Bektaşi İslam Ekolünde Abdest

Dinin ana direği namazdır...
Dede-baba

Re: Bektaşi İslam Ekolünde Abdest

Mesaj gönderen Dede-baba »

meshedi313 yazdı: siz bunu ispatlayabildiniz mi? Hayır..
Kitaparınızı yazarları kısmına bak.. ne diyor RİVAYETTİR... bununesi ispatlanak gerçek ayan beya ortada değil mi*

Bir tane bizzat 12 İmam'ın elinden çıkmış kaynağın delili var* yok mu*

eğer yoksa senin kide benimki gibi rivayet ve aktarım ise,,Nasıl senin aktarımın doğru başka herksin yanlış oluyor?

sana bu kendi delilin mantıklı geliyo mu* rivayetse ikiside rivayet.. Kur2ana uygunluksa ikininde kendine ait Kur'an ayetleri yorumu var..

meshedi313 yazdı: Peki bizim elimizdeki kaynakların sahihliğini araştırdınız mı? Hayır.
Bizim elimizzdeki kaynaklara inanmıyorsunuz ama kendi söyeldiğiniz kaynakların 12İmamlarla alakasını kurabiliyor musunuz? Hayır...
1- bakın sizin kaynaklarınıda bizimkilerde rivayettir diyorum.. yani bizzat 12 İmam kendi kaleminden değil duyum ve aktarımlarla oluşmuş...

2- Bizimkilerde öyle.. ama siz sanki kendi kaynaklarınız tartışmasız doğru.. sizin dışınıdaki bütün aktarım ve rivayetler yanlıştır diyorsunuz.. işte doğru olmayan budur..

3- dahası sizin dışınızdakilerin ancak sizin kaynaklarınızla delil getirmelerini istiyorsunuz böyle mantıksızlık olurmu* zaten sizin kayneklarınıza tabi olsam sizin gibi olurum.. deği mi.. sizin kaynaklarınız farklı bizimkiler farklı sizinki size ne kadar doğru geliyorsa bizim kaynaklarımızda en o kadar doğru...

4-

meshedi313 yazdı: Kaynak kabul ettiklerinizin Ehl-i Beyt as ile alakası yok. ÜStelik kaynaklarımız dediğiniz onlarca alakalı alakasız şeyi 12 İmam öğretisi diye sunmanız da ayrı bir çelişki.
Size daha önce de yazdım:...
Anlattıklarımız elbette Ehli beyt ile alakalı .. ama sizi rivayetlerinize uymuyor olabilir.. sizin kaynaklarınızın 12 İmam 'ın bizzat sözü olduğunu nerden çıkarıyorsun.. kitablarınızda aktaranların isimleri dahi belli değil mi kitaplarınızın yazarları dahi belli değil mi yani hepsi aktarım
meshedi313 yazdı: seyyidleri takip etmenin delilini sunarsanız
kaynaklarımızın saahih olmadığını ispatlarsanız o zaman sözlerinizi tek tek kabul edeceğim ve ben de semah döneceğim.
Ama yok birader yok yine kaçamak cevaplar verecek çarpıtacaksınız. Çünkü yazdıklarımız üzerine tasavvur etmiyorsunuz. Sadece cevap vermek için okuyorsunuz.
1-Pirler ve dedeler bizzay o nurlu soydan gelir.. aleviler o soydan gelmeyen kimseye tabi olmazlar..

2- kaynaklarınız tamamen rivayet değil mi* hatta aktaran ve rivayet edenleriniz belli değil mi* şimdi bizzat 12 İmam'ın kaleminden çıkmadığına göre sahihliğindede elbette kuşku vardır.. lüfen önyargılı olmayın.. binlerce uyduruk hadis olduğunu size bende biliyoruz..

3- yok yanlış anlamyın ben sizin ne semah dönmenizi nede alevi olmanızı istemedim.. sizin inançlarınıza saygılıyım .. karışamamda lafta söyleyemem..

4- siz benim inancıma yalan ve uydurma diyorsunuz saldırıyorsunu.. hakaret ediyorsunuz.. tartışmamı burdan çıkıyor.. ben buraya dikkat ederseniz aleviliği aktarmaya geldim yazılarım buna ilişkindir siz bizim inançlarımıza saldırdığınız için şu an tartışıyoruz...

5- dikkat edin hakaret eden.. yalan ve iftira atan sizsiniz.. Biz doğruları aktamamıza rağmen siz yine kendi önyargı ve kabullerinizi sanki gerçekmiş diye sunyorsunuz.. oysa ne bektaşilik ned ealevilik adına aktardıklarınızın aslı olmayıp tümü iftiradır..

6- dikkat edin sizin bektaşilik yada alevilik adına olan iftira ve isnatlarının hiçbirini kabul etmedik aksine böyle olmadığını söyledik.. şimdi siz bizim sözümüze değilde kendi kafanızda oluşturklarınıza inanıyorsunuz.. sizce bu mantıklı mı.. bir inancın sahipleri kendini nasıl tanımlıyorsa odur.. sizin o inanç sahiplerine siz anlattığınız gibi değilsiniz deme hakkınız varmı
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

sen kendini ne istersen o say tamam ama Alevi gibi ulvi bir makam ve ismi gelip kendine takman icin Ali a.s min takipcisi OLUP fikhina yapisman lazim iste o zaman sana Alevi denir eyvallah ama yazilarinda yok ulu ozanlar yok bektaslar senin takip ettigin adamlar belli ne diye ben Aleviyim diyorsun bektasiyim de olsun bitsin
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Rivayetler ve seyyidler konusunda hep aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun ama orta hiçbir akli ya da imi veri koyamıyorsun.
Sizinkiler aktarım bizimkiler aktarım peki bizimkiler neye göre yanlış sizinkiler neye göre yanlış ben bunun cevabını soruyorum ama sen yine de aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun.
Alevilerin seyyidleri takip etmesinin zorunluluğunun delililini sordum ama sen yine de cevap olarak zorunludur yazdın ispat edemedin.
Biz rivayetlerin geldiği kaynakların incelendiğini ve rivayetlerin tek başlarına incelendiğini buna göre tasnif yapıldığını bu işle uğraşan bir ilim olduğunu söylüyoruz.
Siz kabullerinizi herhangi bir bilimsel tenkite tabi tutuyor musunuz.? Ya da retlerinizi böyle bir tenkit sonucunda mı ret ediyorsunuz?
Zıtlıklar var düşüncelerinizde. Hem sizin hem bizim rivayetlerimizin aktarım olduğunu iddia edip hangilerinin doğru olup olmadığı konusunda ise çelişkilisiniz.
Değerli canlar,
Alevilik Ali as gibi yaşamaktır. Alevilik Kuranı Ehl-i Beyt as'dan öğrenmek onlar gibi anlamaktır.
Aleviler Ehl-i Beyt imamlarından başka kimseyi öne geçirmemelidirler. Size kim 12 İmamlarla çelişkili şeyler sunuyorsa ve EHl-i Beyt as'dan başkasını size kaynak gösteriyorsa ret edin.
Israrla ortadaki çelişkilere cevap almak istememe rağmen inatçı bir yaklaşımla aynı şeylerin koopyalandığını görüyorum. Bu da karşımdaki insanı kale almak noktasında beni düşündürüyor.
3- dahası sizin dışınızdakilerin ancak sizin kaynaklarınızla delil getirmelerini istiyorsunuz böyle mantıksızlık olurmu* zaten sizin kayneklarınıza tabi olsam sizin gibi olurum.. deği mi.. sizin kaynaklarınız farklı bizimkiler farklı sizinki size ne kadar doğru geliyorsa bizim kaynaklarımızda en o kadar doğru...
dede babanın bu düşüncesi başka bir düşüncesiyle çelişkilidir canlar.
O daha önce sunni kaynakları delil sunarken biz onu eleştirmiştik ve demişti ki delil sunduğunuz kişiye onun kaynağından delil sunmalısınız. Oysa Ehl-i Beyt as'ın kaynaklarından delil sunmalısın dediğimiz de ise yukarıdaki cümleleri yazıyor.
Ben bu kadar çelişkili bir insan hayatımda görmedim.
Biz senin inancına laf demiyoruz sadece bunu alevilik adına sunmana ve 12 imamlara iftira atmana karşıyız.!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön