Hacı Bektaşi Senboli

Kullanıcı avatarı
ruhullah

Re: Hacı Bektaşi Senbolleri

Mesaj gönderen ruhullah »

ehlibeytyolu yazdı:S.a Verdiğiniz sembollerin birbiriyle ne alakaları var anlayamadık. Lütfen insaflı olunuz. Bektaşi yolundaki boyuna asılan ve adına 'teslim taşı' denilen taş 12 köşeli ve 12 İmama teslim olmayı ifade eder. Yahudi yıldızı ise sekiz (8) köşeli bir yıldızdır. Yapmayın böylesi yakıştırmaları ayıptır, günahtır. İftiradır, bühtandır. Yakışmaz böylesi suçlamalar ve karalamalar Ehli Beyt dostlarına. İstanbuldaki Kevser Yayıncılığında sembolüne bakarsanız belli sayıdaki bir köşeli yıldız sembolü olduğunu görürsünüz. Bu ya 12 köşeli olur 12 İmamları sembolize eder. Veya 14 köşeli olur 14 Masumu sembolize eder. Böylesi basitliklerde vuruş yapmayalım. Ehli Beyt dostlarını gücendirmeyelim..

Gerçekler aşkına... Hüüü..

degerli kardeslerim sapla samanı karıstırmayalım
neden derseniz teslim tası 12 kose degil 8 kosedir 4 halife ve dort mezhepe tesaduf eder buda tıpkı tugrul bey zamanındaki ezanın 5 vakıt okutturulması gibi bir uygulamadır
ayrıca siyon yıldızına gelince siyon yıldızı 6 kosedir
bazı sofiler erdebil e baglı olanlar bu teslim tası denilen tasın yerine bogazlarına ceylan derisinden dua yazarak takarlar oda 8 kosedir ama onların iddiası ise 8.imam ali el rıza as nin sembolize edilmesinin amaclamdıgını soylemektedirler hic bir yazılı dayanagıda yoktur yani uydur elleziyne minel beceru kitabından yazarak soylemektedirler tıpkı
akıllarına gelen lafı hacı bektas soyle dedi boyle dedi diyerek uydurup uydurup soyledikleri gibi ....
ayrıca dedeganlar ve babaganlar diye 2 guruba ayrılan bektaslerin babaganlar ise teslim tasının 12 kose olanının takılmasını tenbih ederler buda 12 imamın senbol edilmesi degil 12 tarşkatın hepsininde bektası tarikatının (guya )alt kolları oldugunun simgesidir 12 imamlada alakası yoktur
anlamadıgım suki neden hala bektasiligin sanki 12 imam mektebiyle alakası varmıscasına savunulur olması....
bektasiligin 12 imamla uzaktan yakından alakası yoktur bir sunni tarikatından ibarettir
onun icin bizle alakası olmayan konu ve konumlarla ugrasmayalım biz 12 imam as yi tanıtalım yeter
vesselamu menittebaul huda
şimdi bizim aramıza yola boyun veren gelsin,hakikatı dogruları gercekeleri bilen gelsin.
kişi halden anlayıca
dogruları dinleyince
üstüne yol ugrayınca
ayrılmayıp duran gelsin
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Sizlerde iyice abartmaya başladınız.Şeyh Bedrettinin babasının adı İsrail diye Şeyh Bedrettin İsyanına Yahudi oyunu diyenlerden hatta Şiiliği Yahudiler icad etti diyenlerden hiç farkınız kalmadı.Arkadaşlar H.z.Yakup ki lakabı İsraildir,H.z.İbrahim,H.z.Yusuf,H.z.Harun,H.z.Davut,Hz.Süleyman Hz.Musa bu kişilerin hepsinin adı Kuranı Kerimde geçer.bu kişler bizimde peygamberlerimizdir.Menkibeleri daha hala anlatılır.İsrail Bayrağında olan yıldızın İslam litaratüründeki adı Mührü Süleymandır.H.z.Süleyman aynı zamanda zenginliği,güçlülüğü,İktidarı simgeler.İslam Tarihinde pek çok İslam eserinde Mührü Süleyman kullanılmıştır.Hatta Karamanoğulları ve Candaroğullarının bayraklarında ve Osmanlı Donanmasındaki sancaklarda kullanılmıştır.
İslam Dünyasında Yahudilerden asıl nefret edilmesi 1948`den sonra başlamıştır.Yahudiler bazı açılardan(Tek Tanrı yani Hristiyanlar gibi teslise inanmıyorlar,Sünnet,Domuz eti yememeleri) Müslümanlığa daha yakın bulunmuştur.
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

kendine alevi diyen şahıs,acaba bu yahudiler ispanyadan gelmeden önce anadoluda aleviler na
maz kılıp hacca mı gidiyodu?bir fikrin varmı?
sen niye muaviyenin imam Ali ye sövdürdüğü,ilk ömerin minare diktiği yezit yuvalarına gidiyor
sun?
kuranda hakk ademe yani insana secde buyurmuş iken,sen niye duvara yada onun bunun kıçı
na secde ediyosun?yada puthane olan kabeyi Allahın evi yerine koyuyosun?
içki nerede hangi ayette kesin harama bağlanmış?yoksa alkollüyken ibadete yaklaşmayınmı di
yor kuran?biraz kuran okuyun artık,arapça değil türkçe,bırakın mollanın ulemanın aklıyla hareket
atmeyi,birazda kendi beyninizi devreye sokun artık,düşünün,düşünmekten zarar gelmez
hem kurana bak haram dediğin şaraplar ikram ediliyor cennet ehline,kadehler tokuşturuluyormuş
cennette,ne kadehi bu? su veye süt değil elbette,Allah adamı kör yapmasın bi kere...cahil herif
aşk ehli aşk şarabın içer,ama senin gibi münkir ham ervahlara haramdır bu bade,harabinin dedi
ği gibi bekle içersin öbür dünyada...
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

şahturna yazdı:kendine alevi diyen şahıs,acaba bu yahudiler ispanyadan gelmeden önce anadoluda aleviler na
maz kılıp hacca mı gidiyodu?bir fikrin varmı?
sen niye muaviyenin imam Ali ye sövdürdüğü,ilk ömerin minare diktiği yezit yuvalarına gidiyor
sun?
kuranda hakk ademe yani insana secde buyurmuş iken,sen niye duvara yada onun bunun kıçı
na secde ediyosun?yada puthane olan kabeyi Allahın evi yerine koyuyosun?
içki nerede hangi ayette kesin harama bağlanmış?yoksa alkollüyken ibadete yaklaşmayınmı di
yor kuran?biraz kuran okuyun artık,arapça değil türkçe,bırakın mollanın ulemanın aklıyla hareket
atmeyi,birazda kendi beyninizi devreye sokun artık,düşünün,düşünmekten zarar gelmez
hem kurana bak haram dediğin şaraplar ikram ediliyor cennet ehline,kadehler tokuşturuluyormuş
cennette,ne kadehi bu? su veye süt değil elbette,Allah adamı kör yapmasın bi kere...cahil herif
aşk ehli aşk şarabın içer,ama senin gibi münkir ham ervahlara haramdır bu bade,harabinin dedi
ği gibi bekle içersin öbür dünyada...
yahudiler ispanyadan gelmeden önce anadoluda Aleviler yoktu senin gibi Bektaşiler vardı Daha haleda var bugün ona yazıyorum

Muaviye sövdürdügü yer muaviyeye ait değil ve Ömermi diktirmiş minareyi kim itta ediyor bilmiyorum ama onu sizlerin uydurduğu belli Ömer diktirdi diye O niyetle gitmiyoruz Bektaşinin cem evin de dedeye secde etmeye gitmiyoruz
Ben Ehlibeyt yoluyla vede 12 imamlara emredilen Allahın evine giderek secdeye geliyorum Senin deden gibi koyun postunu önene sererek sizin gibi geri kalmiş ispanya dan kalanları kendisine secde ettiriyor ya
Helal olsun
(Diyorsunki! Biz onun bunun kıçına secde etmiyoruz diyorsun ) Bu sözünü hakaret sayyorum Sadece Allahdan kormanı diliyorum
Biz Allaha secde ediyoruz
Sizde dedenin önüne secde ediyorsunuz

Biz kuranıda biliyoruz Arapcasınıda farscasınıda Türkcesinide allahın cahili
Kuranda içki yasak kim içerse içsin
Ama inkarcı olma kuranı karalamak sanamı düştü hayatında eline almamışsın Kurandan bahsediyorsun
Ben bu şekilde körlüğüme şükrediyorum sen açık gözün varken kendini tanımıyorsun secdenin kime yapılacağını bilmeyen zavallı
Şeytanı ademe secde etmedi diye sende dedenemi secde ediyorsun İyi sana iyi secdeler

Harabinin dediği Şarapdanmı bahsediyor diyorsun?
Yosa Allah aşkıyla yanan Aşk şarabındanmı ?
Aslında düşünemeyen lere söylüyor sapla samanı karıştırman diyor...
Resim
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

yapma yav,anadoluda aleviler yokmuş bektaşiler varmış,balım sultanın yaşadığı tarih belli,sen
neden bahsediyon?peki 1200 lü yıllarda yaşayan erenler,mesela yunus emrede mi bektaşi veya
mason?saçmalayıp durma kültürsüz herif
kim dikmiş minareyi?peygambermi dikmiş,bundan bile haberin yok,yerin dibine girsin o minareniz
gitmiyoruz muaviye yuvasına varmı daha ötesi?zorlamı şii yapıcaksınız milleti?acaba peygamber
resullullah yaşarken minareli bir cami gördümü ki?
şu allahın evi nerde bir tarif et de biz de bulalım artık,nereye secde ettin görelim?gözüm biz ka
lubeladan beri ademe secde ederiz,bu senin gibi ham ervahları aşar,putperest arap gibi taşa du
vara tapma,hiç aklınız çalışmazmı sizin?ispanya nerden çıktı?portekize yada brezilyaya da bağlı
can bizi yakında,durum öyle gösteriyor...
belli kuranı ne kadar bildiğin,içki yasakmış,içki sadece kısıtlanmıştır,hem ben içki kullanmam iste
yen içer isteyen içmez,ama doktorlar bile artık az miktar alkolü hastalarına tedavi için kullandırır
ken sen hala nerdesin?
secde kime yapılır sahiden hakka yapılır değil mi?peki hakk nerde zat ve sıfat olarak mevcuttur,
ademde yani insanda değil mi?peki ademe secde etmeyen şeytan değilmi?Allah adamı şeytan gi
bi ademe secde etmeyenlarden eylemesin!Allah Allah...sende duvara tapmaya devam et...
harabi senin gibi ham ervahlara haram olan badeden bahseder,senin gibiler ancak hayali bir cennette şarap içmek ve hurilerle halvet olmayı hayal eder durur,bekleye dur belki içersin öbür
dünyada aşk şarabını belki...
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

şahturna yazdı:yapma yav,anadoluda aleviler yokmuş bektaşiler varmış,balım sultanın yaşadığı tarih belli,sen
neden bahsediyon?peki 1200 lü yıllarda yaşayan erenler,mesela yunus emrede mi bektaşi veya
kim dikmiş minareyi?peygambermi dikmiş,bundan bile haberin yok,yerin dibine girsin o minareniz
gitmiyoruz muaviye yuvasına varmı daha ötesi?zorlamı şii yapıcaksınız milleti?acaba peygamber
şu allahın evi nerde bir tarif et de biz de bulalım artık,nereye secde ettin görelim?gözüm biz ka
lubeladan beri ademe secde ederiz,bu senin gibi ham ervahları aşar,putperest arap gibi taşa du
vara tapma,hiç aklınız çalışmazmı sizin?ispanya nerden çıktı?portekize yada brezilyaya da bağlı
belli kuranı ne kadar bildiğin,içki yasakmış,içki sadece kısıtlanmıştır,hem ben içki kullanmam iste
yen içer isteyen içmez,ama doktorlar bile artık az miktar alkolü hastalarına tedavi için kullandırır
ken sen hala nerdesin?
secde kime yapılır sahiden hakka yapılır değil mi?peki hakk nerde zat ve sıfat olarak mevcuttur,
ademde yani insanda değil mi?peki ademe secde etmeyen şeytan değilmi?Allah adamı şeytan gi
bi ademe secde etmeyenlarden eylemesin!Allah Allah...sende duvara tapmaya devam et...
harabi senin gibi ham ervahlara haram olan badeden bahseder,senin gibiler ancak hayali bir cennette şarap içmek ve hurilerle halvet olmayı hayal eder durur,bekleye dur belki içersin öbür
Anadoluda selçuklu zamanında Alevi diye birçey yoktu Çeşitli Tarikatlar vardı Bu Tarikatlardan biriside Bektaşi Tarikatıdır Yunus emrede Tarikatcıydı Kendiside sünnidir
Hacıbektaşın yanına gelip arpa buğday istediğinde ondan nefes istemesi neyi icap ettirir Hacıbektaşi velininde sunni velisi olduğunu gösterir Balım sultamda Anası ermeni Babası azari olduğu ve ya da rus olduğu söylenir Balım sultan dediğiniz insan Anadolu tarafına gelerek Bektaşi dergahına giriyor orada biraz bilgi ediniyor orda kalıyor
Oradan başka yerde rahat yermi bulacak

Minare Camilerde farz değildir Minare sonradan çıkmadır Hatta Minare Hiristiyan yapımıdır
Minareyi neden meydana sürdüğünü bilmiyorum ama Minare bir kültür geleneğidir Her Müslüman Ülkelerde mevcuttur Minare seni neden ürküttü anlamış değilim
O put dediğin Evide Adem Peygamber yapmıştır
Kurana inanıyorsan Kuranda kıplagak kapedir der Dede demez
Sen kafanı hurilere takma ona senin aklın ermez
Bu Huri meselesine çok takılan ayni sizin gibi Bazı televizonda çıkıyor kafayı takan huri hastaları
Bazı Cem yapan bölgeler var Allahı, Kuranı, Peygamberi, EhliBeyti, Namazı ve Ramazan Orucunu Yerine getiriyor inkar etmiyor
Sen nasıl oluyorda Masonlaşıyorsun Saçma sapan yazı yazıyorsun sen İslamiyetten uzak bir zavallısın

İçkinin kısıtlandığını söylüyorsun Nasılmış kısıtlama bunu ayarımı vardırki İçen insan köküne kadar içer
Sen uzmanmısında Kuran yorumluyorsun Ben senin yüzünü görmedim ama sen uydurukcu isyankar yalancının biri olduğun belli sen Allahın azabından kurtulamazssın
Resim
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Alevi yazdı:
şahturna yazdı:yapma yav,anadoluda aleviler yokmuş bektaşiler varmış,balım sultanın yaşadığı tarih belli,sen
ken sen hala nerdesin?
Anadoluda selçuklu zamanında Alevi diye birçey yoktu Çeşitli Tarikatlar vardı Bu Tarikatlardan biriside Bektaşi Tarikatıdır Yunus emrede Tarikatcıydı Kendiside sünnidir
Hacıbektaşın yanına gelip arpa buğday istediğinde ondan nefes istemesi neyi icap ettirir Hacıbektaşi velininde sunni velisi olduğunu gösterir Balım sultamda Anası ermeni Babası azari olduğu ve ya da rus olduğu söylenir Balım sultan dediğiniz insan Anadolu tarafına gelerek Bektaşi dergahına giriyor orada biraz bilgi ediniyor orda kalıyor
Oradan başka yerde rahat yermi bulacak

Minare Camilerde farz değildir Minare sonradan çıkmadır Hatta Minare Hiristiyan yapımıdır
Minareyi neden meydana sürdüğünü bilmiyorum ama Minare bir kültür geleneğidir Her Müslüman Ülkelerde mevcuttur Minare seni neden ürküttü anlamış değilim
O put dediğin Evide Adem Peygamber yapmıştır
Kurana inanıyorsan Kuranda kıplagak kapedir der Dede demez
Sen kafanı hurilere takma ona senin aklın ermez
Bu Huri meselesine çok takılan ayni sizin gibi Bazı televizonda çıkıyor kafayı takan huri hastaları
Bazı Cem yapan bölgeler var Allahı, Kuranı, Peygamberi, EhliBeyti, Namazı ve Ramazan Orucunu Yerine getiriyor inkar etmiyor
Sen nasıl oluyorda Masonlaşıyorsun Saçma sapan yazı yazıyorsun sen İslamiyetten uzak bir zavallısın

İçkinin kısıtlandığını söylüyorsun Nasılmış kısıtlama bunu ayarımı vardırki İçen insan köküne kadar içer
Sen uzmanmısında Kuran yorumluyorsun Ben senin yüzünü görmedim ama sen uydurukcu isyankar yalancının biri olduğun belli sen Allahın azabından kurtulamazssın
Canlar
Hacı Bektaşın yaşadığı yıla en yakın tarihçi aşıkpaşanınkinde 'Hacı bektaş tarikat kurmadı' diye anlatıyor.Bu konuyu anlatan başka tarihçide yok ,zatem mantıkende 1250 li yıllar anadolusunda okuma yazma oranı göçler moğollar haçlılar açlık fakirlik beylik savaşları babailerin katlinin getirdiği olumsuzlukları ve birçok faktörü düşünürsek küçük bir yerleşim biriminde küçük bir grubun bir yapılanma kurmasının ne denli zor olduğunuda anlarız.
Ayrıca sulucakarahöyükteki tarikatın Osmanlı sultanı 2.Bayezid tarafından dimetokadan getirilen BAlım sultana kurdurulduğunu ve bu adama 2.kurucu 'piri sani' dendiğini Bayezidinde veli lakabı aldığını kesin olarak biliyoruz.
Bu nedenle yunusun bu tarikatta yetiştiği türündeki anlatıları fazla ciddiye almıyoruz
Ayrıca Yunusun fıkıh bilgisi olmadığı için islami rengini söylemekte kolay değil,onun denilen bazı şiirlerin ona ait olup olmadığını tesbitte çok güç çünkü şairlerin şiirleri sözlü anlatımlarla geldiği için bu rivayet zinciride belli olmadığı için hüküm kurmak zor ,
kısaca yunusu sünni yada alevi sistemi içine sokamayacağımız gibi bektaşilik tarikatında yetişti de diyemeyiz türkçeyi kulllanan müslüman ama fıkıh bilmeyen iyi bir insan barış yanlısı gibi tanımlar uygun
Çeri

Re: Hacı Bektaşi Senboli

Mesaj gönderen Çeri »

Yunus Emrenin şiirlerine baktığımız zaman bayağı güçlü bir dini kültüre sahip olduğu ve Arapça ve Farsçayıda muhtemelen bildiği anlaşılıyor.
Hiç unutmam yıllar önceydi 1991 yılı "Yunus Emre Sevgi Yılı" olarak UNESKO tarafından tüm Dünyada kutlanıyordu.TRT`de bir hafta sonu programında bir yarışma sırasında sunucu oradaki seyircilerden birini yarışma için yanına çağırmıştı.O`na bu yıl 1991 yılı hangi halk şairimiz adına kutlanıyor?Diye bir soru sormuştu.O kişide göğsünü gere gere Pir Sultan Abdal Sevgi yılı diye cevap vermişti.Salonda bir gülüşme olmuştu.Çünkü o yılın Yunus Emre Sevgi Yılı olduğunu ilkokul birinci sınıf çocukları bile biliyordu.Özel tv yok sayılırdı.TRT`de sürekli konuyla ilgili programlar yapılıyordu.Ama o cevabı veren kişide en ufak bir üzüntü,tüh bilemedim,rezil oldum vb. bir belirti göremedim.Benim sonradan düşündüğüm o kişi bir Aleviydi ve sırf Alevilik taasupuyla verdiği cevabın yanlış olduğunu bile bile böyle bir cevap vermişti.
En son Çeri tarafından 24 Tem 2009, 11:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

Çeri yazdı:.Benim sonradan düşündüğüm o kişi bir Aleviydi ve sırf Alevilik taasupuyla verdiği cevabın yanlış olduğunu bile bile böyle bir cevap vermişti.
tabi tabi biri saçmalık yapmışsa alevidir kötü işler hep alevilerdendir sizi yıllarca böyle zehirlediler halbuki tüm kötü işler sizin içinizden çıkıyor
bugün bile islama karşı çıkan her kim varsa sünnbi topluma alevi diye tanıtılıyor böylece bir taşla kaç kuş vuruluyor
darbeciler darbe yapanlar susurlukçular 28 şubatcılar ergenekoncular bilkimum pislikleri içinizde arayın araya karışmış bir iki ismi öne çıkarıp bunları alevilere yüklemeyin bak burada bile bilmedsen tanımadan genlerinle hüküm veriyorsun
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Big Boss yazdı:
Çeri yazdı:.Benim sonradan düşündüğüm o kişi bir Aleviydi ve sırf Alevilik taasupuyla verdiği cevabın yanlış olduğunu bile bile böyle bir cevap vermişti.
tabi tabi biri saçmalık yapmışsa alevidir kötü işler hep alevilerdendir sizi yıllarca böyle zehirlediler halbuki tüm kötü işler sizin içinizden çıkıyor
bugün bile islama karşı çıkan her kim varsa sünnbi topluma alevi diye tanıtılıyor böylece bir taşla kaç kuş vuruluyor
darbeciler darbe yapanlar susurlukçular 28 şubatcılar ergenekoncular bilkimum pislikleri içinizde arayın araya karışmış bir iki ismi öne çıkarıp bunları alevilere yüklemeyin bak burada bile bilmedsen tanımadan genlerinle hüküm veriyorsun
Asıl ön yargıyı,yargısız infazı sen yapıyorsun.Benim Alevi diye bilinen vatandaşlarımızı kötülemek diye bir derdim yok.Tam tersi topluma,çevreme sürekli onları iyi tanıtmaya çalışıyorum.Alevi diye bilinen vatandaşlarımız kendi içlerinde özeleştiri yapabilmeliler.Böylesi ufak tefek yorumlara bile tahamül gösteremiyorsan sen günlük hayatta ne yapıyorsun.Susurluk kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ`da Alevi kökenliydi.Bu kötü bir şey değil tam tersine Alevi diye bilinen vatandaşlarımız bununla gurur duymalı.Birde Türkiye`de kendini Sünni olarak gören bir kesimmi var?Ben öyle bir şey bilmiyorum.Türkiye`de çoğunluk kendini Müslüman diye bilir.Sadece Hanefi mezhepinden olduğunu bilir.Kendisinden biraz farklı namaz kılan Şafileri bile Alevi sanır.
Türkiye`de malum cemaat pek çok yeri ele geçirdi.Bana bile ticarete atılacaksan sırtını mutlaka bir tarikata-cemaata dayaman gerekli diye dinle diyanetle bir ilgisi olmayan yakınlarım bile akıl veriyor.
Gen meselesine gelince benim Alevilere yakın olmamın en önemli nedenlerinden biri genlerime işlemiş olan Ali sevgisidir.Ehli Beyt sevgisidir.Horasan Erenleri sevgisidir.Hünkar sevgisidir.Turna sevgisidir.

“Bektaşi-Yahudi-Sebatayist-Mason İlişkileri” sayfasına dön