Miraç hakkında

byilmaz34

Miraç hakkında

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Selamun aleykum, Şii-Caferiler Miraçda Hz.Peygamberin Allahla görüştüğünü kabul ediyorlar mı? Birde Miraç hakkında, namaz 50 vakit emredilmiş ancak Hz.Musa ümmetin zorluk çekeceğini söyleyip Hz.Peygambere Allahdan 5 vakit olmasını iste dediği gibi rivayetler duyardık hep. Tabi akıl ve mantık dışı rivayettir bu. Şia da varmı böyle rivayetler...
3nokta

Re: Miraç hakkında

Mesaj gönderen 3nokta »

Namazla ilgili böyle bir rivayet sanırım Şia'da yok. Bilakis alimlermiz bu rivayeti şiddetle eleştirip çürütürler.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

zaten mantığa aykırı. Haşa sanki peygamberimiz Allahla pazarlık yapmış gibi gösteriyorlar ama farkında değiller bu rivayeti savunanlar...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Allah bilmiyordu sanki kula ne kadarı ağır ne kadarı uygun da... Böyle saçma Emevi rivayetleri zaten ümmeti bu hale getirdi.
. . .
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

byilmaz34 yazdı:Selamun aleykum, Şii-Caferiler Miraçda Hz.Peygamberin Allahla görüştüğünü kabul ediyorlar mı? Birde Miraç hakkında, namaz 50 vakit emredilmiş ancak Hz.Musa ümmetin zorluk çekeceğini söyleyip Hz.Peygambere Allahdan 5 vakit olmasını iste dediği gibi rivayetler duyardık hep. Tabi akıl ve mantık dışı rivayettir bu. Şia da varmı böyle rivayetler...

Elbette biz alevilerde vardir sialardada vardir .

Hz muhammed miraca ciktiginda Allahu tala hz muhammede hz alinin simasi ile gozukur hz muhammedde yarrab sen alisin der Allahu talada ey muhammed ben senin kalbini actim baktim ondan baskasi yoktu kalbinde bende sana onun simasi ile gozuktum der .

kuran da buna sahitlik acisindan su ayetler inmistir .

NECM SURESİ : 11 Kalp yalanlamadı gördüğünü.

NECM SURESİ : 12 Onun gördüğü şey hakkında kuşkuya düşüp onunla çekişiyor musunuz?

NECM SURESİ : 18 Yemin olsun ki Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü.

Allahu tala sekillere burunerek gorunmez diyenlere cevap .

Musa bir ates gordu Allah ona bir ates olarak gozuktu ve dedi ey musa korkma ben senin rabbinim burasi kutsal yerdir ayakkabini cikar .

kuranda hz ali allahin sifati ile gelmesi kiyamet zamani .

RA’D SURESİ : 22 Onlar, Rablerinin yüzünü arzulayarak sabrederler

LEYL SURESİ : 20 Yüceler yücesi Rabbinin yüzünü özleyip istemek için veren hariç.

RUM SURESİ : Allah'ın yüzünü isteyerek verdiğiniz zekâta gelince

RUM SURESİ : 38 Allah'ın yüzünü isteyenler için bu daha hayırlıdır.

BAKARA SURESİ: 272 Allah'ın yüzünü arzulama dışında bir şey için infak etmiyorsunuz.

Ali Allahin isimlerinden sifatlarindandir .

Allah Allah eyvallah hz alinin yuzunu gorecegiz insallah goreceksiniz insallah .
byilmaz34

ALIBABA, hiç Allah insan suretine girer mi? Mantık dışı yorumlarda bulunmak kafa karıştırmaktır.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Allahı göreceğiz demek onun cismi olduğunu sanmaktır. Allahın cismi vardır demek onu sınırlandırmaktır. Bu ise küfürdür.
. . .
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Hasa dedigimi anlamiyorsunuz kimse Allah sekile burunecek demiyor .

Soyleki Allah yeryuzune sevdigi kulunu gonderir , kendisinden gelen bir elci ve kendi hoslandigi ahlaki gucu hikmeti ona bagislarki topluluk arasinda dunyada allahi hakki ile temsil etsin . Iste bu demek oluyorki o sahis yani allahtan gelen o nur yuzlu allahin gucelliginden bir guzellik tasidigi icin allahin sifatina bandirilmis olur.

Birtane adam hz aliyi hz muhammede sikayet edince , hz muhammed ofkelenerek aliye karismayin o allahin sifatina surulmustur demistir .

Yine camilerde allahla beraber hz alinin adida zikredilir .

Gene cennetin en ustunde la ila ali yazilir .

Bunun gibi kuranda bahsedilende yuzu gorulecek allahtan maksat ondan gelecek imamdir onun yuzu allahin yuzu olarak yansitilir .

Allah diyor ben yeryuzune bir halife adiyacagim , ey peygamberler side ona uyacakmisiniz hepsi uyacagiz diyor allahda bende sizin bu sozunuze sahidim diyor .

Yani kuranda gelen kisi Allahin sifati ile anilan kisi allahin saginda oturan kisi , herkesin onunde boyun egmesi gerekilen kisi anladinizmi ?

Allah eyvallah o ruhul mutlak gele bana bula ben bu dunyadan mutlu goce gide kafesten sanki kus ucmus gibi

Allah eyvallah
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
Yani kuranda gelen kisi Allahin sifati ile anilan kisi allahin saginda oturan kisi , herkesin onunde boyun egmesi gerekilen kisi anladinizmi ?
Anlatmaya çalıştığın yada çarpıttığın konu irfanı ilgilendiren TECELLİ bölümüyle ilgilidir
ya yanlış anlamışsın yada klasik bektaş mikrobuyla bu konuyuda çarpıtıyorsun
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

Allah'ın (c.c) Hz.İmam Ali (a.s) sesi ile nida ettiğini duydum. ama simasında gözüktüğünü duymadım!!!
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön