Kuran ve Ehl-i Beyt araşt.

alicandost

Re: Kuran ve Ehl-i Beyt araşt.

Mesaj gönderen alicandost »

Her gün aşura! Her yer kerbela.

Kuran ve Ehl-i Beyt araşt. aşura özel makalesi.

Hz. Adem ( a.s. )'ın Varisi

İmam Hüseyin (a.s.): 57

1- Esma binti Ümeys Şöyle Naklediyor: 10

10- Ve yine Hz. Ümm-ü Seleme (a.s.)’den şöyle rivayet edilmiştir: “İmam Hasan (a.s.) ile İmam Hüseyin (a.s.)’in benim evimde Hz. Resulullah’la oynadıkları sırada, Cebrâil nazil oldu. Eliyle Hüseyin’e işaret ederek “Ey Muhammed, ümmetin bu çocuğunu öldürecektir.” dedi.”

Ümm-ü Seleme diyor ki: “Bu sırada Peygamber ağlamaya başladı ve İmam Hüseyin’i bağrına basarak, bana hitaben şunu söyledi:

“Bu toprak senin yanında emanet kalsın.” Daha sonra Peygamber (s) o toprağı koklayarak, “Bu toprak bela ve musibet kokuyor.” dedi.” Ümm-ü Seleme devamında şunları söyluyor:

“Hz. Resulullah (s.a.v.) bana “Ey Ümm-ü Seleme, bu toprak kan rengini aldığında bil ki imam Hüseyin, o toprak üzerinde şehit olmuştur.” diye buyurdu.”

Ve yine Ravi şöyle diyor ki: “Ümm-ü Seleme o toprağı bir cam kâsenin içine koyarak onu her gün koklar ve şöyle derdi: “Ey toprak, senin kan rengini alacağın gün çok büyük bir gündür.”

Kuran ve Ehl-i Beyt araştırma İmam Hüseyin (a.s.)’ın serüvenin anlatın araştırmalarında bu konu ve meseleler hakında sayısız kaynak ve belgeleriyle belgelemek istediği için şu anda fazla bir çalışma yapma gereğini duymamaktadır.

Ve yine bir başka hadiste de Ümm-ü Seleme’den şöyle nakledilmiştir: “Hz. İmam Hüseyin’in (a.s) şehadete erdiği gece şu sözleri (şiir halinde) söyleyen birisinden duydum: “Ey cahillikleri yüzünden Hüseyin’i öldürenler, zelil olmak ve azaba duçar olmakla müjdelenin. Sizler lanetlenmişsiniz Hz. Davud (a.s.)’ın oğlu (Hz. Süleyman (a.s.)’ın), Hz. Musa 8a.s.) ve İncil sahibi (hz. İsa’nın) diliyle.” Ümm-ü Seleme diyor ki:

“Bunları duyduğumda ağlamaya başladım ve cam kâsenin içindeki toprağın kan rengine dönüştüğünü gördüm.” (El Kifayet-u li Hafiz-il Kenci, s. 279, Zehair-ul Ukba, sayfa.147, Hasais-ul Kubra, c.2, s.125, Sirat-us Seviyy, s.94, Mecmau-z Zevaid,c.9,.s.118-119.) Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 58

1- Esma binti Ümeys Şöyle Naklediyor: 11

11- Ehl-i Sünnet alimlaerinden olan Ebu’l Müeyyid Harezmî şöyle naklediyor: “Hz. İmam Hüseyin (a.s.) ’in (a.s) doğumundan bir yıl geçtikten sonra on iki melek Hz. Resulullah’a (s.a.v.) nazil olup şöyle dediler:

“Kâbil’in, Hâbil’in başına getirdiği şeyin aynısı, oğlun İmam Hüseyin (a.s.)’in başına gelecek, Hâbil’e verilen sevabın aynısı Hüseyin’e verilecek, Kâbil’e verilen azabın aynısı da İmam Hüseyin (a.s.)’in katillerine ve O’nların taraftarlığını yapan onlara yardımda bulun bu katliamların zeminlerini hazırlayanlara verilecektir.”

Devamla şöyle diyor: “Gökteki bütün melekler, Hz. Resulullah’a (s.a.v.) nazil olarak başsağlığı diliyor, İmam Hüseyin’in (a.s) şehid düşeceği toprağı ona gösteriyorlardı. Hz. Resulullah (s.a.v.) da şöyle dua ediyordu:

“Ey Allah’ım, İmam Hüseyin’e yardımda bulunmayanları zelil et, onu öldürenleri öldür ve onları dilediklerinden mahrum kıl.” (Kenz-ul Ümmal, c.6, s.223, El Fusul-ül Mühimme, s.154, Savik-ul Murika, s.115, Maktel-ül İmam-is Sibt-iş Şehid, s.163.) Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 59

1- Esma binti Ümeys Şöyle Naklediyor: 12

12- Yine Harezmî rivayet etmiştir ki: “Hz. İmam Hüseyin’in (a.s) doğumunun 2.nci yıldönümü-nde Hz. Resulullah (s.a.v.) yolculuğa çıkmıştı. Bir süre sonra aniden durarak ağlar bir gözle İstirca (İnna lillah-i ve inna ileyh-i raciun) ayetini okudu.

Sebebini soranlara “Cebrâil bana Fırat nehrinin kenarında bulunan Kerbela adlı yerde oğlum İmam Hüseyin’in öldürüleceğini haber verdi.” diye buyurdu. “O’nu kim öldürecektir?” sorusuna cevaben ise Hz. Muhammed (s.a.v.) şöylebuyurdu:

“Yezid denen bir şahıs (onu öldürecektir). Orada bedeninin defnedilip, başının da armağan götürüldüğünü görür gibiyim. Allah’a andolsun ki Allah, oğlum Hüseyin’in başını görüp de sevineni nifaka duçar eder ve kalbiyle dilini ihtilafa düşürür.”

Hz. Resulullah (s.a.v.) bu yolculuğundan döndükten hemen sonra, üzgün bir halde camiye giderek, içlerinde İmam Hasan ve imam Hüseyin’in de bulunduğu bir topluluğa hitaben, sağ elini Hz. İmam Hüseyin’in başına koyup, başını gökyüzüne doğru çevirerek şunları söyledi:

“Allah’ım, ben senin kulun ve peygamberin Muhammed’im ve bu iki çocuk da benim temiz itretimden ve neslimin seçilmişlerindendirler. Ey Rabb’im, Cebrâil bana oğlum Hüseyin’in yardımcısız kalıp öldürüleceğinden haber verdi. Onun ölümünü benim için mübarek kıl, onu şehitlerin efendisi karar ver.”

Ebu’l Müeyyid Harezmî devamında şunları naklediyor: “Camide bulunan halk, bu sözleri duyunca ağlamaya başladı.

Bunu gören Hz. Resulullah (s.a.v.) onlara “Ağlıyorsunuz da, yardımcısı olmuyorsunuz!” diye buyurdu ve şöyle dua etti: “Allah’ım, sen kendin onun velisi ve yardımcısı ol.” (Hasais-ul Kubra, c.2, s.125, Savaik-ul Muhrika, s.115, Kenz-ül Ümmal, c.6, s.223, El Fusul-ül Mühimme, s.154.) Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 60

1- Esma binti Ümeys Şöyle Naklediyor: 13

13- Ve yine kendi kaynak kitaplarından Enes ibn-i Haris Hz. Resulullah’ın (s.a.v.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Benim bu oğlum Kerbela denen yerde öldürülecektir. Sizlerden o zamanı idrak edenler, İmam Hüseyin’in yardımına koşsunlar.”

Bunun üzerine hadisi rivayet eden Enes ibn-i Haris, Hz. İmam Hüseyin (a.s.)’in kıyam ettiğini duyar duymaz o Hazret’in kervanına katılır ve Ebâ Abdillah-il Hüseyin’le birlikte şehadet makamına erişir.”

(El İsabe, c.1, s.68, Yenabiu’l Mevedde, c.3, s.8 ve 52, El Bidayet-u ne’n Nihaye, c.8, s.217).

14- Hz. İmam Ali (a.s):“Hz. Resulullah (s.a.v.) bir gün bizleri görmek için eve gelmişti. Hazırladığımız yemeği, Ümm-ü Eymen’in bize gönderdiği bir kâse sütü ve bir kap hurmayı da yemek için ortaya bıraktık.

Hz. Resulullah (s.a.v.) yedi, biz de yedik. Daha sonra Hazret abdest alıp ellerini başına, yüzüne ve sakalına sürdükten sonra Kıble’ye doğru oturdu ve istediği duaları etti. Sonra (yağmur gibi) gözyaşı dökerek kendisini üç defa yere vurdu.

Biz yaptığı bu işin sebebini sormaktan çekiniyorduk. Bu esnada İmam Hüseyin, o Hazret’in omzuna çıktı ve Resulullah tekrar ağlamaya başladı. İmam Hüseyin durumu böyle görünce, “Anam, babam sana feda olsun (ya Resulallah), ağlamanızın sebebi nedir? Şimdiye kadar hiç görmediğim bir davranış görüyorum sizde.” diye sordu.

Hz. Rusulullah (s.a.v.) ise şöyle buyurdu: “Evladım, bu gün sizleri ziyaret etmekle o kadar sevindim ki, şimdiye kadar öylesine sevinmemiştim. Ama Habibim Cebrâil yanıma gelerek sizlerin ölümünüzü ve ölüm yerlerinizin değişik yerler olduğunu bana haber verdi. İşte bu haber beni çok üzdü. Allah’tan sizin için hayır ve iyilik diliyorum.” Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 61

Allah´in RESULÜ SEVGİLİ

TORUNUNA AĞLIYOR :

“Ben Fatıma (a.s) oğulları İmam Hasan ve İmam Hüseyin’in ebesiydim. İmam Hasan (a.s.) dünyaya geldiğinde... (Hz. İmam Hasan’ın (a.s) doğumu ile ilgili bazı şeyler anlattıktan sonra şunları ekliyor:) İmam Hüseyin (a.s) dünyaya geldiğinde, Resulullah (s) yanıma gelerek “Ey Esma, çocuğumu bana getir.” diye buyurdu.

Ben İmam Hüseyin (a.s.)’i beyaz bir kundağa sararak Hz. Resulullah’a (s.a.v.) verdim. Hz. Resul-i Ekrem (s.a.v.) sağ kulağına ezan, sol kulağına ikamet okuduktan sonra, Hüseyin’i bana verdi ve ağlamaya başladı. Esma diyor ki: “Resulullah’a (s) “Anam, babam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü, ağlamanızın sebebi nedir?” diye sorduğumda, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber “Bu çocuğuma (ağlıyorum)” diye cevap verdi.

“Bu çocuk dünyaya daha yeni geldi” dediğimde bana “Ey Esma, bu yavrumu zalim ve azgın bir grup öldürecektir. Allah-u Teâla benim şefaatimi onlara nasip etmesin.” diye cevap verdi.

Daha sonra “Ey Esma, bunu kızım Fatıma’ya söyleme, çünkü o daha yeni doğum yapmıştır (ve bu haberi duymaya hazırlıklı değildir.) ” buyurdu.” (Sirat-us Seviyy, s.95, Maktel-ül İmam-is Sibt-iş Şehid, c.2, s.162.) Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 62

İslam Gelenek Kültürüne Göre Ağlamak: 1

Kuran ve Ehl-i Beyt araştırmalarımızın temel kaynaklarını oluşturan İmam Hüseyin (a.s.)’ın Kerbela katliamının neden ve niteliklerinin olgusu altında İslam ulemaları olsun İslam bilim adamlarının olsun oluşturdukları yazışma çalışmalarında gerçeklerin örtbaş edilmemesi için çok tehlikeli katliam oligarşılarına karşıda inanılması zor ve güç olan İslam gelenek ve kürltür türelerine karşıda savaşmak zorunda kalmışlardır.

Bu nedenledirki biz kendi araştırmalarımız olan Kuran ve Ehl-i beyt araştırmalarında ilk etapta imam Ali (a.s.)’ın hadisleri ile başlayacağız.

Hz. Ali (a.) şöyle buyurmaktadır: ’’Gözlerin ağlaması ve kalplerin korkması, yüce Allah'ın rahmetinden dolayıdır.’’

Bismillahhirrahmanirrahim

İnsanoğlunun fıtratında ağlamanın var oluşu sadece o insan acı ve kederle bağlantılı olmadığı gerçeğini hiç bir zaman üstünden atamamıştır. O’nun içinde insan oğluna ağlamak için bazı neden ve gereklerin olması zorunludur.

Bu konuda asıl ağlamamızın temen nedenini oluştursan bizlerin neden ve niçin ağlamamızın olmasıdır.? Genellikle göz yaşlarımızın yanağın üzerine dökülmesiyle gerçekleşen bu durum, neden kaynaklanmaktadır?

Bu konular hakında değerli Psikologlar, bu konu hakkında şimdiye kadar net bir görüş açıklayamamışlarsada. Yalnızca şöyle söylemektedirler: Duygularımızı sözcüklerle anlatamadığımız ya da anlatmak istemediğimiz zaman iç dünyamızda bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu durum, gözyaşlarımızın kendi kendine akmasına neden olmaktadır. (Arked Leokram, Be Men Begu Çera. C.3,S.69.)

İmam Zeynel Abidin (a.s.)’ın Ehl-i Beyt imamlarının dördüncüsü olan İmam Zeynelabidin (a.s.)’ın hicretin 38.nci yılında Şaban ayının beşinde Medine’de dünyaya geldi. Babası Hz. İmam Hüseyin (a.s.) Annesi İran şahı Yezdgird’in kızı şehrebanu hatundur.

Babası Hz. İmam Hüseyin (a.s.) ve ashabı Kanlı Kerbela’da şehid düştüğü kerbela vakıasında bulunmasına rağmen, yeryüzün masum imamsız kalmaması için, ilâhî bir lutûf sonucu olarak hastalanmış ve böylelikle sağ kalmışlardır. Gerçeğine bakılırsa bu da Allah’u Teâala’nın apaçık bir mücizelerindendir.

İmam Zeynelabidin (a.s.) babası İmam Hüseyin (a.s.)’ın hıcretin 61.nci yılında zalim bir ihtidar tarafında hündarca katledilerek şehid edilmişlerdir. O’nun imamlık dönemi, Ümeyyeoğulları’nın baskı ve zulmünün en şiddetli dönemine rastlar.

Buna rağmen, babasının şehâdetinden sonra esir olarak dolaştırıldığı şehirlerde yapmış olduğu konuşmalarında ağlamaklı bir mesajlada olsa Hz. İmam Hüseyin (a.s.)’ın kerbela kıyamının hedefine ulaştırmasını sağlamışlardır.

Bu netice ile İmam Hüseyin (a.s.)’ın nasıl ve ne biçimde Yezid taraftarlığı hükümetliğinin zulüm ve işkenceleri ile hedeflerine ualaşacakları güçlerin amaçsızcada olsa başaramıyacağının mesajlarını bize iletebilmişlerdir. Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 63

İslam Gelenek Kültürüne Göre Ağlamak: 2

Ve yine İmam Zeynel Abidin (a.s.)’ın yani babaları İmam Hüseyin (a.s.)’dan Ehl-i Beyt mektebinin mensuplarına ulaştırması büyük miraslardan biri olarakta bizlere ’’Sahife-ı Seccadiye’’ adındaki değerli kitaplarıdır ki, en güzel ve en içerekli dualarından müteşekkil muazam bir Ehl-i Beyt külliyetdir.

Son derece yüce ve ulvi anlamlar içeren ve fevkâkalede eğitici ve öğreticiliği olan bu essiz dualar demeti, gerçekten de ’’Nehc’ül-Belağa’nın bıraktığı tesiri bırakmakta, ancak, bunu daha değişik bir yolla (dua ve Allah’a yakarıp O’na tazarruda bulunma yolula) gerçekleşmektedir.’’

Bu duaların her bir cümlesi insana yepyeni bir ders öğretmekle ve gerçek bir kullun, sevgili yaratıcısına nasıl yönelmesi gerektiğini en içtenlik duyguları haliyle göstermektedir. İnsanoğlunu ruh’u ve canını nur’la dolduracak bütün varlığıyla Rabbi’ne yönelmesini sağlamaktadır.

İste Hz. Zeynel Abidin (a.s.)’ın hicretin 95.nci yılında muharrem ayının on ikisinde zehirlenerek şehid edilmişlerdir. Mubarek kabirleri ise Medine baki mezarlığında bulunmaktadırlar!…

Şunuda belirtelim ki, deneylerden de elde edilen gerçek şudur: Ağlama ya da gülme yardımıyla etki altında kalınan hususu açıklamak; insan yapısının doğal belirtilerindendir. Nitekim bir kimse ağlamaz ya da gülmez ise; onun ruhsal durumunu, dengesiz ya da hasta olarak adlandırmak mümkün değildir.

Bu bağlamda, hem ağlayan ve hem de gülen insanlar (üzüntülerini ve sıkıntıların bu şekilde üzerlerinden atarak); yaşam içinde veya iş sahnesinde, beden ve ruh sağlığı açısından daha hareketli ve daha neşeli olmaktadırlar.Kuran-ı Kerim’de bu konu hakkında şöyle bir ifade içermektedir. İnsanlar ne kadar nankördürler ne çok gülerler ve ne az ağlarlar.

Tam bunun bilincede değildirler. Burada insanlar daha fazla ağlamaları ve ne kadar mümkünse az gülmeleri daha da kendileri için hayırlıdır.

Bilimsel yönü olan ağlamanın ve gözyaşı dökmenin etkilerini, kesinlikle kendi konum ve düzeyi yerinde incelemek gerekmektedir. Biz bu Kuran ve Ehl-i Beyt araştırmamızda; ağlama eyleminin verdiği mesajları, manevisel ödülleri, acısal bakımından önderlerimizin bu konudaki davranışları, matem tutarak ağlamaya teşvik etmeleri, matemin adabı ve matemin felsefesi konularını incelemeye çalışacağız. Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 64

Ağlamanın Çeşitleri

Gözyaşlarının açıkladığı ağlama çeşitlerinin mesajlarını, yapmış oldukları mucadele sonuçlarındaki eziklik ve baskıcı işkecelerin menfaâtları icabı yapmış oldukları kölelik zulümleri ihtidar sonucu edebi kaynaklardan yararlanarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Çaresizlikten Dolayı Ağlamak

Bazı kişilerin ağlamaları çaresizlikten dolayıdır. Bu bağlamdaki görüşe katılma doğru ve sağlıklı görünmemekle beraber doğru değildir. İnsanoğlu çaresizlikten ağlama ihtiyacı duymaz. Eğer böyle bir biçimde ağlayan insan ve insanlar varsa bunların problemlerinin pisikolojık olduğu olgusu akla gelmelidir.

Bu insan veya bu grupta olan insanların hemen bir pisikyarist bir pisikolojıye gitmeleri daha doğru olur. Böyle kişiler bilgisizlikten, saflıktan ve kararsızlıktan ötürü ağlamaktadırlar. Bazen de, bir kişinin zulüm etmesi ya da kötü bir olaydan dolayı zillet çukuruna düşmektedirler. Bu bağlamda kendilerini tehlikenin içinde görünce, varlıklarını ve çıkarlarını koruyabilmek için çareyi ağlamada aramaktadırlar.

İmam Ali (a.s.)’ın dediğ gibi İnsanlar çaresizlikten ağlıyorlarsa bunun neden anlamı çaresizlikten değil bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Yazan. imam Dikmen
alicandost

İmam Hüseyin (a.s.): 65

Yalandan Dolayı Ağlamak?

Hz. Yakup'un (a.) oğulları oyun ve eğlence bahanesiyle Hz. Yusuf'u (a.) çöle götürdükleri zaman, haset etmelerinden dolayı onu kuyuya atmışlardı. Babalarının yanına döndükleri zaman ise yalandan ağlayarak kanlı gömleğini göstermişlerdi.

Bu meselenin temel amaçlı niteliği Kuran’ın anlatığı Hz. Yakup (a.s.)’ın oğulları hakındaki ağlamaları bir yalancılık konumunla bağlantısının olmadığı bunun bir aldatmacanın neticesi sonuncusunda kendilerinin gerçekle bağlantısının olmadığı bir oyunun içine girmelerinin olmasıdır.

Akşamleyin ağlayarak babalarına geldiler. (Yusuf suresi.: 12.)

Ancak onların ağlamaları, yalandan ağlama türünden idi.( ancak onları ağlamaları aldatmaca ve kandırıcı türündendi? Bu şekilde anlam vermek daha doğru olur.)

Çünnkü Hz. Yakup (a.s.) kendi oğullarının içinde en fazla ilgi ve sevgiyi hz. Yusuf (a.s.)’a verdiği için kardeşlerin kendi aralarındaki sevgi ve takvaları bakımından üstün olan Hz. Yusuf (a.s.)’ın olduğuna kanat getirmeişlerdir. Yazan. imam Dikmen

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön