Başlıksız

ZaRoK

Başlıksız

Mesaj gönderen ZaRoK »

Mevsimler elbet geçer gelir birgün de hazan
Solar o an yapraklar ne gelirse bil Hakk'tan
Teslimiyet ilk şarttır samimiyet her kuldan
Topu topu fanisin uyan artık ey insan...

Görünen tarafların bir de öbür yanı var
Dağların arkasında kimbilir ne sırlar var
İhata olmayınca göz neylesin bakışı
Gönül gözü görmeli dağlar ardında kışı...

Keşke olsa idi her kişi Ömer Osman
Kimdir bu zamanda kalbini paklar baştan
Zor görünen her işin vardır mutlak kolayı
Amel takvayla olur boştur artık alayı...

...
04.08.2007 17:51 by zarok
Resim
alone_man

Re: Başlıksız

Mesaj gönderen alone_man »

ZaRoK yazdı:
Keşke olsa idi her kişi Ömer Osman
Kimdir bu zamanda kalbini paklar baştan
Zor görünen her işin vardır mutlak kolayı
Amel takvayla olur boştur artık alayı...

...
04.08.2007 17:51 by zarok

Kardeş senin için ideal olan bir başkası için olmayabilir zaten aksi olsaydı herkes aynı fikirde olurdu hayatın anlamı olmazdı
Bİzler ONİKİ İMAMLARA benzemeyi onları örnek insanlar olarak görmeyi benimsedik
kimsenin önderine itirazımız yok ama müslüman birisi olarak tavsiyem kimseyi EHLİ BEYTİN önüne geçirmeyin ,ve KUran ve Ehli beytten ayrılmayın sizleri kurtaracak olan sadece bu iki emanettir diğerlerinin hepsi kendileri şefaate muhtaçtır nerdeki sana şefaat etsinler
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Zarok-
aolnemanin düşüncelerine katılıyorum.
Şimdi ne alaka yani? zarok-Alevi
can alevilik inancında tevella teberra vardır... bu inancımıza binaen biz ehli beyt düşmanlarından teberri ediyoruz.onlara özenmeyi bırak onlardan nefret ediyoruz...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ZaRoK

Mesaj gönderen ZaRoK »

Ben önder olarak peygamberimizi seçtim,halifeler 12 imamlar başımın tacı...

O zamanlar yaşandığı iddia edilen bir çok olayı gözümle görmediğim için hiçbir sahabeye düşmanlık beslemem kimseden nefret etmem isminden ve düşüncelerinden dolayı kimseyi yadırgamam.

İnsanız hata ederiz,düşüncemiz yanlış olabilir.Sen böyle düşünüyorsun,bende böyle düşünüyorum demek lazım :) nefret, kavga, ideolojik saplantılar vs.. kimseye birşey kazandırmaz...
Resim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sen o zaman Fıravun'a da lanet okuma... O zamanda yaşamadın nereden bileceksin firavunun nasıl biri olduğunu ve sen yeziti de sevmelisin. çünkü o zamanda yaşamadınnereden bileceksin yezitin lanetlik olduğunu ve muaviyenin ve ******* ve ibni mülcem'in ve ******* ve şeytanın lanetlik olduğunu nereden biliyorsun... onun isyankarlık yaptığını gözlerinle görüp kulaklarınla işittin mi???

Bu sorular ne kadar saçma değil mi?
Çünkü aleni olan şeyler var. Temel kaynaklarımız var ve bu temel kaynaklarımız tevella-teberrayı emrediyor bize. Kimden teberra etmemiz gerektiğini de bildiriyor..
Biz Hz Fatıma'nın evini yakan onu şehit eden munafıklardan teberri ediyoruz. Biz Ehl-i Beyt'in hakkını ve makamını gaspeden o munafıklardan teberri ediyoruz...
Biz peygamber'e İmam Ali as'ye gadir hum günü biyat edip de biatinden dönenlerden teberri ediyoruz. Biz Peygambere saçmalıyorsun diyenlerden, usamenin ordusuna katılmayarak lanetlenen munafıkalrdan nefret ediyoruz...
Biz İslama bidat sokan ve islamın farzlarını tatil eden kureyşin o iki putundan ve onun dostlarından teberri ediyoruz...

Eğer kaynakların 12 İmamlar ise Ehl-i Beyt düşmanlarından teberri etmen gerekir.
Zira onlar, ehl-i beyt düşmanlarının kim olduklarını belirtmişlerdir. Tarihi kaynaklarımızda mevcuttur.
İmam Ali as'ın şıkkiye hutbesini okumalısın...
Ayrıca en sahih Alevi-Şia kaynakalrında hep baheseder İmamlarımız ehl-i beyt düşmanlarına lanet ederler ve o mınafıklardan teberri etmenin farzlığından ve kişiye olan faydasından bahsederler...
İançlarını, (tevella-teberra noktasında) araştırmalar yaparak tekrar gözden geçirmeni, 12 İmamların bu konudaki delillerini okuyarak tekrar düşünmeni tavsiye ediyorum.
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam Hasan Askeri Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Biz Ehli Beyt'e yardımda zayıf kalanlar eğer namazda düşmanımıza lanet okursa sesini Dünya'dan Arş'a kadar tüm melekler duyar.

Kaynak: Müstedrek-ul Vesail c. 4 s. 410
-------------------
İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu:

İmam Mehdi Aleyhisselam o ikisinin velayet ve muhabbetini zerre kadar taşıyanları kendi elleriyle öldürecek.
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 53 s. 12
-------------------
İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Her sabah neyi terk edersen et yalnız şu sözü terk etme. Allah Birinci ve İkinciye lanet etsin.

Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 530
-------------------------

Allah tarafından tayin olunmayan imama yaklaşanlar dinsizdirler.
Kaynak: Usulu Kafi c. 1 s. 357
--------------------------
İmam Hasan Askeri Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Muminin kıyametteki nurunun yayılış mesafesi, onun Ehli Beyt Aleyhimusselam'a olan sevgisi ve onların düşmanlarına olan düşmanlığı derecesindedir.

Kaynak: Tefsiri İmam Hasan Askeri s. 606, Bihar-ul Envar c. 25 s. 6 c. 96 s. 259
------------------------------------------------
İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'in şöyle buyurduğunu nakleder:
Zuhur ve kıyamından önce İmam Mehdi Aleyhisselam'a inanıp onu derk edip iktida edenlere, onun dostlarına dost olup düşmanlarına düşman olanlara, müjdeler olsun. Onlar benim arkadaş ve dostlarımdırlar ve yarın ki kıyamet günü benim yanımda en değerli olanlardır.

Kaynak: Kemal-ud Din c. 1 s. 286, Bihar-ul Envar c. 51 s. 72
--------------------------------------------

Allah'ın velilerinin vilayet ve muhabbeti ve Onların düşmanlarından beraat vaciptir. Al-i Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'e sitem edenlerden, Onların hürmetini çiğneyenlerden, Fedek'i ve Hz Fatime Selamullahaleyha'nın mirasını zorla alıp İmam Ali Aleyhisselam'ın hakkını yağma edenlerden. Hz Fatime Selamullahaleyha'nın kapısını yakmak için karar alıp sitem binasının esasını sağlam kılıp Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'in siret ve sünnetini altüst edenlerden beraat etmek, zelalet ve sapıklık önderleri olan Ensab ve Ezlam'dan, zülüm ve sitem bayraktarlarına birincisinden sonuncusuna kadar beraat etmek vaciptir.

Kaynak: El-Hisal c. 2 s. 607, Bihar-ul Envar c. 10 s. 226, Uyunu Ahbari Rıza c. 2 s. 124
--------------------------------------
Ebu Hamza Somali İmam Seccad Aleyhisselam'a arz etti:

İmanın hakikatinin kamil oluşu ne üzerinedir? İmam Aleyhisselam buyurdular: Allah'ın velilerinin vilayeti, Allah'ın düşmanlarını düşman bilmek ve Allah'ın emir verdiği sadıklarla beraber olmak üzerinedir.

Daha sonra İmam Aleyhisselam Allah'ın velilerini Ehli Beyt Aleyhimusselam olarak açıkladı. Allah'ın düşmanları ise Ebu Bekir, Ömer, Osman, Muaviye ve onların takipçileridir diye buyurdu.

Kaynak: Tefsiri Ayyaşi c. 2 s. 116, Bihar-ul Envar c. 27 s. 57
----------------------------------------

İmam Musai Kazım Aleyhisselam şöyle buyurdu:

And olsun kendi canıma o iki kişi (bekir ve ömer) en baştan münafık idiler. Allah Azze ve Celle'nin kelamını reddettiler. Hz peygamber Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'i alaya aldılar, her ikisi de kâfirdir. Allah'ın meleklerin ve bütün insanların laneti onlara olsun. And olsun Allah'a Müslüman gibi göründükleri andan itibaren hiçbir zaman kalplerinde imanları yoktu ve sürekli onların şekleri artıyordu. Her zaman hilebaz, şek, şüphe ve nifak ehliydiler. Allah'ın azap melekleri ruhlarını kabzedip cehennemdeki en kötü dar-ul makama götürülünceye kadar böyleydiler.

Kaynak: Usul-u Kâfi c. 8 s. 125, Bihar-ul Envar c. 48 s. 242 c. 75 s. 329
İmam Ali Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Mümkün değildir benim muhabbetim ile Nesel'in muhabbeti bir kalpte toplansın. Zira muhakkak bu ikisinden biri diğerinin kökünü kazıyacaktır.

Kaynak: Tegrib-ul Mearif s. 247, Bihar-ul Envar c. 31 s. 307

Nefslerinizde olan şeyleri dışarı vursanız da gizleseniz de Allah sizi onunla hesaba çekecektir. Bundan sonra Allah istediğini affeder istediğini azaplandırır. Bakara- 284 Her kimin kalbinde zerre kadar Birinci ve İkinci'nin muhabbeti olsa hiçbir zaman cennete girme hakkı yoktur.

Kaynak: Tefsiri Ayyaşi c. 1 s. 156, Bihar-ul Envar c. 30 s. 215 c. 27 s. 57
----------------------

Ebu Hamza Somali İmam Seccad Aleyhisselama arz etti:

İmanın hakikatinin kâmil oluşu ne üzerinedir? İmam Aleyhisselam buyurdular: Allahın velilerinin vilayeti, Allahın düşmanlarını düşman bilmek ve Allahın emir verdiği sadıklarla beraber olmak üzerinedir. Daha sonra İmam Aleyhisselam Allahın velilerini Ehli Beyt Aleyhimusselam olarak açıkladı. Allahın düşmanları ise Birinci, İkinci, Üçüncü, Muaviye ve onların takipçileridir diye buyurdu.

Kaynak: Tefsiri Ayyaşi c. 2 s. 116, Bihar-ul Envar c. 27 s. 57

İmam Ali Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Allah, Ebu Zer'e, Selman'a ve Miktad'a rahmet etsin. Onları Birinci ve İkinciyi ne kadar iyi tanıyorlardı ve onların o ikisine nefret ve beraatleri ne kadar şiddetliydi ve onlar o ikisine ne kadar lanet ve nifrin ediyorlardı.
Kaynak: Kitabı Süleym s. 931
------------------------

Hz Fatime Selamullahaleyha Birinci ve İkinci'ye hitap ederek şöyle buyurdular:

Allah'ı ve meleklerini şahit tutuyorum ki siz beni kızdırdınız ve kendinizden razı kılmadınız. Ne zaman Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'i görecek olursam, kesinlikle sizi şikâyet edeceğim.

Daha sonra Birinci ağlamaya başladı. Hz Fatime Selamullahaleyha da O'na hitaben şöyle buyurdu:

And olsun Allah'a kıldığım her namazda sana lanet ediyorum.

Kaynak: El-İmametu Vessiyaset c. 1 s. 19- 20, Bihar-ul Envar c. 38 s. 358 c. 29 s. 328, El-Eşraf Belazeri c. 10 s. 79, El-Resail-ul Siyasiye s. 467, Şerhi Nehc-ul Belaga İbni Ebul Hadit c. 16 s. 246
-------------------------------

Ehli Beyt Aleyhimusselamdan şöyle rivayet edilmiştir:
Allah-u Teala üç gurupla konuşmayacaktır ve onlara hiçbir zaman bakmayacaktır ve onlar elim azaba müptela olacaklardır. Yalan yere İmamet iddiasında bulunan kimseler, Masum İmamları inkar edenler ve Birinci ve İkincinin bir zerre miktarınca dahi Müslümanlıktan faydalandığını düşünenler.
Kaynak: Tefsiri Ayyaşi c. 1 s. 178, Bihar-ul Envar c. 25 s. 112, Müstedrek-ul Vesail c. 18 s. 175, Usul-u Kafi c. 1 s. 373, Vesail-uş Şia c. 28 s. 341- 349, Hisal Şeyh Saduk c. 1 s. 106
---------------------
Ravi, İmam Muhammed Bakır Aleyhisselamdan, Birinci ve İkinci hakkında sordu.

İmam Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Ne soruyorsun o ikisinin hakkında! And olsun Allaha bizim aileden geçmişte yaşayan herkes o ikisine gazap ederdi ve bugün de bizim hepimiz o ikisine gazaplıyız. Bizim büyüklerimiz, küçüklerine o ikisine düşman olmalarını öğretirler. O ikisi bize zulmettiler, hakkımızı aldılar, bize has kılınmış ganimeti (humusu) bize uzak kıldılar, bizim hürmetimizi çiğneyen ve zulmeden ilk kimselerdir. İslamda bizim aleyhimize öyle bir fitne icat ettiler ki, İmam Mehdi Aleyhisselamın kıyamına kadar devam edecektir. O hazret zuhur ettiğinde onların cinayetlerini izhar edip yalancı tebligatlarını, uydurma faziletlerin önünü alacaktır. And olsun Allaha biz Ehli Beyte gelen her belanın, önümüze çıkan her zorluğun, esasını ve temelini o ikisi atmıştır. Öyleyse Allahın meleklerin ve tüm insanların laneti o ikisine olsun.

Kaynak: Tevil-ul Ayat s. 128, Usul-u Kâfi c. 8 s. 245, Bihar-ul Envar c. 30 s. 269
---------------------------------

Bizi sevdiğini söyleyip de düşmanlarımızdan beraat etmeyen yalancıdır.
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 59

---------------------------
ŞİMDİ TEKRAR DÜŞÜN BU HADİSLER EHL-İ BEYT HADİSLERİDİR. VE HZ FATIMA'NIN HER NAMAZDA LANET OKUDUĞU BİR ŞAHSI TEMİZ ZANNETMEK, ONUN HAKLILIĞINA DAİR KÜÇÜK DE OLSA BİR ŞÜPHE DUYMAK NELERE MAL OLUYOR. BU 12 İMAM KAYNAKLI HADİSLER SENİN İÇİN BİR BAŞLANGIÇ OLUR İNŞ.
. . .
ZaRoK

Mesaj gönderen ZaRoK »

Ben peygamberimizi halifelerimizi 12 imamları severek büyüdüm.Severek idrak ettim.Bazı olaylarda nakledilen hadislerin değiştiğini farklı anlaşıldığını taraf tutulduğunu bende farkettim.Öyle ki hz.Ebubekir olsun hz.Ömer olsun adaletleriyle günümüze örnek olmuş insanlar.Birçok hadiste halifelerin hayatları boyunca ne kadar iyilik yaptıkları ne kadar zorluk çektikleri anlatılır.Hz.Ömer'in Hz.Fatıma'nın evini yakmaya gelmesi,Halifelik seçimlerinde adil davranılmadığı,Gadir-i Hum'da Hz.Ali'nin halife tayin edilmesi vb. olaylarda nakledilenler çok farklı ve birçoğu benim nazarımda tutarsız olduğu için Allah en doğrusunu biliyor dedim ve kim hatalıysa Allah gerekeni yapacaktır kim haklıysa Allah yine gerekeni yapacaktır dedim.
Sözün özü belli bir yol tayin etmedim kendime çünkü bazı şeyler kısa zamanda anlaşılamayabilir.Araştırılması üzerinde düşünülmesi gerekir.Lanet ettiğiniz insanlar eğer o laneti haketmiyorlarsa o lanetin size döneceğini de unutmayın.Ben bu lanetten korkuyorum işte.İnşallah en doğrusunu öğrenmemizi Allah nasip eder.En azından doğrunun yanında iyinin yanında olmayı nasip eder.
Benim inanışım ve anlayışım için değişik yorumlar edecek arkadaşlar muhakkak vardır ancak ben böyle düşünüyorum ve doğruyu yanlşı bulacak olan yine benim.Lütfen herkes önce kendine baksın :)
Resim
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Öyle ki hz.Ebubekir olsun hz.Ömer olsun adaletleriyle günümüze örnek olmuş insanlar.
O kisiler bize göre adaletli degillerdi, tam aksine, adaletli olsalardi Hz.Ali ilk halife olurdu, Allahin istedigi gibi.
Arkadas, bi' bizim tarihimiz vardir, birde sunni tarihi vardir. Onlarin tarihinde bekir ömer osman iyi insanlardi, bizim tarihimize göre kötü insanlardi. Bizim kötü insanlara iyi dememizi bekleyemezsin herhalde. Sende bir alevi olarak alevi tarihine bakacaksin, bizim hadislerimize bakacak ve ona göre yolunu belirleyeceksin.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

zarok arkadas

öncelikle hos geldin..

Tarihi aratsirmanda bilmem arastiriyormusun...cok celiskili ve tek yanli düsünüp "Benim bildigim bana yeter atalarim bana böyle ögretti" Düsüncesini terk etmelisin ..Ömerin adaletli oldugunu söylüyorsun Ebu bekirin ve diger Ehli Beyt Düsmanlarinin adaletli oldugunu düsünüyorsun ..ama arastirmayada gerek duymuyorsun .. Ömer Sinirliligi ile gaddarligi ile ün salan birisidir kendi kiz kardesini kirbaclayan Peygamberi inciten Masum kizini inciten Savaslardan kacan-lar (Hayber Savasini örnek al ) Peygamber Sayigiliyor (Akli dengesi yerinde degil ) diyen ve Peygamberden sonra Ehli Beytin hakkini gasp eden-ler Ehli Beyt muhiblerini Gercek sahabeleri kirbaclayip sürgün eden-ler. Hz. Fatima(as) mi inciten,Evini Atese verenler .. Muaviye (la) Sama vali yapanlar vs vs ...sence nasil Adil örnek insan olabilirler ? bunun mantigi nerdedir ? bunlari biz degil Ehli Sünnet kaynak kitablarindada yazdigini hatirlatmak istiyorum .Forumumuzda Gerek Mücahid ve gerekse Merdan ve Diger Alimlerimizin Büyüklerimizin yazilarini okuyunuz hepsi Delil ve kanitlari ile mevcuttur ! tek yanli degil Ehli Sünnetin kaynak kitablarindan,da Deliller getirilmektedir .."Ben gördügüme inaniyorum " derseniz hayatinizin hatasini yapmakla bereber okumadan arastirmadan Ehli Beyt Düsmanlarina Muhabet beslerseniz Büyük bir vebal altina girdiginizide unutmamaniz gerekir ..örnegin Kerbela olayini Gören ve Yasayan Imam Zeynelabidin (as) ile Zeyneb kubra (as) mi unutmayin ! onlarki Ehli Beyte yapilan iskence ve cinayetleri görü yasayan en önde gelen Sahitleridir ve Hadislerinde,de Ehli Beyte yapilan Haksizliklari anlatmaktadirlar eger bunlarada inanmiyor ve halen atalarim bana böyle ögretti diyorsaniz ozaman Yarin mahserde ne cavap vereceginizi düsünmeniz gerekir ..Forumumuzda bu konu hakkinda yeteri kadar ispat deliller mevcuttur. arastirin ve Hür bir insan olarak Atalarinizin izinden degil Ehli Beytin izinden gitmeye gayret gösterin .

Ehli Beyt Dostuna Dost ,Düsmanina Düsman olana ne Mutlu !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Zarok can
Sana inandığını söylediğim kaynaklardan 12 İmam kaynaklarından birsürü delil getirdim. Ya kale alıp hiçbirini okumadın ya da inat ediyorsun.
buna rağmen
bekir ve ömerin adaletli olduğuna dair bana bir tek delil getir 12 İmam kaynaklarından.
Veyahut gadirhum ve haz fatımanın evinin yakılması meselesi gibi meselelerde nerelerde çelişkiler var Allah aşkına o çelişkileribize göster de eğer biz de hatalıysak hatamızdan vazgeçelim.
Diğer bir mesele:
Biz bu yola tek taraflı bakarak inanmadık. Biz onların ehli beyt düşmanı olduğunu sana göre çelişkili olan (ki bunu ispatlaman gerekiyor) olayları sunni kaynaklardan okuyoruz. Bu da bu yolun hatalı olmadığını gösteriyor.
Kaldı ki,
Bir Alevi isen Hz Fatımanın masum olduğunu bilmen lazım ve buna inanman lazım. Eğerki inanıyorsan Hz Fatımanın lanet okuduğu bir kimseye lanet okumaktan korkmamalısın.
Şimdi ilk cevabımdaki soruları tekrarlamak istemiyorum ama mecbur bırakıyorsun:
Şeytana yezite, muaviyeye fıravuna vs asla lanet okuma sen onları da görmedin ve ya eğer onlar haksız değillerse gibi içi boş, senetsiz delilsiz bir iddiayla karşımıza çıkarsan o zaman şeytana bile lanet okumaman lazım.
Ortada ilmi veriler var. doğruluğu ispatlanmış bilgiler var. bunca bilgiye rağmen, Fedek bahçelerini sahibinden gaspeden birine rağmen, peygamberin lanetlerdiği birine rağmen hâlâ o birilerine adaletli ! diyebiliyorsan sana sadece şu hadisle cevap veririm ve susarım(sen ortaya somut veriler koyana kadar)

Bizi sevdiğini söyleyip de düşmanlarımızdan beraat etmeyen yalancıdır!
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 59
. . .

“Serbest Kürsü” sayfasına dön