Cemevi Stratejimiz Nedir?

Hasan Akça

Re: Cemevi Stratejimiz Nedir?

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Hüseyni yazdı:deccal, tek gözüyle siteyi takip ediyordur...

Kardeşlerimi,yalnız bırakmam.
iblisin oyunudur bu
sen anladın inş ali muhsinde anlamıştır
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

ali muhsin kardeşimizle telofondan konuşmak istiyorum,telefonu kimde varsa,özelden bana versin...
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Hüseyni yazdı:deccal, tek gözüyle siteyi takip ediyordur...

Kardeşlerimi,yalnız bırakmam.
Siteyi takip eden o deccal kim açık yazarmısın?

Birde yalnız bırakmadığın kardeşlerinden kastın nedir?

Ha birde merak ettim ali muhsin'in telefonunu alıp adamla ne görüşeceksin?
Resim
Resim
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Diyanet işleri başkanı kanal7 deki (12.10.2012) iskele sancak proğramına katıldı ve alevilik ve cemevlerine ilişkin görüşlerini söyledi.yıllardır söylediklerimizi tekrar etti aktarıyorum

1-BİZ DİYANET CEMEVİNE KARŞI DEĞİL ALEVİLERİN CEMEVLERİNE SOKULMASINI VE onlara göre tabir edersek ŞİİLEŞMESİNİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR ,BU YÜZDEN CEMEVLERİNİ DEVLET YAPTIRDI AMA SON DÖNEMDE KONTROLDEN ÇIKMA VE İÇİNE DİYANET HOCASINI SOKMAMA EĞİLİMİNİ GÖRÜNCE PROJEYİ DURDURDU BAŞKA BİR YÖN VERMEYE ÇALIŞIYORLAR DEMİŞTİK.

BAŞKAN ŞÖYLE DEDİ;

Bizim karşı olduğumuz tek bir husus var. Cemevinin İslam'ın karşısına çıkarma gibi bir hareket var. Bu 10-15 yıl öncesinde yoktu. İslam geleneği içinde Alevilik bir yoldur.

Bu yolun bir niyazı bir erkanı vardır. Bu mekanlar da cemevleridir bunlar özgürce yapılmalıdır.

Bunun içinde zikir, tesbih ve aklanma vardır. İçinde Ehli beytin sevgisi, cenk ve dualar vardır buna kimsenin karşı çıkması mümkün değil. Ancak bir mühendislik var. Bu da Aleviliği İslam dışında bir kimliğe dönüştürmeye çabalıyor. Bu da Aleviliğe büyük zarar veriyor.
Cemevlerine yaptığımız ziyaretlerde Alevilikle ilgili düşüncelerinde bir yanlışlık varsa öncelikle onları düzeltmeyi hedefliyoruz. Belki bu konuda Diyanet İşleri'nin üzerlerine düşen görevi yerine getirmekte ihmali olduğu kanatindeyim........
biralevi

2-BİZ DİYANETİN SÜNNİ TASAVVUFU VE İLKELERİNİ ALEVİLİK DİYE TASAVVUF ÖNDERLERİNİ DE 12 İMAMLARIN ÖNÜNE GEÇECEK ŞEKİLDE SUNMAYA ÇALIŞTIĞINI-ÇALIŞACAĞINI SÖYLÜYORDUK

BAŞKAN ŞÖYLE DEDİ:

Alevilerin kurucu öğretileri kurucu metinleri, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Kaygusuz Aptal gibi şahsiyetleri bir araya getirdiğimizde 4 kapı, 40 makam, insani kamil ve ihvan geleği dikkate alınması gerektiğinde bir karşıtlık üretmek gayretinde değiliz.
Ehlibeyt sevgisi üzerine düşüncelerini inşa etmiş İslam tasavvufu olan bir yolun İslam'ın içinde mi dışında mı olduğunu konuşmak doğru değildir
biralevi

3-DİYANETİN ALEVİLİK KONUSUNDA ÇOK DİKKATLİ OLDUĞUNU BİR YANDAN TEPKİ ALMADAN ALEVİLERE YÖNELİK PROJE GELİŞTİRİRKEN DİĞER YANDAN SÜNNİLERİDE ÜRKÜTMEMEYE TEPKİLERİNİ ALMAMAYA ÇALIŞTIĞINI VE SON DÖNEMDE SIKIŞTIKLARINI ZORDA KALDIKLARINI SÖYLÜYORDUK.

Başkanın söyledikleri ;

Son yıllarda tartışma klasiğine dönüşen Alevilik konusunda çok daha dikkatli bir dil kullanmak gerekiyor.
Son dönemlerde sonuç alıcı bir tartışma içinde olmadığımızı görüyorum. Son dönemlerde hep din konusunda tartışmalar yapıldı. Ben Diyanet İşleri Başkanı olarak bu tartışmayı doğru bulmuyorum.
biralevi

4-DİYANETİN ALEVİLERİ İSLAM DIŞINA ÇEKME ÇABASI İÇİNDE OLAN EMPERYALLERİN OYUNUNU FARKEDEREK CEMEVİ PROJELERİNİ GEÇİCİ OLARAK DURDUKLARINI SÖYLÜYORDUK,BU NEDENLE AÇILIMLA YAPMAK İSTEDİKLERİNİ ERTELEDİKLERİNİ CEMEVLERİNE YASAL STATÜ KONUSUNDA FRENE BASTIKLARINI SÖYLÜYORDUK.

Başkanın söyledikleri ;

Aleviliği, İslam'dan İslam'ın dışında farklı bir kimliğe farklı bir dine dönüştürme fikrinin uluslararası bir mühendislik olduğunu görüyorum. Bu bir iddia olmaktan çıktı, Aleviliği Alevilikten koparma çabaları var." dedi.
biralevi

Özetliyorum;

Devlettin karanlık güçleri derinlikleri ve Diyanet güya 'Alevilerin şiileşmesini önlemek' için alevileri 12 imamlardan koparmak için

1-Cemevleri projesini ortya koydular ve devletin tüm ödenekleri ile 1995 lardan itibaren cemevleri yaptırdılar maddi yardımlar dışında açılışlarada katıldılar

2-Cemevlerinde klasik türk-kürt kültürleri olan cem semah saz dede baba vs gibi unsurları sünni tasavvufla harmanlayıp alevileri cemevlerine sokmayı planladılar

3-Cemevlerine dede baba zakir atayıp buraları yasallaştırmayı düşündüler ön çalışmaları başlattılar özellikle bu konuda birkaç kişiyi öne çıkardılar,pazarlıklar toplantılar yaptılar

4-Cemevlerinde tarikat yapılırken şeriatte olsun deyip diyanetten birde hoca atamayı planlamışlardı ama cemevlerinin islam dışı bir yapı olması için çalışan uluslararası güçlerde devreye girdi ve onlar daha avantajlı olduğu için
projenin bu kadar kolay gerçekleşmeyeceğini göreb diyanet projeye ara verdi,

5-Diyanet şimdi iş verme vaadi ile alevi kökenli gençleri toplayıp ilahiyat larda imam hatiplerde
sünnileştirerek bu gençleri işte bunlar alevi diye cemevlerine hoca olarak atayıp
sünnileştirme projesine devam ediyor bunun için zamana ihtiyaçları var çünkü yeterince genç henüz toplamış değiller ve bu yüzden cemevleri konusunda frene basmaları devam ediyor

tabi bu arada zayıf noktalarada el ense çekmeler cemevleri yöneticileri ile temaslarıda devam ediyor

Devletin diyanetin planları bu
emperyaller ise aleviliği ayrı bir din yada islam dışı bir yol olarak sunmaya ve alevi toplumunu islamdan koparmaya çalışıyor bu yüzden Alisiz alevilik,Namazsız alevilik,dinsiz alevilik proğramları devam ediyor bu çabaya yurt içindende bazı destekler var
biz ise tüm bunları n aleviyim diyen insanımızı 12 imamlardan koparma girişimleri olduğunu söylüyor ve halkımızı kültürleri dinden ayırmaya ve 12 imam olunun özünde olan ibadetleri yapmaya çalışıyoruz,

Toplum mühendisliği çalışmaları her kademede herkesce her aşamada devam ediyor halkımızın henüz kafası karışık ve yön çizmiş değil bu işin yerine oturması zaman alacak belki 100 yıl sürecek

Tavsiyemiz
bu geçiş aşamaasında alevi tarihinin yazıldığı bu hassas dönemde
kimse halkın hoşuna gidecek diye halk dalkavukluğu yapmasın
halka gerçekleri söylesin
cem semah saz dede gibi unsurların kültürel şeyler olduğunu ibadet olmadığını bunların 12 imamlarla ilgisi olmadığını herkes halka açıkça ne pahasına olursa olsun söylemelidir
HALKA hak açıkça söylenmelidir
takiyenin
halk dalkavukluğunun
şirin gözükme çabasının
mavi boncuk dağıtmanın zamanı değildir
bir toplumun kaderi çizilirken yüzyıllar sonra gelecek nesillerin helak olmasını önleme çabasına girmeliyiz buda hakkı cesurca söylemekten geçer
geldiğimiz bulunduğumuz noktadaki somut pratik budur

bu yüzden bizim bektaşilik adı altında topladığımız fesadik teorik yapıyla herkesin mücadele etmesi gerekir
asla taviz verilmemelidir
Mahşerde bu konuda da yüzleşeceğiz
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

bu adamlar harıl harıl çalışıyorken bilinçli Alevilerde elinden geleni yapmalı.. ne bileyim mesela benim aklıma Alevi kimlikli inançlı insanlara borşür dağıtma kitap dağıtma gibi pratik ve etkili olabilecek fikirler geliyor.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

bizlerinde bu planları bozmakta karşı cepheleri geciktirmekte çok katkılarımız oldu neler yaptık neler belki birgün bahsedebiliriz
mesela en son muaviye açılımını bozmak için çok çalıştık bozdukta hiçbir halt çıkmadı elleri böğründe kala kaldılar ))))bazen elinizdeki güçler zayıf olduğu için oyun kuramazsınız ama karşı cephenin oyununu bozarak oynayabilirsiniz biz bunu yapıyoruz anlayanlar anlıyor anlamayanlar anlamıyor hatta bazen bize kızıyorlar çünkü ne yaptığımızı neyi neleri bozduğumuzu anlamıyorlar neler yaptığımızı açıklarsam biralevi can kızabilir))) susuyorum)))

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön