Dalaletten hidayete...

Kullanıcı avatarı
f_altan

Dalaletten hidayete...

Mesaj gönderen f_altan »

Üniversiteyi kazanmadan önce nurcuların dershanesine kaydolmuştum fakat ailem cemaat olayına fazla sıcak bakmadığı için dershane ve hocalarıyla olan ilişkim sadece dersten ibaretti.hem ben hem ailem Hanefi idik.ama sözde hanefi ebu Hanife kim desen hiçbirimiz bilmezdik.babam biraz daha soğuktu o zamanlar din meselesine.(şimdi farklı elhamdulillah). Annem 5 vakit abdestli biriydi kulaktan dolma dini bilgilerle.diğer aile efradım genelde sol ağırlıklı olduğu için babamıda bu konuda etkilemeleri kolay oldu ve bu yüzden de cemaatle bağlantım hemen hemen hiç olmadı.liseyi bu şekilde atlattıktan sonra ankarada üniversiteyi kazandım.(sene 2002) Meğer kazandığım fakülte komunizmin sosyalizmin en şiddetli yaygın olduğu biyermiş. Hocaların hepsi ateist vs.. babam ilk başta kayıt esnasında bu durumu görünce beni kaydetmekten vazgeçti ama ankaradaki bi akrabanın ısrarı sonucu tekrar fikir değiştirerek fakülteye kaydımızı yaptırdık.ilk başlarda sadece derslerle ilgileniyodum fazla arkadaşımda yoktu.sonra bi arkadaşla beraber sosyalist düşünce derneğine üye olmaya karar verdik.çünkü dersten geçmenin yolu o derneğe üye olmakten geçiyodu.haftaiçi ders çıkışları ve haftasonları bi salonda toplanıp sohbet ediyoduk.. inançsızlığı, emperyalizmi, ateizmi, sosyalizmi vs tartışıyoduk. Anlatılanlar o kadar büyüleyiciydi ve o kadar olaylar hızlı gelişti ki bi anda kendimi Allahı inkar eder halde buldum.artık azgınlık had safhadaydı.. sadece kendimizin inançsızlığı bizi tatmin etmiyodu bunu başkalarına da enjekte edip inançsız bir dünya oluşturmalıydık. kimseye uluorta biz ateistiz diyemezdik bunun yerine alevi olduğumuzu söylerdik. Çünkü alevi diyince insanlara daha sempatik gelir ve bizi dinlerlerdi. Kafamızda ne kadar pislik varsa Alevilik kılıfını kullanarak bunu karşımızdakine aktarırdık. halbuki ne aliyi nede Aleviliği bildiğimiz vardı.alevilerin kullandığı ne kadar argüman varsa hepsinin kullanırdık.namaz sorarlarsa ali camide öldürüldü kılmayız derdik. Oruç sorarlarsa biz muharremde tutarız derdik halbuki ne muharremi bilirdik nede orucu.soru soranlar karşısında durumumuz anlaşılmasın diyerek bazen cemevlerine gidip ordakilerle sohbet ederdik.ne düşündüklerini nasıl yaşadıklarını neye inandıklarını öğrenmeye çalışırdık.genel anlamda ateizme yakın duruşlardı vardı.alevi dedeleriyle sohbet edip bize Aleviliği anlatmasını isterdik. Bazıları vardıki samimi şekilde 12 imamdan bahseder 40 lar 7 ler vs vs bişiler bahsederdi ama hiçbirisini bilmiyoduk tabi. Bazı alevi dedeleri vardı atatürkten başka hiçbişeyden bahsetmezdi. Onun son resul olduğunu kemalizmin son şeriat olduğundan bahsedenler vardı.araplardan istisnasız hepsi nefret ederdi.hz alinin türk olduğunu iddia edenler vardı.vs….. Aslında Alevilik kılıfını kullanmayı bize derste hocalarımız öğretti. Örnek vereyim; derste siyaset bilimi hocamızla bi arkadaş arasında konu neydi hatırlamıyorum ama bi tartışma çıktı. Arkadaş gayriihtiyari olarak “estagfirullah hocam” dedi. Bunu duyan hoca elini masaya vurarak “burada tek Allah benim, benden başka Allah yok ve adıda anılmayacak” diyince sınıfta buz gibi bi hava esmeye başladı.. inançlı arkadaşlar vardı hepsi sınıfı terk ettiler bu sözler üzerine.biz dersi dinlemeye devam ettik. Sınıfta bizbize kalmıştık. Hoca sözlerine şöyle devam etti; sakın beni ateist falan sanmayın.. ben bektaşiyim ve bu gericileri tanımak için onların dilinden konuşmak lazım. Gördünüz hepsi kendini belli etti ve dışarı çıktılar benimde istediğim buydu diyince biz keyiflenmiştik.. çünkü hoca bizdendi! (sürecek)

http://www.welayet.com/index.php?topic= ... n#msg44613
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM

“Serbest Kürsü” sayfasına dön