmanın helal olduğunda şekke-den birini görmedim." (Menhec'us Sadıkin c. 2, s. 6)
katılırsın veya katılmazsın ama bunun gibi yüzlerce örmnek var detaylı inceleyin derim

İmam Humeyninin dediği ise şu "Hayızlı olduğu zaman (yani kadın adetli iken) kadına ar­kadan yaklaşmak caizdir. Ama şiddetli (yani harama yakın) mek­ruhtur. İhtiyat bunu terketmektir." (Tahriru'l Vesile c. l, Haiz Kadının Hükümleri)
yani belli bir durumda yaklaşmayı harama yakın bir durum sayıyor

diğer soruda ise eşten bahsedilmiş ve soruyu soran eşinin süt emmesinide olaya bağlamış cevap eşindir olmuş
eşin yaşı konusu yıllardır tartışılıyor ama yaş değil büluğ tartışılmalıydı ve bu kişiden kişiye değişen bir durumdur ama soruda eşimle eşle ibaresi önemlidir.....
somut durumun ne olduğunu biz bilmiyoruz ama imam bunu biliyor ve cevabınıda o kişiye özel olarak veriyor yani soruda cevabıda özel bir durum içindir sizi bağlamaz
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sanırım zinaya düşme tehlikesi hayızlı olma durumu ve eşin isteğiyle cevaz verilmiş bir durum. Ama terk etmein de iyi olduğu ifade edilniş. bu tür yayınlar tamamen çarpıtma ve karalama amaçlıdır. Yani kaynak diye verilen yerler de ya ifade edilen şey yoktur ya da çarpıtılmıştır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

velayet.com sitesinde, Şia mektebi ve alimleri aleyhindeki iftiralara cevap için bir başlık açılmıştır, böyle konulara meraklı iseniz buyurun oradan okuyun: http://www.velayet.com/index.php?board=50.0
alıntıladığınız sözlerin cevabı buyurun: http://www.velayet.com/index.php?topic=1876.0
Durmadan başlık açıp soru soruyorsunuz, biraz da okuyun, okudukça kafanızdaki sorular da hallolacaktır. Keşke sorularınız da doğru düzgün bir soru olsaydı. Samimi olarak sorulduğuna da inanmıyorum. Allahu a'lem.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
byilmaz34

MÜCAHİD yazdı:velayet.com sitesinde, Şia mektebi ve alimleri aleyhindeki iftiralara cevap için bir başlık açılmıştır, böyle konulara meraklı iseniz buyurun oradan okuyun: http://www.velayet.com/index.php?board=50.0
alıntıladığınız sözlerin cevabı buyurun: http://www.velayet.com/index.php?topic=1876.0
Durmadan başlık açıp soru soruyorsunuz, biraz da okuyun, okudukça kafanızdaki sorular da hallolacaktır. Keşke sorularınız da doğru düzgün bir soru olsaydı. Samimi olarak sorulduğuna da inanmıyorum. Allahu a'lem.

Samimi olmadığımı nereden biliyorsun. Ben İslam mezheplerini araştırıyorum ve araştırmayada devam edeceğim. Hatta Şii hocalarıyla da görüşeceğim. Siz asıl Şianın ılımlı kollarından olanları bile tekfir edenleri eleştirin. Ben Şiayı hiçbir vakit tekfirde etmedim. Sadece bazı karışık konuları merak ediyorum ve siz Şiilere bu soruları yöneltiyorum. Allah biliyor herkesin kalbinden geçenleri...

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön