Aleviforum sitesi

mamilik

Mesaj gönderen mamilik »

Bi kere senin gibiler şartlanmış peşin hükümlüsün ve özgür düşünemiyorsun emevi Abbasi ve Osmanlının din anlayışına kızıyorsun ama buna bizide yani 12 imamların islami anlayışını savunanlarıda katıyorsun yani bir tip haricisin onlarda hz.Aliden yana olmadılar ama muaviyedende olmadılar o yüzden sapıp gittiler siz Bektaşilerde öylesiniz ,oradaki yazıyı kimse ciddiye almadı adam Bektaşilikle Aleviliği karıştırmış zaten ne gelmişse başımıza Bektaşi sapıklarının yüzünden gelmiştir
Sen hz.Aliyle yüzleşsen bile ona sen Arapsın git başımdan dersin
Hz.Alinin her yaptığını yapan biz alevi değiliz ama hz.Aliye düşman olan ama bunu sinsice yapan siz Bektaşiler alevisiniz öylemi? Şaşarım aklınıza siz muaviyenin yolundasınız fakat farkında bile değilsiniz sapla samanı habire karıştırıyorsunuz sizin yolunuz size bizimki bize dir.

Birincisi ben bektaşi değilim. ama inancım gereği benim inancıma saldırılmadığı sürece tüm inançlara saygım vardır. Yeterki amacı Allaha ulaşmak olsun.
Okuduğunu anlayamıyorsun. Ben ırkçı değiilimki arap- acem ayrımı yapayım. Orda söylenen Din diye arap kültürü öğretisidir. Arap kültürü sana göre iyi olabilir ama bunu kimse din diye alevilere yutturamaz.

Bektaşilerle ilgili takıntını onlarla hallet. Beni bağlamaz.

Tabi biz muaviyenin yolundayız. Hz Hüseyini kerbelada biz yalnız bıraktık.Ehlibeytin evlatları teşhir edilirken biz seyirci kaldık. Emevi Abbasi zulmüne biz ses çıkarmadık. Hatta 600 yıl osmanlı bize bunun için zulmetti.

Cahil cahil konuşmalarınla zamanımı alma. Git işine.

Saygılarımla
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

mamilik arkadas

Biz Saman Geleneklerini Kütlürlerini, 12 Imam Düsüncesinin önüne gecirmiyoruz ,Dinin önüne gecirmiyoruz ..! Saman kültürlerini kabul etmiyoruz her türlü irkci düsüncelerdende uzak oldugumuzu söylüyoruz ,Fakat Saman geleneklerini ve kültürlerini,yalan ve hurafeleri ,12 Imamlarin önüne gecirenlerin ve bunuda Alevilik diye Yutturmaya calisan ikiyüzlü kisilerin karsisindayiz .. umarim anlasmissindir.
mamilik

Mesaj gönderen mamilik »

Keşke bu mesaja cevap vermek için boşuna üye olmasaydın. Biliyormusun bende bu cevabı senin gibiler okusun diye yazıyorum. Kasıt sadece sen değilsin ama sende dahilsin.

1- Gerçek alevi olduğunu mu iddia ediyorsun sen. Bu siteye yazı yazanlar arasında senin gibilerde var, ateistte var, sosyalistte var, aleviside var. Her telden var yani anlayacağın. Aleviforum gibi sadece kendi teline göre çalan kişiler yok burada. Burası özgür bir platform, herkes istediği düşünceyi paylaşabiliyor. Sor bakalım Aleviforum sahiplerine, neden işlerine gelmeyen üyeleri ihraç ediyorlar. Sözde Aleviyiz diyorlar fakat yaptıkları sadece münafıklıktır. Gerçekten alevi olduğunuzu savunuyorsanız herkese yol açınki doğruluğunuzu herkes bilsin (Tabi doğru iseniz). Aynı osmanlı politikası güdülüyor sitede. Muhtemelen sende aynı kafadansın.

2- Şiininde ne olduğunu Alevininde ne olduğunu bilmiyorsun bile. Sadece kuru sıkı sallıyorsun. Heybeden getirmişsin bu lafları. Daha en basit kavramları bilmiyorsun. Şiilik zaten Aleviliğin ta kendisidir. Sizin zorunuza giden ne biliyormusun? Alevilik maskesi altında Bektaşi propagandası yapıyorsunuz, Gerçek alevi olan aleviler yani şiiler, işinize gelmeyen bir konuya girince damarlarınız şahlanıyor nedense? Örneğin namaz, neden hala zorunuza gidiyorki Hz. Alinin namaz kılmış olması. Hz. Ali ibadeti namazla yapıyordu, bi tane belge gösterki Hz. Ali sizin gibi saçma sapan davranışlarla ibadet ettiği kayda girmiş olsun. Heryerde kayıtlı bunlar, tarih kitapları mevcut. Öyle ya sizin tarihle, bilimle ne işiniz olur. Siz çıkarperestsiniz sadece. Daha ne yazdığını bile bilmiyorsun. Ne kadar kuru cahil, boş konuştuğun yazdıklarından belli. Kendini ele veriyorsun zaten.

3- Şimdi önce geldin kendini Alevi olarak tanıttın ve ardından hoşgörülüyüz dedin. Ama arada da şunu yazdın "kendine insanım diyen bir allahın kulu çıkmazmı" Senin hoşgörün buysa koy gerisini zaten

4- ebubeddavi'nin anlatmak istediğiyle senin anladığın o kadar farklı şeylerki. Henüz okuduğunu bile anlamıyorsun. Şu aklını bi temizle, önyargılardan kurtul ondan sonra geçip yazı oku. Böyle hiçbir okuduğunun sana faydası yok.

1- Ben alevi form yöneticisimiyim kardeşim bana ne alevi formdaki münafıklıktan benmi sorumluyum. Ordada alevilere yönelik saldırılara cevap yazmışımdır hepsi bu.
2-Asla bektaşi değilim. Ama öğretim, inancım gereği ,içinde zulüm taşımayan amacı allaha ulaşmak olan tüm inançlara saygılıyım.
Söylediğin gibi Şilik Burada, Anaduluda aleviliğin ta kendisi değildir. Belliki bu kunuda çok cahilsin. Burada şiilikle alevilik arasında hz. ali, Ehli beyt ve 12 imamlar sevgisinden başka hiçbir bağ yoktur.
Birde terbiyesizlik etme sen kimsenin ibadetine saçma sapan diyemezsin.Şeklin ne önemi var önemli olan ibadetle amaçlanan şey gerçekleşiyormu yoksa insanlar hala vahşice öldürmeye devammı ediyorlar?
Kimin kara cahil olduğu, kimin ilimle işinin olmadığı Şöyle dünya üzerindeki islam ülkelerinin durumuna bakınca derhal anlaşılır. Aleviler bugün bu ülkelerin hiçbirisinin yöneticisi değil. Kendi kara cahilliğini başkalarının üzerine atınca seninki ortadan kalkacakmı zannediyorsun.

3- Ben bir yanağıma tokat yiyince diğer yanağımı çeviren cinsten değilim.Hala kendine insanım diyenin bir toplumu karalamaya yönelik iftiralara karşı çıkması gereğini düşünüyorum.
4- Hala o adamın arkasında durduğuna göre seninde ondan farkın olmasa gerekir. Sen ve senin gibiler bu tutumunuzla alevilikle şiiliğin arasını hergün biraz daha uzaklaştırıyorsunuz.

Saygılarımla.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

mamilik yazdı:

2
-Asla bektaşi değilim. Ama öğretim, inancım gereği ,içinde zulüm taşımayan amacı allaha ulaşmak olan tüm inançlara saygılıyım.

sen zulmü fiziki saldırı olarak anlıyorsun zulmün pekçok çeşidi vardır yalan söylemek çarpıtmakta birtür zulümdür bektaşiler cemi semahı sazı dedeyi Hz.Alinin yolu diye sunuyorlar buda zulümdür kırkları gerçekmiş gibi sunuyorlar buda zulümdür kuranı çarpıtıyorlar ramazan orucunu inkar ediyorlar namaz yok niyaz var diyorlar bunlar zulümdür kusura bakma saygı duyulamaz zulüm sadece yezidin yaptığı değildir

Söylediğin gibi Şilik Burada, Anaduluda aleviliğin ta kendisi değildir. Belliki bu kunuda çok cahilsin. Burada şiilikle alevilik arasında hz. ali, Ehli beyt ve 12 imamlar sevgisinden başka hiçbir bağ yoktur.

kuru kuruya sevgiyi kaldırıyoruz onun yerine öz ve hayata yansıyan davranışlara yansıyan şekli olan bir sevgiyi getiriyoruz aklı ve yüreği yetenler kabul edecek yetmeyenler ortak yanımız sevgidir palavrasıyla ömrünü tüketecekler(cahil deme hakkın var kararı okuyucu verir yada mahşere kalır)

Birde terbiyesizlik etme sen kimsenin ibadetine saçma sapan diyemezsin.Şeklin ne önemi var önemli olan ibadetle amaçlanan şey gerçekleşiyormu yoksa insanlar hala vahşice öldürmeye devammı ediyorlar?

eğer adam müslümanım diyorsa KUranın ehli beytin sünnetin söylediğini yapmıyor kültürünü din diye uyguluyorsa ona karşı çıkılır İmam Hüseyin kerbelada böyle yapmıştı,uydurmaları din edinen bir toplumla savaşmıştı bence sen öğrenmeye kerbeladan başlamalısın şeklin ne olduğunu kafana göre değil 12 imamlara göre karar vermelisin
şimdi bu dosdoğru tavır kıvırmadan konulan tavır terbiyesizlikmi oluyor?

Kimin kara cahil olduğu, kimin ilimle işinin olmadığı Şöyle dünya üzerindeki islam ülkelerinin durumuna bakınca derhal anlaşılır. Aleviler bugün bu ülkelerin hiçbirisinin yöneticisi değil. Kendi kara cahilliğini başkalarının üzerine atınca seninki ortadan kalkacakmı zannediyorsun.

tamam bakalım ve alevilerin yönettiği iranı ele alalım emperyalizmin herkes kulu kölesi uşağı olmuşken başka direnen görüyormusun? şu anda dünyada temel savaş alevilerle amerika ve israil ortaklığı arasındadır türkiyedeki alevilik bektaşilik sorunuda bunun bir parçasıdır bilmeden kime hizmet ettiğinize bakın derim

Sen ve senin gibiler bu tutumunuzla alevilikle şiiliğin arasını hergün biraz daha uzaklaştırıyorsunuz.

bu basit çarpıtmave bahaneleri boşverin biz alevilikle bektaşiliğin arasındaki sınırı çiziyoruz bu hak batıl sınırıdır hangi tarafta kalacağınız sizin sorununuzdur

Saygılarımla.
ali muhsin

Birde terbiyesizlik etme sen kimsenin ibadetine saçma sapan diyemezsin.Şeklin ne önemi var önemli olan ibadetle amaçlanan şey gerçekleşiyormu
mamilik arkadas

Neden Sizde ,Siilige ( Ali Izcililerine ) karsi Kompleskiniz var .Madem Siilerde Ehli Beyt ,12 Imam Sevgisi var ise neden onlarida kabul etmiyorsunuzda Anadolu Alevilig masallari ile onlari Aleviligin parcasindan ayiriyorsunuz ? sence Alevilik nedir ? Siilik Nedir ? nasil bir Aleviligi Destekliyorsun ? Alisiz Aleviligimi Yoksa 12 Imam Düsüncesini Savunan Alevilikmi istiyorsun ? ama yazdigina göre sen Alisiz Aleviligi savunuyorsun ! ibated sekilerinden bashsetdip, hic önemi yok derken Cemevlerideki Sacma sapan Gelenk Ayinlerini Ritüellerini Alevilik ibadeti olarak yorumlamaya calisiyorsun ...isteyen nasil istersen öyle ibadet eder .kimi yuvarlansin .kimi ziplasin ,kimi dans etsin,kimi calki calisin ..bir itirazimiz yok ! ama bu Sacmaliklari Alevi ibadeti olarak gösterime sunanlarida elestiririz ve karsinida oluruz ! Tüm Tarihi kitablarinda 12 Imamlarimizin Allaha nasil ibadet ettikleri acikca yazidigi halde yinede kulaktan dolma sözlerle gelenkeleri kültürleri öne sürmenizde Alevilikle asla bagdasmiyor ..!
mamilik

Mesaj gönderen mamilik »

ali muhsin yazdı:
Birde terbiyesizlik etme sen kimsenin ibadetine saçma sapan diyemezsin.Şeklin ne önemi var önemli olan ibadetle amaçlanan şey gerçekleşiyormu
mamilik arkadas

Neden Sizde ,Siilige ( Ali Izcililerine ) karsi Kompleskiniz var .Madem Siilerde Ehli Beyt ,12 Imam Sevgisi var ise neden onlarida kabul etmiyorsunuzda Anadolu Alevilig masallari ile onlari Aleviligin parcasindan ayiriyorsunuz ? sence Alevilik nedir ? Siilik Nedir ? nasil bir Aleviligi Destekliyorsun ? Alisiz Aleviligimi Yoksa 12 Imam Düsüncesini Savunan Alevilikmi istiyorsun ? ama yazdigina göre sen Alisiz Aleviligi savunuyorsun ! ibated sekilerinden bashsetdip, hic önemi yok derken Cemevlerideki Sacma sapan Gelenk Ayinlerini Ritüellerini Alevilik ibadeti olarak yorumlamaya calisiyorsun ...isteyen nasil istersen öyle ibadet eder .kimi yuvarlansin .kimi ziplasin ,kimi dans etsin,kimi calki calisin ..bir itirazimiz yok ! ama bu Sacmaliklari Alevi ibadeti olarak gösterime sunanlarida elestiririz ve karsinida oluruz ! Tüm Tarihi kitablarinda 12 Imamlarimizin Allaha nasil ibadet ettikleri acikca yazidigi halde yinede kulaktan dolma sözlerle gelenkeleri kültürleri öne sürmenizde Alevilikle asla bagdasmiyor ..!

Değerli Ali Muhsin kardeşim.

Şiiliğe, şiilere karşı asla bir kompleksim yoktur. Hatta şiilikle sünnilik arasında bir tercih mecburiyetim olsa tabikide şiiliği tercih ederim. Ama bu topraklarda şiilikle aleviliğin aynı şeyler olduğunu nasıl söylersiniz. Yani bunlar tarihte kalnış olaylar değilki ispata çalışılsın veya üzerinde tahmin yürütülsün. Bugün her ikiside yaşıyor. ve dediğim gibi ehlibeyt ve 12 imamlar sevgisi dışında birbirleri ile başka hiçbir benzer tarafı yoktur.

Asırlardır alevilerin bu topraklarda cem evlerinde ibadet ettiklerini, asimile edilmişlerin haricinde asla camiye gitmediklerini, İbadet şekillerinin ne sünni nede şiilerle asla bir benzerlik göstermediğini, oruçlarını ramazan ayında tutmadıklarını ( bakın bektaşiller demiyorum aleviler diyorum, çünki bize göre bektaşilerde alevidir) bilmeyen tekbir türkiye vatandaşı yoktur.

Tabiki eminim bunu sizde biliyorsunuz. Ama belli bir amaç doğrultusunda şiiliği alevilik gibi gösterip propoğanda yapıyorsunuz.

Artık bugibi şeylerle alevilik asimile olmaz. Sünniler bunu asırlardır deniyor belli birtakım alevi dışında aleviliği asimile edemediler. Oda alevilerin en güçsüz zamanlarında onca zulme, onca asıp kesmeye, yakıp yıkmaya rağmen. Hele bugün artık bunlar beyhude çabalardır. Çünki alevilik tarihinde hiç olmadığı kadar daha örgütlü, Aleviler daha bilinçlidir.

İbadetlerine gelince siz onların ibadetine saçmalık derseniz, birilerinin sizin ibadetinizle ilgili konuşmasına çanak tutmuş olursunuz. Ben almış olduğum dini terbiyeden dolayı sizin bu tahrikinize gelmeyeceğim. Hiçmi alevi cemine şahit olmadınız, orada 12 imamlar hakkında olumsuz tek kelimeye demeyeceğim, tek harfe yer varmıdır.

Dediğim gibi Ali Muhsin kardeş bu durumda burdan size ekmek çıkmaz.

Saygılarımla.
ali muhsin

mamilik arkadas

kelime oyunlari yaparak bir yere varamasiniz ,Size sordugum sorular cevap degil bunlar ! ne kadarda Bektasi olmadiginizi idia etseniz Alevilik adina Sizde Satir arasinda Bektasilik Probagandasi yapiyorsunuz ! Ve halen Bektasiler gibi Aleviligi Siilikten ayirmakta israr ediyorsunz ! Size tekrar soruyorum Siilik nedir ? Alevilik Nedir ? bunun önce bir aciklamsini yapin .Cemevlerinde ise Anti Siilik Proganadasi yapilarak Alevileri Vahabilestiren zihniyetleri ve orda odaklanmis Osmanli Bektasilerini nasil Alevi olarak görebiliyorsunuz .Yapmis olduklari Sacma sapan ayinleri halen ibadet olarakmi gösteriyorsunuz ,Cemevlerine bizde gittik merka etmeyin ve Halkin Sebatayist Dedeler tarafindan nasil Sömürüldüklerini ve Asimile edildiklerine bin kez sahit olduk ,! fakat sen ne yazkki bunlari göremiyecek kadar kelime oyunlari yaparak ahkam kesmeye calisiyorsun ..sana tavsiyem kulaktan dolma laflarlarla kendini kandirma ...birde Dini terbiyesi aldigini yazmissin , Hangi Dindensin merak ediyorum ? Hangi istihada göre hareket ediyorsun ? bunlari merak ediyorum !?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Mamilik bey,
lütfen siz de yorumlarınızı herkes gibi normal yazın. Renkli ve büyük yazmayı sadece önemle vurguladığınız kısımlar için kullanın. Bu şekilde hem daha güzel olur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
hilal

Mesaj gönderen hilal »

evet katılıyorum orda hem sünni hemde pkk tipleri var akılları sıra nasihat veriyolar bi türlü tek karşılaşamadım ki onlarla biraz din tartışalım genelde çok kişi oluyor sohbet tam edilmiyor o yüzden çok merak ediyorum bu nasıl inançki hem adam öldürüyorlar bi yerlerde hemde alevi sitelerinde nasihat veriyorlar namaz oruç inanç diye
işte inanç farkı ne diye onları ben kendi inançlarının günahlarıyla başbaşa bırakıyorum
zulfukar

Re: Aleviforum sitesi

Mesaj gönderen zulfukar »

Ben bir sure Aleviforuma yeterince aktif girerdim.Denildigi gibi her turlu insan var orada.Bektasisi,sunnisi,ateisti escinseli bile var.Her dusunceye ve inanca saygida kusur yok(!) Ama anlayamadigim bir bicimde Alevi dindarini bile dinci diye etiketliyorlar.Kendi kendine dogal olarakmi olusuyor nedir hele hele Ateist Aleviler(!) Namaz kilip Ya Ali diyen Alevilerden daha cok saygi goruyor!
Ne diyelim benim oradaki hesabim mahsere,Ali divanina kalsin!

“Serbest Kürsü” sayfasına dön