Namaz vakti hakkinda bir soru

Dinin ana direği namazdır...
AleviCaferi

Namaz vakti hakkinda bir soru

Mesaj gönderen AleviCaferi »

S.A
Akşam ve Yatsı Namazının Vakti
Güneşin batmasından biraz sonra (yaklaşık 20-25 dakika sonra) başlayan akşam ezanından gece yarısına kadar akşam ve yatsı namazının vaktidir ve akşam namazının yatsı namazından önce kılınması gerekir.

Namazın ilk vaktinde kılınması daha iyidir ve namaz, ne kadar ilk vaktine yakın bir zamanda kılınırsa, sevabı da bir o kadar fazla olur.
Burda 'gece yarisi' ne zaman olmus oluyor? Imsak mi oluyor acaba??? Bildigimiz gece yarisi(saat: 00.00) degil herhalde?

Vesselam
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Bismihi Teala
Gece yarısı; akşam ezanından sabah ezanına kadar olan vaktin yarısıdır. Şöyle ki, örneğin, akşam ezanının saat 6'da, sabah ezanının da saat 4'de okunduğunu kabul edersek, bu sürenin toplamı kaç saat olursa onu yarıya bölüyoruz, yarısı mesela 5 saat oluyor; bu hesaba göre akşam ezanından 5 saat geçince gece yarısı oluyor. Gece yarısı, ufuklara ve mevsimlere göre değişir. Gece yarısının ne zaman olduğunu anlamanın en güzel yolu arzettiğim yöntemdir.
Akşam namazı gece yarısına kadar kılınmazsa akşam namazı kaza olur ama yatsı namazı eda ve kaza niyeti edilmeden (ma fi zimme olarak) kılınmalıdır.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
AleviCaferi

Allah senden razi olsun Mücahid Hocam.
Resim

mürteza

Re: Namaz vakti hakkinda bir soru

Mesaj gönderen mürteza »

selamın aleyküm canlar.benim yaşadığım yer sünni kasabası olduğu için sünni ezanı okunuyor.öğrendiğime göre şii ezanı sünni ezanından sonra kılınıyormuş.namazımı sünni ezanına göre kılmıştım.bunu nasıl ayarlıycam.eyvallah.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Onlar akşam ezanını ve sabah ezanını erken okuyorlar. Akşam için 13-15 dk bekledikten sonra kılmanız gerekir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AleviCaferi

Esasen benim bildigim bir site var. Istediginiz sehrin namaz vakitlerini hesapliyor. Ama maalesef Türkce degil.
Resim

mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

o siteyi gönderirmisin.çok gerekli.namazı nezaman kılıcağım hakkında ikiliğe düşüp şaşırıyorum.bu vakit ayrılığı beş vakit namaz için geçerli değil mi?teşekkürler.
AleviCaferi

Selam Aleykum
mürteza yazdı:o siteyi gönderirmisin.çok gerekli.namazı nezaman kılıcağım hakkında ikiliğe düşüp şaşırıyorum.bu vakit ayrılığı beş vakit namaz için geçerli değil mi?teşekkürler.
http://www.shiaislam.dk Bu sitede oturdugun sehire göre caferi namaz vakitlerini bulabilirsin, ama önceden de dedigim gibi, Türkce degil maalesef. Onun icin ben sana ne yapacagini tek tek anlatacagim. :)

En önce siteyi aciyorsun tabii, ondan sonra kirmizi ile isaretledigim yeri(Qibla) tikliyorsun.

Resim

Karsina bu sayfa cikiyor, ve isaretledigim yere oturdugun sehiri yaziyorsun. Mesela Corum ve ENTER''e tikliyorsun veya yanindaki sari butonu tikliyorsun.

Resim

Ayni sayfanin asagi sag tarafinda 2 tane altalta sayi var, "Breddegrad" ve Længdegrad"in karsisinda. Onlari kopyaliyorsun.

Breddegrad ve Længdegrad, Enlem ve Boylam demek.

Resim

Kopyaladiktan sonra, "salah" yazan yere tikliyorsun.

Resim

Ve o kopyaladiklarini, yani breddegrad'in karsisindaki sayiyi yeni sayfadaki "breddegrad" yazan kutuya yapistiriyorsun ve ayni sekilde længdegrad'in karsisindaki sayiyi yeni sayfadaki "længdegrad" yazan kutuya yapistiriyorsun. Bu arada, kutularin sag tarafinda bir kutu daha var, siz Türkiyede yasadiginiz icin oraya 2 yazacaksiniz. Dünya saatleriyle ilgili birsey. Mesela Türkiyeninki 02 GTM. Bizim vaktileri bulmak icin, eger kendiliginden secilmediyse "Shia Ithna Ashari (Standard)" yazan yeri seciyorsunuz.
Simdi resimde tikla diye isaretledigim butonu tikliyorsun. Mart ayinin ve ilerdeki aylarin namaz vakitleri otomatikman hesaplaniyor.
Ileriki aylari görmek istiyorsan, sagda ok isareti var onu tikliyorsun.

Resim

Tercümeler:

Dag = Gün
Solopgang = Günesin dogusu
Solnedgang = Günesin batisi
Geri kalanlari tahmin edersiniz herhalde. Fajr = Fecr vs.
Kolay gelsin :)
Resim

3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

yalnız sanırım çıkan saatler avrupa saatine göre. Hesapladım bulunduğum yeri Alevi azanının saati çıktı ama bir saat geri çıktı. Yani 17:55 olması gerekirken 16:55 yazıyor bu da saat hesabının avrupa saati kriter alınarak yazıldığını gösteriyor. O yüzden Türkiye'den ve Almanya dışı ülkelerden hesap yapacaklar ülkeleriyle Almanya arasındaki saat farkını eklesin veya çıkarsınlar.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AleviCaferi

Bu arada, kutularin sag tarafinda bir kutu daha var, siz Türkiyede yasadiginiz icin oraya 2 yazacaksiniz.
Meshedi kardes, kutunun birine 2 yazilacak, yukaridada belirttigim gibi, onu yaptin mi acaba?
Resim

“Namaz” sayfasına dön