RAHAT UYU ŞEHİDİM

Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

RAHAT UYU ŞEHİDİM

Mesaj gönderen izmirlipoyraz »

yine şehit haberleri yükselmeye başladı tansiyon hergeçengün yükseliyor dinmeyecek bu yaralar dinmeyecek bu acılar dinmeyecek bu akan kanlar zamanında her karışı şehidlerimizin kanları ile sulanmış bu toprakların üzerindeki kara bulutlar hiç geçmeyecek her saniye birileri oyunlarına devam edecek bu ülkede cahil okumamış gerçek yüzünü görmeyenler terör örgütünün eline silah verilip dağlara sürülmeye devam edecek ,
gerçeği görene yaşayana kadar ama gördüğündede çok ama çok geç olacak artık ya toprağa girecek yada istemeye istemeye savaşacak ,
AMA SEN RAHAT UYU ŞEHİDİM BAKMA SAKIN ARDINA GÖZÜN ARKADA KALMASIN SEN VE SENİN GİBİ BU ÜLKEYE CANINI ADAMIŞ ADAMAYA DAİMA HAZIR MİLYONLARDA BİTMEYECEK HER ZAMAN DİMDİK AYAKTA MAĞRUR VE SERT BİZLERİ GÖRECEKSİN BAKMA ARKANA SAKIN HİÇ DÜŞÜNME ÖCÜN ALINACAK KANIN YERDE KALMAYACAK SEHİDİM HELEKİ BU VATAN ASLA VE ASLA BÖLÜNMEYECEK SEHİDİM,
BAKMA ARKANDAN GÖZYAŞI DÖKTÜĞÜMÜZE BAKMA AĞITLAR YAZDIĞIMIZA O AĞITLAR DAĞDAKİ HAİNLERİN ÖLÜM FERMANI GÖZYAŞLARI İSE ÜÇ KURUŞLUK CANLARINI ALACAK BİRER KURŞUNDUR ŞEHİDİM.
alevilik yolu kıldan ince bir yoldur eline beline diline sahip olmayı gerektirir
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Pkk cephesinde ölenlerin şehid olmadıkları kesin bir doğrudur.
Ama ölen her askerin şehid olduğunu söylemek gibi bir ön kabulün de dini açıdan çok doğru olmadığını düşünüyorum.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Vatanı uğruna savaşıp ölenlerin şehit olduğuna inanıyorum. Nihayetinde bu vatana düşmanlar saldırınca namusumuza hanemize göz dikecekler. O halde bu vatan için savaşıp ölenler de şehit olur!
Tabi bu da benim fikrim.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Konuya açılım olsun diye bazı kavramları gündeme getirmek istiyorum:

Şehidlik nedir?
Kimlere şehid denir?
Kaç türlü şehid vardır?
Bir insanın şehid sayılabilmesinin olmazsa olmazları nelerdir?
Vatan nedir?
İslami vatan nedir?
Bir Müslüman için her toprak parçası vatan mıdır?
Her insan, her ideoloji yada her toprak uğruna can verilir mi? ..vb gibi

Bu konularda tanımların doğru yapılması ve üzerinde çok iyi düşünülmesi gerekir.

Gerçekten hassas ve yanlış anlaşılmalara neden olabilecek riskli bir konudur.
Kimlerin şehid olup-olmadığının yargısı bana düşmez tabiî ki. Amacım “ şehidlik” kavramının dindeki yeri ve önemini vurgulamak, şehid diyebileceğimiz kişilerde zahiri olarak gözetilmesi gereken asgari koşullara ve çağımızdaki bu kavram kargaşasında bunun gibi daha nice kutsal değerlerin bilerek nasıl hoyratça istismar edildiğine, çarpıtıldığına yada içinin boşaltıldığına dikkat çekmek ve ama gerektiğinde ezber bozan bazı söylemleri de dillendirmek içindi.

Şehidlik dini bir kavramdır ve herkese öyle kolayca nasip olmayacak kadar da yüce bir değerdir. Öyle ki mahşerde şehidlere şefaat hakkı bile verileceği, bir çok sahih rivayetlerde belirtilmiştir. Ve tarih boyunca başta aziz imamlarımız (a) olmak üzere, dini yaşantılarıyla kendi toplumlarına örnek olmuş ve Allah yolunda ulvi amaçlar için mücadele ederek şehadet mertebesine ulaşmış binlerce şahsiyet vardır.

Bir Müslüman için vatan, üzerinde Allahın hükmü uygulanıyorsa vatandır. Hükmullahın icrasının bekası için can verilir. Bu uğurda katledilenler Allah katında hayat bulup rızıklandırılırlar.bundan dolayı onlara ölü değil şehid denir.

Kur’ana göre şehid, hayatını imanına şahid kılana denir. İster yatağında ölsün ister savaşta ölsün, ister trafik kazasında …
Eğer insan hayatını imanına şahit kılmamışsa, cephede ölse de ona şehid denilemez. İslamın ve Kur’anın şehid ve şehadet anlayışı budur. Bunun dışındakiler herkesin kendi kafasına göre uydurduğu ve bol keseden dağıttığı ünvandır ki bunun dinle bir alakası yoktur.

Kişi ne için öldüyse onun şehididir, ona şahidlik etmiştir ve şahitliği ile dirilecektir.

Bir alim şöyle diyor:
“Ülkemizde maalesef şehidlik kavramı iğdiş edilmiş durumdadır. Ölüm şekli ne olursa olsun, isterse yolda yürürken ayağı kaysın düşsün ama bu kişi üniformalı (polis,asker vs) ise otomatikman şehid oluyor ve hatta daha da abartılabiliyor, üniforma şart değil devlet memuru ise ve görev anında iken vefat ettiyse yine direkman şehid kabul ediliyor. Ama söz gelimi yine bir devlet memuru olan bir imam vefat ettiğinde hiç sanmam ki ona şehid desinler.
Sonuç olarak ölen kişinin şehid olabilmesi için yegane kriterin devlet memuru olması sonucu ile yola çıkarsak bunun nedeni de “kutsal devlet” fenomenidir. Burada başka bir açmazımız önümüze geliyor: kutsal devlet..vatan..bayrak..toprak…yani (milli din anlayışı !! ) ”

Ben askerliğimi yapalı 26 yıl oldu. Peygamber ocağı denilen o asker ocağında maalesef başta peygamberimize (s.a.a) hakaret olmak üzere dinimizin ve inançlarımızın kutsallarıyla alay eden, inkar eden, elin Danimarkalı İsveçli norveçli..vs. gavurlarını aratmayan ateist, din düşmanı bir çok insanların olduğunu da gördük duyduk.

Diyelim ki böyle dinsiz, imansız, inançsız, ateist, dini bir yaşamla hiç alakası olmayan böyle bir asker, bi şekilde mecburen çatışmalara katılıyor, seçme şansı olsa kesinlikle gitmeyecek, çünkü kendisi söylüyor. Şimdi böyle biri öldürülünce hemen şehid diye ilan etmek doğrumudur? Şehidlik bu kadar ucuzmudur?

Dinimiz açısından, böyle olur olmaz herkesin –sırf üniformalı diye- vatan millet sakarya edebiyatı teraneleriyle peşinen şehid kabul edilip ilan edilmesi gibi çarpık anlayışların toplumda yaygınlık kazanması beni çok rahatsız ediyor açıkcası. Şehidlik payesi gerçekten onu hak edenler için kullanılmalıdır.

Kafalara takılan bir sürü soru vardır:

Eğer şehidlik salt vatan için ölmekse, neden daha önceden adını bile belki hiç duymadıkları Kore’de ölen binlerce türk askerine bugün resmi ideoloji şehid diyor? Kore şehidleri.. Onlar hangi vatan uğruna savaştılar? Ve Kore ne menem bir vatandır acaba?

Muaviyenin (l.a) askerleri de Şam ülkesini ve o’nun yeşil sarayını ve zulüm iktidarını korumak için savaşıyorlardı sonuçta. Onlardan ölenlerde mi şehid oldular?

Yavuzun ordusunda vatan için, devleti al-i osmani’nin!! bekası ve padişahların saraylarındaki saltanatlarının devamı için savaşan askerlerden ölenlerin hepsi de şehid miydi acaba?

Başka bir ecnebi ülkenin vatandaşlığına geçmiş birisi, o ülke bir savaşa girdiğinde savaşıp ölen bu Müslüman askerler kendi vatanı için mi savaşıp şehid olmuştur?

Depremde ölen bütün herkese de “deprem şehidleri” mi diyeceğiz? Oysa örneğin marmara depreminde, felaketten önce bir kısım insanların toplu halde Allah’a isyan ve günah fiilleri içerisinde oldukları medyada açıklanmıştı.

Dinsiz bir yönetim gerçekleştirmek amacıyla mücadele ederken ölenler de devrim şehidi mi oluyor? Dahası satanist olduğunu açıkça söyleyen bir asker de teröristler tarafından öldürülürse şehid mi olur?

Beşeri ideolojiler uğruna savaşan yada savaştırılan herkes ölünce şehid midir?
……………………

Örnekler çoğaltılabilir. Bir Müslüman elbette bu türden sorulara “hayır” diye yanıt verir.
Bana göre burada şehidlikle ilgili en önemli kriter kişinin niyeti.. inancı.. yaşamı.. amaçları.. ve kendisini ölüme götüren koşullar yada sebeplerdir.

Gerçekten kimlerin şehid olduklarını yalnızca Allah (cc) bilir, kalpleri ve niyetleri bilen yalnızca odur. Bizler ise ancak zahire göre konuşur ve değerlendirmeler yaparız.

Ve detaylarla ilgili hususlarda ise müracaat , tabi ki değerli ehlibeyt alimlerine, müctehidlerimize olmalıdır.

3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Abi bu ülkede İslamî hükümler uygulanmasa da sonuçta halkı Müslümandır. Ve bu topraklardaki karışıklıklar bizim canımızın namusumuzun tehlikeye girmesi demektir. Nasıl oluyorda bizim güvenliğimiz için savaşıp ölenler şehit sayılmazlar. Ben fetva mercii değilim. Ama müctehitlerimiz bu ülkeyi Müslüman bir ülke olarak kabul ediyorlar diye biliyorum.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Merdan Hocamin dedigine katiliyorum

Gerci Allah bilir kimin Seid oldugunu ,ama benim mantigim sunu kabul etmiyor örnegin Amerika Türkiyeden asker istiyor ,Türkiye Afaganistana asker gönderiyor Israil kendi güvenligi icin Türkiyeden yardim istiyor Türkiye asker gönderiyor ,vs simdi bu askerler öldügünde kimler icin ölüyorlar ? veya amerika istedi diye koreye askerler göndiriliyor ve bir tabur asker hayatindan oluyor bunlar kimler icin ölmeye gitti ? Pkk terrör örgütüne karsi savasan askerler masum degildir beserdir yani biri kalkar "Allaha " küfür eder ölür Sehdi ilan edilir ,digeri " Allah " diyerek oda hayatini kaybeder ve oda Sehid ilan edilir ,yani Devletmi karar veriyor kimin Sehid oldugunu ..Merdan Hocamin dedigi gibi Ancak Allah bilir kimin Sehid oldugu ,ama Amerika israil icin ve onlarin cikarlari icin ön safta duran bir askere ben Sehid diyemem ...birde bir hadis var Resulullah (saa) "kim Ehli Beytin sevgi ve muhabeti ile ölürse Sehid olarak ölmüstür ...." diyor iste bence gercek Sehidlerde bunlardir ..
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

şehidliği ne kadar büyüttünüz inanmıyorum

haklısınız dinimiz açısından şehidlik dediğiniz gibidir ancak unutmayınızki zamanında hz. alinin yanında savaşa girerek ölemler şehid sayılmıştır onlar ne amacla ölmüşlerdir vatanın tarifini yapmış arkadaş senin tarifine göre öyle olan ülkeler rahatlıkla girip yaşıyabiliyormusun örneğin ırak yada iran diyelim onlarda Allah diyorlar tamamen müslüman bir ülkeler rahatlıkla girebiliyormusun seni kabul edip her türlü hakkı sana sağlıyorlarmı burası seninde vatanın diyorlarmı
kusurabakmayın herkes sizin düşüncenizde olsa bugün üzerinde yaşayacak bir karış toprak bile bulamazsınız bu terör çıkan bunca olaylar neden sanıyorsunuz siz bu kafayla devam edin orada ölenler boşa ölüyor o zaman askerlik yapanlar boşa yapıyor o zaman eğer bir insan Allah diyor müslüman olduğuna inanıyorsa neden savaşıyor neden eline silah alıp dağa çıkıyor neden sınırlar var neden özgürce her müslüman ülkeye giremiyoruz neden dinimizde savaş yok anlayış var birbirini sevmek var peki nerde neden yok peki neden yaşayamıyoruz
orada şehid olanlar olmasaydı şimdiye ayağınızı basıp böyle özgürce konuşabildiğiniz bir toprak parçası dahi bulamıyacaktınız
NE YAZIKTIRKİ O TERÖR ÖRGÜTÜNE EN ÇOK DESTEK VERENDE BİZ ALEVİLERİZ VE NE YAZIKTIRKİ BİR BAŞKA ÜLKE ÖZÜR ÜLKE DEĞİL ÜLKELER TARAFINDAN MAŞA OLARAK KULLANILAN PKK YA DESTEK VERİYORLAR BU ÜLKE BÖLÜNÜRSE NE MÜSLÜMANLIK NE DİN NEDE İMAN KALIR İŞTE O YÜZDENDİRKİ ORDA HAYATLARINI ORTAYA KOYAN VE ÖLENLER KİM NE DERSE DESİN ŞEHİDDİR ARKAŞIM ŞEHİDDD
SON SÖZÜMDE ZORLA YAPTIKLARI SERBEST BIRAKSALAR KİMSENİN GİTMEYECEĞİ ORADA GÖREV YAPIP ÇATIŞMALARA KATILMIŞ KİME SORARSAN SOR BİR DAHA GÖNDERSELER GİDERMİSİN DİYE CANI GÖNÜLDEN EVET DİYECEKTİR SEN KUNDAKTAKİ BEBEĞİN DELİK DEŞİK OLMUŞ VÜCUDUNU ELLERİNDE TAŞIMADIYSAN ANALARIN FERYATLARINI İŞİTMEDİYSEN BURDAN KONUŞMASI KOLAY GELİR İNSANI YOK EĞER BUNLARI YAŞADIYSAN YÜZ KERE GÖNDERSELER YÜZ KEREDE GİDERSİN BİLİRMİSİNKİ EN FAZLA DESTEĞİ VEREN ALEVİLER VE EN FAZLA TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLENLERDE ALEVİLER
NEDEN YABANCI ÜLKELER ŞU ANKİ HÜKÜMETE BU KADAR DESTEK VERİYOR DURUP DÜŞÜNDÜNMÜ DİN YÜZÜNDENMİ NEDEN ACABA HERŞEY BU ÜLKEYİ BÖLMEK İÇİN DEĞİLMİ HUZURSUZ BİR ORTAMIN OLMASI İŞLERİNE GELİYORDA ONDAN BUNCA ŞEYİ YAZIP DÜŞÜNÜRKEN YAZIK ŞAPKANIZI ÖNÜNÜZE KOYUP BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN OLMAZMI
alevilik yolu kıldan ince bir yoldur eline beline diline sahip olmayı gerektirir
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

NE KADAR DAR GÖRÜŞLÜYÜZ

ARKADAŞLAR AMERİKA İSTİYOR DİYE ASKER GÖNDERMİYORUZ KABUL EDERSİNİZKİ NATO ÜLKESİYİZ BU GİBİ DURUMLARDA BARIŞI KORUMAK İÇİN ORAYA TÜM NATO ÜYESİ OLAN ÜLKELER ASKER GÖNDERİYOR VE KOMUTA SIRAYLA BU ÜLKELER ARASINDA DEĞİŞİYOR KOMUTA BİZE GEÇTİĞİNDEDE ORADA ASKER SAYISINI ÇOĞALTMAK ZORUNDA KALIYORUZ VE NATO ÜLKESİ OLAN ÜLKELER ASKER GÖNDERMEK ZORUNDA TÜM ÜLKELER GÖNDERİRKEN SEN GÖNDERMEMEZLİK YAPAMAZSIN ULUSLAR ARASI ANTLAŞMALAR VAR BUNA UYMAK ZORUNDAYIZ NEDEN BUNU GÖRMEK İŞİMİZE GELMİYOR
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Meşedi can,
Ölen tüm askerlerin istisnasız hepsinin şehid olduğunu mu söylemek istiyorsun?
Önceki yazımda belirtmeye çalıştığım bazı nüanslar ve özel durumlar üzerinde daha dikkatli düşünmeni ve doğru analizler yapmanı öneririm.
Selam ile..
Hasan Akça

Re: NE KADAR DAR GÖRÜŞLÜYÜZ

Mesaj gönderen Hasan Akça »

izmirlipoyraz yazdı:ARKADAŞLAR AMERİKA İSTİYOR DİYE ASKER GÖNDERMİYORUZ KABUL EDERSİNİZKİ NATO ÜLKESİYİZ BU GİBİ DURUMLARDA BARIŞI KORUMAK İÇİN ORAYA TÜM NATO ÜYESİ OLAN ÜLKELER ASKER GÖNDERİYOR VE KOMUTA SIRAYLA BU ÜLKELER ARASINDA DEĞİŞİYOR KOMUTA BİZE GEÇTİĞİNDEDE ORADA ASKER SAYISINI ÇOĞALTMAK ZORUNDA KALIYORUZ VE NATO ÜLKESİ OLAN ÜLKELER ASKER GÖNDERMEK ZORUNDA TÜM ÜLKELER GÖNDERİRKEN SEN GÖNDERMEMEZLİK YAPAMAZSIN ULUSLAR ARASI ANTLAŞMALAR VAR BUNA UYMAK ZORUNDAYIZ NEDEN BUNU GÖRMEK İŞİMİZE GELMİYOR
POyraz can
böyle bir savunmayı Allah(cc) kabul edermi?

Ya rabbi evet biliyoruzki bu savaş iki batılın savaşı ama napalımki natoya bağlıyız ve orada savaşmak zorundayız bu nedenle senin adına ve uğruna olmasa bile hatta her iki taraf batıl bile olsa bizi şehit kabul et...

diye dua etsek geçerli olurmu?

Yani tabiki Allah(cc) bilir ama mümkünse şehitliği ucuzlatmayalım çünkü çok pahalı ve değerli bir kavramdır ve yine mümkünse bu konuyu çok deşmeyelim maksatlar anlaşılmıştır.

“İç Siyaset (Politika)” sayfasına dön