dinin direği namaz değildir

Dinin ana direği namazdır...
Yusuf

Re: dinin direği namaz değildir

Mesaj gönderen Yusuf »

kafir sözcüğü hem çiftçiye denir hem de Allahı inkar edene denir. Yani çok manalılık vardır. Şimdi söylediği yorumu ve sözcüklerin manasının yazdığın gibi olduğu ispat edecek kriterin ölçütün delilin nedir? Bunları yazar mısın?

Elbet yazayım,

İslamız diyenlerin ortadaki mevcut halleri..

sevgili kardeşim,

ben alevi inancını sünni inançtan 1 gömlek daha üst seviyede görmekteyim..kadına verilen değer,insana verilen değer,elini belini dilini tut babındaki öğüt söylemler ve sizlerin hümanist deyişleri bana bunu anlatmaktadır..sizler sosyal yardım sever ve ard niyeti olmayanlarsınız..

Allah insanları mezheplerine göre ayırmaz..bizim ortak kelimemiz Kurandır..o Kuranda birleşmek ve okumak gerekir..can kardeşim,ben şimdi 40 yaşındayım ve 25 yıldır Kuranı okuyorum..anlayarak..delil bu kardeşim..

sağlıcakla
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yusuf yazdı:kafir sözcüğü hem çiftçiye denir hem de Allahı inkar edene denir. Yani çok manalılık vardır. Şimdi söylediği yorumu ve sözcüklerin manasının yazdığın gibi olduğu ispat edecek kriterin ölçütün delilin nedir? Bunları yazar mısın?

Elbet yazayım,

İslamız diyenlerin ortadaki mevcut halleri..

sevgili kardeşim,

ben alevi inancını sünni inançtan 1 gömlek daha üst seviyede görmekteyim..kadına verilen değer,insana verilen değer,elini belini dilini tut babındaki öğüt söylemler ve sizlerin hümanist deyişleri bana bunu anlatmaktadır..sizler sosyal yardım sever ve ard niyeti olmayanlarsınız..

Allah insanları mezheplerine göre ayırmaz..bizim ortak kelimemiz Kurandır..o Kuranda birleşmek ve okumak gerekir..can kardeşim,ben şimdi 40 yaşındayım ve 25 yıldır Kuranı okuyorum..anlayarak..delil bu kardeşim..

sağlıcakla
İşte ortada bir reailite var ki senin ortaya hiçbir delil koyamamış olmandır. eğer senin kuranı anlayış şeklin bize hüccet olsaydı o zaman Allah sana uymamızı emrederdi oysa Allah bize Kuran ve Ehl-i Beyt as 'a uymamızı emrediyor.
Şimdi objektif olmak lazım. Alevinin sıfatlarını sayıyorsun ve namaz kılanların bu sıfatlardan yoksun olduğunu iddia ediyorsun. İşte bu objektif değildir sen genelleme yapıyorsun. Zira kadına iyi davranan yardım sever olan elini diline beline sahip olma vs vs yazdıkların namaz kılanlarda da vardır. Yani bu iyi hallere davranışlara sıfatlara sahip olmak namaz kılmakla ya da kılmamakla alakadar değildir. San bir sürü Alevi sıfatlı isimli kendisine Aleviyim diyen insan gösterebilirim ki bu sıfatların hiçbirine sahip değil, içip içip gelip evde eşini dövüyor, ağzından küfür eksik olmuyor adeta afedersiniz cinsel organı ağzında geziyor, zina yapıyor hırsızlık yapıyor.
Can, ölçü bu değildir ölçü kişiler değildir.
Ölçü hakkın nişaneleridir. Hak kişilerle değil hakkın nişaneleriyle tanınır. Hakkın nişanelerini tanı ki hakkı tanıyasın Hakkın nişaneleri elbette Ehl-i Beyt as'dır.
Yani sizin yazdıklarınız mantıktan uzak ve çelişkili şeylerdir. O yüzden bir delil fakan sunamadınız ortaya. Çünkü iddianızı ispatlayacak bir deliliniz yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Yusuf

Mesaj gönderen Yusuf »

Delilim Kuran kardeşim..benden bu kadar..

basiretle kalınız..
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tek dediğin şahsi yorumların!
. . .
Yusuf

Mesaj gönderen Yusuf »

Evet Kurana bakarak çıkardığım şahsi yorumlardır bunlar..en azından kendi aklımla..aklımı başkalarına kiraya vermedim..
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Yusuf yazdı:Evet Kurana bakarak çıkardığım şahsi yorumlardır bunlar..en azından kendi aklımla..aklımı başkalarına kiraya vermedim..
Herkesin Kuranı önüne alıp okuyup yorumladığını düşünün kaç tane dini anlayış olurdu?
Buna Allah razı olurmu? olmadı zaten o yüzden size iki emanet bırakıyorum Biri Kuran diğeri Ehli beyttir kim ikisine birlikte sarılırsa kurtulur dedi,Kuranın yorumunu Ehli beytten öğrenmemizi istedi
o yüzden Hz.Ali n.belagada onlarla kuran ayetlerinin yorumu üzerine tartışmayıh ayetler her türlü yoruma çekilebilir onları hadislerle yorumlarını desteklemeye davet edin demişti,
şimdi sen aklınla kuranı yorumlayıp doğru yolu bulacağınımı zannediyorsun
sadece belli bazı ayetleri anlarsın o kadar başkada bir adım ileri ilmini taşıyamazsın
sen bilirsin tabi tercih senindir
Yusuf

Mesaj gönderen Yusuf »

Musacığım Bakara 2 en azından seni yalanlıyor ama sana yeterince kanıt vereceğim..ne demek herkes kurandan anlamaz demek..buyrun..

Allah diyor ki bu kitap apaçıktır..siz ise diyorsunuz ki biz anlamayız..

Bakara
(99) Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.
Bakara
(159) İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti Kitap'ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lanet eder, hem de bütün lanet etme konumunda olanlar lanet eder.
Bakara
(168) Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.
Bakara
(185) (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.
Bakara
(208) Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.
Bakara
(209) Size apaçık deliller geldikten sonra, eğer yine de yan çizerseniz, bilin ki Allah, gerçekten mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Bakara
(213) İnsanlar tek bir ümmetti. Allah, müjdeciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdi ve beraberlerinde, insanların anlaşmazlığa düştükleri şeyler konusunda, aralarında hüküm vermek üzere kitapları hak olarak indirdi. Kendilerine apaçık âyetler geldikten sonra o konuda ancak; kitap verilenler, aralarındaki kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah iman edenleri, kendi izniyle, onların hakkında ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allah dilediğini doğru yola iletir.
Bakara
(253) İşte peygamberler! Biz onların bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. İçlerinden, Allah'ın konuştukları vardır. Bir kısmının da derecelerini yükseltmiştir. Meryemoğlu İsa'ya ise açık deliller verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasından gelen (millet)ler, kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, birbirlerini öldürmezlerdi. Fakat ayrılığa düştüler. Onlardan inananlar da vardı, inkar edenler de. Yine Allah dileseydi, birbirlerini öldürmezlerdi. Lakin Allah dilediğini yapar.
Bakara
(259) Yahut altı üstüne gelmiş (ıpıssız duran) bir şehre uğrayan kimseyi görmedin mi? O, "Allah, burayı ölümünden sonra nasıl diriltecek (acaba)?" demişti. Bunun üzerine, Allah onu öldürüp yüzyıl ölü bıraktı, sonra diriltti ve ona sordu: "Ne kadar (ölü) kaldın?" O, "Bir gün veya bir günden daha az kaldım" diye cevap verdi. Allah şöyle dedi: "Hayır, yüz sene kaldın. Böyle iken yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamış. Bir de eşeğine bak! (Böyle yapmamız) seni insanlara ibret belgesi kılmamız içindir. (Eşeğin) kemikler(in)e de bak, nasıl onları bir araya getiriyor, sonra onlara nasıl et giydiriyoruz?" Kendisine bütün bunlar apaçık belli olunca, şöyle dedi: "Şimdi, biliyorum ki; şüphesiz Allah'ın gücü her şeye hakkıyla yeter."
Al-i İmran
(97) Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır.)
Al-i İmran
(103) Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.
Al-i İmran
(105) Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.
Al-i İmran
(118) Ey iman edenler! Sizden olmayanlardan hiçbir sırdaş edinmeyin. Onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların kinleri konuşmalarından apaçık ortaya çıkmıştır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz size âyetleri açıkladık.
Al-i İmran
(164) Andolsun, Allah, mü'minlere kendi içlerinden; onlara âyetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitab ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.
Nisa
(50) Bak Allah'a karşı nasıl yalan uyduruyorlar. apaçık bir günah olarak bu yeter.
Nisa
(91) Diğer bir takım kimselerin de hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak istediklerini göreceksin. Bunlar küfre her döndürüldüklerinde ona atılırlar. Eğer bunlar sizden uzak durmazlar, sizinle barış içinde yaşamak istemezler, ellerini savaştan çekmezlerse, onları yakalayın ve onları nerede bulursanız öldürün. İşte bunlara karşı size apaçık bir yetki verdik.
Nisa
(101) Yeryüzünde sefere çıktığınız vakit kâfirlerin size saldırmasından korkarsanız, namazı kısaltmanızdan ötürü size bir günah yoktur. Şüphesiz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.
Nisa
(112) Kim bir hata işler veya bir günah kazanır da sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsa, şüphesiz iftira etmiş, apaçık bir günah yüklenmiş olur.
Nisa
(119) "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.
Nisa
(144) Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Yusuf yazdı:Musacığım Bakara 2 en azından seni yalanlıyor ama sana yeterince kanıt vereceğim..ne demek herkes kurandan anlamaz demek..buyrun..

Allah diyor ki bu kitap apaçıktır..siz ise diyorsunuz ki biz anlamayız..
[/b]
Cümlemde herkes Kurandan anlamaz diye bir cümle yok
biz anlamayız diyede cümle yok
bunlar senin kafanda oluşan temennilerden ibarettir sonrada böyle demişim gibi güya cevap yazıyorsun yazdıklarında ayetlerin mealleri yani tefsirleri değil,nüzulleride değil,anlamlarıda değil sadece türkçe meal yazıyorsun,
Dediğim şu;
bazı ayetleri herkes anlar,
bazılarını anlamak için batıni anlamları bilen kişilerin yardımına ihtiyacımız vardır mesela ehli beyte
bazıları içinde ayetin nüzulunü bilmemiz gerekir
sen ayetlerin gerçek anlamını hadislerle nüzullerle kanıtlamalısın en basit Allahın ipine sarılın ne demektir? sen KUran diyorsun oysa zaten bu ayet kuranda geçiyor o halde ipten maksat nedir? (açıp tefsir ilmine bakacaksın ve göreceksinki ehli beyt kastediliyor)
demekki mealle ilim olmuyormuş böyle başka örneklerde verilebilir
biz anlamayız olurmu? Kuran biz anlayalım diye nüzul oldu o halde nasıl anlamalıyız yada anlayacağız sorunu üzerine düşünmemiz gerekir,
söylediklerimi ya anlamadın yada anlamazlıktan gelmek işine geldi hangisi acaba?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yusuf yazdı:Evet Kurana bakarak çıkardığım şahsi yorumlardır bunlar..en azından kendi aklımla..aklımı başkalarına kiraya vermedim..
He şöyle itiraf et mesele kalmasın!
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bugün Hiristiyanlarda ,Siyonistlerde ,Ateistlerde ,Samanistlerde, vs Ellerine Kuran alip Keyflerine göre yorumlayip Carpitiyorlar . Amaclari Müslüman olan kisileri Kuranla Islam Dininden Sogutup Yozlastirmak ..örnegin, Alman Tv sinde bir Bayan Islam bilgini olarak cikiyor ve Kurandan Ayetler sunup Capritiyor ,bunu yaparkende Yari Ciplak bir halde yapiyor ..yani herkes Kurani Sanki Hobbi gibi kulanip oyuncak gibi Ayetlerle oynuyor ve Cok bilmislik tasliyorlar ..sonrada akildan bahsediyorlar ne is,se ...Bektasiler ise Düne kadar Kurani inkar ederlerken Bugün aynen onlar gibi Kuranla karsimiza cikip Keyf Yorumu yapip Carpitiyorlar ! buda onlarin Kurani ne kadar hafife aldiklarini gösteriyor !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Namaz” sayfasına dön