KISA KISA YARARLI BİLGİLER

can

KISA KISA YARARLI BİLGİLER

Mesaj gönderen can »

HAYVANLARI KÖTÜ GÖZDEN KORUMAYA YÖNELİK BİR DUA

Ahmed b. el-Haris Süleyman b. Cafer'den; o, Ebu'l-Hasen Musa b. Cafer es-Sadık (a.s.)'tan; o da atalarından hayvanlar için okunacak şu duayı rivayet ediyor:

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla ve Allah'ın izni ile, kötü göz onların etinden, derisinden, kemiğinden, veterinden ve kan damarlarından uzak olsun."

Daha sonra Cebrail ve Mikail kötü göze rastladılar ve ona sordular: 'Nereye gidiyorsun?'; şöyle cevapladı: 'Deveye gidiyorum. Onu yeminden, hayvanları dizgininden, eşeği eğerinden ve çocuğu annesinin kucağından uzaklaştırmaya gidiyorum. Tamamen örtünmüş insana, ayağından yaklaşmaya gidiyorum.' Cebrail ve Mikail şöyle dedi: 'Git ey kötü göz. Açık araziye git.' Zira orada bir gözü ateş ve bir gözü su olan bir yılan vardır. Böylece Allah kötü göze bir damga koymuştur ve çatık

154 . İMAMLARIN TIBBI

bir kaş ve kuru bir taş ve kıskanç bir göz ve arayan bir ateş. Allah'a sığınarak şer göze döndüm ve şöyle dedim:

'O inkar edenler görmüyorlar mı ki göklerle yer birbiriyle bitişikken biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?' [21:30]
'İşte gözünü çevirip gezdir. Herhangi bir çatlaklık görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip gezdir. O göz umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.' [67:3-4]

Allah Hz. Peygamber'i ve temiz ailesini korusun. '"

NAR MEYVESİNİN ETİNİ YEMEK HAKKINDA

Süleyman b. Muhammed, Osman b. İsa el-Kilabi'den; o, İsmail b. Cabir'den; o, Cafer es-Sadık (a.s.)'tan; o, temiz atası Emirü'l-müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Narı eti ile birlikte yiyiniz zira bu karnınız için iyidir. Karında duran her bir parçası kalp için hayattır ve ruh için temizleyicidir ve 40 gün süreyle şeytanın vesveselerinden uzak tutar. Nar, cennetin meyvelerinden biridir. Allah Kur'an'da şöyle buyuruyor:

"İçlerinde meyve, eşsiz hurma ve eşsiz nar vardır." [55:68]

Ebu Abdullah (a.s.) şöyle buyuruyor:

"Her kim yatmadan önce nar yerse, sabaha kadar emniyette olur."

el-H aris b. el-Muğire'den:

"Ebu Abdullah (a.s.)'dan kalbimde ağırlıktan ve yemekten sonraki hazımsızlıktan yakındım. Şöyle buyurdu: 'Şu tatlı narı al ve eti ile birlikte ye, zira bu karın için iyidir ve hazımsızlığı gidericidir.'"

ELMA

Cabir b. Ömer es-Saksaki, Muhammed b. İsa'dan; o, Eyyüb b. Fedfale'den; o, Muhammed b. Müslim'den rivayet ediyor:

"Şayet insanlar elmanın içinde ne olduğunu bilselerdi, hastalarını ;sadece onunla tedavi ederlerdi. Gerçekten elma kalbe en kolayca iyi gelen şeydir."

155 İMAMLARIN TIBBI

ARMUT

Muhammed b. Cafer el-Bursi, Muhammed b. Yahya el-Ermeni'den; o, Muhammed b. Sinan ez-Zahiri'den; o, Yunus b. Zabyan'dan; o, el- Mufaddal b. Ömer'den; o, Muhammed b. İsmail b. Ebu Zeyneb'den; o, Cabir el-Cu'fi'den; o, Muhammed b. Ali el-Bakır (a.s.)'dan; o da Emirü'l- müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Armut yiyiniz, zira armut kalbi parlatır."

Ziyad b. el-Cehm, el-Halebi'den rivayet ediyor:

"Ebu Abdullah (a.s.), kalp ağrısından şikayet eden birine armut yemesini tavsiye etti."

TURUNÇ

Ebu Gıyas Abdullah b. Bistam, Abdullah b. İbrahim'den; o, Muhammed b. el-Cehm'den; o, İbrahim b. el-Has en el-Caferi'den; o da Ebu Abdullah (a.s.)'tan rivayet ediyor:

"Turuncu, yemekten sonra yemek kadar faydalısı yoktur. Onun dibinin kokusu misk kokusu gibidir. Yine turunç yemeklerden önce iyidir, ancak yemekten sonra daha da iyidir. Yemek sonrası yenmesi faydalıdır. Kuru peynir, turuncu hazmettirir."

AYVA HAKKINDA

el-Hızr b. Muhammed Ali b. el-Abbas el-Hurrazi'den; o, İbn Fad- dal'den; o, Ebu Basir'den; o, es-Sadık (a.s.)'tan; o da Emirü'l-müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Ayva yemek güçsüzlüğü giderir, güç verir."

el-Eş'as b. Abdullah b. el-Eş'as, İbn Muhammed el-Eş'as b. Kays el- Kindi'den; o, İbrahim b. el-Muhtar'dan; o, İbn el-Muhtar b. Ebi Ubeyde'den; o, Muhammed b. Sinan'dan; o, Talha b. Zeyd'den rivayet ediyor:

"Ebu Abdullah (a.s.)'a Cumartesi günü traş olmak hakkında sordum, 'zayıflığa neden olur' dedi. 'Benim hastalığım zayıflığım ve güçsüzlüğümdendir' dedim. 'O halde tatlı ayvayı tohumu ile beraber ye. Zira bu zayıflığını giderir güzel koku verir ve karnını temizler' buyurdu."

156 . İMAMLARIN TIBBI

Yine ondan rivayetle:

"Ayvada diğer meyvelerde bulunmayan bir özellik vardır ki o da peygamberlerin bilgisinden korkuyu kovmak ve cesaret vermektir."

KAŞINTI

İbrahim b. Abdulhamid el-Ensari, Muhammed b. Mervan'dan; o, Halid b. Necih'ten; o, Ömer b. Amr'den; o, Cabir b. Yezid el-Cu'fi'den; o da Ebu Cafer (a.s.)'den rivayet ediyor:

'Bir adam Ebu Cafer (a.s.)'e gelerek kendisini iki büklüm bırakan kaşıntıdan şikayet etti. Ebu Cafer ona, 'erik ye' buyurdular.

el-Ezrak b. Süleyman'dan:

"Ebu Abdullah (a.s.)'a erik hakkında sordum. 'Kaşıntı için faydalıdır ve eklemleri gevşetir, ancak fazlası eklemlerde üşüme yapar buyurdular. ",

Yine; 'aç karna yenen erik kaşıntıyı azaltır ancak üşümeyi arttırır' buyurdular.

Rivayet olunur ki; 'olgun erik yiyiniz zira olgun eriğin faydası kalıcıdır ve zararı yoktur. Eriği kabuğunu soyarak yiyiniz, zira kaşıntı ve ateşten olan her şeye karşı faydalıdır ve aydınlık ondan kaynaklanmıştır.' buyurmuştur.

KURU ÜZÜM YEMEK

Muhammed b. Cafer el-Bursi, Muhammed b. Yahya el-Ermeni'den; o, Muhammed b. Sinan es-Sinani'den; o, Ebu Abdullah es-Sadık (a.s.)'tan; o, atalarından, onlar da Emirü'l-müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Her kim sabahları 21 tane kırınızı kuru üzüm yer ise Allah (c.c.) onu her türlü hastalık ve dertten korur."

İNCİR HAKKINDA

Ahmed b. Muhammed b. Abdullah en-Nisaburi, Muhammed b. Arafe'den rivayet ediyor:

157 İMAMLARIN TIBBI

"er-Rıza (r.a:)'ya incir yenmesi hakkında sordum. 'Karın ağrısı için iyidir, öyleyse yeyiniz' buyurdu."

Ebu Cafer el-Bakır (a.s.), Emirel-müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"İncir yiyiniz, zira incir karın ağrısına iyi gelir. Balığı az yiyiniz zira onun eti bedenden çabuk atılır, balgamı arttırır ve ruhu kabalaştırır."

Yine Emirü'l-müminin (a.s.)'den:

"İncir [bedendeki] tıkanıklıkları açar ve karın ağrısı için faydalıdır. Öğleyse gündüz bol ve gece daha az olmak üzere incir yiyiniz."

HİNDİBA HAKKINDA

Muhammed b. Cafer el-Bursi, Muhammed b. Yahya el-Erıneni'den; o, Muhammed b. Sinani b. Abdullah es-Sinani es-Zahiri'den; o, Yunus b. Zabyan'dan; o, Muhammed b. Ebu Zeyneb'den; o, Cafer b. Muhammed es-Sadık (a.s.)'tan; o da Emirel-müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Hindiba yiyiniz. Zira onun üzerine cennetin damlalarının düşmediği bir sabah yoktur."

Muhammed b. Ebu Nasr, babasından; o, Ebu Abdullah (a.s.)'tan rivayet ediyor:

"Yüzümü şişiren, başımdaki, dişimdeki ve göğsümdeki ağrılardan ona başvurdum. Şöyle buyurdu: 'Bu hindibayı al, suyunu çıkar; üzerine bolca şeker koyup pişir ve kullan.' Evime gittim ve tarif ettiği şeyi o gece yapıp yatmadan önce içtim. Sabaha hiç bir şeyim kalmamıştı. Hamd Allah'a mahsustur."

KEÇİBOYNUZU HAKKINDA

Hunan b. İbrahim b. Muhammed el-Kirmani, Muhammed b. Numeyr b. Muhammed'den; o, el-Mübarek'ten; o da atası Emirü'l- müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Keçiboynuzu yiyiniz. Zira biz Ehl-i Beyt onu severiz."

Darih, Ebu Abdullah es-Sadık (a.s.)'tan rivayet ediyor:

"Emirü'l-müminin (a.s.) şöyle buyurdu: 'Keçiboynuzu yiyiniz, zira o, beyni kuvvetlendirir ayrıca karın ağrısı için de faydalıdır.'"

158 . İMAMLARIN TIBBI

TIRNAKLARIN KESİLMESİ HAKKINDA

Muhammed b. Cafer el-Bursi, Muhammed b. Yahya el-Ermeni' den; o, Muhammed b. Sinan ez-Zahiri'den; o, el-Mufaddal b. Ömer el- Cu'fi'den; o, Ebu Zabyan'dan; o, Cabir b. Yezid el-Cu'fi'den; o, Ebu Cafer Muhammed el-Bakır (a.s.)'dan; o, büyükbabasından, o da Emirü'l- müminin (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Tırnaklarınızı Cuma günü namazdan önce kesiniz ki büyük hastalıklardan korunasınız."

Yine şöyle buyuruyor:

"Cuma günleri tırnaklarınızı keserek büyük hastalıklardan uzak kalmış olursunuz."

ET (YEMEK) HAKKINDA

Muhammed b. el-Münzir, kardeşi Ali'den; o, Yakub'dan; o, Davud'dan; o, Harun'dan; o, İbn el-Cehm'den; o, İsmail b. Ebi Muslim es-Sakafi'den; o, Ebu Abdullah es-Sa kafi' den rivayet ediyor:

"Bir adam es-Sadık (a.s.)'a gelerek şöyle dedi: 'Bazı sünni alimlere göre Peygamberimiz (s.a.v), Allah'ın kasaplardan ve her gün et yiyenlerden nefret ettiğini söylemiş. Ne buyurursunuz?' es-Sadık (a.s.) şöyle dedi: "Onlar apaçık bir hata içindeler. Allah Resulu, yalnızca evlerinde insan eti yiyenler yani gıybet edenlerden Allah'ın nefret ettiğini söylemiştir. Onlara ne oluyor ki? Allah'ın rahmeti üzerlerinde değil midir ki bir çok rivayetleriyle helal olanı haram kılıyorlar. "

Ebu Abdullah Cafer b. Muhammed es-Sadık (a.s.)'tan rivayet ediliyor:

"Et, et üretir ve zekayı arttırır. Her kim et yemeyi bir süre terk ederse, zekası baskılanır."

Başka bir rivayette şöyle buyurur:

"Her kim 40 gün süreyle et yemeyi bırakırsa hastalıklı hale gelir ve zekası azalır. Kim hastalıklı hale gelirse kulağına kamet okuyun."

159 İMAMLARIN TIBBI

PATLICAN HAKKINDA

Ebu'l-Hasen el-Mu alla Seccade, Ebu'l-Hayr er-Razi'den; o, Muhammed b. İsa'dan; o, Muhammed b. Yaktin'den; o, Sa'b b. Müslim'den; o, Ebu'l-Azz en-Nahhas'tan; o, İbn Ebi Yakub'dan; o da Ebu Abdullah (a.s.)'tan rivayet ediyor:

"Patlıcan yiyiniz. O her derde devadır."

Aynı senedle rivayet ediliyor:

"Patlıcan kara safra için faydalıdır ve san safra içinse zararlı değildir."

er-Rıza (a.s.)'dan:

."Bize patlıcan veriniz. Zira o sıcakta soğuk ve soğukta sıcaktır; her zaman ve koşulda faydalıdır. Şöyle buyurdu: "Bizim için dağ oğul otu, Beni Ümeyye için su teresi; hacamat bizim için pazar, Beni Ümeyye için salı günü."

YARALAR HAKKINDA

Ahmed b. el-'Ays, en-Nadir b. Süveyd'den; o, Musa b. Cafer (a.s.)'den; o, babası Cafer (a.s.)'den; o da dedesi Muhammed (a.s.)'den rivayet ediyor:

"Aynı miktarda taze katran ve taze keçi yağı alın. Temiz bir kap alıp dışını katran ile sıvayın ve tuğla parçaları üzerine koyun. Sabahları öğlene kadar altına hafif bir ateş yakın. Eski bir parça keten alıp avucunuza koyun. Katranı üzerine sıvayın ve yaranın bulunduğu yere sarın."

KEM GÖZ HAKKINDA

"Şunları okuyup, yazıp, üstünüze iliştirin: Fatiha suresi, Felak suresi, Nas suresi, İhlas suresi, Ayetü'l-Kürsi ve şu dua:

Ey Allah'ım, Sen benim Rabbimsin ve Senden başka ilah yoktur. Sana inanıyorum ve Sen Arş-ı A'la'nın Rabb'isin. Yüce ve Rahman olan Allah'tan başka merhamet edici ve kudret yoktur. Allah benim için kafidir ve en iyi koruyucu O'dur. O ne isterse olur ve neyi istemez ise o olmaz. İman ederim ki Allah her şeyin üzerinde kudret sahibidir ve 'Gerçekten Allah ilmiyle her şeyi kuşatır.' [65:12]

160 . İMAMLARIN TIBBI

'Her şeyi sayı olarak da sayıp tespit etmiştir.' [72:28]
'Ben gerçekten, benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur.' [11:56]
'Eğer onlar yüz çevirirlerse de ki, bana Allah yeter. O'ndan başka ilah yoktur. Ben O'na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O'dur.' [9:129]
Allah'ın adıyla, çatık kaşın, kuşatan suyun, parlayan göktaşının Rabbine sığınırım, kem gözden.
'Biz onda onların üzerine yazdık. Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve yaralara kİsas vardır.' [5:41]

KARINCALAR

Karaviyye kimyonunu öğütün ve karınca tepelerinin üzerine atın. Aşağıdakini bir şeyin üzerine yazın ve evin bir köşesine asın:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla! Şayet Allah'a ahiret gününe, peygamberlere ve onlara bildirenlere inanıyorsan; Allah'ın hakkı için, Peygamberinin ve Peygamberimizin hakkı için ve onlara bil- dirilenlerin hakkı için meskenimizden uzağa git.

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön