Hadis Kuyusu

Alevikte 4 büyük hadis kitabı ve diğer hadis kaynaklarının paylaşıldığı forum.
Ali

Hadis Kuyusu

Mesaj gönderen Ali »

1-Resul-i Ekrem (saa):
İman kalple bağlanmak, dille ikrar etmek ve organlarla amel etmektir.
Tuhef-ul Ukul S.105

2-Resul-i Ekrem (saa):
Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve başkalarına öğreten kimselerdir.
Vesail-üş Şia C.4,S.825

3-Resul-i Ekrem (saa):
Kur’an’ın haram kıldığını helal sayan bir kimse, Kur’an’a inanmamıştır.
Tuhaf-ul Ukul S.103

4-Resul-i Ekrem (saa):
Nice Kur’an okuyan var ki, o Kur’an ona lanet eder.
Bihar-ül Envar C.92,S.184

5-Resul-i Ekrem (saa):
Benim Ehl-i Beyt’im Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur; ondan ayrılan boğulur.
Cami-üs Sağir Hadis.8162

6-Resul-i Ekrem (saa):
Ben ve Ehl-i Beyt’imin velayeti, (cehennem) ateşinden kurtuluş vesilesidir.
Bihar-ül Envar C.27,S.88

7-Resul-i Ekrem (saa):
Ben sizin aranızda iki paha biçilmez emanet bırakıyorum; o ikisine sarıldığınız müddetçe asla delalete düşmezsiniz; Allah’ın kitabı (Kur’an) ve Ehl-i Beyt’im olan ıtretim. Hiç şüphesiz bu ikisi (Kevser) başında bana ulaşıncaya kadar hiçbir zaman birbirinden ayrılmazlar.Bakın benden sonra onlara nasıl davranacaksınız
Sünen-i Tirmizi C.5,S.663

8-Resul-i Ekrem (saa):
Kimse biz Ehl-i Beyt’le kıyaslanamaz.
Yenabül Mevedde C.2,S.114

9-Resul-i Ekrem (saa):
Kıyamet gününde en çok nurlu olanınız, Muhammed’in(saa) Ehl-i Beyt’ini en çok seveninizdir.
Şavahid-üt Tenzil C.2,S.310

10-Resul-i Ekrem (saa):
Ali Hak ile beraberdir, hak da Ali’yle; O nereye dönerse, o da onunla beraber döner.
Nehc-ül Belaga C.2,S.297

11-Resul-i Ekrem (saa):
Hiç şüphesiz Allah, Fatıma’nın gazabı için gazaplanır ve onun hoşnutluğu için de hoşnut olur.
Kenz-ül Ummal Hadis.37725

12-Resul-i Ekrem (saa):
Hasan ve Huseyin ben ve babalarından sonra, yeryüzünün en üstünleridirler. Anneleri ise yeryüzü kadınlarının en faziletlisidir. Bihar-ül Envar C.43,S.319

13-Resul-i Ekrem (saa)
Amellerin en üstünü, Allah için sevmek ve Allah için buğzetmektir.
Teysir-ül Metalib S.333

14-Resul-i Ekrem (saa):
Kişi (Kıyamet) gününde sevdiği ile beraber olacaktır
Sahih-i Buhari C.8,S.73

15-Resul-i Ekrem (saa):
Ümmetimin cemaati hak ehli olanlardır, azınlıkta olsalar dahi.
Meani-i Ahbar S.154

16-Resul-i Ekrem (saa):
Kalbini ihlaslı tutarsan,az amelde sana yeter.
Bihar-ül Envar C.73,S.175

17-Resul-i Ekrem (saa):
Dua mu’minin silahı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur.
Usul-ül Kafi C.2,S.468

18-Resul-i Ekrem (saa):
Alim ve talebesi(ilmin) sevabında ortaktırlar; diğer insanlarda ise hayır yoktur.
Bihar-ül Envar C.2,S.25

19-Resul-i Ekrem (saa)
İmanı en üstün olanınız, ahlakı en güzel olanınızdır.
Tuhef-ul Ukul S.85

20- “Biz Resulullah’ın Ehl-i Beyt’i, Allah’ın yaratıkları arasındaki vesilesi, seçkin kulları, kutsal odakları, açık delilleri ve göndermiş olduğu Peygamberlerin varisleriyiz.” Hz.Fatıma

21-Hz.Ali (as) diyor ki: “Biziz nübüvvet ağacı, vahyin indiği mahal; meleklerin inip çıktıkları yer. Biziz ilim mâdenleri, hikmetlerin kaynakları. Bize yardım eden, bizi seven, rahmeti bekler; bize düşman olan, bize buğzeden, azâbı bekler.”
Nehc’ul Belağa,Hutbe:109

22-Hz.Ali (as) diyor ki:“Peygamber' inizin itreti (Ehl-i Beyti) aranızdadır. Onlar, sizi gerçeğe çeken iplerdir. Din bayraklarıdır, gerçeklik dilleridir onlar. Onları, Kur'ân'ın en güzel konaklarına indirin, kondurun (Kur'ân'da anıldığı, emredildiği veçhile onlara uyun); susamış develer gibi onların yanlarına, onların kaynaklarına koşun. Ey insanlar, bu sözleri, bu inancı, peygamberlerin sonuncusundan alın; bilin ki bizden olup da ölen, ölü değildir,[6] diridir; ölmez; bizden olup da çürüyüp giden çürümez. Bilmediğiniz sözü söylemeyin; çünkü gerçeğin çoğu, inkâr ettiğiniz şeylerdedir; aleyhine kesin bir deliliniz olmayan kişiyi mâzur tutun; o kişi de benim. Sizin içinizde, sizin aranızda, iki değer biçilmez şeyin büyüğüyle amel etmedim mi ben; iki değer biçilmez şeyin[7] küçüğünü aranızda bırakmadım mı ben? İçinize îman bayrağı diktim; helâl ve harâm sınırlarını size öğrettim; adaletimle kötülüklerden kurtuluş elbisesini size giydirdim.”
Nehc’ul Belağa,Hutbe:87

23-Gerçek mutlu, Ali’yi hayatında ve ölümünden sonra seven kimsedir.” Hz.Fatıma (as)

24-Hz.Ali (as) diyor ki:”Peygamberini hak üzere gönderen, halktan seçen, Allah hakkı için bu sözü gerçek olarak söylemedeyim; Allah'ın Rasûlü, bütün bunları bana haber verdi; helâk olacak herkesi bildirdi; ne yüzden, neden helâk olacağını anlattı. Kurtulacak herkesi de söyledi, kurtuluş yerini haber verdi ve bu işi açıkladı; başıma gelecek her şeyi de kulağıma söyledi, bildirdi.
Nehc’ul Belağa, Hutbe:175

25-Hz.Ali (as) diyor ki:“Her yana sapan yollar arasında, durdum sizin için doğru yolun başında. Her tarafa bakıyordunuz; yoktu kılavuzu-nuz. Her yeri kazıyordunuz; yoktu suyunuz. Bugün sessiz-dilsiz söylüyorum: Yiter-gider ayrılan benden, bana gösterildiği andan beri gerçekte şüphe etmedim ben. Mûsâ, kendisi için korkmamıştı; korkmuştu bilgisizlerin üst olmasından; sapıklığın hükmetmesinden.”
Nehc’ül Belağa,Hutbe:4

26- Hz.Ali (as) diyor ki:“Şehadet ederiz ki O'ndan başka ma'bud yoktur; Muhammed onun kuludur, Rasûlüdür. Emrini kesin olarak bildirmek, zikrini söylemek için göndermiştir O'nu. O da risâleti emin olarak edâ etmiştir; gerçek ve doğru olarak gitmiştir; yerine, aramızda gerçeklik bayrağını dikmiştir. Kim o bayraktan ayrılır, ileri giderse, yaydan ok fırlar gibi dinden çıkar; kim geri kalır, altına gelmezse helâk-gider; kim o bayrağın altına gelir, gölgesine sığınırsa gerçeğe uyar.” Nehc’ul Belağa,Hutbe:100

27- Günlerinizi maceralar anlatmak, şöyle böyle yaptım demekle geçirmeyiniz. Çünkü amellerinizi koruyan muhafızlar sizinle bilirliktedir. Allah’ı, her yerde anın. Peygamber (s.a.a)’e ve Ehl-i Beyt’ine salavat getirin. Zira Allah-u Teala, O Hazreti andığınızda ve O’na saygıda bulunduğunuzda duanızı kabul eder.” Hz.Ali (as)

28- Kim gizlideki durumunu düzeltirse, Allah onun açıktaki durumunu düzeltir. Kim dini için çalışırsa, Allah dünyasını temin eder. Kim kendisiyle Allah arasında olanı güzelleştirirse, Allah onunla insanlar arasında olanı güzelleştirir.” Hz.Ali(as)

29- Hz. Fatıma (a.s), kendilerinin takipçilerinden olup olmadığını bilmek isteyen birisine şöyle buyurdu:“Eğer emrettiğimiz şeyi yerine getiriyor ve sakındırdığımız şeyden de sakınıyorsan, sen bizim takipçilerimizdensin, aksi takdirde değilsin.” Bunu duyan adam aldığı cevaptan rahatsız olunca Hz. Fatıma şöyle buyurdular; “Durum düşündüğün gibi değildir. Takipçilerimiz cennet ehlinin en iyilerindendirler. Bizi seven, dostlarımızı dost edinen ve düşmanlarımızı kendine düşman bilen herkes cennet ehlidir. Ama sadece kalbi ve diliyle biz Ehl-i Beyt’e teslim olup emir ve nehiylerimize muhalefet eden kimseler gerçek takipçilerimizden olmazlar. Elbette bununla birlikte bunlar da bela ve musibetlere duçar olmak veya herkesin toplanacağı kıyamet arasatının (mahşer meydanının) çeşitli zorluklarına katlanmak veya cehennemin üst tabakasının azabını tatmak vasıtasıyla günahlardan temizlendikten sonra cennet ehli olacaklardır. Onları, bize karşı duydukları sevgilerinden dolayı bulundukları yerden kurtarıp kendi yanımıza götüreceğiz."
Hz.Fatıma (a.s)
30- “Nefsini tanıyan hiç şüphesiz Rabb’ini tanır.” Hz. Ali (a.s)

Gurer-ül Hikem, Hadis 625

31- “Allah’ı sürekli zikretmek, gafleti bertaraf eder.” Hz. Ali (a.s)
Gurer-ül Hikem, Hadis 333

32- “Akıllı batılı terk eden kimsedir.” Hz. Ali (a.s)
Bihar-ül Envar, C.1, S.159

33- “İlim meclisi, cennet bahçesidir.” Hz. Ali (a.s)
El-isna Aşeriye, S.22

34- “Cennet amel ile kazanılır, emel (arzu) ile değil.” Hz. Ali (a.s)
Gurer-ül Hikem, Hadis 119

35- “Akıllının göğsü sırrının sandığıdır. Güler yüzlü olmak dostluğun tuzağıdır. Tahammül ve sabır ayıpların mezarıdır.” Hz. Ali (a.s)
Nehcül Belaga Hikmet 6

36- “Amelsiz dua eden, yaysız ok atan kimseye benzer.” Hz. Ali (a.s)
Nehcül Belaga Hikmet 337

37- “Kim Allah’a en halis ibadetini yükseltirse, Allah’ta en iyi maslahatını onun için indirir.” Hz. Fatıma (a.s) Bihar-ül Envar, C.70, S.249

38- “Güzelin en güzeli, güzel ahlaktır.” İmam Hasan (a.s)
El Hisal, C.1, S.29

39- “Cömertlik eden yükselir, cimrilik yapan küçülür.” İmam Hüseyin (a.s)
Bihar-ül Envar, C.78, S.121

40- “Allah korkusundan ağlamak (cehennem) ateşinden kurtuluştur.” İmam Hüseyin (a.s)
Mustedrek-ül Vesail, C.2, S.294

41- “Salih insanların meclisi insanı selaha (kurtuluşa) sevk eder.” İmam Zeynel Abidin (a.s)
Tuhaf-ul Ukul, S.283

42- “Namazı hafif sayan kimse bizim şefaatimize nail olamayacaktır.” İmam Sadık (a.s)
El Kafi, C.3, S.270

43- “Günahtan tövbe eden günah işlemeyen kimse gibidir.” İmam Rıza (a.s)
Bihar-ül Envar, C.6, S.21

44- “Gazap (öfke) her kötülüğün anahtarıdır.” İmam Hasan Askeri (a.s)
Bihar-ül Envar, C.78, S.373
45- “Bizi rablık makamında görmeyiniz, yaratıcı olduğumuzu düşünmeyiniz ve bizlerinde Allah(cc) tarafından yaratıldığımızı kabul ediniz. Çünkü bizlerde O’nun mahlukuyuz. Bunda gayri Yüce Allah’ın (cc) bize inayet ettiği fazilet, üstünlük ve menzil konusunda istediğinizi söyleyiniz; Çünkü bu denizin sonu yoktur, gaybın sırrı bilinmez ve Allah kelimesi tavsif edilemez”.Hz Ali (as) Merhum Feyz Kurretul Uyum’

46- “Biz geçici olarak insanı suretlere ve beşeri heykellere konulmuş olan esrar-ı ilahiyiz” Hz Ali (as)

“Ehli Beyt'ten Hadisler” sayfasına dön