Ögle ve Ikindi Namazi (Önemli Soru)

Dinin ana direği namazdır...
Imam

Ögle ve Ikindi Namazi (Önemli Soru)

Mesaj gönderen Imam »

Selamun Aleyküm agabeylerim, nasilsiniz iyisinizdir inshallah?
Abilerim, sorum gayri-müslim bir ülkede oturuyorum, Pazartesi günleri okuldan eve geç geliyorum(4 bucuk arasi)
Ögle Namazi örnegin saat 12:33 kilinicak ve Ikindi Namazi saat 15:02.
Sizce ne yapmam lazim? cem ederek Ilk önce Ögle Namazini kaza etmem ve sonra Ikindi Namazini mi kilmam lazim?
Yoksa Ögle Namazini eda kildiktan hemen sonra ikindi namazini eda niyet ile mi kilmam lazim?
bu konuda beni aydinlatirsaniz inshallah en büyük sevap islemiz olursunuz
ALLAHa emanet olun.
Vesselam agabeylerim.
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
3nokta

Re: Ögle ve Ikindi Namazi (Önemli Soru)

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam can,
Kazaya değil farza niyet edeceksiniz. Öğlen ezanından Akşam ezanına kadar olan zaman diliminde Önce öğlen namazının farzına sonra da ikindinin farzına niyet edip kılacaksınız. İsterseniz cem edin isterseniz ayrı ayrı kılın fark etmez. Bu zaman diliminde öğlenin ve ikindinin kazasına değil farzına niyet edilir. Çünkü 12 İmam fıkhına göre bu zaman dilimi öğlen ve ikindinin vaktidir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Imam

Mesaj gönderen Imam »

meshedi313 yazdı:İmam can,
Kazaya değil farza niyet edeceksiniz. Öğlen ezanından Akşam ezanına kadar olan zaman diliminde Önce öğlen namazının farzına sonra da ikindinin farzına niyet edip kılacaksınız. İsterseniz cem edin isterseniz ayrı ayrı kılın fark etmez. Bu zaman diliminde öğlenin ve ikindinin kazasına değil farzına niyet edilir. Çünkü 12 İmam fıkhına göre bu zaman dilimi öğlen ve ikindinin vaktidir.

Selamun aleyküm, meshedi can, Allah razi olsun abicigim. Demek Caferi Fikhina göre (Ögle ve Ikindi) (Aksam ve Yatsi ) ayni vakit/ler oluyor degil mi?
Tekrar Allah razi olsun. Vesselam efendim.
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
Korkut

Mesaj gönderen Korkut »

Imam yazdı:Selamun Aleyküm agabeylerim, nasilsiniz iyisinizdir inshallah?
Abilerim, sorum gayri-müslim bir ülkede oturuyorum, Pazartesi günleri okuldan eve geç geliyorum(4 bucuk arasi)
Ögle Namazi örnegin saat 12:33 kilinicak ve Ikindi Namazi saat 15:02.
Sizce ne yapmam lazim? cem ederek Ilk önce Ögle Namazini kaza etmem ve sonra Ikindi Namazini mi kilmam lazim?
Yoksa Ögle Namazini eda kildiktan hemen sonra ikindi namazini eda niyet ile mi kilmam lazim?
bu konuda beni aydinlatirsaniz inshallah en büyük sevap islemiz olursunuz
ALLAHa emanet olun.
Vesselam agabeylerim.
Kurani okumai tavsiye ederim...

Cünki kaza namazi diye bir sey yok! Allah bir sivri sinegi örenek vermekten kacinmaz ken, kaza namazini anlatmayi mi unutmus, hasa!
Yok olanlari saymaya baslamisen, ikindi veya ögle namazi diye bir sey de yok. Salaati isa ve salati vecr den bahs eder Kuran. Bunlarin vakitlerini belirliyen ayetlere de bakarsaniz, göreceksiniz ki, sadece Peygamber muhattap alinmis. Salaati Vusta olayina da gelecek olursak, burada da önceki ve sonraki ayetler Kadin ve Mehirden bahs ederken, Allah sanki konuyu mu dagitmis ta arada iki ayete orta namazdan bahs etmis. Allah askina olurmu böyle bir anlayis... Salaati Vustadan kasit, orta sekilinde/en güzel bir sekilde bir destek....... Salaat kelimesinin türkce anlami destek ve baglilik tir....
Kuranda sekilsel Namaz yoktur, bu bir Put dininden Islama sivanmis bir camurdur. Allah pisiksel bir varlik degil ki, pisiksel bir tapinmada bulunasin!!!
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

"Muaviye açılımcıları birbirine düştü,rezil oluyorlar" basliginda Yazmis oldugumuz yazilari Belki okumussundur ..Almanyada , okullarda Sözde "Alevi " Dersi verenler ve Aleviligi bilerek Saptiranlar ve Alevileride kendileri gibi yapmak isteyen kisilerde Sizin gibilerdir ! Kurani kafalarina göre yormlarlar , o yok ,bu yok deyip Carpitirlar ..zira Hiristiyan misjonerleride ayni taktigi kulanip Onlari Islamdan ve Islami hükümlerinden sogutuyorlar ..Sahsen sizin gibilerine burda cok rastliyoruz !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Korkut

Mesaj gönderen Korkut »

ali muhsin yazdı:"Muaviye açılımcıları birbirine düştü,rezil oluyorlar" basliginda Yazmis oldugumuz yazilari Belki okumussundur ..Almanyada , okullarda Sözde "Alevi " Dersi verenler ve Aleviligi bilerek Saptiranlar ve Alevileride kendileri gibi yapmak isteyen kisilerde Sizin gibilerdir ! Kurani kafalarina göre yormlarlar , o yok ,bu yok deyip Carpitirlar ..zira Hiristiyan misjonerleride ayni taktigi kulanip Onlari Islamdan ve Islami hükümlerinden sogutuyorlar ..Sahsen sizin gibilerine burda cok rastliyoruz !
Bak, hele nasil da kivirtiyor? Neyden bahs ediyorsun sen, konudan saptirmaya bu kadar mi mereklisin! Sen madem her seyi cok iyi biliyorsun, bastan baslayalim!!!!!

Bana kurandan kaza namazinin nerde var oldugnu bir göster!

Bekliyorum! Ama sen komplo teorisinden baska bir sey üretmedin ki simdiye kadar, benimle konusurken. Galiba sende namazi Kurana dayanarak anlatmani istemem, biraz cok olacak senin icin!
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Korkut yazdı: Bak, hele nasil da kivirtiyor? Neyden bahs ediyorsun sen, konudan saptirmaya bu kadar mi mereklisin! Sen madem her seyi cok iyi biliyorsun, bastan baslayalim!!!!!

Bana kurandan kaza namazinin nerde var oldugnu bir göster!

Bekliyorum! Ama sen komplo teorisinden baska bir sey üretmedin ki simdiye kadar, benimle konusurken. Galiba sende namazi Kurana dayanarak anlatmani istemem, biraz cok olacak senin icin!
Arkadaş lütfen şu başlığı bi oku: viewtopic.php?f=11&t=1309
Namazla ilgili soru ve sorunun nedir?
Resim
Resim
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

korkut yazmis
Kuranda sekilsel Namaz yoktur, bu bir Put dininden Islama sivanmis bir camurdur. Allah pisiksel bir varlik degil ki, pisiksel bir tapinmada bulunasin!!!
Kafana göre Kurani Yorumlayamasin efendi ,kivirtan sizsiniz , kuran okudugunu idia edip kuranda sekilsel namaz yoktur diyorsun ...oysaki Kurani Kerimde Devamli Allah sadece kendisine Secde edilmesini ve ona Sirk kosulmamasini emrediyor Sekil konusuna gelince örnek olarak birkac Ayet verelim ...
-----------
O sıralarda Kâ'be'yi sevap kazanma yeri ve emniyet yurdu ettik. İbrahîm'in makamını namazgâh edinin. İbrahîm'le İsmâîl'e de, evimi, dönüp dolaşanlara, burada oturup ibadette bulunanlara, rükû ve sücud edenlere tertemiz tutun diye kesin emir verdik.

bakara 125

-----------
An o zamanı ki hani biz İbrâhim'e, bana hiçbir şeyi şerik tutma ve tavâf edenlere, namaz kılanlara, rükû edenlere, secde kılanlara tertemiz tut evimi diye Beyt'in yerini göstermiştik.

hac suresi 26

----------
Allah, Kurani Kerimde böyle buyururken, Sen ise bu hükümleri Putlukla kiyaslayip camura buluyosrun ..iste senin yaptiginda budur ! Kurani kerimi kendi cikarinca bir arac olarak kulanip kendini " Ayatullah " seviyesinde gösteremesin ! Ben bir Alim Degilim ..ama Burda Benden daha bilgili Alimlerin ve benden daha bilgili Arkadaslarin oldugunuda bilin...ben size bu yönden cevap yazdim !! ayrica Namaz konusunda asagidaki linki tiklayip birseyler ögrenmenizi tavsiye ederim..Her kurani kerimi okuyan Alimse ........heleki Ehli Beytin hükümlerini tanimayan Sözde "Alimlik" taslayanlara ne demeli..

viewtopic.php?f=11&t=539
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Korkut

Mesaj gönderen Korkut »

ali muhsin yazdı: Kafana göre Kurani Yorumlayamasin efendi ,kivirtan sizsiniz , kuran okudugunu idia edip kuranda sekilsel namaz yoktur diyorsun ...oysaki Kurani Kerimde Devamli Allah sadece kendisine Secde edilmesini ve ona Sirk kosulmamasini emrediyor Sekil konusuna gelince örnek olarak birkac Ayet verelim ...
Ben cesaret edip, kurani yanlis yorumlayanlarin yorumunu cöpe atmis biriyim. Sen ama malesef o yanlis yorum yapanlarin ardina düsmüssün, onlar ucurumdan atlamis sen de peslerine takilmissin!

Secde demissin? Kuranda hic bir ayet bulamassin ki secdenin yere kapanmak oldugnu belirtsin...

Kuranda dikkatli okumus olsaydin, secdenin itaat anlamina geldigni görürdün. Mesela Yusufn rüasi:

12:4 Yusuf, bir zamanlar babasına: "Babacığım, on bir gezegeni, güneşi ve ay'ı gördüm, onların bana secde ettiklerini gördüm," dedi.

Ya da agaclarin ve Yildizlarin secde etmesi!

Bunlar nasil secde ediyor? Yusufun gördügü sece, gezegenlerin günesin ve ayin ona itaat etmesi. Agaclar ve yildizlar daima allaha itaat halindedir....

Secde yere kapanmakla alakasi yoktur! Aksini idda ediyorsan ayet göster!
ali muhsin yazdı: O sıralarda Kâ'be'yi sevap kazanma yeri ve emniyet yurdu ettik. İbrahîm'in makamını namazgâh edinin. İbrahîm'le İsmâîl'e de, evimi, dönüp dolaşanlara, burada oturup ibadette bulunanlara, rükû ve sücud edenlere tertemiz tutun diye kesin emir verdik.

bakara 125

-----------
An o zamanı ki hani biz İbrâhim'e, bana hiçbir şeyi şerik tutma ve tavâf edenlere, namaz kılanlara, rükû edenlere, secde kılanlara tertemiz tut evimi diye Beyt'in yerini göstermiştik.

hac suresi 26

----------
bak bu ayetlerde, yanlis yolda gidenlerin yorumuna kandigin nasil da ortada!

http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.a ... a&ayet=125

bu ayetlerde Kabe diye bir sey gecmez. Orada beyt yazar! hem kabe hic kimseye güvenlik vermez. Bakara 125 deki eve giren güvenlikte oluyor! Allahin evine/systemine giren (Islami yasayan) azaptan güvenliktedir...
Korkut

Mesaj gönderen Korkut »

Muhammed yazdı: Arkadaş lütfen şu başlığı bi oku: viewtopic.php?f=11&t=1309
Namazla ilgili soru ve sorunun nedir?
Bu linkte mesela

"Namaz; insanı fuhuş ve kötülüklerden korur. " Denmis.

Ben o kadar Insan gördüm ki sekilsel Namaz kilip fuhus yapan, kötülük yapan!

O ayet sizin anladigniz sekildeyse, Allah yalan söylemis oluyor. Allah da yalan söyleyecegi söz konusu olmadigndan, sizin bu ayete yüklemeye calistigniz anlami yanlis!

Ve o linkte Kurana dayanakli bir sekilsel namaz anlatilmamis!!!!

“Namaz” sayfasına dön