Alevilik, Şiilik, Sünnilik adına sorular

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
şahturna

Re: Alevilik, Şiilik, Sünnilik adına sorular

Mesaj gönderen şahturna »

aloneman sana aslında cevap vermem,kimin nereye gideceğini yalnız Hakk bilir,kulları yar
gılamak sanamı düştü?yazık hem bilgisizsin hemde hemde yargıç!işinize gelmedimi bektaşiyiz
veya başka birşey,ancak biz kızılbaşız peki sen nesin?
meshedi bu kubbeli,minareli cami ne zaman yapılmış,hiç araştırdınmı?bakın arkadaşlar ben
sizlerle yeterince polemiğe girdim,bazen seviyesi düştü,onun için bırakın kanıt getir gibi şey
leri,ben sana desem imamlar hangi camiye gitmiş,ne namazı kılmış?ne delili getiriceksin?
üç beş hadis,ne idüğü belirsiz uydurmalar,siz tarihsel,sosyolojik gerçeklere bakın biraz,bu yeterli olur,akıl,mantık kılavuzunuz olsun,benim dediklerimle ne siz benim inancımı kabul ede
ceksiniz,ne de ben sizi...onun için bırakın herkes nasıl inanıyorsa öyle yaşasın...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

bakın arkadaşlar ben
sizlerle yeterince polemiğe girdim..
Evet Sahturna yeteri kadar Polemik yaptin zaten ,buda Delillerimizi cürütemedigin icindir ,herseyi kafana göre carpittiginiz icindir ..Bizler 12 imamlardan Hadisler getirdigimizde Sizler Polemik yollarina basvurdunuz.. Uyduruk dediniz ..Evet Fazla Polemik Yaptin ..Birakin Artik Alevileri rahatta kendi Hür iradeleri ile Gercek Aleviligi arastirsinlar ,ortaya baliklama atlayarak onun bunun ayagina köstek olup engeleyip Sacmalamayida birakin ..Sizler Cemevinde Horonmu tepiyorsunuz , Dedelere Secdemi ediyorsunuz, Ceplerini midelerinimi dolduruyorsunuz ,Saz gitarmi caliyorsunuz ..bizi Hic mi Hic ilgilendirmez.. Ama bunu Alevilik adina yaparsaniz tabiki tepkimizi gösteririz ..Sizde bizim inaclarimiza karisip araya girip ayak bagi olmayin .! Anlastikmi
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

şahturna yazdı:aloneman sana aslında cevap vermem,
çünkü verecek cevabın yok anlayışla karşılıyorum her bektaşi uyduruyor sende bunlara kanıyorsun

kimin nereye gideceğini yalnız Hakk bilir,kulları yar
gılamak sanamı düştü?

doğru söylüyorsun ben sadece semahla hakka varamayacağını belirtmek istedim

işinize gelmedimi bektaşiyiz
veya başka birşey,ancak biz kızılbaşız peki sen nesin?

biz aleviyiz 12 imamcıyız ehli beytçiyiz kızılbaşız şiiyiz
AMA
bektaşi değiliz solcu sağcı sünni değiliz milliyetçi yada ırkçıda değiliz bizimki çok açık karıştırma kuruşturma aldatma yok

minareli cami ne zaman yapılmış,
minareli cami sonradan yapılmıştır eee bundan ne çıkar bu cami yok anlamınamı gelir sende minaresiz cami yap

hiç araştırdınmı?bakın arkadaşlar ben
sizlerle yeterince polemiğe girdim,bazen seviyesi düştü,onun için bırakın kanıt getir gibi şey
leri,ben sana desem imamlar hangi camiye gitmiş,ne namazı kılmış?ne delili getiriceksin?
üç beş hadis,ne idüğü belirsiz uydurmalar,siz tarihsel,sosyolojik gerçeklere bakın biraz,bu yeterli olur,akıl,mantık kılavuzunuz olsun,

biz sana sözlerimizi ispat için senin deyiminle uydurmada ! olsa yüzlerce kaynak hemde 12 imamların yaşadığı yerlerden yazılı orjinal arapça kaynak getiriyoruz
sende uydurmada olsa birtane arapça orjinal kaynak getirsene

benim dediklerimle ne siz benim inancımı kabul ede
ceksiniz,ne de ben sizi...onun için bırakın herkes nasıl inanıyorsa öyle yaşasın...

zaten öyle yapıyoruz ama alevi halkımızı aldatmaya çalıştığınızda iş değişiyor müdahale hakkımız doğuyor alevilere bulaşmayın ne istiyorsanız yapın ister semah dönün ister horon tepin ama yeterki işlerinize 12 imamları alevi halkımızı karıştırmayın istediğimiz şey bu kadar basit dürüst olun sizi sırtımızda taşırız yeterki dürüst olun
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

sahturna seviye düştü gibi çeşitli bahanelerle cevaptan kaçamazsın. Eğer sözün doğruysa ispat etmekle mükellefsin ki ben de eğer hatalıysam hatamdan döneyim değil mi?
şahturna can,
bizim delil getirdiğimiz laynakları kabul etmiyorsun. uydurma diyorsun. o zaman hangi kaynaklara itibar ettiğini yazarsan ben de sana oralardan delil getirmeye çalışırım. (Araştırmadan sonra) Cevap bekliyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

aloneman, semahla hakka varamamak senin sorunun,ancak duvara tapmaklada hakka va
ramayacağımızıda biz biliyoruz
şimdi kaynak meselesine gelince,peygamberin bile ölümünden tam 150 yıl sonra evet tam
150 yıl sonra uydurulmaya başlanmış binlerce hadis mevcut iken sen imamlardan orjinal ha
disleri nereden buldun?arapça orjinalmiş,o coğrafyada arapçadan başka bir dil ve alfabemi
mevcut ki?yazılı her şey arapça,ama ne hikmetse sizinkiler kesin doğru,milletinki yanlış...
minare sonradan ömer tarafından dikildi bunu kabul ediyosun,demekki peygamberin mesci
dinde minare yok imiş,demekki ilaveler böyle başlamış,diyosunki minaresiz cami yapın,zaten
yaptık, her cemevi minaresiz bir mescittir aleviler için,sen hiç minaresi olan bir cemevi gör
dünmü?internetten bak,mersinde çok modern bir cemevi yapılmış,umarım beğenirsin...
cemevleri peygamberimizin mütevazi,minaresiz mescidinin günümüzde devamıdır,kurban ke
sim yeri,mutfağı,gasilhanesi,ibadet odası(meydanevi),misafirhanesi vd...peygamberimizin
mescidinde ibadet kadın-erkek birarada yapılırdı,sen hangi camide kadınları gördün?emevi
nin kadını insan yerine bile koymayan örfü sizde aynen mevcut,öyle değil mi?
bizim alevileri aldattığımız falan yok,asıl senin gibi şiiler alevileri aldatmaya çalışıyor,tabi
kimse bunları yemiyo oda ayrı mesele,kızılbaşlığa gelince,bi de utanmadan kızılbaşız diyosun
sen kim kızılbaşlık kim?tarihate hangi kızılbaş camiye gitmiş,senin gibi beş vakit yatıp kalk
mış?bir tane örnek verde dişimizi kıralım yahu,hem kızılbaşların yani alevilerin inancı,ibadeti
ortada apaçık duruyor,sende gerçeği bal gibi biliyosun aslında,ama inkardan dönmek kolay
değildir...
ali muhsin denen zavallı zaten üslup özürlüdür,bu adam şii bile değildir,çünkü bu kadar se
viyesiz bir adamın hiçbir kutsal inancı yada değeri olamaz,lafa bak horonla semahı aynı ke
feye koymuş,kuzum sen ecdadın kufeliler gibi yoluna devam et,yalnız ağzını topla adam ol
önce,tabi adam olmak herkesin harcı değildir...
meshedi benim kaynak diye uyduruk şeylere karnım tok birader,sizi yeterince tanıdım aynı
zırvalardan artık gına geldi,ben ancak kuranı,akılı ve tarihi kaynak kabul ederim,niyemi?
çünkü,siz bu siteyi kurup güya aklınızca var olan tüm gerçekleri inkar ediyosunuz,anadolu
da bin yıldır bütün canlılığıyla yaşayan aleviliği inkar edip yok sayarak,şiiliği alevilikle hiç ala
kası olmamasına rağmen,gerçek alevilik diye yutturmaya çalışıyosunuz,yukarıda dediğim gi
bi tarihte hangi kızılbaş topluluğu camiye gitmiş?cevap verin görelim,ama cevabı hiçbiridir,aynen 2x2=4 eder gibi bir gerçektir bu,siz kendi sanal ve yalan dünyanızda böyle
mutlu olabilirsiniz,fakat gerçek şudur;türkiyede bugün 20-25 milyon alevi vardır ve bu top
lumun ataları ve inancı bin yıl öncede böyleydi,bugünde budur
sizin bu sitede anlattığınız düpedüz şiiliktir alevilik değil,bunuda ortalama her alevi bilir,as
la hiçbir alevi-kızılbaş emevi islamını kabul etmez ve etmeyecektir,boşuna uğraşıyosunuz,
ayrıca bu sitede istisnalar dışında,sünniliğin hiç konu edilip eleştirildiğini görmedim,zaten kü
çük ayrıntılar hariç aynı şeriata tabisiniz,aynı inançtasınız,ehlibeyt,onikiimam sevginiz falan
hikayeden ibaret,bir elbise sizinki,dışarıdan ehlibeyt görünüşlü altını açınca emevi-muaviye
şeriatı...özetle bu site dış destekli alevileri hedef almış provakatör bir sitedir,amacıda male
sef ortamı germek ve karıştırmaktır
meshedi bana imamların gittiği camilerden birinin ismini verirmisin?mesela sultanahmete ve
ya süleymaniye camilerine uğramışlarmıdır?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

şahturna yazdı:aloneman, semahla hakka varamamak senin sorunun,ancak duvara tapmaklada hakka varamayacağımızıda biz biliyoruz

duvara tapmak haa böyle bir cümleyi ancak bir bektaşi kurabilirdi tam size uygun bir bakış

şimdi kaynak meselesine gelince,peygamberin bile ölümünden tam 150 yıl sonra evet tam
150 yıl sonra uydurulmaya başlanmış binlerce hadis mevcut iken sen imamlardan orjinal ha
disleri nereden buldun?arapça orjinalmiş,o coğrafyada arapçadan başka bir dil ve alfabemi
mevcut ki?yazılı her şey arapça,ama ne hikmetse sizinkiler kesin doğru,milletinki yanlış...

doğru yu yanlıştan ayırmak için onlarca ölçü var ama bunları anlatmayı faydasız görüyorum aynı şeyi yapıyorsun sana soru soruldu kaynak istendi veremeyeceğin için olayı gargaraya getiriyorsun hadi biz yanlış onlarca kaynak getiriyoruz sende yanlış bir tane yazılı arapça kaynak getirsene semahına sazına

minare sonradan ömer tarafından dikildi bunu kabul ediyosun,demekki peygamberin mesci
dinde minare yok imiş,demekki ilaveler böyle başlamış,diyosunki minaresiz cami yapın,zaten
yaptık, her cemevi minaresiz bir mescittir aleviler için,sen hiç minaresi olan bir cemevi gör
dünmü?internetten bak,mersinde çok modern bir cemevi yapılmış,umarım beğenirsin...

biz binanın ismiyle değil içinde yapılanlarla ilgileniyoruz aslında bunu biliyorsuinuz ama bektaşi huyu işte çarpıtmak zorundasınız

cemevleri peygamberimizin mütevazi,minaresiz mescidinin günümüzde devamıdır,
içinde ne yapılıyor peygamberin yaptığı ibadetmi yoksa uyduruk kültürel şeylermi buna yoğunlaş dicem ama faydasız mikrobu almışsın işin çok zor imkansız değil ama çok zor

..peygamberimizin mescidinde ibadet kadın-erkek birarada yapılırdı,
birçok ceme katıldım kadın erkek ayrı oturuyordu karışık değildi ve bu yerleşiyor şimdi nolocak yine bu noktayı eleştiri konusu yapabilecekmisin zaten aksi aykırı olur cemevinde bile kadınla erkek yanyana karışık oturamaz bunu zaman gösterecek göreceksin o zaman nasıl kıvıracaksınız camilerdede erkekler önde kadınlar arkada yada balkonda ibadet yapar

bizim alevileri aldattığımız falan yok,asıl senin gibi şiiler alevileri aldatmaya çalışıyor,tabi
kimse bunları yemiyo oda ayrı mesele,kızılbaşlığa gelince,bi de utanmadan kızılbaşız diyosun
sen kim kızılbaşlık kim?tarihate hangi kızılbaş camiye gitmiş,senin gibi beş vakit yatıp kalk
mış?bir tane örnek verde dişimizi kıralım yahu,hem kızılbaşların yani alevilerin inancı,ibadeti
ortada apaçık duruyor,sende gerçeği bal gibi biliyosun aslında,ama inkardan dönmek kolay
değildir...

Alevi halkımız bilinçlendiğinde elinizden kurtulacak kurtulmakla kalmayacak şamarını yiyecek kaçacak delik arayacaksınız yada korkudan bizde aleviyiz deyip münfaklığa devam edeceksiniz bektaşilerin huyudur her güce yalaklık yapmak

sizin bu sitede anlattığınız düpedüz şiiliktir alevilik değil,bunuda ortalama her alevi bilir,

zamanla alevi halkı tercihini yapacak 12 imam yolunu öğrenecektir o zaman maskeniz düşecek yezidi yüzünüz görülecektir uyanış başlamıştır paniğiniz bundandır

boşuna uğraşıyosunuz,
o zaman endişe etmeye gerek yok değilmi?

ayrıca bu sitede istisnalar dışında,sünniliğin hiç konu edilip eleştirildiğini görmedim,zaten kü
çük ayrıntılar hariç aynı şeriata tabisiniz,aynı inançtasınız,ehlibeyt,onikiimam sevginiz falan
hikayeden ibaret,bir elbise sizinki,dışarıdan ehlibeyt görünüşlü altını açınca emevi-muaviye
şeriatı...özetle bu site dış destekli alevileri hedef almış provakatör bir sitedir,amacıda male
sef ortamı germek ve karıştırmaktır

sizler 12 imamların anladığı din ile emevinin abbisinin osmanlının anladığı din arasındaki farkı anlamayacak kadar sığ düşüncelisiniz ve aslında bazılarınız anlıyor ama yezidi düşüncelerden dolayı anlamazlıktan geliyor biz ayrıştırıyoruz aleviliği tertemiz sağlam bir zemine oturtacağız ve o zemin üzerine milyonlarca bina inşa edilecek paniğiniz bundandır
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sahturna

Polemik Demogoji yapmak kanina islemis,SIKISINCA Selefiler Vahabiler gibi ALI SIILERINE topyekün saldirarak ancak kendi Reziliklerinizi örtmeye kalkisiyorsunuz..midenize göre Alevilik üretip carptiyorsunuz .bir tek Alevinin uyandigini görünce bin dereden Yalan yanlis ne varsa ortaya sunuyor mide bulandiriyorsunuz..Alevi Toplumu sizin Sahtekarliginizi fark edince isi Sahsi Polemiklerle ona buna saldirmakla siyrilmaya calisiyorsunuz.. kisacasi Sizin
istediginiz Alevilikte Ne Din ,NE Iman ,ne Mahser korkusu , ne Allah korkusu nede 12 Imam Sevgisi olacak,yani kisacasi Alisiz Alevilik ..Sizin Paniklendiginiz sadece Alevilerin 12 imam Düsüncesini tanimasidir ...bunu engelemek icin Tüm Zehirlerinizi onun icin akitmaktasiniz !! Yok olmaya mahkumusunuz ..bunu sizde biliyorsunuz ama renk vermemeye calisiyorsunuz ...hepsi bu !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

şahturna,
kaynaklarını yazmadın hala ve olayı yine unuttun! Lütfen kaynaklarını yaz.
Ayrıca cemevlerinin ve içinde yapılanların hz peygamber zamanındaki mescitlerle ve içinde yapılanlarla aynı olduğunu ispat etmek zorundasın. Delil, senet, kaynak bekliyorum hâlâ bekliyorum!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

sahturna yazmis:
aloneman, semahla hakka varamamak senin sorunun,ancak duvara tapmaklada hakka va
ramayacağımızıda biz biliyoruz
Cabir bin Cufi Şöyle rivayet eder: İmam Muhammed Bakır Aleyhisselam’a arz ettim: Hamd ve övgü sizlerin marifetinizi ve faziletinizi bana minnet ederek ilham buyurana, sizin emirlerinize itaat etmeye tevfik verene, sizin dostlarınızla dost ve düşmanlarınızla düşman olmamı nasip eden Allah’a olsun. İmam Aleyhisselam buyurdular: Ey Cabir! Acaba marifetin ne olduğunu biliyor musun? Marifetin yedi merhalesi vardır: 1-Tevhidin ispatı. 2-Manayı tanımak. 3-Babları tanımak. 4-İnsanları tanımak. 5-Rukunları tanımak. 6-Kavimin üstünleri ve reisleri olan nukabaları tanımak. 7-Nucebaları tanımak. (Temiz topraktan gelme, nesebi sahih ve asilleri tanımak) Kaynak: Bihar-ul Envar c. 26 s. 13, El-Katra c. 1 s. 513- 520
insaallah sahturna kardesim niye kabe'ye secde ettigimizi anlamis'sindir yok eger anlayamadiysan ne yapiyim artik cunku o senin tas dediginin nice mana ve tefsirleri var artik anlayabildiysen kardesim :wink: fazla acmak istemiyorum nedense :mrgreen:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön