Bir Haber

ali muhsin

Bir Haber

Mesaj gönderen ali muhsin »

bu haberi bir haber sitesinde rastladim ..sadece Haber olarak ekliyorum

-----------------------------------------------------------------------------------

Antakya Kapalı Spor salonunda düzenlenen konferansa Hatay Valisi Ahmet Kayhan, CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, bazı siyasi parti temsilcileri, Hıristiyan cemaatinin önderleri, Yahudi Cemaatinin önderleri ile çok sayıda davetli katıldı…

Konferansın açılış konuşmasını yapan Ehli Beyt Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Ali Yeral;Alevilerin, Nevruz bayramını tanıyan hoşgörü anlayışından,nevruzdan çok daha kutsal olan Gadir hum Bayramının tanınıp ve resmi tatil ilan edilmesini 15 yıldır istediklerini belirtti.

Yeral;son zamanlarda bu ülkede Aleviler ilk kez görmezden gelinmeyerek,bu ülkenin bir gerçeği kabul edilmeğe ve devletin zirvesinde tartışılmaya başlandığının altını çizerek; “Türkiye Nüfusuna göre her mezhep her inanç grubu bütçe ve devlet imkanlarından adil olarak yararlanmalı,Diyanet işleri başkanlığına layık temsil hakkı tanınmalı,TRT’de kendini ifade edecek tanıtımlara yer verilmeli,Alevilerin İbadet yerlerinin ise camilere tanınan hakların tanınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Vali,Genel müdür,Müsteşar gibi konumlarda ve atamalarda Alevi misin,Sünni misin,Kürt mü sün,Arap mısın diye yedi sülalesinin araştırılmasına ihtiyaç hissedilmediğinde işte o an kendimizi AB’ye hazır olacağımızı düşündüklerini vurgulayan EHDAV Başkanı Ali Yeral, konuşmasını şöyle sürdürdü;Bizler bu düşünce ile birlikte daha güzel çalışmalara yapacağımıza inanıyoruz. Şuan tartışılan Anayasa tartışmalarında din,dil,ırk,mezhep, sınır ayrımı gözetmeden herkesi koruyan ve eşit bir anaya istiyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Hatay il Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi ve Sunilerin kardeş olduğunun altını çizerek, her Sünni ailenin evinde bir Ali, bir Hüseyin bulunduğunu söyledi.

Etkinlik Alevi gençlerden oluşan ilahi korunun söylediği ilahilerden sonra Şam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Esat Ali, İslam Dünyası Araştırma Merkez Başkanı Hamdi Mert’in yaptığı konuşmalarla son buldu.

(haber7)

“İç Siyaset (Politika)” sayfasına dön