Ramazan Ayının Faziletleri Ve Amelleri

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

6- "el-İkbal" kitabında rivayet edilen ve sahur vaktinin en kısa duası sayılan şu duayı okumak:

يا مَفْزَعي عِنْدَ كُرْبَتي، وَيا غَوْثي عِنْدَ شِدَّتي اِلَيْكَ فَزِعْتُ، وَبِكَ اسْتَغَثْتُ، وَبِكَ لُذْتُ لا اَلُوذُ بِسِواكَ وَلا اَطْلُبُ الْفَرَجَ إلاّ مِنْكَ، فَاَغِثْني وَفَرِّجْ عَنّي، يا مَنْ يَقْبَلُ الْيَسيرَ، وَيَعْفُو عَنِ الْكَثيرِ، اِقْبَلْ مِنِّي الْيَسيرَ وَاعْفُ عَنِّي الْكَثيرَ، اِنَّكَ اَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ.
اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ ايماناً تُباشِرُبِهِ قَلْبي، وَيَقيناً حَتّى اَعْلَمَ اَنَّهُ لَنْ يُصيَبني إلاّ ما كَتَبْتَ لي، وَرَضِّني مِنَ الْعَيْشِ بِما قَسَمْتَ لي يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
يا عُدَّتي في كُرْبَتي، وَيا صاحِبي في شِدَّتي، وَيا وَليّي في نِعْمَتي، وَيا غايَتي في رَغْبَتي، اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتي، وَالاْمِنُ رَوْعَتي، وَالْمُقيلُ عَثْرَتي، فَاغْفِرْ لي خَطيئَتي يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

Ey belâ ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum; senden imdat diliyor ve sana sığınıyorum, başkasına değil. (Sıkıntı ve zorluklardan) çıkışı, ancak senden diliyorum. O hâlde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az (ameli) kabul edip çok (günahı) affeden! Benim az (amelimi) kabul et ve çok (günahımı) bağışla; şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin.

Allah'ım! Senden kalbimle bütünleşen bir iman diliyorum ve ancak bana yazdığın şeylerin bana ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir ya-kin istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl.

Ey sıkıntılı anımda birikimim, ey zorluk zamanımda yaverim; ey nimetli günümde velinimetim ve ey rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan (Rabbim)! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan; o hâlde benim hatamı bağışla, ey merha-metlilerin en merhametlisi!"
En son f_altan tarafından 02 Eyl 2008, 02:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

7- Yine "el-İkbal" kitabında nakledilen şu tesbih ve zikirleri okumak:

سُبْحـانَ مَنْ يَعْلَمُ جَوارِحَ الْقُلُوبِ، سُبْحـانَ مَنْ يُحْصي عَدَدَ الذُّنُوبِ، سُبْحـانَ مَنْ لا يَخْفى عَلَيْهِ خافِيَةٌ فِي السَّماواتِ وَالاَْرَضينَ، سُبْحـانَ الرَّبِّ الْوَدُودِ، سُبْحـانَ الْفَرْدِ الْوِتْرِ، سُبْحـانَ الْعَظيمِ الاَْعْظَمِ، سُبْحـانَ مَنْ لا يَعْتَدي عَلى اَهْلِ مَمْلَكَتِهِ، سُبْحـانَ مَنْ لا يُؤاخِذُ اَهْلَ الاَْرْضِ بِاَلْوانِ الْعَذابِ، سُبْحـانَ الْحَنّانِ الْمَنّانِ، سُبْحـانَ الرَّؤُوفِ الرَّحيمِ، سُبْحـانَ الْجَبّارِ الْجَوادِ، سُبْحـانَ الْكَريمِ الْحَليمِ، سُبْحـانَ الْبَصيرِ الْعَليمِ، سُبْحـانَ الْبَصيرِ الْواسِعِ، سُبْحـانَ اللهِ عَلى اِقْبالِ النَّهارِ، سُبْحـانَ اللهِ عَلى اِدْبارِ النَّهارِ، سُبْحـانَ اللهِ عَلى اِدْبارِ اللَّيْلِ واِقْبالِ النَّهارِ، وَلَهُ الْحَمْدُ وَالَْمجْدُ وَالْعَظَمةُ وَالْكِبرِياءُ مَعَ كُلِّ نَفَس، وَكُلِّ طَرْفَةِ عَيْن، وَكُلِّ لَْمحَة سَبَقَ في عِلْمِهِ سُبْحانَكَ، مِلاَ ما اَحْصى كِتابُكَ، سُبْحانَكَ زِنَةَ عَرْشِكَ، سُبْحانَكَ سُبْحانَكَ سُبْحانَكَ.

“Münezzehtir kalplerdeki teessürleri bilen. Münezzehtir günahların sayısından haberdar olan. Münezzehtir göklerde ve yerlerde hiçbir sır kendisine gizli olmayan. Münezzehtir şefkatli Rab. Münezzehtir tek ve eşsiz (Allah). Münezzehtir büyük ve en yüce olan (Allah).

Münezzehtir kendi memleketinin ehline (yaratıklarına) zulmetmeyen (Allah). Münezzehtir yer ehlini çeşitli azaplarla cezalandırmayan (Allah). Münezzehtir çok şefkatli ve çok ihsan sahibi olan (Allah). Münezzehtir şefkatli ve Rahim (Allah). Münezzehtir Cabbar, cömert, kerem ve hilim sahibi (Allah). Münezzehtir gören ve bilen (Allah).
Münezzehtir geniş basiret sahibi olan (Allah).

Münezzehtir gündüzü getirmede; münezzehtir gündüzü götürmede; Münezzehtir geceyi götürüp gündüzü getirmede. Allah'ı tenzih eder, överim. Hamd, yücelik, azamet ve kibriya O'na mahsustur. O, her nefes alma, göz kırpma ve ilminde geçen her işaretle birliktedir. (İlim) kitabını dolduracak kadar münezzehsin; Arş'ının ağırlı-ğınca münezzehsin. Münezzehsin sen, münezzehsin sen, münezzehsin sen.”
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Oruç Niyeti

Oruç niyetini ulemanın da zikrettiği gibi, sahur yemeğinin ardından yapmak iyidir. Fakat gecenin hangi diliminde niyet edilirse, caiz ve doğrudur.
Niyyet etmede, insanın yarını Allah rızası için oruç tutacağını bilmesi ve farkında olması yeterlidir.
Seher vakitlerinde gece namazını ve teheccüdü, mümkün mertebe kaçırmamak gerekir.

4- Ramazan Ayının Gündüzlerine Ait Ameller

1- Merhum Şeyh Tusî'nin de rivayet ettiği şu duayı her gün okumak:

اَللّـهُمَّ هذا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي اَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرآنَ هُدىً لِلنَّاسِ وَبَيِّنات مِنَ الْهُدى وَالْفْرقانِ، وهذا شَهْرُ الصِّيامِ، وَهذا شَهْرُ الْقِيامِ، وَهذا شَهْرُ الاِنابَةِ، وَهذا شَهْرُ التَّوْبَةِ، وَهذا شَهْرُ الْمَغْفِرَةِ وَالرَّحْمَةِ، وَهذا شَهْرُ الْعِتْقِ مِنَ النّارِ وَالْفَوْزِ بِالْجَنَّةِ، وَهذا شَهْرٌ فيهِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ الَّتي هِيَ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْر.
اَللّـهُمَّ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد، وَاَعِّني عَلى صِيامِهِ وَقِيامِهِ، وَسلِّمْهُ لي وَسَلِّمْني فيهِ، وَاَعِنّي عَلَيْهِ بِاَفْضَلِ عَوْنِكَ، وَوَفِّقْني فيهِ لِطاعَتِكَ وَطاعَةِ رَسُولِكَ واَوْليائِكَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِمْ، وَفَرِّغْني فيهِ لِعِبادَتِكَ وَدُعائِكَ وَتِلاوَةِ كِتابِكَ، وَاَعْظِمْ لي فيهِ الْبَرَكَةَ، وَاَحْسِنْ لي فيهِ الْعافِيَةَ، وَاَصِحَّ فيهِ بَدَني، وَاَوْسِعْ لي فيهِ رِزْقي، وَاكْفِني فيهِ ما أهَمَّي وَاسْتَجِبْ فيهِ دُعائي، وَبَلِّغْني رَجائي.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، واَذْهِبْ عَنّي فيهِ النُّعاسَ وَالْكَسَلَ وَالسَّامَةَ وَالْفَتْرَةَ وَالْقَسْوَةَ وَالْغَفْلَةَ وَالْغِرَّةَ، وَجَنِّبْني فيهِ الْعِلَلَ وَالاَسْقامَ وَالْهُمُومَ وَالاَحْزانَ وَالاَعْراضَ وَالاَمْراضَ وَالْخَطايا وَالذُّنُوبَ، وَاصْرِفْ عَنّي فيهِ السُّوءَ وَالْفَحشاءَ وَالْجَهْدَ وَالْبَلاء وَالتَّعَبَ وَالْعِناءَ اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَعِذْني فيهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ وَهَمْزِهِ وَلَمْزِهِ وَنُفْثِهِ وَنُفْخِهِ وَوَسْوَسَتِهِ وَتَثْبيطِهِ وَبَطْشِه وَكَيْدِهِ وَمَكْرِهِ وَحبائِلِهِ وَخُدَعِهِ وَاَمانِيِّهِ وَغُرُورِهِ وَفِتْنَتِهِ وَشَرَكِهِ وَاَحْزَابِهِ وَاَتْباعِهِ واَشْياعِهِ وَاَوْلِيائِهِ وَشُرَكائِهِ وَجَميعِ مَكائِدِهِ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَارْزُقْنا قِيامَهُ وَصِيامَهُ وَبُلُوغَ الاَمَلِ فيهِ وَفي قِيامِهِ، وَاسْتِكْمالَ ما يُرْضيكَ عَنّي صَبْراً وَاْحتِساباً وَايماناً وَيَقيناً، ثُمَّ تَقَبَّلْ ذلِكَ مِنّي بِالاَضْعافِ الْكَثيرَةِ، والاَجْرِ الْعَظيمِ يا رَبَّ الْعالَمينَ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَارْزُقْني الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ والجدّ وَالاجْتِهادَ وَالْقُوَّةَ والنَّشاطَ والاِنابَةَ والتَّوْبَةَ ولِلتوفيْق والْقُرْبَةَ والْخَيْرَ الْمَقْبُولَ وَالرَّغْبَةَ والرَّهْبَةَ وَالتَّضَرُّعَ والْخُشُوعَ وَالرِّقَّةَ، والنِّيَّةَ الصّادِقَهَ، وَصِدْقَ اللِّسانِ، وَالْوَجَلَ مِنْكَ، وَالرَّجاءَ لَكَ، وَالتَّوَكُّلَ عَلَيْكَ، وَالثِّقَةَ بِكَ، وَالْوَرَعَ عَنْ مَحارِمِكَ، مَعَ صالِحِ الْقَوْلِ، وَمَقْبُولِ السَّعْي، وَمَرْفُوعِ الْعَمَلِ، وَمُسْتَجابِ الدَّعْوَةِ، وَلا تَحُلْ بَيْني وَبَيْنَ شيء مِنْ ذلِكَ بَعَرَض وَلا مَرَض وَلا هَمٍّ وَلا غَمٍّ وَلا سُقْم وَلا غَفْلَة وَلانِسْيان، بَلْ بِالتَّعاهُدِ والتَّحَفُّظِ لَكَ وَفيكَ، وَالرِّعايَةِ لِحَقِّكَ، وَالْوَفاءِ بَعَهْدِكَ وَوَعْدِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاقْسِمْ لي فيهِ اَفْضَلَ ما تَقْسِمُهُ لِعبادِكَ الصّالِحينَ، وَاَعْطِني فيهِ اَفْضَلَ ما تُعْطي اَوْلِياءَكَ الْمُقَرَّبينَ، مِنَ الرَّحْمَةِ وَالْمَغْفِرَةِ والتَّحَنُّنِ وَالاِجابَةِ وَالْعَفْوِ وَالْمَغْفِرَةِ الدّائِمَةِ، وَالْعافِيَةِ وَالْمُعافاةِ، وَالْعِتْقِ مِنَ النّارِ، وَالْفَوْزِ بِالْجَنَّةِ، وَخَيْرِ الدُّنْيا وَالاْخِرَةِ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاجْعَلْ دُعائي فيهِ اِلَيْكَ واصِلاً، وَرَحْمَتَكَ وَخَيْرَكَ اِلَىَّ فيه نازِلاً، وَعَمَلي فيهِ مَقْبُولاً، وَسَعْيي فيهِ مَشْكُوراً، وَذَنْبي فيهِ مَغْفُوراً، حَتّى يَكُونَ نَصيبي فيهِ الاَكْثَرَ، وَحَظّي فيهِ الاَوْفَرَ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَوَفِّقْني فيهِ لِلَيْلَةِ الْقَدْرِ عَلى اَفْضَلِ حال تُحِبُّ اَنْ يَكُونَ عَلَيْها اَحَدٌ مِنْ اَوْلِيائِكَ، وَاَرْضاها لَكَ، ثُمَّ اجْعَلْها لي خَيْراً مِنْ اَلْفِ شَهْر، وَارْزُقْني فيها اَفْضَلَ ما رَزَقْتَ اَحَداً مِمَّنْ بَلَّغْتَهُ اِيّاها وَاَكْرَمْتَهُ بِها، وَاْجعَلْني فيها مِنْ عُتَقائِكَ مِنْ جَهَنَّمَ، وطُلَقائِكَ مِنَ النّارِ، وَسُعَداءِ خَلْقِكَ بِمَغْفِرَتِكَ وَرِضْوانِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَارْزُقْنا في شَهْرِنا هذَا الْجِدَّ وَالاجْتِهادَ، والْقُوَّةَ وَالنَّشاطَ، وَما تُحِبُّ وَتَرْضى.
اَللّـهُمَّ رَبَّ الْفَجْرِ وَلَيال عَشْر، وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ، وَربَّ شَهْرِ رَمَضانَ، وَما اَنْزَلْتَ فيهِ مِنَ الْقُرآنِ، وَرَبَّ جَبْرَئيلَ وَميكائيلَ واِسْرافيلَ وَعِزْرائيلَ وَجَميعِ الْمَلائِكَةِ الْمُقَرَّبينَ، وَربَّ اِبْراهيمَ وَاِسْماعيلَ وَاِسْحـاقَ وَيَعْقُوبَ، وَربَّ مُوسى وَعيسىوَجميعِ النَّبِيّينَ وَالْمُرْسَلينَ، وَربَّ مُحَمَّد خاتَمِ النَّبِيِّينَ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ، وَاَسْاَلُكَ بِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ وَبِحَقِّهِمْ عَلَيْكَ، وَبِحَقِّكَ الْعَظيمِ لَمّا صَلَّيْتَ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَعَلَيْهِمْ اَجْمَعينَ، وَنَظَرْتَ اِلَيَّ نَظْرَةً رَحيمَةً تَرْضى بِها عَنّي رِضىً لا سَخَطَ عَلَيَّ بَعْدَهُ اَبَداً، وَاَعْطَيْتَني جَميعَ سُؤْلي وَرَغْبَتي وَاُمْنِيَّتي وَاِرادَتي، وَصَرَفْتَ عَنّي ما اَكْرَهُ وَاَحْذَرُ وَاَخافُ عَلى نَفْسي وَما لا اَخافُ، وَعَنْ اَهْلي وَمالي وَاِخْواني وَذُرِّيَّتي.
اَللّـهُمَّ اِلَيْكَ فَرَرْنا مِنْ ذُنُوبِنا فَـاوِنا تائِبينَ وَتُبْ عَلَيْنا مُسْتَغْفِرينَ، وَاغْفِرْ لَنا مُتَعوِّذينَ، وَاَعِذْنا مُسْتَجيرينَ، وَاَجِرْنا مُسْتَسْلِمينَ، وَلا تَخْذُلْنا راهِبينَ، وآمِنّا راغِبينَ، وَشَفِّعْنا سائِلينَ، وَاَعْطِنا اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ قَريبٌ مُجيبٌ.
اَللّـهُمَّ اَنْتَ رَبِّي وَاَنَا عَبْدُكَ وَاَحَقُّ منْ سَأَلَ الْعَبْدُ رَبَّهُ وَلَمْ يَسْأَلِ الْعْبادُ مِثْلَكَ كَرَماً وَجُوداً، يا مَوْضِعَ شَكْويَ السّائِلينَ، وَيا مُنْتَهى حاجَةِ الرّاغِبينَ، وَيا غِياثَ الْمُسْتَغيثينَ، وَيا مُجيبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّينَ، وَيا مَلْجَاَ الْهارِبينَ، وَيا صَريخَ الْمُسْتَصْرِخينَ، وَيا رَبَّ الْمُسْتَضْعَفينَ، وَيا كاشِفَ كَرْبِ الْمَكْرُوبينَ، وَيا فارِجَ هَمِّ الْمَهْمُومينَ، وَيا كاشِفَ الْكَرْبِ الْعَظيمِ.
يا اَللهُ يا رَحْمنُ يا رَحيمُ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ (وَيا اَللهُ المَكْنُون مِنْ كُلِّ عَيْنِ، الْمُرْتَدي بِالْكِبْرِياءِ) صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاغْفِرْ لي ذُنُوبي وَعُيُوبي وَاِساءَتي وَظُلْمي وَجُرْمي وَاِسْرافي عَلى نَفْسي، وَارْزُقْني مِنْ فَضْلِكَ وَرَحْمَتِكَ فَاِنَّهُ لا يَمْلِكُها غَيْرُكَ، وَاعْفُ عَنّي وَاغْفِرْ لي كُلَّ ما سَلَفَ مِنْ ذُنُوبي، وَاعْصِمْني فيـما بَقِيَ مِنْ عُمْري، وَاسْتُرْ عَلَيَّ وَعَلى والِديَّ وَوَلَدي وَقرابَتي وَاَهْلِ حُزانَتي وَمَنْ كانَ مِنّي بِسَبيْل مِنَ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ في الدُّنْيا وَالاْخِرَةِ فَاِنَّ ذلِكَ كُلَّهُ بِيَدِكَ وَاَنْتَ واسِعُ الْمَغْفِرَةِ، فَلا تُخَيِّبْني يا سَيِّدي، وَلا تَرُدَّ دُعائي وَلا يَدي اِلى نَحْري حَتّى تَفْعَلَ ذلِكَ بي، وَتَسْتَجيبَ لي جَميعَ ما سَأَلْتُكَ، وَتَزيدَني مِنْ فَضْلِكَ فَاِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيء قَديرٌ، وَنَحْنُ اِلَيْكَ راغِبُونَ.
اَللّـهُمَّ لَكَ الاَسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ بِاسْمِكَ بِسْمِ الله الرَّحْمـنِ الرَّحيمِ اِنْ كُنْتَ قَضَيْتَ في هذِهِ اللَّيْلَةِ تَنَزُّلَ الْمَلائِكَةِ وَالرُّوحِ فيها اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورَةً وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً لا يَشُوبُهُ شَكٌّ، وَرِضىً بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِني في الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِى حَسَنَةً وَقِنى عَذابَ النّارِ، وَاِنْ لَمْ تَكُنْ قَضَيْتَ في هذِهِ اللَّيْلَةِ تَنَزُّلَ الْمَلـائِكَةِ وَالرُّوحِ فيها فَاَخِّرْني اِلى ذلِكَ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَطاعَتَكَ وَحُسْنَ عِبادَتِكَ وصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد بِاَفْضَلِ صَلَواتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
يا اَحَدٌ يا صَمَدٌ، يا رَبَّ مُحَمَّد، اغْضَبِ الْيَوْمَ لُِمحَمَّد وَلاَِبْرارِ عِتْرَتِهِ واقْتُلْ اَعْداءَهُمْ بَدَداً، وَاَحْصِهِمْ عَدَداً، وَلا تَدَعْ عَلى ظَهْرِ الاَرْضِ مِنْهُمْ اَحَداً، وَلا تَغْفِرْ لَهُمْ اَبَداً، يا حَسَنَ الصُّحْبَةِ يا خَليفَةَ النَّبِيّينَ اَنْتَ اَرْحَمُ الرّاحِمينَ الْبَديءُ الْبَديعُ الَّذي لَيْسَ كَمِثْلِكَ شَيءٌ، وَالدّائِمُ غَيْرُ الْغافِلِ، وَالْحَيُّ الَّذي لا يَمُوتُ، اَنْتَ كُلَّ يَوْم في شَأن، اَنْتَ خَليفَةَ، مُحَمَّد، وَناصِرُ مُحَمَّد، وَمُفَضِّلُ مُحَمَّد.
اَسْاَلُكَ اَنْ تَنْصُرَ وَصِيَّ مُحَمَّد، وَخَليفَةَ مُحَمَّد، وَالْقائِمَ بِالْقِسْطِ مِنْ أَوْصِياءِمُحَمَّد صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ، اِعْطِفْ عَلَيْهِمْ نَصْرَكَ يا لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ، بِحَقِّ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاجْعَلْني مَعَهُمْ في الدُّنْيا وَالاخِرَةِ، وَاجْعَلْ عاقِبَةَ اَمْري اِلى غُفْرانِكَ وَرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ، وَكَذلِكَ نَسَبْتَ نَفْسَكَ يا سَيِّدي بِاللَّطيفِ، بَلى اِنَّكَ لَطيفٌ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَالْطُفْ بي لِما تَشاءُ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَارْزُقْنِى الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ في عامِنا هذا، وَتَطَوَّلْ عَلَيَّ بِجَميعِ حَوائِجي لِلاْخِرَةِ وَالدُّنْيا.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Allah'ım! İşte bu, insanları hidayet etmek, hidayet delillerini açık-lamak ve hakkı batıldan ayırmak için Kur'ân'ı indirdiğin ramazan ayıdır. Bu, oruç ayıdır; bu, (ibadet ve itaat için) kıyam ayıdır; bu, dönüş ve tövbe ayıdır; bu, mağfiret ve rahmet ayıdır; bu, (cehennem) ateşinden kurtulma ve cenneti kazanma ayıdır; bu, bin aydan üstün olan Kadir gecesinin bulunduğu aydır.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu ayın orucunu tutmak ve ibadetine kalkmak için bana yardımcı ol. Bu ayı benim için, beni de bu ayda selamet kıl ve onun (hakkını eda etmek) için bana en iyi yardımını lütfeyle. Bu ayda sana, Resul'üne ve velilerine (Allah'ın salâtı onların üzerine olsun) itaat etmeye beni muvaffak kıl. Bu ayda zamanımı, sana ibadet ve dua etmeğe ve Kitab'ını (Kur'ân'ı) okumaya ayırmamı sağla. Bu ayda bana büyük bereket, iyi afiyet, sıhhatli beden ve geniş rızk nasip eyle. Önemli sorunlarımda bana yeterli ol; duamı kabul buyur ve arzuma ulaştır beni.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu ayda, hâlsizliği, tembelliği, gevşekliği, durgunluğu, kalp katılığını, gaflet ve gururu benden gider. Hastalıklardan, rahatsızlıklardan, sıkıntı ve hüzünlerden, kötü olaylardan, dertlerden, hatalar ve günahlardan beni uzaklaştır. Kötülük, çirkeflik, meşakkatli ve tahammülü zor işlerden, bela ve eziyetten beni alıkoy. Şüphesiz sen duayı işiten (kabul eden)sin.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu ayda beni kovulmuş Şeytan'ın şerrinden, onun arkadan ve karşıdan kınama ve çekiştirmesinden, kötü telkin ve vesvesesinden, (hayırlara karşı) gevşet-mesinden, hile, aldatma ve tuzaklarından, entrikaları, yalan vaatleri, al-datmaları ve fitnesinden, işbirlikçileri, hizipleri, tabileri, takipçileri, dostları ve ortaklarından ve bütün hilelerinden beni koru.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et; bu ayın ibadetine ve orucunu tutmaya bizleri muvaffak kıl; bu ayda arzumuza ulaştır bizi. Bu ayda (itaatin için) harekete geçmeği ve seni razı edecek şeyleri sabır, ihlâs, iman ve yakin içinde, en mükemmel şekliyle yerine getirmeyi bizlere nasip eyle ve bütün bunları kat kat değerlendirerek büyük bir sevap ve karşılıkla kabul buyur, ey âlemlerin Rabbi!

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et; bana hac ve umre, (itaatin için) çalışma azmi, kuvvet, gayret, şevk, dönüş, tövbe, yakınlaşma, kabul olmuş hayır, (sevabına) rağbet, (azabına) karşı korku, yakarış ve huşu hâli, yumuşak kalp, doğru niyet, doğru dil nasip et bana. Salih söz, kabul olmuş çaba, dergâhına yücelen amel ve kabul olmuş duayla birlikte senden korkmaya, sana umut bağlamaya, sana tevekkül etmeye, sana güvenmeye, haramlarından çekinmeye beni muvaffak kıl ve herhangi bir olay, hastalık, sıkıntı, keder, rahatsızlık, gaflet ve unutkanlıkla bunlara ulaşmamı engelleme; aksine sana karşı ve senin rızan için sorumlu ve dikkatli davranarak, hakkına riayet etmek, ahdine ve vaadine sadık kalmakla bunlara ulaşmamı sağla, rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et. Ramazan ayında salih kullarına kısmet ettiğin şeylerin en iyisini bana ayır. Mukarreb velilerine nasip ettiğin rahmet, mağfiret, şefkat, duanın kabulü, af, daimi mağfiret, afiyet, rahatlık, (cehennem) ateşinden kurtuluş, cenneti kazan-ma, dünya ve ahiret hayrı gibi lütufların en iyisini bana nasip eyle.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu ayda en çok nasibi ve en kâmil faydayı elde etmem için duamın sana ulaşmasını, rahmet ve hayrının bana inmesini, amelimin kabul olmasını, çabamın karşılık bulmasını, günahımın bağışlanmasını sağla.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve velilerinden birisinin Kadir gecesini nasıl geçirmesini istiyorsan, bana da aynı şekilde ve razı olduğun en iyi hâlde, Kadir gecesini geçirmeyi (feyizlerinden feyiz almayı) nasip eyle; bu geceyi benim için bin aydan daha hayırlı kıl ve o gecede yaşama nimetine layık kıldığın birisine verdiğin şeylerin en iyisini bana da ver. Bu gecede beni cehennemden ve (gazap) ateşinden kurtardığın kimselerden, mağfiret ve hoşnutluğunla saadete erdirdiğin yaratıklarından kıl, ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu (mübarek) ayımızda bize ciddiyet, gayret, kuvvet, şevk, sevdiğin ve razı olduğun şeyleri nasip eyle.

Allah'ım! Ey fecrin, on gecenin, çiftin ve tekin Rabbi! Ey ramazan ayının ve onda nazil ettiğin Kur'ân'ın Rabbi! Ey Cebrail'in, Mikail'in, İsrafil'in, Azrail'in ve bütün mukarreb meleklerin Rabbi! Ey İbrahim'in, İsmail'in, İshak'ın ve Yakub'un Rabbi! Ey Musa'nın, İsa'nın, bütün nebile-rin ve resullerin Rabbi! Ey Hâtemü'n-Nebiyyin Muhammed'in Rabbi! Senin salâvatın onun ve hepsinin üzerine olsun. (Allah'ım!) Senin onların üzerinde olan hakkın, onların senin üzerindeki hakları ve senin büyük hakkın hürmetine, Muhammed ve Ehlibeyt'ine ve bütün peygamberlere rahmet etmeni, bana, benden razı olup hiçbir zaman bana gazap etmeyeceğin ve beni bütün dilek, istek, arzu ve niyetlerime ulaştıracağın veya hoşlanmadığım, kaçındığım, kendim için korktuğum ve korkma-dığım şeylerden beni, ailemi kardeşlerimi ve zürriyetimi uzaklaştıracağın rahmet bakışıyla bana bakmanı istiyorum.

Allah'ım! Günahlarımızdan sana kaçtık; (rahmet katında) tövbekârlar olarak bizlere yer ver; mağfiret dileyenler olarak tövbemizi kabul buyur; sana sığınan bizleri bağışla; senden sığınak dileyen bizlere sığınak ver; (artık emrine) teslim olan bizleri (rahmetine) sığındır; (kahr u gazabından) korkan bizleri rezil ve rüsva eyleme; (sana) müştak olan bizlere eman ver; sana el açan bizlere şefaatçi olup lütuf ve ihsanına mazhar kıl; muhakkak sen duayı duyan, yakın ve icabet edensin.

Allah'ım! Sen benim Rabbim, ben ise senin kulunum. Kula yakışan, Rabbine el açmasıdır. Kullar (asla) senin kadar kerim ve cömert birisine el açmamışlardır (el açacak böyle birisini asla bulamazlar). Ey saillerin şikâyetlerini arz edeceği yer, ey müştak insanların en büyük dilekleri, ey yardım dileyenlerin imdadı, ey perişan kimselerin duasını kabul eden, ey (Şeytan ve zalimlerden) kaçanların sığınağı, ey yardım çığlıkları atanların yardımcısı, ey mustaz'afların Rabbi, ey çilekeşlerin keder ve çilelerini yok eden, sıkıntılı kimselerin sıkıntısını gideren, ey büyük üzüntüyü gideren!

Ey Allah, ey Rahman, ey Rahim, ey merhametlilerin en merhametlisi, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et; günahlarımı, kusurlarımı, kötülüğü-mü, nefsime karşı zulmümü, suçumu ve aşırılığımı bağışla. Kendi fazl u rahmetinden beni rızıklandır; çünkü buna senden başkası malik değildir. Beni affet; geçmiş bütün günahlarımı bağışla ve geri kalmış ömrümde beni (bütün günahlardan) koru. Dünya ve ahirette benim, anne ve babamın, çocuklarımın, yakınlarımın, akrabalarımın ve benimle aynı yolda yürüyen mümin erkek ve kadınların hepsinin kötülüklerinin üzerini ört; çünkü bütün bunlar senin elindedir; sensin mağfireti geniş olan; şu halde ey benim efendim, beni (mağfiret ve rahmetinden) mahrum eyleme; duamı reddetme ve (sana yalvarmak için) kaldırdığım elimi indirmeden bunları benim hakkımda yerine getir; senden dilediğim her şeyi kabul buyur ve hakkımda fazl u keremini artır. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter ve biz sana müştak ve (muhtacız).

Allah'ım! Güzel isimler, yüce misaller, kibriyalık ve çeşitli nimetler sana mahsustur. "Bismillahirrahmanirrahim"de olan ismin hakkına sen-den istiyorum; bu gecede meleklerin ve Ruh'un inmesine hükmettiysen, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve benim ismimi saadetli insanların ve ruhumu şehitlerin arasında yaz; iyiliğimi yüce derecelere ulaştır; kötülüğümü bağışla; bana kalbimle bütünleşen bir yakin, şüpheden arın-mış bir iman, kısmet ettiğin şeye rıza göstermeği armağan et; dünyada da bana iyilik ver, âhirette de; beni ateşin azabından koru. Bu gecede meleklerin ve Ruh'un inmesine hükmetmediysen, benim ecelimi de (inecekleri) geceye kadar geciktir ve o gecede bana zikrini, şükrünü, itaat ve güzel ibadetini nasip et ve Muhammed ve Ehlibeyt'ine en faziletli salâtlarınla rahmet et ey merhametlilerin en merhametlisi.

Ey tek, ey eksiksiz-ihtiyaçsız, ey Muhammed'in Rabbi! Bugün Muham-med ve onun Ehlibeyt'inden olan (o) iyi kimseler için (düşmanlarına) gazap et; onların düşmanlarının hepsini birer birer sayarak öldür; yeryü-zünde onlardan bir kişi dahi bırakma; onları hiçbir zaman bağışla-ma. Ey güzel yaver; ey peygamberlerin halifesi (peygamberlerin ardın-dan onların risalet ve hedeflerini koruyan); sensin merhametlilerin en merhametlisi; sensin hiçbir benzeri olmayan yaratıcı; sensin yepyeni bir şekilde icat eden; sensin gaflete düşmeyen ebedî ve hiçbir zaman ölmeyen diri; sen her gün yeni bir iştesin; sensin Muhammed'in halifesi (onun ardından onun dinini ve hedeflerini koruyan); Muhammed'in yar-dımcısı ve Muhammed'i üstün kılan.

Senden, Muhammed'in vasîsi, halifesi olan ve onun adaleti (dünyada) hâkim kılacak vasîsi (Hz. Mehdi'ye) (salavatın onun ve bütün vasîlerinin üzerine olsun) yardım etmeni diliyorum. Yardımını onlara (Hz. Muhammed'in vasilerine) lütfeyle. Ey kendisinden başka ilâh olmayan (Allah)! "Senden başka bir ilâh yoktur" gerçeği hakkına Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve dünya ve ahirette onlarla birlikte olmamı sağla ve işimin (ömrü mün) sonunu mağfiret ve rahmetin olarak kararlaştır; ey merhametlilerin en merhametlisi. Yine sen kendine lütuflu olmayı isnad etmişsin; evet sen lütuf sahibisin; şu hâlde Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bana lütufta bulun; kuşkusuz sen istediğin şeyi ihsan edersin.
Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bana bu yıl hac ve umre nasip et; beni dünya ve ahiretle ilgili bütün hacetlerime ulaştır.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Sonra üç defa şöyle söylersin:

اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبِّي وَاَتُوبُ اِلَيْهِ اِنَّ رَبِّي قَريبٌ مُجيبٌ، اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبِّي وَاَتُوبُ اِلَيْهِ اِنَّ رَبّي رَحيمٌ وَدُودٌ، اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبِّي وَاَتُوبُ اِلَيْهِ اِنَّهُ كانَ غَفّاراً اَللّـهُمَّ اغْفِرْ لي اِنَّكَ اَرْحَمُ الرّاحِمينَ، رَبِّ اِنّي عَمِلْتُ سُوءاً وَظَلَمْتُ نَفْسي فَاغْفِرْ لي اِنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاّ اَنْتَ، اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذي لا اِلـهَ إلاّ هُوَ الْحَيُّ، الْقَيُّومُ الْحَليمُ الْعَظيمُ الْكَريمُ، الْغَفّارُ لِلذَّنْبِ الْعَظيمِ وَاَتُوبُ اِلَيْهِ، اَسْتَغْفِرُ اللهَ اِنَّ اللهَ كانَ غَفُوراً رَحيماً.

Rabbim olan Allah'tan mağfiret diliyor ve O'na tövbe ediyorum; muhakkak ki Rabbim yakın ve icabet edendir. Rabbim olan Allah'tan mağfiret diliyor ve O'na tövbe ediyorum; şüphesiz Rabbim merhametli ve şefkatlidir. Rabbim olan Allah'a istiğfar ve tövbe ediyorum; şüphesiz O, bağışlayan ve tövbeyi kabul edendir.

Allah'ım! Beni affet; muhakkak ki sen merhametlilerin en merhametli-sisin. Rabbim! Ben kötülük ederek nefsime zulmettim; beni bağışla; çünkü günahları senden başka kimse bağışlayamaz. Kendisinden başka ilâh olmayan Allah'tan mağfiret diliyorum; diridir O; varlıkları ayakta tutan O'dur; hilim sahibidir, azametlidir, cömerttir; büyük günahı bağışlayan O'dur, ben O'na tövbe ediyorum. Allah'tan mağfiret diliyorum; kuşkusuz Allah bağışlayan ve Rahimdir.

Ardından da şu duayı okursun:

اَللّـهُمَّ إنّي اَسْألُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الْعَظيمِ الَْمحْتُومِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ مِنَ الْقَضاءِ الَّذي لا يُرَدُّ وَلا يُبَدَّلُ، اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ، وَاَنْ تَجْعَلَ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ، تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ رِزْقي، وَتُؤَدِّي عَنّي اَمانَتي وَدَيْني، آمينَ رَبَّ الْعالَمينَ.
اَللّـهُمَّ اجْعَلْ لي مِنْ اَمْري فَرَجاً وَمَخْرَجاً، وَارْزُقْني مِنْ حَيْثُ اَحْتَسِبُ وَمِنْ حَيْثُ لا اَحْتَسِبُ، وَاحْرُسْني مِنْ حَيْثُ اَحْتَرِسُ، وَمِنْ حَيْثُ لا اَحْتَرِسُ وَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَسَلِّمْ كَثيراً.

Allah'ım! Senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni dili-yorum. Senden, Kadir gecesinde kesin olarak takdir edip hükme bağladı-ğın reddedilmez ve değişmez olan kesin ve büyük kararların arasında, beni de hacları doğru ve kâmil olan, çabaları mükâfatlandırılan, günahları bağışlanan ve kötülüklerinin üstü örtülen Beytullahi'l-Harâm'ın hacıların-dan yazmanı diliyorum. Yine hükmedip takdir buyurduğun şeyler ara-sında, ömrümü uzatmanı, rızkımı bollaştırmanı, emanet ve borcumu eda etmeni istiyorum. Âmin ey âlemlerin Rabbi!

Allah'ım! İşlerimi hallet ve çıkış yolunu bana göster; umduğum ve ummadığım yerden beni rızıklandır. Kendimi korumak için tedbir aldığım veya almadığım her yerde beni koru ve Muhammed ve Ehlibeyt'ine çok çok rahmet et."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

2- Merhum Şeyh Tusî yine ramazanın gündüzleri için, on bölümden oluşan ve her bölümde on tesbih bulunan şu zikri rivayet etmiştir:

(1) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ المُصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى، وَما لا يُرى سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ السَّميعِ الَّذي لَيْسَ شَيءٌ اَسْمَعَ مِنْهُ، يَسْمَعُ مِنْ فَوْقِ عَرْشِهِ ما تَحْتَ سَبْعِ اَرَضينَ، وَيَسْمَعُ ما في ظُلُماتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ، وَيَسْمَعُ الاَنينَ وَالشَّكْوى وَيَسْمَعُ السِّرَّ وَاَخْفى، وَيَسْمَعُ وَساوِسَ الصُّدُورِ (وَيَعْلَمُ خائِنَةَ الاَعْيُنِ وَما تُخْفِي الصُّدُورِ) وَلا يُصِمُّ سَمْعَهُ صَوْتٌ.

(2) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الْبَصيرِ الَّذي لَيْسَ شَيءٌ اَبْصَرَ مِنْهُ، يُبْصِرُ مِنْ فَوْقِ عَرْشِهِ ما تَحْتَ سَبْعِ اَرَضينَ، وَيُبْصِرُ ما في ظُلُماتِ الْبَرِّ وَالْبَحْر، لا تُدْرِكُهُ الابْصارُ وَهُوَ يُدْرِكُ الاَبْصارَ وَهُوَ اللَّطيفُ الْخَبيرُ، لا تَغْشَى بَصَرَهُ الظُّلْمَةُ، وَلا يُسْتَتَرُ مِنْهِ بِسِتْر، وَلا يُواري مِنْهُ جِدارٌ، وَلا يَغيبُ عَنْهُ بَرٌّ وَلا بَحْرٌ، وَلا يَكُنُّ مِنْهُ جَبَلٌ ما في اَصْلِهِ، وَلا قَلْبٌ ما فيهِ، وَلا جَنْبٌ ما في قَلْبِهِ، وَلا يَسْتَتِرُ مِنْهُ صَغيرٌ وَلا كَبيرٌ، وَلا يَسْتَخْفي مِنْهُ صَغيرٌ لِصِغَرِهِ، وَلا يَخْفى عَلَيْهِ شَيءٌ فِي الاَرْضِ وَلا فِي السَّماءِ، هُوَ الَّذي يُصَوِّرُكُمْ فِي الاَرْحامِ كَيْفَ يَشاءُ، لا اِلـهَ إلاّ هُوَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ.

(3) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى، وَما لا يُرى سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي يُنْشِئُ السَّحابَ الثِّقالَ، وَيُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ، وَالْمَلائِكَةُ مِنْ خِيفَتِهِ، وَيُرْسِلُ الصَّواعِقَ فَيُصيبُ بِها مَنْ يَشاءُ، وَيُرْسِلُ الرِّياحَ بُشْراً بَيْنَ يَدَي رَحْمَتِهِ، وَيُنَزِّلُ الْماءَ مِنَ السَّماءِ بِكَلِمَتِهِ وَيُنْبِتُ النَّباتَ بِقُدْرَتِهِ، وَيَسْقُطُ الْوَرَقُ بِعِلْمِهِ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي لا يَعْزُبُ عَنْهُ مِثْقالُ ذَرَّة فِي الاَرْضِ وَلا فِي السَّماءِ، وَلا اَصْغَرُ مِنْ ذلِكَ وَلا اَكْبَرُ إلاّ في كِتاب مُبين

(4) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى، وَما لا يُرى سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي يَعْلَمُ ما تَحْمِلُ كُلُّ اُنْثى وَما تَغيْضُ الاَرْحامُ وَما تَزْدادُ وَكُلُّ شَيْء عِنْدَهُ بِمِقْدار، عالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهادَةِ الْكَبيْرُ الْمُتَعالِ، سَواءٌ مِنْكُمْ مَنْ اَسَرَّ الْقَوْلَ وَمَنْ جَهَرَ بِهِ، وَمَنْ هُوَ مُسْتَخْف بِاللَّيْلِ وَسارِبٌ بِالنَّهارِ، لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنَ اَمْرِ اللهِ، سُبْحانَ اللهِ الَّذي يُميتُ الاَحْياءَ، وَيُحْيِى الْمَوْتى، وَيَعْلَمُ ما تَنْقُصُ الاَرْضُ مِنْهُمْ، وَيُقِرُّ فِي الاَرْحامِ ما يَشاءُ اِلى اَجَل مُسَمّىً.

(5) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ مالِكِ الْمُلْكِ تُؤْتِى الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ، وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ، وَتُعِزُّ مَنْ تَشاءُ، وَتُذِلُّ مَنْ تَشاءُ، بِيَدِكَ الْخَيْرُ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيء قَديرٌ، تُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهارِ، وَتُولِجُ النَّهارَ فِي اللَّيْلِ، تُخْرِجُ الْحَىَّ مِنَ الْمَيِّتِ، وَتُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ، وَتَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَيْرِ حِسابِ.

(6) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي عِنْدَهُ مُفاتِحُ الْغَيْبِ لا يَعْلَمُها إلاّ هُوَ وَيَعْلَمُ ما فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ، وَما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَة إلاَّ يَعْلَمُها، وَلا حَبَّة في ظُلُماتِ الاَرْضِ وَلا رَطْب وَلا يابِس إلاّ في كِتاب مُبين.

(7) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي لا يُحْصي مِدْحَتَهُ الْقائِلُونَ، وَلا يَجْزي بِـآلائِهِ الشّاكِرُونَ الْعابِدُونَ، وَهُوَ كَما قالَ وَفَوْقَ ما نَقُولُ، وَاللهُ سُبْحانَهُ كَما اَثْنى عَلى نَفْسِهِ وَلا يُحيطونَ بِشَئ مِنْ عِلْمِهِ اِلاّا بِما شاءَوَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّماواتِ وَالاَرْضَ وَلا يَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظيمُ.

(8) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي يَعْلَمُ ما يَلِجُ فِى الاَرْضِ وَما يَخْرُجُ مِنْها وَما يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَما يَعْرُجُ فيها، وَلا يَشْغَلُهُ ما يَلِجُ فِى الاَرْضِ وَمايَخْرُجُ مِنْها عَمّا يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَما يَعْرُجُ فيها، وَلا يَشْغَلُهُ ما يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَما يَعْرُجُ فيها عَمّا يَلِجُ فِى الاَرْضِ وَما يَخْرُجُ مِنْها، وَلا يَشْغَلُهُ عِلْمُ شَىْء عَنْ عِلْمِ شَىْء وَلا يَشْغَلُهُ خَلْقُ شَىْء عَنْ خَلْقِ شَيْء، وَلا حِفْظُ شَيْء، عَنْ حِفْظِ شَيْء وَلا يُساويهِ شَيْءٌ وَلا يَعْدِلُهُ شَيْءٌ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّميعُ الْبَصيرُ

(9) سُبْحـانَ اللهِ بارِئِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ فاطِرِ السَّماواتِ وَالاَرْضِ، جاعِلِ الْمَلائِكَةِ رُسُلاً اُولي اَجْنِحَة، مَثْنى وَثُلاثَ وَرُباعَ، يَزيدُ فِى الْخَلْقِ ما يَشاءُ اِنَّ اللهَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ، ما يَفْتَحِ اللهُ لِلنّاسِ مِنْ رَحْمَة فَلا مُمْسِكَ لَها، وَما يُمْسِكُ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ.

(10) سُبْحـانَ اللهِ بارِىءِ النَّسَمِ، سُبْحـانَ اللهِ الُمصَوِّرِ، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ الاَزْواجِ كُلِّها، سُبْحـانَ اللهِ جاعِلِ الظُّلُماتِ وَالنُّورِ، سُبْحـانَ اللهِ فالِقِ الْحَبِّ وَالنَّوى، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ كُلِّ شَيء، سُبْحـانَ اللهِ خالِقِ ما يُرى وَما لا يُرى، سُبْحـانَ اللهِ مِدادَ كَلِماتِهِ، سُبْحـانَ اللهِ رَبِّ الْعالَمينَ، سُبْحـانَ اللهِ الَّذي يَعْلَمُ ما فِى السَّماواتِ وَما فِى الاَرْضِ، ما يَكُونُ مِنْ نَجْوى ثَلاثَة إلاّ هوَ رابِعُهُمْ، وَلا خَمْسَة اِلاّا هُوَ سادِسُهُمْ، وَلا اَدْنى مِنْ ذلِكَ وَلا اَكْثَرَ إلاّ هُوَ مَعَهُمْ اَيْنَما كانُوا، ثُمَّ يُنَبِّئُهُمْ بِما عَمِلُوا يَوْمَ الْقِيامَةِ اِنَّ اللهَ بِكُلِّ شَيْء عَليمٌ.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

(1) Münezzehtir varlıkları yaratan Allah. Münezzehtir varlıkları şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir tane ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen şeyleri yaratan Allah. Münezzehtir Allah (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir duyan Allah; O'ndan daha iyi duyan yoktur; Arş'ının üstünden, yedi yerin altına kadar (her şeyi) duyar; kara ve denizin karanlıklarında duyar; (inleyenlerin) iniltisini ve (şikâyet eden-lerin) şikâyetini duyar; en gizli sırları ve göğüslerdeki vesveseleri (dahi) duyar; hiçbir ses O'nun duyum alanının dışında kalmaz."

(2) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen (her şeyi) yaratan Allah. Münezzehtir Allah, (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi olan Allah. Münezzehtir her şeyden daha iyi gören Allah; Arş'ının üstünden, yedi yerin altına kadar (her şeyi) görür; kara ve denizin karanlıklarında olan şeyleri (dahi) görür; "Gözler O'nu göremez; ama O gözleri görür. O, latif ve her şeyden haberdardır." Karanlık O'nun görüşüne engel olamaz; hiçbir duvar O'nun görüşünü önleyemez; ne bir kara O'nun görüş alanından kaybolur, ne bir deniz; ne bir dağın içinde bulunan (hazineler, madenler ve ...) ondan gizli kalır, ne bir kalpte (saklı) olan (sırlar) ve ne de bir vücudun içindekiler; büyük-küçük hiçbir şey ondan saklı kalamaz. Evet, küçük olan hiçbir şey küçüklüğünden dolayı O'ndan gizli kalmaz; ne yeryüzünde bir şey O'na örtülü kalır, ne de gökyüzünde; O'dur sizi (anaların) rahimlerinde istediği şekilde şekillendiren; izzet ve hikmet sahibi olan O'ndan başka bir ilâh yoktur.

(3) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen şeyleri yaratan Allah. Münezzehtir Allah, (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi olan Allah. Münezzehtir ağır bulutları oluşturan Allah; şimşek O'na hamd eder ve melekler O'ndan korkar. O, yıldırımları gönderir ve istediğine isabet ettirir. Rüzgarları rahmetinden önce müjdeci olarak gönderir. Kendi kelimesiyle gökten su (yağmur) indirir; kendi kudretiyle bitkileri yeşertir. Yapraklar onun bilgisiyle dökülür. Yerde ve gökte bir zerre, zerreden daha küçük veya daha büyük hiçbir şey sultası ve ilminin dışında kalmayan Allah münezzehtir ve her şey açık bir kitapta yazılıdır.

(4) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir tohumu ve çekirdeği yaran Allah! Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen şeyleri yaratan Allah. Münezzehtir Allah, (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir her dişinin (karnında) taşıdığını ve rahimlerde azalıp çoğalanı bilen Allah. Her şeyin onun yanında bir ölçüsü vardır. Görüneni ve görünmeyeni bilen, büyük ve yücedir. Birinizin gizli veya açık konuşması, gecenin karanlığında olsun veya gündüzün aydınlığında (O'nun için fark etmez; O, hepsini bilir.) Allah'ın onu (insanı) önden veya arkadan takip edip emriyle onu koruyacak takipçileri vardır. Münezzehtir dirileri öldüren ve ölüleri dirilten Allah. Yeryüzünden eksilenleri (ölüp gidenleri) bilir ve istediğini belli bir zamana kadar rahimlere yerleştirir.

(5) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyenleri yaratan Allah. Münezzehtir Allah (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir (varlık) mülkünün sahibi Allah; mülkü, istediğine verir, istedi-ğinden de alır; istediğini aziz eder, istediğini de zelil eder. Bütün hayırlar O'nun elindedir ve O'nun her şeye gücü yeter. (Allah'ım!) Sen geceyi gündüze ve gündüzü de geceye sokarsın; diriyi ölüden ve ölüyü diriden çıkarırsın ve istediğine hadsiz hesapsız rızk verirsin.

(6) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen (her şeyi) yaratan Allah. Münez-zehtir Allah (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir gaybın anahtarları elinde olan ve gaybı kendisinden başkası bilmeyen Allah. Karada ve denizde bulunan şeyleri ve düşen her yaprağı mutlaka bilir O. Yerin karanlıklarında bulunan bir taneden dahi haberi var. İster kuru, ister yaş (her şey) apaçık bir kitapta yazılıdır (O, her şeyden haberdardır).

(7) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen (her şeyi) yaratan Allah. Münezzehtir Allah, (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir Allah; konuşanlar O'nun medhini (layıkıyla) sayıp bitiremezler; şükreden âbidler nimetlerinin karşılığını veremezler. O, kendi söylediği gibidir; bizim söylediğimizin üstündedir (daima). Münezzeh olan Allah, kendini medh u senâ ettiği gibidir. Kendisinin istediği hariç, kimse O'nun bir ilmine ihata edemez. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri kaplamıştır. Onları koruyup (gözetmek) kendisine ağır gelmez. O, yücedir, büyüktür.

(8) Münezzehtir varlıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen şeyleri yaratan Allah. Münezzehtir Allah -sonsuz- kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir yeryüzüne gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve ona yükseleni de bilen Allah. Yeryüzüne girip çıkanlar, O'nu gökten inip yükselen şeylerden gafil etmez. Gökten inip O'na yükselen şeyler de O'nu, yeryüzüne girip çıkanlardan gafil etmez. Evet; bir şeyi bilmesi O'nu başka bir şeyi bilmesinden, bir şeyi yaratması O'nu başka bir şeyi yaratmasından ve bir şeyi koruması da O'nu başka bir şeyi korumasın-dan gafil etmez. Hiçbir şey O'na eşit ve denk olamaz. Çünkü hiçbir şey onun gibi değildir; O, duyan ve görendir.

(9) Münezzehtir varlıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyi yaratan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen (her şey)i yaratan Allah. Münez-zehtir Allah (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir gökleri ve yeri yoktan var eden, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah. O, yaratmada dilediğini artırır. Şüp-hesiz Allah'ın her şeye gücü yeter. Allah insanlara bir rahmet (kapısı) açtı mı onu kimse tutamaz (kapatamaz). O'nun tuttuğunu (kapattığını) da O'ndan sonra kimse Salıveremez (açamaz). O, izzet ve hikmet sahibidir.

(10) Münezzehtir yaratıkları yaratan Allah. Münezzehtir (varlıkları) şekillendiren Allah. Münezzehtir bütün çiftleri yaratan Allah. Münezzehtir karanlıkları ve nuru (âlemin düzenine) yerleştiren Allah. Münezzehtir taneyi ve çekirdeği yaran Allah. Münezzehtir her şeyin yaratıcısı olan Allah. Münezzehtir görünen ve görünmeyen (her şeyi) yaratan Allah. Münezzehtir Allah (sonsuz) kelimeleri kadar. Münezzehtir âlemlerin Rabbi Allah. Münezzehtir göklerde ve yerde olanları bilen Allah; üç kişi gizli konuşsa mutlaka dördüncüleri O'dur. Beş kişi gizli konuşsa mutlaka altıncıları O'dur. Bundan az, bundan çok da olsalar, nerede bulunsalar mutlaka O da, onlarla beraberdir. Sonra kıyamet günü onlara yaptıklarını haber verir. Çünkü kuşkusuz Allah her şeyi bilendir.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

3- Yine Şeyh Tusî (r.a) her gün şu cümlelerle Resul-i Ekrem'e (s.a.a) salât u selâm etmeyi rivayet etmiştir:

اِنَّ اللهَ وَمَلائِكَتَةُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا اَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْليما، لَبَّيْكَ يا رَبِّ وَسَعْدَيْكَ وَسُبْحانَكَ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَبارِكَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، كَما صَلَّيْتَ وَبارَكْتَ عَلى اِبْراهيمَ وَآلِ اِبْراهيمَ اِنَّكَ حَميدٌ مَجيدٌ، اَللّـهُمَّ ارْحَمْ مُحَمَّداً وَآلِ مُحَمَّد كَما رَحِمْتَ اِبْراهيمَ وآلَ اِبْراهيمَ اِنَّكَ حَميدٌ مَجيدٌ.
اَللّـهُمَّ سَلِّمْ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد كَما سَلَّمْتَ عَلى نُوح فِى الْعالَمينَ، اَللّـهُمَّ امْنُنْ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد كَما مَنَنْتَ عَلى مُوسى وَهارُونَ.
اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد كَما شَرَّفْتَنا بِهِ اَللّهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد كَما هَدَيْتَنا بِهِ، اَللّـهُمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَابْعَثْهُ مَقاماً مَحْمُوداً يَغْبِطُهُ بِهِ الاَوَّلُونَ وَالاخِرُونَ، عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ السَّلامُ كُلَّما طَلَعَتْ شَمْسٌ اَوْ غَرَبَتْ، عَلى مُحَمَّد وآلِهِ السَّلامُ كُلَّما طَرَفَتْ عَيْنٌ اَوْ بَرَقَتْ، عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ السَّلامُ كُلَّما ذُكِرَ السَّلامُ، عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ السَّلامُ كُلَّما سَبَّحَ اللهَ مَلَكٌ اَوْ قَدَّسَهُ، السَّلامُ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ فِى الاَوَّلينَ، والسَّلامُ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ فِى الاخِرِينَ، وَالسَّلامُ عَلى مُحَمَّد وَآلِهِ فِي الدُّنْيا وَالاخِرَةِ.
اَللّـهُمَّ رَبَّ الْبَلَدِ الْحرامِ وَرَبَّ الرُّكْنِ وَالْمَقامِ، وَرَبَّ الْحِلِّ وَالْحَرامِ، اَبْلِغْ مُحَمَّداً نَبيَّكَ عَنَّا السَّلامَ.
اَللّـهُمَّ اَعْطِ مُحَمَّداً مِنَ الْبَهاءِ وَالنَّضْرَةِ وَالسُّرُورِ وَالْكَرامَةِ وَالْغِبْطَةِ وَالْوَسيلَةِ وَالْمَنْزِلَةِ وَالْمَقامِ وَالشَّرَفِ وَالرِّفْعَةِ وَالشَّفاعَةِ عِنْدَكَ يَوْمَ الْقِيامَةِ اَفْضَلَ ما تُعْطي اَحَداً مِنْ خَلْقِكَ، وَاَعْطِ مُحَمَّداً فَوْقَ ما تُعْطِي الْخَلائِقَ مِنَ الْخَيْرِ اَضْعافاً كَثيرَةً لا يُحْصيها غَيْرُكَ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد اَطْيَبَ وَاَطْهَرَ وَأزْكى وَاَنْمى وَاَفْضَلَ ما صَلَّيْتَ عَلى اَحَد مِنَ الاَوَّلينَ وَالاخِرينَ، وَعَلى اَحَد مِنْ خَلْقِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَليٍّ اَميرِ الْمُؤْمِنينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ شَرِكَ في دَمِهِ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى فاطِمَةَ بِنْتِ نَبيِّكَ مُحَمَّد عَلَيْهِ وَآلِهِ السَّلامُ وَالْعَنْ مَنْ آذى نَبِيَّكَ فيهاوَوال مَنْ والاها وعاد مَنْ عاداها وضا عِفِ العَذاب عَلى مَن ظَلَمَها واَلعَنْ مَنْ اذى نَبيِّك فيْها.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ اِمامَىِ الْمُسْلِمينَ، وَوالِ مَنْ والاهُماوَعادِ مَنْ عاداهُما، وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ شَرِكَ في دِمائِهِما، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد بنِ عَلِيٍّ اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّد اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُوسَى بْنِ جَعْفَر اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ شَرِكَ في دَمِهِ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِيِّ بْنِ مُوسى اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ شَرِكَ في دَمِهِ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد بْنِ عَلِيٍّ اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِي بْنِ مُحَمَّد اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَضاعِفِ الْعَذابَ عَلى مَنْ ظَلَمَهُ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى الْخَلَفِ مِنْ بَعْدِهِ اِمامِ الْمُسْلِمينَ وَوالِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ وَعَجِّلْ فَرَجَهُ.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى الْقاسِمِ وَالطّاهِرِ اِبْنَي نَبِيِّكَ، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى رُقَيَّةَ بِنْتِ نَبِيِّكَ وَالْعَنْ مَنْ آذى نَبِيَّكَ فيها، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى اُمِّ كُلْثُومَ بِنْتِ نَبِيِّكَ وَالْعَنْ مَنْ آذى نَبِيَّكَ فيها، اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلَى ذُرِّيَّةِ نَبِيِّكَ.
اَللّـهُمَّ اخْلُفْ نَبِيَّكَ في اَهْلِ بَيْتِهِ، اَللّـهُمَّ مَكِّنْ لَهُمْ فِى الاَرْضِ، اَللّـهُمَّ اجْعَلْنا مِنْ عَدَدِهِمْ وَمَدَدِهِمْ وَاَنْصارِهِمْ عَلَى الْحَقِّ فِى السِّرِّ وَالْعَلانَيَةِ، اَللّـهُمَّ اطْلُبْ بِذِحْلِهِمْ وَوِتْرِهِمْ وَدِمائِهِمْ وَكُفَّ عَنّا وَعَنْهُمْ وَعَنْ كُلِّ مُؤْمِن وَمُؤْمِنَة بَأسَ كُلِّ باغ وَطاغ وَكُلِّ دابَّة اَنْتَ آخِذٌ بِناصِيَتِها اِنَّكَ اَشَدُّ بَأساً وَاَشَدُّ تَنْكيلاً.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

“Kuşkusuz Allah ve melekleri Peygamber'e salât etmektedir. Ey iman edenler siz de ona (kâmil bir) selâm edin. Emrin baş üstüne ey Rabbim! Senden saadet dilerim. Sen münezzehsin.

Allah'ım! İbrahim ve İbrahim'in soyundan gelenlere rahmet edip bereket verdiğin gibi Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle; Muhammed ve Ehlibeyt'ine bereket ver; şüphesiz sen beğenilen ve yücesin. Allah'ım! İbrahim ve İbrahim'in soyundan gelenlere merhamet ettiğin gibi Muham-med ve Ehlibeyt'ine merhamet et. Şüphesiz sen beğenilen ve yücesin.

Allah'ım! Âlemlerde Nuh'a selâm ettiğin gibi, Muhammed ve Ehlibey-t'ine selâm eyle. Allah'ım! Nimet ve ihsanını Musa ve Harun'a esirgeme-diğin gibi Muhammed ve Ehlibeyt'ine de esirgeme.

Allah'ım! Bizi kendisiyle şereflendirdiğin gibi Muhammed ve Ehlibey-t'ine rahmet eyle. Allah'ım! Bizi kendisiyle hidayete eriştirdiğin gibi Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle. Allah'ım! Muhammed ve Ehli-beyt'ine rahmet eyle ve onları evvelkilerle sonrakilerin (bütün insanların) imreneceği beğenilmiş bir makama ulaştır. Güneş doğup battığı müddet-çe Muhammed ve Ehlibeyt'ine selâm olsun.

Gözler kapanıp açıldığı müddetçe, Muhammed ve Ehlibeyt'ine selâm olsun. İnsanların dilinden selâm düşmedikçe, Muhammed ve Ehlibeyt'ine selâm olsun. Melekler Allah'ı tenzih ve takdis ettiği müddetçe, Muham-med ve Ehlibeyt'ine selâm olsun. Muhammed ve Ehlibeyt'ine selâm olsun ilklerde; Muhammed ve Ehlibeyt'ine selâm olsun sonlarda; Muham-med ve Ehlibeyt'ine selâm olsun dünyada ve âhirette.

Allah'ım! Ey hürmetli beldenin (Mekke'nin) Rabbi; Rükün ve Makam'ın Rabbi; Hill ve Harem'in Rabbi! Peygamberin Muhammed'e biz-den selâm ilet.

Allah'ım! Yaratıklarından birisine verebileceğin ihtişam, nur, gurur, değer, imrenilecek hâl, vesile olma, derece, makam, şeref, yücelik ve kıyamet günü huzurunda şefaat etme hakkının en üstününü Muham-med'e ver. Varlıklara verdiğin hayrın senden başkasının sayamayacağı kat kat fazlasını Muhammed'e ver. Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine, evvelkilerden, sonrakilerden ve yaratıklarından birisine ettiğin en güzel, en temiz, en çok artan, en çok büyüyen ve en üstün rahmet gibi rahmet eyle; ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah'ım! Müminlerin emiri Ali'ye rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşmanlık besleyene düşman ol ve onun kanının dökülmesinde ilişkisi olanların azabını kat kat artır. Allah'ım! Peygamber'in Muhammed'in (O'na ve Ehlibeyt'ine selâm olsun) kızı Fâtıma'ya rahmet eyle ve onu inciterek Peygamberini incitmiş olanlara lanet eyle.

Allah'ım! Müslümanların iki imamı Hasan ve Hüseyin'e rahmet eyle; onları sevenleri sev, onlara düşmanlık besleyenlere düşman ol ve onların şehadetine vesile olanların azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslümanların imamı Ali ibn'il-Hüseyin'e (İmam Zeynülabidin'e) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır.

Allah'ım! Müslümanların imamı Muhammed ibn-i Ali'ye (İmam Bâkır'a) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşmanlık besleyene düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslümanların imamı Cafer ibn-i Muhammed'e (İmam Sâdık'a) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslümanların imamı Musa ibn-i Cafer'e (İmam Kazım'a) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol ve onun şehadetine vesile olanların azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslümanların imamı Ali ibn-i Musa'ya (İmam Rıza'ya) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşmanlık besleyene düşman ol ve onun şehadetine vesile olanların azabını kat kat artır.

Allah'ım! Müslümanların imamı Muhammed ibn-i Ali'ye (İmam Mu-hammed Takî'ye) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslü-manların imamı Ali ibn-i Muhammed'e (İmam Ali Nakî'ye) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşmanlık besleyene düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır. Allah'ım! Müslümanların imamı Hasan ibn-i Ali'ye (İmam Hasan Askerî'ye) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol ve ona zulmedenin azabını kat kat artır. Allah'ım! İmam Hasan Askerî'den sonra Müslümanların imamı olan (Hz. Mehdi'ye) rahmet eyle; onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol; onun kurtuluş ve zuhurunu yakınlaştır.

Allah'ım! Peygamber'inin iki oğlu Kasım ve Tâhir'e rahmet eyle. Allah'ım! Peygamber'inin kızı Rukkayye'ye rahmet eyle ve onu inciterek Peygamberini incitmiş olana lânet eyle. Allah'ım! Peygamber'inin kızı Ümm-ü Külsüm'e rahmet eyle ve onu inciterek Peygamber'ini incitmiş olana lânet eyle. Allah'ım Peygamber'inin soyuna rahmet eyle.

Allah'ım! Ehlibeyt'i hakkında Sen Peygamber'inin halifesi (vekili) ol. Allah'ım! Yeryüzünde onları imkân ve iktidar sahibi kıl. Allah'ım! Gizlide ve aşikârda bizi hak üzere onların safında, onların imdatçıları ve yardımcıları kıl. Allah'ım! Onların intikamını al ve kanlarını yerde bırakma. Bizden, onlardan ve kadın-erkek bütün müminlerden, tüm zalim ve zorbaların zulüm ve şerlerini ve hayatı elinde olan her canlının zarar ve ziyanını uzaklaştır. Şüphesiz en şiddetli korkuyu ve cezayı veren ancak sensin."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Ardından da Merhum Seyyid İbn Tâvûs'un nakline göre şu dua okunur:

يا عُدَّتي في كُرْبَتي، وَيا صاحِبي في شِدَّتي، وَيا وَلِيّي في نِعْمَتي، وَيا غايَتي في رَغْبَتي، اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتي، وَالْمُؤْمِنُ رَوْعَتي، وَالْمُقيلُ عَثْرَتي، فَاغْفِرْ لي خَطيئَتي يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

"Ey sıkıntılı günlerimde hazırlığım; ey zor günlerimde arkadaşım; ey nimetli günlerimde veli nimetim ve ey iştiyakımın doruk noktası! Sensin kusurlarımı örten, korkumu yatıştırıp beni rahatlatan; sensin sürçmemi affeden; o hâlde hatamı bağışla, ey merhametlilerin en merhametlisi!"

Ve şu duayla devam edilir:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَدْعُوكَ لِهَمٍّ لا يُفَرِّجُهُ غَيْرُكَ، وَلِرَحْمَة لا تُنالُ إلاّ بِكَ، وَلِكَرْب لا يَكْشِفُهُ إلاّ اَنْتَ، وَلِرَغْبَة لا تُبْلَغُ إلاّ بِكَ، وَلِحاجَة لا يَقْضيها إلاّ اَنْتَ.
اَللّـهُمَّ فَكَما كانَ مِنْ شَأنِكَ ما اَذِنْتَ لي بِهِ مِنْ مَسْأَلَتِكَ وَرَحِمْتَني بِهِ مِنْ ذِكْرِكَ، فَلْيَكُنْ مِنْ شَأنِكَ سَيِّدي الاِجابَةُ لي فيـما دَعْوَتُكَ، وَعَوائِدُ الاِفْضالِ فيـما رَجَوْتُكَ، وَالنَّجاهُ مِمّا فَزِعْتُ اِلَيْكَ فيهِ، فَاِنْ لَمْ اَكُنْ اَهْلاً اَنْ اَبْلُغَ رَحْمَتَكَ فَاِنَّ رَحْمَتَكَ اَهْلٌ اَنْ تَبْلُغَني وَتَسَعَني، وَاِنْ لَمْ اَكُنْ لِلاِْجابَةِ اَهْلاً فَاَنْتَ اَهْلُ الْفَضْلِ، وَرَحْمَتُكَ وَسِعَتْ كُلَّ شَيْء، فَلْتَسَعْني رَحْمَتُكَ.
يا اِلـهي يا كَريمُ اَسْاَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَاَهْلِ بَيْتِهِ، وَاَنْ تُفَرِّجَ هَمّي، وَتَكْشِفَ كَرْبي وَغَمّي، وَترْحَمَني بِرَحْمَتِكَ، وَتَرْزُقَني مِنْ فَضْلِكَ اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ قَريبٌ مُجيبٌ .

“Allah'ım! Sana dua edip ancak senin giderebileceğin üzüntülerimi gidermeni diliyorum; senden, ancak senin lütfunla erişilebilecek rahmetini istiyorum; senden ancak senin son verebileceğin sıkıntılarıma son vermeni diliyorum; ancak seninle ulaşılabilecek arzuları talep ediyorum ve senden ancak senin verebileceğin hacetleri istiyorum.

Allah'ım! Sana el açmama izin vermeği ve seni zikretmekle bana merhamet etmeği kendine layık gördüğün gibi, dualarımı kabul etmek, fazl u kereminden bana ümit ettiğim şeyleri vermek ve korkup da sana yalvardığım şeylerden beni kurtarmak sana layıktır; eğer ben rahmetine erişmeye layık değilsem, rahmetin bana ulaşmaya ve beni kapsamağa layıktır. Eğer ben icabet edilmeye (duamın kabul olmasına) lâyık değil-sem, sen fazl u kerem sahibisin ve rahmetin her şeyi kaplamıştır. Şu hâlde rahmetin beni de kaplasın.

Ey mabudum; ey kerem ve lütuf sahibi! Kerim olan zatın hakkına sana el açıyor ve Muhammed ve Ehlibeyt'ine salât etmeni, hüznümü gidermeni, sıkıntı ve gamıma son vermeni, kendi rahmetinle bana merhamet etmeni ve fazl u kereminden beni rızıklandırmanı diliyorum; kuşkusuz sen duayı duyansın, yakınsın ve (duayı) kabul edensin."

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön