Caferilik Nedir?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Imam

Caferilik Nedir?

Mesaj gönderen Imam »

Es-selamun aleyküm agabeylerim.
Ben Caferilik'le ilgili fazla bilgim yok.
Bana açikliyabilirmisiniz Caferilik nasil dogdu? Caferi mezhebi nasil kuruldu?
Ehli-sünnet gibi Sirat, Mizan, Cennet-Cehennem ayni mi?
Helal-Haram'lar ayni Bana anlatabilirmisiniz arkadaslar
Kusura bakmayin rahatsiz ettigim için :(

Allah(C.C)'a emanet olun
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
3nokta

Re: Caferilik Nedir?

Mesaj gönderen 3nokta »

ve as imam kardeşim forumda yazan hocalarımız bu sorularınıza geniş geniş cevap verecektir aslında. Bu sorunuzun cevabı çok geniş.
Caferilik ismi 6. imam imamcafer sadık as'dan gelir. Ona tabi olan insanlara caferi denir.
Caferilikte 12 İmamların hepsi birdir hz peygamber dahil hiçbiri diğerinden üstündür denilemez. Buna rağmen neden caferi ismiverildiği ise sorulablir.
Mezheplerin türeyiş devirleri imam cafer sadık as zamanına denk geldiğinden ötürü Ehl-i Beyt'i takip edenlere, Şialara, Alevilere CAferi denildi.
Yani Caferi olan birisi aynı anda hem bakıridir, hem zeynelidir, hasanidir huseynidir alevidir muhammedidir. ve 12 imamcıdır.
işin helal haram fıkhi boyutundaki farklara gelmeden önce bir sürü itikatte farklar vardır.
Caferi yolunda hayır allahtandır şer şeytandandır. oysa sunnilikte hayırda şer de allahtandırç
Caferi yolda teberra inancı gereği Ehl-i Beyt as'a düşmanlık yapmış onları katletmiş insanlar kim olursa olsunlar sahabe bile olsalar munafıktırlar kafirdirler ve onlardan teberri edilir. oysa sunnilik iyisini kötüsünü ayırmadan tüm sahabeyi birbiriyle savaşmalarına rağmen aynı kefeye koyuyor ve onların hepsini onlarca çelişkiye rağmen kurtuluş vesilesi sayıyor.
Caferi yolunda peygamberler masumdur sunni yolunda günah işleyebilir.
CAferi yolda Allah gözle görünmez, sunni yolda görünür.
Caferi yolda Allahın özel ve belli bir yeri yoktur onun olmadığı bir yer de yoktur denilir sunni yolda Allah arşta oturur denilir.
Yani daha çok farklar vardır itikatte. fıkıhsal farkları ise sözkonusu etmeyebile gerek görmüyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

meshedi313 yazdı: Caferi yolunda hayır allahtandır şer şeytandandır. oysa sunnilikte hayırda şer de allahtandır
Maturidilikte hayır ve şerrin Allahtan olması demek.Allahın izniyle olması demektir.Yani Allahın olup biten her şeyden haberi vardır.Ayrıca sizler hayır ve şerden ne anlıyorsunuz.Bir yerde deprem olması, salgın hastalık olması şermidir?Depremleri şeytan mı yapıyor?Caferi yolda teberra inancı gereği Ehl-i Beyt as'a düşmanlık yapmış onları katletmiş insanlar kim olursa olsunlar sahabe bile olsalar munafıktırlar kafirdirler ve onlardan teberri edilir. oysa sunnilik iyisini kötüsünü ayırmadan tüm sahabeyi birbiriyle savaşmalarına rağmen aynı kefeye koyuyor ve onların hepsini onlarca çelişkiye rağmen kurtuluş vesilesi sayıyor.Ehli Sünnet bu konuda bizler Sahabeler arasında ayrım yapacak seviyede değiliz.Allah onların günahlarını affeder ama bizi affetmez.Biz en iyisi elimiz karışmadı dilimizde karışmasın der ve olayların üstünü kapatmaya çalışır.
Caferi yolunda peygamberler masumdur sunni yolunda günah işleyebilir.Çok büyük bir hata meşhedi313 sana hiç yakıştıramadım.Ehli Sünnette peygamberler günah işlemez.Şahsi günah olmuyan hatalar yapabilirler ama asla günah işlemezler.Masum kelimesi Ehli Sünnette pek kullanılmaz.
CAferi yolda Allah gözle görünmez, sunni yolda görünür.Bu dünyada görülmez.Ama Allah(c.c.) ahirette Mümin kullarına kendini gösterecektir.Hatta tv.lerde kandil geceleri hocalar dua sırasında "Cemalini görmeyi bizlre nasip et" diye dua ettirirler.Ayrıca bazı evliyaların Allahı rüyalarında gördükleri ve görebilecekleride söyleniyor.Ama bunu herkes bilmez.
Caferi yolda Allahın özel ve belli bir yeri yoktur onun olmadığı bir yer de yoktur denilir sunni yolda Allah arşta oturur denilir.Ehli Sünnete göre Allah kalbimizde demek, Allah her yerde demek bile sakıncalıdır.Allah için yer isnat edilmez.Vehabiler haşa Allahı insan şeklinde düşünürlermiş.Ehli Sünnet bu yüzden Vehabileri sapkın sayar.CAferiliğin görüşü diye yazdığınız tanım Ehli Sünnetinde görüşüdür.
Yani daha çok farklar vardır itikatte. fıkıhsal farkları ise sözkonusu etmeyebile gerek görmüyorum.
İmamete ve Velayet İnancı dışında Ehli Sünnetle Caferilik arasında o kadar önemli bir itikadi farklılık yoktur.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Çeri yazdı:İmamete ve Velayet İnancı dışında Ehli Sünnetle Caferilik arasında o kadar önemli bir itikadi farklılık yoktur.
Bu fark yani imamet farkı İslamın bütün alanlarına (Tevhid,fıkıh,felsefe vs vs) yansımıştır,bu nedenle daha ne olsun demek gerekir.
Bu nedenle bu farkı ciddiye almalısınız.Öneamli değil deyip geçiştirilecek türden bir fark değildir.
Tamam vahdete vahdet ama farkıda küçümsemeyin,her alana yansıyan bir fark küçük olamaz,
o küçük fark! kerbelaya neden olmuştur,
o küçük dediğiniz fark islamın tarikat ve mezheplere bölünmesine neden olmuştur,
o küçük dediğiniz fark işbirlikçiliğe neden olmuştur,
O küçük fark nedeniyle fıkıh bile pekçok konuda değişik uygulanır olmuştur.
O küçük fark ! yüzünden KUranı bile doğru anlayamaz hale gelinmiştir.
Farkı farkedin ciddiye alınız derim.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

meshedi313 yazdı:Caferilikte 12 İmamların hepsi birdir hz peygamber dahil hiçbiri diğerinden üstündür denilemez.
12 İmam nasıl olur Peygamber Efendimizle bir olur şimdiya kadar konuştuğum hiç bir Caferi Hocadan böyle bir şey duymadım.Benim böyle bir şeyi kabul etmem asla mümkün değil.12 İmam Son Peygamber hariç diğer bütün peygamberlerden üstündür tamam bunu anladık ama Son Peygamberle eşit olmasını ben kesinlikle anlayamam.Adı belli onlarda peygamberdir deyinde olsun bitsin bari... :roll: :roll: :roll:

Ayrıca İmam H.z.Ali Oniki İmamın en önde gelenidir.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Çeri yazdı:
meshedi313 yazdı:Caferilikte 12 İmamların hepsi birdir hz peygamber dahil hiçbiri diğerinden üstündür denilemez.
12 İmam nasıl olur Peygamber Efendimizle bir olur şimdiya kadar konuştuğum hiç bir Caferi Hocadan böyle bir şey duymadım.Benim böyle bir şeyi kabul etmem asla mümkün değil.12 İmam Son Peygamber hariç diğer bütün peygamberlerden üstündür tamam bunu anladık ama Son Peygamberle eşit olmasını ben kesinlikle anlayamam.Adı belli onlarda peygamberdir deyinde olsun bitsin bari... :roll: :roll: :roll:

Peygamberimiz bütün yaratılmışların en üstünüdür
sanırım yanlış anlaşılma var arkadaşımız
aynı nurdan yaratılmış olmaları türünden bir benzetmeyi yanlış ifade etti sanıyorum
fatimazehra

Mesaj gönderen fatimazehra »

TEĞABÜN 11. Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet isabet etmez. Kim Allah’a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya götürür. Allah her şeyi bilendir.

nu ayeti kerime yi size delil olarak sunuyorum herhalde kuranin ayetlerini reddedecek degilsiniz yani serde Allah cc dan hayirda Allah cc dan dir tegabun suresi 11 in ci ayet

Çeri yazdı:
meshedi313 yazdı: Caferi yolunda hayır allahtandır şer şeytandandır. oysa sunnilikte hayırda şer de allahtandır
Maturidilikte hayır ve şerrin Allahtan olması demek.Allahın izniyle olması demektir.Yani Allahın olup biten her şeyden haberi vardır.Ayrıca sizler hayır ve şerden ne anlıyorsunuz.Bir yerde deprem olması, salgın hastalık olması şermidir?Depremleri şeytan mı yapıyor?Caferi yolda teberra inancı gereği Ehl-i Beyt as'a düşmanlık yapmış onları katletmiş insanlar kim olursa olsunlar sahabe bile olsalar munafıktırlar kafirdirler ve onlardan teberri edilir. oysa sunnilik iyisini kötüsünü ayırmadan tüm sahabeyi birbiriyle savaşmalarına rağmen aynı kefeye koyuyor ve onların hepsini onlarca çelişkiye rağmen kurtuluş vesilesi sayıyor.Ehli Sünnet bu konuda bizler Sahabeler arasında ayrım yapacak seviyede değiliz.Allah onların günahlarını affeder ama bizi affetmez.Biz en iyisi elimiz karışmadı dilimizde karışmasın der ve olayların üstünü kapatmaya çalışır.
Caferi yolunda peygamberler masumdur sunni yolunda günah işleyebilir.Çok büyük bir hata meşhedi313 sana hiç yakıştıramadım.Ehli Sünnette peygamberler günah işlemez.Şahsi günah olmuyan hatalar yapabilirler ama asla günah işlemezler.Masum kelimesi Ehli Sünnette pek kullanılmaz.
CAferi yolda Allah gözle görünmez, sunni yolda görünür.Bu dünyada görülmez.Ama Allah(c.c.) ahirette Mümin kullarına kendini gösterecektir.Hatta tv.lerde kandil geceleri hocalar dua sırasında "Cemalini görmeyi bizlre nasip et" diye dua ettirirler.Ayrıca bazı evliyaların Allahı rüyalarında gördükleri ve görebilecekleride söyleniyor.Ama bunu herkes bilmez.
Caferi yolda Allahın özel ve belli bir yeri yoktur onun olmadığı bir yer de yoktur denilir sunni yolda Allah arşta oturur denilir.Ehli Sünnete göre Allah kalbimizde demek, Allah her yerde demek bile sakıncalıdır.Allah için yer isnat edilmez.Vehabiler haşa Allahı insan şeklinde düşünürlermiş.Ehli Sünnet bu yüzden Vehabileri sapkın sayar.CAferiliğin görüşü diye yazdığınız tanım Ehli Sünnetinde görüşüdür.
İmamete ve Velayet İnancı dışında Ehli Sünnetle Caferilik arasında o kadar önemli bir itikadi farklılık yoktur.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hasan Akça yazdı:
Çeri yazdı:

aynı nurdan yaratılmış olmaları türünden bir benzetmeyi yanlış ifade etti sanıyorum
"Ali as bendendir ben de Alidenim" hadisinden ne anlıyorsun kardeş. Bu konuda peşaver gecelerine bakmanı tavsiye ederim. Hatırladığım kadarı ile orada bu meselelerden bahsediyor.
Mantıki olarak da eğer 12 imamlar peygamberin velisi hak halifeleri iseler, ki vasi halife demek onun makamına bakan demektir- o zaman onalrın arasında hiçbir anlamda üstünlük olmaması gerekir. Çünkü onlar bir nurdur. HzMuhammed saa'in 12 imamlardan tek farkı peygamberin peygamber, imamların da imam olmasıdır.
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

meshedi313 yazdı:
Hasan Akça yazdı:
Çeri yazdı:

"Ali as bendendir ben de Alidenim" hadisinden ne anlıyorsun kardeş. Bu konuda peşaver gecelerine bakmanı tavsiye ederim. Hatırladığım kadarı ile orada bu meselelerden bahsediyor.
Mantıki olarak da eğer 12 imamlar peygamberin velisi hak halifeleri iseler, ki vasi halife demek onun makamına bakan demektir- o zaman onalrın arasında hiçbir anlamda üstünlük olmaması gerekir. Çünkü onlar bir nurdur. HzMuhammed saa'in 12 imamlardan tek farkı peygamberin peygamber, imamların da imam olmasıdır.
O Hadisi Şerifinde Peygamber Efendimiz H.z.Ali`nin önemini belirtmiş.Demekki O Hadisleri söylediği halde Ehli Beytin başına gelenleri düşündüğümüz zamamn demekki o hadisleri söylemeseymiş daha neler gelecekmiş neler.
Benzetmek bibi olmasın ama bir Usta-Üstat çığır açmışsa yerine geçenler onun takipciliğini yaparlar.Musevilikte H.z.Musa`dan sonra gelen peygamberler.Hz.Musa`dan üstünmü?Hayır hiç biri üstün değil.Hadi 12 İmamları birbirine eşit saysanız neyse ama peygamberle eşit saymak çok sakat bir şey.Nübübvet İmametten önce gelmezmi?Peygamberlik olmadan İmamet olurmu?Tamam bazı peygamberlerde İmamdır ama İmamlar haşa peygamber değildir.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

can,
imamet genel nübüvvetten üstündür. Aç kurana bak: İbrahim as'a peygamberlik verdik diyor. O çalıştı çabaladı onu bazı sınavlara tabi tuttuk ve ona imamlık verdik ... diyor.
Şimdi peygamberlik mi üstündür imamlık mı?
Siz yanlış anlamadan ben oluşabilecek hataları düzelteyim hemen.
12 imamların Hz Muhammed'den üstün olduğunu iddai etmiyoruz. Haşa! Hz muhammed peygamber olmasının yanında aynı zamanda da imamdır. Yani onun nübüveti özel nübüvvettir. İmamet ise genel nübüvvetten üstündür. İmamlar peygamberden farklı olarak vahyi aktarmamışlar yani peygamberlik yapmamışlar peygamberin vasiliğini yapmışlardır.
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön