Ahmat Yesevi ve Alevilik

Dede-baba

Ahmat Yesevi ve Alevilik

Mesaj gönderen Dede-baba »

Pir-i Horasan Ahmet Yesevi Hazretleri , Alevi-bektaşi İslam anlayışı içerisinde önemli bir yer tutar...

Zira Hacı Bektaş-ı Veli'nin Hocası Lokman parende Ahmet yesevi'nin halifelerindendir..

Ahmet yesevi'yi sünni olarak kabul edenler elbette gerçekleri ya bilmiyorlar yada bilip iftira ve yalan atıyorlar..

Ahmet Yesevi'ye ait olan Divan-ı Hikmet içindeki Nefeslerde Ahmet yesevi'nin itikati anlayışını kolaylıkla görürüz..

Degerli canlar... Alevi-Bektaşi inancı... Horasan diyarından.. Ahmet Yesevi halifeleriyle anadoluya taşınmış ve buradaki halk... böylece Hakk-Muhammed-Ali dinine yani islama dahil olmuştur..

10. yüzyıldan başlayan bu sürecten önce anadoluda böyle bir inanç yoktur.. anadolu halkının bir kısmı yahudi.. hıristiyan..bir kısmı ise mecusi ve zerdüş idi....

Anadolunun uygarlıklar tarihi incelendiğinde ise.. "1000 tanrılı uygarlık olarak " adlandırılır. yani tarih öncesi dönemler da (Hitit ve sümer) anadolu da tek bir tanrı inancı yoktur.. 1500 tanrıya varan putperest pagan bir inanış vardır..

Alevilik inancını şii ve sünni islam ekollerinden ayıran en önemli inanç ve kabul KIRKLAR İNANCIDIR.. " Bugün bu inancı kabul eden hiçbir sünni ve şii yoktur..

Peki kırklar inancı ilk olarak nerde karşımıza çıkar..

Hemen söyleyelim ki kırklar inancı'nı ilk olarak Pir-i Horasan Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmetinde görmekteyiz..

Bir yaşında ruhlar bana nasip verdi;
İki yaşta peygamberler gelip gördü;

Üç yaşımda Kırklar gelip halimi sordu;
O sebepten altmış üçte girdim yere.

On sekizde kırklar ile şarap içtim;
Zikrini deyip,hazır durup göğsümü deştim;
Nasip kıldı,cennet gezip hûriler kucakladım;
Hak Mustafa cemalini gördüm işte.

İslam'ın değerlerini Türk kültürünün değerleri ile kaynaştıran Yesevi öğretisi, özellikle bozkırlarda yaşayan Türk boylarının İslamiyet'i benimsemesini kolaylaştırmıştır. dinsel törenlerde de kadın-erkek (alevi cemlerindeki gibi)birliktedir. Kazakistan'da "Yesevi Zikri" adı verilen törenlerde, geleneğin islami değerlerle kaynaştırılarak bu gün bile sürdürüldüğü görülebilir...

Üstelik bu uygulamalar, Ahmet Yesevi'nin izinden gidenlerce Anadolu'ya ve Balkanlar'a da taşınmıştır.

Ahmet Yesevi, öğretisini "Dört Kapı" olarak bilinen şu ilkeler üzerine kurmuştur: Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat'tir(Bu gün aleviler tarafından uygulanan aşamalar). Dört Kapı ilkesi Hacı Bektaş Veli'nin öğretisine de temel oluşturur. Hacı Bektaş Veli her bir kapıya onar makam ekler ve "Dört Kapı, Kırk Makam" olarak adlandırılan ilkeler bütününü ortaya koyar.

Divan-ı Hikmet adlı şiir kitabında bile Ahmet Yesevi'nin Hikmetlerin de, şeriat-tarikat-hakikat aşamalarından söz edildiğini görüyoruz...

Aleviliğin temel olgularından olan Kırklar Meclisi ve şarap içme olgusunu bu hikmetlerde değişik yerlerde görüyoruz:

“On sekizde, Kırklar ile şarap içtim.”

Hoca Ahmet'in içki içtiği pek çok dörtlürkte yer alır:

“Otuz üçte saki olup mey dağıttım”

“Kırklar ile şarap içtim, yoldaş oldum”

“Pir-i mugan nazar kıldı, şarap içtim”

“Aşksızların hem canı yok, imanı yok”

Şarabı reddetmeyen, aşkı öne geçiren ve öze yönelen bir düşünceyi

Yesevi'nin divan-ı hikmetinde bol bol buluyoruz.
Çeri

Re: Ahmat Yesevi ve Alevilik

Mesaj gönderen Çeri »

Dede-baba yazdı:
Alevilik inancını şii ve sünni islam ekollerinden ayıran en önemli inanç ve kabul KIRKLAR İNANCIDIR.. " Bugün bu inancı kabul eden hiçbir sünni ve şii yoktur..

Kırklar İnancı Sünnilerde vardır ve daha devam etmektedir.Ben bir Sünni kökenli ve Sünni ortamda yaşayan biri olarak bunu çok iyi bilmekteyim.Sadece halk arasındaki rivayetlerle değil.Pek çok Tarikat ve cemaat Kırklar İnancını devam ettirmektedir.Burun bükeceğinizi tahmin ettiğim günümüzde devam eden Nakşi Cemaatlerden Erenköy,Menzil,İskerderpaşa Dergahlarının dergilerine yayınlarına bakarsan Kırklar İnancının izlerini görürsün hatta Silsilelerinde yer alan büyüklerinin pek çoğunun Kırklara karıştığına veya Kırklarla görüştüğüne hatta zamanımızda bile Kırklarla görüşen Şeyhleri olduğuna inanırlar.
Türkiye Gazetesi grubuda çok koyu bir Ehli Sünnet çizgisine sahip olduğu halde bu açılardan halk Müslümanlığına yakındır ve Kırklara,erenlere,kerametlere çok önem verir.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hemen söyleyelim ki kırklar inancı'nı ilk olarak Pir-i Horasan Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmetinde görmekteyiz..
Yazdıkça çelişkiler daha da belirginleşiyor ve somutlaşıyor.
Hani kırklar cemi meselesi hakikatti. Bu cümleiz aslında bunun hakikat olmadığını da göstermiş oluyor. Zira Hz Peygamber'in İmam Ali as'ın böyle bir şey yapmış olması muhtemel dışıdır. Şayet yapmış olsaydı peygamberden asırlar sonra gelen yesevilikte ortaya çıkmazdı ilk olarak değil mi?
Evet canlar dede-baba kırklar cemi inancının aslında ahmet yesevi tarafından ortaya atıldığını söylüyor yani böyle bir şeyin aslının olmadığını kabul ediyor.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

[quote="Dede-baba"]Pir-i Horasan Ahmet Yesevi Hazretleri , Alevi-bektaşi İslam anlayışı içerisinde önemli bir yer tutar...

yesevi sadece türk -islam tasavuf anlayışında önemlidir,alevilikle ilgisi yoktur.

Zira Hacı Bektaş-ı Veli'nin Hocası Lokman parende Ahmet yesevi'nin halifelerindendir..

lokman parende tartışmalı bir kişidir ne olduğu kim olduğu belli değildir

Ahmet yesevi'yi sünni olarak kabul edenler elbette gerçekleri ya bilmiyorlar yada bilip iftira ve yalan atıyorlar..

yesevi sünnidir,öğretmenleri sünnidir inanmıyorsan git türkistan bölgelerinde incele buradan sallama

Ahmet Yesevi'ye ait olan Divan-ı Hikmet içindeki Nefeslerde Ahmet yesevi'nin itikati anlayışını kolaylıkla görürüz..

divanı hikmette 12 imamların ismi bile geçmez

.[/color][/b]

tabiki sünni ve şii kaynaklarında yoktur çünkü bu inanç uydurmadır
[]
sana bin kere benim olduğum yerde yalan söyleme demedimmi?
Dede-baba

Çeri yazdı:
Kırklar İnancı Sünnilerde vardır ve daha devam etmektedir.Ben bir Sünni kökenli ve Sünni ortamda yaşayan biri olarak bunu çok iyi bilmekteyim.Sadece halk arasındaki rivayetlerle değil.Pek çok Tarikat ve cemaat Kırklar İnancını devam ettirmektedir.Burun bükeceğinizi tahmin ettiğim günümüzde devam eden Nakşi Cemaatlerden Erenköy,Menzil,İskerderpaşa Dergahlarının dergilerine yayınlarına bakarsan Kırklar İnancının izlerini görürsün hatta Silsilelerinde yer alan büyüklerinin pek çoğunun Kırklara karıştığına veya Kırklarla görüştüğüne hatta zamanımızda bile Kırklarla görüşen Şeyhleri olduğuna inanırlar.
Türkiye Gazetesi grubuda çok koyu bir Ehli Sünnet çizgisine sahip olduğu halde bu açılardan halk Müslümanlığına yakındır ve Kırklara,erenlere,kerametlere çok önem verir.
1- Demekki sünniler kırklara inanıyor öylemi? Böyle şarlatanlık, iftira olur mu* yok eğer sünni olupta Kırklara inan varsa O kişi için artık sünni denemez.. çünkü kendi ait olduğu sünni islam teolojisini red etmiş Alevi teolojiyi benimsemiş demektir.

2- Siz bana bırakın koskova sünni tarikatlerini BİR TANE KIRKLARA İNAN SÜNNİ GETİRİN..

Bakın aşağıda kırkları anlatan bir değiş var.. Şimdi bunu istediğiniz sünniye görütün diyinki Hz. Muhammed'in Miracı böyle olmuşs Siz Bu Kırklar inancına bu şekilde inanıyor musunuz?

işte ben sana diyorum ki bırak böyle büyük tarikatleri Hz. Muhammed'e Dolu içip Semah dönen Kırklar inancına inan bir Tane sünni getin..

işte aşağıda Alevi-bektaşi teolojisinde Hz. Muhammed'in Miracı yani Kırklar inancı

Miraçlama

Geldi Cebrail çağırdı, kalk Muhammet Mustafa
Hak seni Mirac’a okudu, davete kadir Hüda
Evvel emanetin budur ki piri rehber tutasın
Kadimi erkana yatıp tarik-i müstakime
Muhammet sükuta vardı, yoktur senden bir aziz

Şimdi senden el tutayım Hak buyurdu Vedduha
Muhammet belin bağladı anda dahi Cebrail
İki gönül bir ettiler yürüdüler dergaha
Vardı dergah kapusuna gördü bir arslan yatar
Arslan anda hamle kıldı baş koptu bir tufane

Buyurdu sırrı kainat “Korkmasın Habib’im” dedi
“Hatemin ağzına ver arslan ister nişane”
Hatemin ağzına verdi, arslan anda oldu sakin
Muhammed’e yol verildi arslan gitti nihana
Vardı Hakk’ı tavaf etti evvel bunu söyledi

Ne şiddetli şir’in varmış hayli cevretti bana
Gördü bir biçare derviş, hemen yutmak diledi
Emmim oğlu olayıdı dayanaydı ol şir’e
O benim sırrı devletim, sana tabidir Habib’in
Eğiliben secde kıldı eşiği kıblegaha

Doksan bin kelam danıştı iki gönül dostuna
Tevhidi armağan kıldı yer yüzünde insana
Kuduretten bir hon geldi Muhammet destini sundu
Südü elma baldan aldı, nuş etti Habibullah’a
Ayak üzerine kalktı ümmetini diledi

Cümlesine rahmet olsun dedi anda Kibriya
Eğiliben secde kıldı hoş kal sultanım dedi
Mübarek cemalin gördü, uğradı müşkil hâle
Ayrılıp geri dönerken yol uğrattı Kırklar’a
Vardı kırklar makamına oturup oldu sakin
Muhammed secdeye koydu yüzün

Hakk’a teslim etti özün
Cebrail getirdi üzüm, Hasan ile Hüseyin’e
Selman anda hazır idi şeydullah’ın diledi
Bir üzüm tanesi koydu Selman’ın keşküllahına
Kuduretten bir el geldi, ezdi şerbet eyledi

Hatemin ol elde gördü anda Fahri Embiya
Ol şerbetten biri içti cümlesi oldu hayran
Mümin Müslüm, üryan büryan hep girdiler semaha
Muhammet de bile kalktı Kırklar ile semaha
Dediler Allah Allah çaldılar desti kafa

Muhammet cuşa geldi, tacı başından düştü
Şemreyi kırk pare böldü, Kırklar bağladı beline
Muhabbetler kadim oldu yol erkan yerin buldu
Muhammed’i gönderdiler hatırlar oldu sefa
Muhammet evine vardı, Ali geldi tavaf kıldı

Hatemin önüne koydu dedi saddak Mürteza
Evveli sen, ahırı sen; zahiri sen, batını sen
Cümlesi de sana bağlı dedi Şah-ı Evliya
Şah Hatayı’m vakıf oldum, ben bu sırrı söyledim
Hak sözünü inandıramadım, özü çürük ervaha

Sah Hatayi
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

sen hala burda misin yaw nerdesin bektas ozlettin bizi :lol:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

dede=baba yazmis:
Muhammet cuşa geldi, tacı başından düştü
yaw Allahinizi severseniz bakin ne yapmis Allahin oz nurunu :cry:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Dede Baba nikili Sahis

Sünni Ahmed Yeseviyi Alevi diye Tanitiyorsun bunuda beceremiyorsun ..Yasadigim Almanyada Bir Sürü Tarikat dernekleri vardir, bunlardan birisi Ahmed Yesevi Tarikati ,ocagidir ve Sünniler o Dergahin icinde hüü ceker bas sallarlar ayrica Yesevilik Tarikatida vardir ve Alevilikle Hicmi hic Alakasi yoktur !! Madem Haci Bektas Alevi bir Alim ??!! ozaman soruyorum Bir Sünni Dergahindan ve Hocasi Sünni olan bir Yerden Alevi bir Alim Cikarmi ??!! Sünni Ahmed Yesevi Hocasi ise ..Bu bir ..

ikincisi Biliyorsunuz.. Türk islam Fasist Sentezcileri "Ülkücüler Bozkurtcular " örnegin.. Alevi Halkina Asiri derece Düsman olduklari gibi iclerindede Alevilere karsi besledikleri kin ve Nefret doludur ..simdi Alevilere karsi Kin ve Nefretlerine dayanarak Alevi olan birinin izinden gitmeleri mantiklimidir ? Evet Dersen Yalancisin !! iste sana birde Resimli örnek,ki bir Ülkücü Camiisinin Adi Ahmed Yesevi Camisidir peki bunlardami Alevi ??..kimi kandiriyorsunuz Dede Efendi !! nasil oluyorda Alevilere öldüresiye Düsman olan bir avuc Toplum "Sözde" Alevi olan birinin adini Camilerine isim olarak takacaklar ?! burda bir mantik varmidir ?! ..cok komiksiniz ,cokta kurnaz ve Yalanci !!!

iste bir Örnek !!
Resim

Ayrica Yazdigin Siir kirklar Cemi gibi Yalan ve Hurafedir Hic bir yerde böyle bir olayin vukuu buldugu hic bir tarihi kitablari yazmamaktadir ,yine kaynaksiz delillsiz yaziyorsun ..unutmadan... 160 inci baski oldu halen Sorumu cevaplamadin ..Su bizim Kirk kisinin ismini saysana... ne bicim Bektasisin insan inandigi kisilerin isimlerini bilmezmi ? biz 12 imamlarin isimlerini ezbere biliyoruz !! hadi bakalim sizde kirk kisinin isimlerini siralayinda ögrenelim kimler olduklarini ..haa Simdi Sir,Mir deme simdi... isim ve kaynak ver !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Dede-baba

meshedi313 yazdı:[

Yazdıkça çelişkiler daha da belirginleşiyor ve somutlaşıyor.
Hani kırklar cemi meselesi hakikatti. Bu cümleiz aslında bunun hakikat olmadığını da göstermiş oluyor. Zira Hz Peygamber'in İmam Ali as'ın böyle bir şey yapmış olması muhtemel dışıdır. Şayet yapmış olsaydı peygamberden asırlar sonra gelen yesevilikte ortaya çıkmazdı ilk olarak değil mi?
Evet canlar dede-baba kırklar cemi inancının aslında ahmet yesevi tarafından ortaya atıldığını söylüyor yani böyle bir şeyin aslının olmadığını kabul ediyor.
1- Çelişki Mi? çelime bizde olmaz sizin kitaplarınızda ve uyduruk hikayelerinizde olur ancak... hele son sözleriniz iftira değilde nedir? ne demek cem ibadetinin Ahmet yeseviyle ortaya çıktığı... ve benim bunu kabul ettiğim hatta söylediğim.. YAHUI ADAMDA BİRAZ EDEB OLUR... İNSANIN SÖYLEMDİĞİNİ NASIL SÖYLEDİ DERSİNİZ..

UTANMADA MI YOK SİZDE

cem İbadeti her zaman vardı Hz. Muhammed'den kalmıştır sünnettir.

Ne Peygamber... ne 12 İmam hiçbir zaman cami gibi minareli kubbbeli ibadet yapmak amacıyla cami yaptırmadı...buralarda ibadet yapmadı... Tümü kendi ikamet ettikleri evlerinde ibadet ederdi.. ve o Evler her vakit inanlarla dolu idi İbadet daimi idi.. zikir ve salat iç içe idi..

İbadet için ilk özel cami Hz. Muhammed zamında yapıldı.. ve o yapılan camiyide Tövbe Suresi gereği Kur'an emriyle yakıldı.. sonrasında ömer ve muaviye camileri dikti.. hemde o yakılan camiyi aynen insa ederek..

işte siz bu ömerin ve yezidin muaviyenin camisine gidiyorsunuz...

Peygamber, kendi hanesinde ibadet ederdi.. beş vakit falan uydurmacasıda yoktu.. 12 İmamların tümüde böyledir tümü ikametgahlerında ibadet etti.. toplu olarak cem oldular.. hiçbiri ibadet için özel mabetler yaptırmadı.. öyle günde üç vakit beş vakit ibadet edip yatmadılar.. ve islamın şartı namaz ( haşa) üçtür-beştir herkes bunu kılacak diye ne sünnetleri ne de emirleri vardır...

şimdi yalansa yalan diyin diyinki Peygamber ve 12 İmam günde beş vakit namaz kıldı yattı ümmettede beş vakit kılın dedi... sonra özel camiler yapın içinde namaz kılın... buraları HAŞA Allah'ın evidir.

Şimdi siz kendi uyduruğunuz ibadetlerle Alevilerin Hz. Muhammed'in yaptığı öz ibadeti karıştırmayın..

2- Türkler arasına islamiyeti getiren ve yayan ilk kişi Piri Horasan Ahmet Yesevi'dir. Şimdi Horasan 'da ilk derviş ve Pir Ahmet Yesevi olduğuna göre İlk Olarak bizim kaynaklarımızda Ahmet Yesevide Kırklar İnancının bulunması kadar doğal bir şey olmaz... Elbetteki bundan evvelide vardır... Fakat burada alevi-bektaşilerin temel kaynaklarından bahsediyoruz..

3- Yine belirtelim ki Ahmet Yesevi Hz. Ali'nin oğullarından Muhammed Hanifi'nin neslindendir...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Dede Baba Uydur uydur yaz kim yer bu dolmalari ..

Ahmed Yeseviyi anlatan kitablarda nerde 12 imamlarin Fikih ve istihadi yaziyor , Makalat olsun Velayetname vs kitablarinda bile Ehli Beyt fikih ve istihadina rastlamak mümkün olmadigi gibi gerek Ahmed Yesevinin Gerekse Haci Bektasin Tassavvuf ilmini yayan Sünni birer Din Alimleri olduklarini kanitliyor , Yazdiklarin bunca yalanlari Yüce islam Peygamberimize ve Masum Ehli Beytine utanmadan isnat ediyor ve sonrada Büyük bir Yüzsüzlükle Edebten bahsediyorsun ..sana Resimlerle kanit sundugumuz halde verdigin cevplar sadece kacamak oldugu gibi sadece kivirip kelime oyunlari ile ikiyüzlülügünü kapatmaya calisiyorsun !!Yazdigin Tüm yazilarda yine uydurk ve kaynaksizdir !!

onu bunu birakta madem ahkam kesiyorsun ...kirk kisinin ismlerini halen yazamiyorsun .. bekliyorum yaz bakalim !! Fark etimde böyle sorular sorunca konudan kacmak icin yeni konular aciyor göremzcelikten geliyor Sahte ve delilsiz konustugun gibide 12 imam kaynaklarinada Sahte ve uyduruk diyorsun ...Edebsizligi bizde degil keninde ara Sam Babasi !!

ne Haci Bektasin nede Ahmed Yesevinin Seyyidlilkle 12 imam Soyu ile alaklari yoktur !! israr edip cirpinmayin .Delillinizle kanitlayin öylese ...! kanitlayamadiginizi gibi Sallamaya devem edersiniz ..Sünki isniz bu sizin !! Uydurup uydurup sonra salla gitsin !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Bektaşilik Nedir?” sayfasına dön