Iran Gezisi 2006

cenkil

Mesaj gönderen cenkil »

Selamlar;
Öncelikle bu kaliteli tartışma ortamı ve beni sizin inanç sisteminiz hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Şimdi elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyım.

Sn Biralevi Arkadaş
"bu sözü hacı bektaşın hangi eserinden naklediyorsun?" sorusuna;
Bu sözü bir eserinden nakletmedim. Daha önce yazdığım gibi Nevşehir'in Hacı Bektaş Veli şenliklerine katılmıştım. Orada gördüğüm iki cümle beni çok etkiledi. İlki "kadınlarınızı okutunuz" sözüydü. O çağda böyle bir öngörü takdire şayan. İkincisi ise konuşmamın altına yazdığım "eğer daima cennette olmayı istersen herkesle dost ol ve kimseye karşı kin tutma. merhem ve mum gibi ol, diken olma" cümlesiydi. Büyük ölçüde hayat felsefeme uyduğu için. İşallah yanlış hatırlayıp farklı bir şey yazmamışımdır.

Sn Ali-K Arkadaş
Asıl ben senden özür dilerim. Yazını yeniden okudum dediklerinde haklısın , muhtemelen Kamboçyadan yeni gelmenin yol yorgunluğundan ve bir anlık şaşkınlıktan yazdığın yazıdan cümlelerini cımbızla çektim ve tepki gösterdim. Haklısın beğenmesen foruma okuyun diye koymazdın. Kusura bakma.

Sn Merdan Arkadaş
Verdiğin bilgiler için saol yazıyı gerektiği şekilde düzelttim. İnsanlar yalnış bilgilenmesin. Aslında yazdıkların gayet mantıklı şeyler ama uslubundan aramızda pürüz oluştu. İran'daki dini hayattan özellikle bahsetmedim . Zaten siyonist medyada özellikle din eksenli vuruyor İran'ı . Ellerinden gelse küresel ısınmanın sorumlusunuda İran olarak göstericekler. Benim yoğunlaşmak istediğim halklar arasında geçmişe dayalı büyük bir dostluk olmasıydı. Ayrıca Alevilik ve Bektaşilik arasındaki farkı gösterdiğin için teşekkürler. Hümanistvari yaklaşımı tercih ederim. Ama senin görüşlerinede saygım var. Daha önceki cevabımda dediğim gibi herkes kendi yöntemiyle ulu yaratıcıya ulaşmaya çalışıyor.

Saygılarımla.

“Serbest Kürsü” sayfasına dön