esselamun aleykum

Kullanıcı avatarı
Talha

esselamun aleykum

Mesaj gönderen Talha »

esselamun aleykum ve rahmetullah mümin kardeşlerim. bende sizin aranıza yeni katılıyorum. İnşallah hoş muhabbetler içerisinde bulunacağız. ben İstanbuldan yazıyorum. yaşım 24. Ehl-i sünnetin şafii mezhebindenim. adım talha. ancak caferi ve şia sempatizanlığımda var. bende bu sempati 79 İslam devriminden sonra başladı. bu konuda bilgilenmek isterim. Allah'a emanet olun.
Musa Özateş

Re: esselamun aleykum

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Talha yazdı:esselamun aleykum ve rahmetullah mümin kardeşlerim. bende sizin aranıza yeni katılıyorum. İnşallah hoş muhabbetler içerisinde bulunacağız. ben İstanbuldan yazıyorum. yaşım 24. Ehl-i sünnetin şafii mezhebindenim. adım talha. ancak caferi ve şia sempatizanlığımda var. bende bu sempati 79 İslam devriminden sonra başladı. bu konuda bilgilenmek isterim. Allah'a emanet olun.
a.s
hoşgeldin TAlha can,
O gün sanada imametten soracaklar,
kişi dininide çizgisinide atalarından ayrı olarak kendisi araştırarak seçmelidir,bilgilenme isteğine saygı duyulmalıdır,o gün
anasına babasına köyüne bakarak aleviyim diyende sünniyim diyende kurtulamaz
illaki kendimiz aklımızla seçeceğiz
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Musa Özateş yazdı:
Talha yazdı:esselamun aleykum ve rahmetullah mümin kardeşlerim. bende sizin aranıza yeni katılıyorum. İnşallah hoş muhabbetler içerisinde bulunacağız. ben İstanbuldan yazıyorum. yaşım 24. Ehl-i sünnetin şafii mezhebindenim. adım talha. ancak caferi ve şia sempatizanlığımda var. bende bu sempati 79 İslam devriminden sonra başladı. bu konuda bilgilenmek isterim. Allah'a emanet olun.
,o gün
anasına babasına köyüne bakarak aleviyim diyende sünniyim diyende kurtulamaz
illaki kendimiz aklımızla seçeceğiz
haklısın can
mesela bizler atalarımıza uysaydık şimdi cem yapıp semah dönp dede önünde secde yapıp ibadet yapıyoruz SANACAKTIK,
Allaha şükürki hidayete kavuştuk Kuranı VE 12 imamlarıN GERÇEK YÜZÜNÜ öğrendik namazı orucu haccı öğrendik kıbleyi fıkıhı öğrendik ama ne yazıkki çoğu halen saz cem dede peşinde üstelik birçok ŞAŞKIN da bektaşiliki sinsi bir oyundur denildiğinde İslam adına bize bile karşı çıkıyor
ataların yoluyla mücadele zordur ama değerlidir
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Aleyküm selam,
Aramıza hoş geldin Talha can.
Mesajlarını göndermeden önce siteyi genel olarak incelemeni tavsiye ederim.
Öneri, eleştiri, soru yada diğer paylaşımlarla aktif katılımını bekleriz.
Selam ile..
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

hg talha

Mesaj gönderen izmirlipoyraz »

haklısın can
mesela bizler atalarımıza uysaydık şimdi cem yapıp semah dönp dede önünde secde yapıp ibadet yapıyoruz SANACAKTIK,
Allaha şükürki hidayete kavuştuk Kuranı VE 12 imamlarıN GERÇEK YÜZÜNÜ öğrendik namazı orucu haccı öğrendik kıbleyi fıkıhı öğrendik ama ne yazıkki çoğu halen saz cem dede peşinde üstelik birçok ŞAŞKIN da bektaşiliki sinsi bir oyundur denildiğinde İslam adına bize bile karşı çıkıyor
ataların yoluyla mücadele zordur ama değerlidir

evet arkadaşım hala birileri saz söz cem peşinde buda bizim bir geleneğimiz değilmi tabiki peşinde olacağız ama öğrendiğimiz ibadetlerimizide yerine getirmeyi unutmayacağız geleneğimizi sürdereceğiz ama ibadetimizide yaparak ikisini ayrı tutmak lazım bence sadece cem evinde saz sözle namaz oruç tutmayı ayırmalıyız hepsi bu
alevilik yolu kıldan ince bir yoldur eline beline diline sahip olmayı gerektirir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

evet arkadaşım hala birileri saz söz cem peşinde buda bizim bir geleneğimiz değilmi tabiki peşinde olacağız ama öğrendiğimiz ibadetlerimizide yerine getirmeyi unutmayacağız geleneğimizi sürdereceğiz ama ibadetimizide yaparak ikisini ayrı tutmak lazım bence sadece cem evinde saz sözle namaz oruç tutmayı ayırmalıyız hepsi bu
nasil olacak bu is ? yani hem Cem yapilacak hemde ibadet yapilacak diyorsunuz simdi Cemevlerindeki Sebatayist Dedeler Semah Saz Siir Gazel okumayi, Dem icmeye Ibadetimizdir diyorlar ..örnegin sen onlara desen, Imam Ali Namaz kilmistir Tüm Imamlarimiz bizlere oruc Tutmayi Namaz kilmayi emretmistir ,dedigin an bak gör ne tepkilerle karsilasiyorsun misal : "sen ikrarindan dönmüs iranci humeynici olmussun -Sünnilesmissin - bizde halka namazi vardir - din afyondur -gericiler gibi konusma vs vs " diye tepkilerle karsilasirsin ozaman hangi tür ayrim yapmani sen kendin anlarsin , zira ben Gercek Alevilikle tanistigim günde ,Dedelere bazi sorular sordugumda Tepkilerini hemen ortaya koyup Saldiriya gecmislerdi ,sadece bir degil iki degil hep böyle olmustur , tabiki simdi taktiklerini degistirdiler.. Sözde inandiklarini söylüyorlar , Ali ismini Dillerinde dolastiriyorlar , ama yinede VAHABILER gibi Siilige ( Ali Taraftarligina ) karsi cikiyorlar , yani biz Hem Cemevine gidip Batlilla beraber olmamiz ve ordan cikip Ehli Beyt Medreselerine gidip Hakci olmamiz mantiksiz ikiyüzlülük olmazmi ?! bizim görevimiz ancak Bektasilerin pencesinde Dikta hayati yasayan Alevileri Cemevlerinden ( Sömürü , Yalan, hikaye , hurafe Yuvalarindan ) kurtarip, Ehli Beyti tanitip Gercek Aleviligi onlara teblig etmemizdir ,tabiki ikisinide ayri tutmamiz gerek oda Ehli Beyt Mektebi hak üzerine Cemevleri ise Batil üzerine kurulmustur diyerek ayrim yapabiliriz ancak ...sünki artik hersey ortadadir .!

tekrar aramiza hosgeldin diyorum yazilarinin devamini bekliyoruz ...
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

cem evlerinde yapılanlar gelenekleri devam ettirmek için

ben her ikisinide cem evinde yapmalıyız demedimki cem evindekiler bir geleneği sürdürmek için namazı cem evinde kıl demedim namazın aslında bizim olduğua inanıyorsan evindede kılabilirsin cem evi namaz kılma yeri değil malesef orası doğruluğun hakkın adaletin anlatıldığı öğretildiği yer olmalı ama senin gittiğin cem evi nasıl biyerse bu kadar çok kötülüyorsun anlamadım senki tüm cem evleri dedelerini kötülersen hata yaparsın sömürü yalan hurafe yuvası demekte nedir unutmaki bizim yolumuz eline beline ve diline sahip olmaktan geçer ben burda öyle dedeler tanıyorumki hiçte dediğin gibi değil yazarken eleştirilerine dikkat edersen sevinirim
alevilik yolu kıldan ince bir yoldur eline beline diline sahip olmayı gerektirir
alone_man

Re: cem evlerinde yapılanlar gelenekleri devam ettirmek için

Mesaj gönderen alone_man »

izmirlipoyraz yazdı:ama senin gittiğin cem evi nasıl biyerse bu kadar çok kötülüyorsun anlamadım senki tüm cem evleri dedelerini kötülersen hata yaparsın sömürü yalan hurafe yuvası demekte nedir unutmaki bizim yolumuz eline beline ve diline sahip olmaktan geçer ben burda öyle dedeler tanıyorumki hiçte dediğin gibi değil yazarken eleştirilerine dikkat edersen sevinirim
poyraz can
cemevinin içinde yapılanlara bakalım,
saz çalınıp semah dönülüyor bu 12 imam yolunda varmı?
KUranda varmı?
tarikat abdesti alınıyor
böyle bir abdest kuranda varmı?Ehli beytte varmı?
dedeye dönüp secde ediliyor,halka namazı diyorlar bunlar kuranda varmı ehli beytte varmı?
YOK
o halde burada yapılanlar din dışıdır,islam dışıdır
alevilikle ilgisi olmayan şeylerdir
bu saçmalıklara sessizmi kalalım istiyorsun?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

cem evi namaz kılma yeri değil malesef orası doğruluğun hakkın adaletin anlatıldığı öğretildiği yer olmalı ama senin gittiğin cem evi nasıl biyerse bu kadar çok kötülüyorsun anlamadım senki tüm cem evleri dedelerini kötülersen hata yaparsın sömürü yalan hurafe yuvası demekte nedir unutmaki bizim yolumuz eline beline ve diline sahip olmaktan geçer ben burda öyle dedeler tanıyorumki hiçte dediğin gibi değil yazarken eleştirilerine dikkat edersen sevinirim
Poyraz can

Elbeteki elestiririm ve dedikelerimin arkasindayim ! sünki daha evleki yazilarimda aciklamistim, burda ise sana kisa olarak aciklik getirecegim..ben Bizzat Almanyada taa ozamanlar ..Sinasi koc, Ulusoylarin Almayaya geldiklerini ve bizim (babamlarin) evinde toplanip, Raki masalari kurarak lakir lakir icerek Saf Alevileri yanlarina cagirdiklarini ve binlerce ( Mark ) Alevi iscisinin paralarini alip orda burda Cemevi acacagiz yalanlarini nasil halak yutturduklarini ve nasil Alevilerin inanclarini Sömürdüklerini gözlerimle görüp Sahit oldugumu bilirim , üste Alone arkadsin dedigi gibi Islam dini Ehli Beyt inancina ters düsen görüslerini Alevi Toplumuna ZORLA dinletdirdiklerini bilirim örnegin ...bizde namaz yok , niyaz var ...bizim abdestimizi Namazimizi Ima Ali almistir... kuranda namaz yoktur..bizde abdest serce parmagi suya batirilir ..Ramazan orucu Sünniler tutar ...biz kabeye degil insana niyaz ederiz ..vs vs sonra malum Güvercin Bektas, Balim Sultan , Kadincik ana ..hikayeleri masallari ile Alevi Toplumunu nasil bu hurafelerle zehirlediklerini bilirim ,gerci halen zehirliyorlar ya ...

hatta ben burda öyle cok ( Dedeler ) ortya cikardimki misal Türkceyi mükemmel konusan Hirstiyan papazimi desen ,Milletvekili adaylarimi desen , MIT ,de calisip Ben Dedeyim Diyen kisilermi desen ..vs vs hatta burda "ikrardan döndü ,katli vacibtir "deyipte Cinayet isletenler bile var !! ister inan ister inanma kendi cikar ve menfaatleri ugruna Cinayet dahi isletirip sonrada timsah gözyaslari döken Dedeler taniyorum ...ne yazikki Bizim Toplumumuz, her gelen gidene "dededir , Pirdir " deyip körü körüne izinden gidiyorlar ..hic soru soramiyorlar ( Tahsili nedir ,Ehli Beyt Mektebinde ilim irfan görmüsmü ...Islama Ehli Beyte bakis acisi nasildir ) bunlari soramiyorlar ,yani öyle sindirilmislerki soru sormak yasak "ikrardan dönersin " hatalarini söylemek yasak "ikradan dönersin " elini öpüp cebini doldurmasan "ikrardan dönersin " vs.vs

bak arkadasim biliyorumki görmüsümki yillarca iclerinde yasamisimki tecrübelerime ve gördüklerime dayanarak yaziyorum ve istiyorumki Alevi gencleri bu gibi Sebatyistlerin Sömürgecilerin tuzagina düsmesinler ..Cemevi Dogurluk yeri olsaydi Bugün genclerimiz eroin mübtelasi olmazlardi ( bir arkadasim Cemevlerine giderdi ve oranin dogru bir yol olduguna inanirdi ama sonucta Eroinden öldü ) yani demek istedigim ...eger Cemevleri gercektende Dogruyu güzeli anlatan yer olmus olsaydi belki bugün o arkadsimiz hayata olabilirdi ...ama Cikar ve Maddiyatci olan Dedeyim diyen Ataistler ,Sebatayister sadece sazla cümbüsle semahla Alevilerin beyinklerini morfinleyip gencleri sömürüp pazarlamakla kalmiyor onlari kulanilmis kirli birer mendil gibi sokalara döküyorlar ...

sana daha cok bu gibi seyler yazabilirim ama kisa kesecektim olmadi ..onun icin ister avrupda olsun ister Türkiyede olsun Cemevleri benim nazarimda Asimile yuvasindan Alevileri Toplama kampindan baska birsey degildir ..cemevleri Ataistlerle ,Siyonistlerle Din ve Ehli Beyt mektebi Düsmanlari ile doludur ..ben ALLAHA Sükürler olsun o Sömürü Düzenden Sahtekarlarin pencesinden kurtulmus biriyim insallah ..umarim sende hakikati arastirip kiyaslayip görürsün ..son olarak " Eline beline diline Hakim ol "diyen Bektasi Dedeler aslinda tam tersini yapip Alevileri AKP MHP DTP ve Dis ülke partilerine satiklarinida yazabilirim El bel Dil Diyen Bektasi dedeler aslinda Sahtekarlarin Sahtekaridir yani bir nevi Hinzir Pasalardir .....saygilarimla
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

tamam haklısınız

evet bende orda yapılanları şu an için tavsip etmiyorum heleki şu anki dedelerin 1000 tanesinde bir tanesinin hakikaten dedelik yaptığına inananlardanım o yüzdende dikkat ederseniz malesef doğruluk yeri diye başına malesef koydum doğruluğun iyiliğin faziletin vede özellikle aleviliğin öğretilmesi gereken bir yer olmalı ama değil bende uzun zamandır bu yüzden gitmiyorum ama benim dedemde dedeydi cem evlerini anlatırdı hep o anlattıkları aklımda kaldı ve cem evlerinin eskisi gibi olmasını istiyorum sadece ama yok olmasını değil çünkü dedem öyle güzel şeyler anlatırdıki bende namazın aslında bizim olduğunu ramazan orucunuda tutabileceğimizi dedemden öğrendim yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum
ancak tamamen yok olması yerine eskisi gibi en doğru en güzel şeylerin öğretildiği dinin gereklerinin namaz oruç gibi şeylerin yerinin cem evi olmadığı gençlerin oraya gidip bilinçlenmesini istiyorum
eskiden saz söz semah varmış ama dedem asla kendine eğiltmez el öptürmez herkesi kendiyle eşit görürmüş ve arada tüm gelenlere alevilik anlatılırmış namazınızı camiye gitmesenizde evinizde mutlaka tutunuz orucunuzu tutunuz denirmiş ben bunu savunuyorum sadece ama bu eğer düzelmeyecekse tabiki düşünülen son kaçınılmaz olacaktır zaten
son olarakta oy konusu alevi oylarının isim vermicem ama bir karşıt görüşlü bir partiye kaymasından son derece rahatsızım yazıkki çok çabuk satın alınabilen ve kandırılabilen bir milletiz

“Tanıyalım - Tanışalım” sayfasına dön