İctihadlarda Telfik Yapmak Caiz midir?

Dinin ana direği namazdır...
byilmaz34

İctihadlarda Telfik Yapmak Caiz midir?

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Selamun aleykum arkadaşlar, Ehli Sünnet mezhebinde ihtiyaç, zaruret, özür gibi durumlarda Sünni mezheplerden ihtiyacını karşılayan hükümlerden yararlanmak yani telfik(kolaylıkları birleştirmek) caizdir. Hatta bazı Sünni bilginler normalde de farklı ibadetlerde farklı ictihadlara uymakda sorun görmezler. Mesela namazda, abdestte ve gusülde Hanefiye, oruçta Şafiiye, yiyecek ve içeceklerin helallik-haramlık konusunda Malikiye uymak gibi (örnek olarak yazdım)

Peki Şiada bunu caiz gören olmuşmudur? Şiada taklit mercii seçmek lazımdır diye biliyorum. Peki bir insan tek bir imama bağlanmasa bazen bir imama bazen başka bir imama uysa zararı varmı? Şiada bunu caiz gören azda olsa alim varmıdır? Eğer yoksa ihtiyaç anında da mı izin yoktur telfiğe?
Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: İctihadlarda Telfik Yapmak Caiz midir?

Mesaj gönderen f_altan »

Şia'da böyle bir şey yoktur.
Mezhep değiştirmeye delil nedir?!
Haram olan bir şey nasıl mezhep değişince helal oluyor?!
Şia'da ya müçtehit olup kendi fetvanla amel edeceksin veya a'lem olan bir müçtehid'in fetvasına uyacaksın veya a'lem müçtehidin fetvasına ters düşmemek şartıyla ihtiyat ederek amel edeceksin..
Bu konu yani taklit meselesi ilmi hal kitaplarının ilk sayfalarında açıklanmıştır.
Şia'da ölüye de taklit caiz değildir.
Eğer a'lem bir müçtehit herhangi bir meselede fetva vermez ihtiyat böyledir derse, ancak o zaman ilim açısından ikinci sırada gelen bir müçtehidin fetvasına uyulabilir, aksi takdirde uyulmaz.
İşine gelmiyor diye hemen mezhep değişemezsin, bir müçtehitten diğerine geçemezsin. Böyle olursa suistifadeler çok olur. Haramı helal etmek için hemen mezhep değişirler, buna Kuran ve sünnetten bir delil de yoktur.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Ehli Sünnete her Müslümanın ömründe bir defa Mezhep değiştirme hakkı vardır.Ama sırf kolaylık için yapılmaz.Bunun haricinde kendi mezhebine göre bir ameli yapma imkanı kalmamışsa başka bir mezhebi taklit edebilir.Zaten Ehli Sünnetim Mantığına göre ayrı Mezhepler olmasının hikmeti Müslümanlara kolaylık- tercih hakkı bırakmak içindir.

Şiilikte`de Ayettullah Ali Hamaneye göre sakal kesmek haramdır.Ama zaruret durumun`da kesilebilir diyen Taklit Mercilerine uyulabiliyor.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Her müslümanın ömründe bir defa (oysa ben yılda bir defa duymuştum) mezhep değiştirme hakkı vardır diyorsunuz, bu hakkı kim vermiştir, buna delil nedir?

Zaruret durumunda sadece sakal kesmek değil, meyte yemek de helaldır.
Ama kendisi haram olduğuna dair fetva verdiği halde başka bir müçtehidin fetvasına uyabilirsiniz diyen yoktur. Yeterli bilginiz olmadığı konularda görüş belirtmeniz hatadır.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM

“Namaz” sayfasına dön