Nusayriler (Arap Alevileri)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Mekzun

Re: Nusayriler (Arap Alevileri)

Mesaj gönderen Mekzun »

alone_man yazdı: adanada hatayda bazı tanıdıklarım var onlarda nusayriyim diyor ve namazı ciddiye almıyorlar yani bektaşilerde olan sorun nusayri halktada var gibi
teori başka uygulama başka gibi
İnsanlarımız ibadetlerini yapıyorlar, ama dini konularla fazla ilgilenmiyorlar. İskenderun'da AKAD (Alevi Kültürünü Araştırma Derneği) var. Değerli Şeyhlerimiz (imamlarımız) dernekte dini konularda bilgilendirme toplantıları yapıyorlar. Herkesin haberi olmasına rağmen katılım az oluyor. Biz araştırıp soruyoruz ama bazı kardeşlerimiz bunu yapmıyor. Bu ilgisizlikten kaynaklanıyor. Namazı ciddiye almama gibi bir durum yok.

Her toplumda da vardır böyle şeyler, kişilerin kendi tercihi.... Genelleme yapmanız doğru değil....

Saygılar..... :)
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Mekzun yazdı:
alone_man yazdı: adanada hatayda bazı tanıdıklarım var onlarda nusayriyim diyor ve namazı ciddiye almıyorlar yani bektaşilerde olan sorun nusayri halktada var gibi
İnsanlarımız ibadetlerini yapıyorlar, ama dini konularla fazla ilgilenmiyorlar. İskenderun'da AKAD (Alevi Kültürünü Araştırma Derneği) var. Değerli Şeyhlerimiz (imamlarımız) dernekte dini konularda bilgilendirme toplantıları yapıyorlar. Herkesin haberi olmasına rağmen katılım az oluyor. Biz araştırıp soruyoruz ama bazı kardeşlerimiz bunu yapmıyor. Bu ilgisizlikten kaynaklanıyor. Namazı ciddiye almama gibi bir durum yok.

Her toplumda da vardır böyle şeyler, kişilerin kendi tercihi.... Genelleme yapmanız doğru değil....

Ben de genelleme yapılmasına karşıyım. Önemli olan var mı yok mu? Yapılıp yapılmaması bireysel bir sorundur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

3nokta yazdı:
Mekzun yazdı:

Ben de genelleme yapılmasına karşıyım. Önemli olan var mı yok mu? Yapılıp yapılmaması bireysel bir sorundur.
Burada önemli olan yapılıp yapılmadığı değil inanılıp inanılmadığı.
Ben Nusayrileri iyi tanırım.Şimdiye kadar namaz kılanını hiç görmedim.
Düşünerek namaz kılma diye bir şey yaptıklarını biliyorum.Bunuda günde bir defa yapıyorlar.
başka bir Şii forumda Şii olmuş bir Nusayri kökenli genç bunu yazmıştı.

Bunun haricinde belli günlerde toplu bir namaz kılıyorlarmış.Ama nasıl kılıyorlar bilmiyorum.Çünkü kendilerinden olmuyanı içeri hiç almıyorlar.
Nusayriler kendilerine niye siz namaz kılmıyorsunuz diye soranlara "Bizim namazımız sizin namaz gibi hemen bitmez.1 saat 2saat sürer." derler.
Şıhların içinde namaz kılanlar varmış.Ama bunlar bile cemaatlerine pek namazı anlatmıyorlarmış.

Hatay`da bazı Nusayri köylerinde, mahallelerinde cami`de var ama.Ama genelde o camiler cenaze işleri için kullanılıyor.Şehir içindekilere`de diyanet imam tayin etmiş. ve çevredeki Sünniler faydalanıyor.

Hatta ben Hatay`da oruç tutanıda görmedim.Şıh sülalesinden olanlar bile tutmuyordu.
Ama Adanalı, Tarsuslu olanların içinde tutan çok var.Hatta tanıdık Adanalı bir Fellah bir berber vardı.O Ramazan oruçu tutar hatta iftarı bayağı geç yapardı."Biz babalarımızdan bir odada iki tane beyaz iplik birbirinden ayırt edilmeyecek hale gelince iftar olur diye duyduk." derdi.

Mersin`de ise Mersinin yerlisi olanlar genelde tutuyor.Hatta eskiden daha çok tutarlardı.
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Çeri yazdı: Burada önemli olan yapılıp yapılmadığı değil inanılıp inanılmadığı.
Ben Nusayrileri iyi tanırım.Şimdiye kadar namaz kılanını hiç görmedim.
Düşünerek namaz kılma diye bir şey yaptıklarını biliyorum.Bunuda günde bir defa yapıyorlar.
başka bir Şii forumda Şii olmuş bir Nusayri kökenli genç bunu yazmıştı.

Bunun haricinde belli günlerde toplu bir namaz kılıyorlarmış.Ama nasıl kılıyorlar bilmiyorum.Çünkü kendilerinden olmuyanı içeri hiç almıyorlar.
Nusayriler kendilerine niye siz namaz kılmıyorsunuz diye soranlara "Bizim namazımız sizin namaz gibi hemen bitmez.1 saat 2saat sürer." derler.
Şıhların içinde namaz kılanlar varmış.Ama bunlar bile cemaatlerine pek namazı anlatmıyorlarmış.
Hatay`da bazı Nusayri köylerinde, mahallelerinde cami`de var ama.Ama genelde o camiler cenaze işleri için kullanılıyor.Şehir içindekilere`de diyanet imam tayin etmiş. ve çevredeki Sünniler faydalanıyor.
Hatta ben Hatay`da oruç tutanıda görmedim.Şıh sülalesinden olanlar bile tutmuyordu.
Ama Adanalı, Tarsuslu olanların içinde tutan çok var.Hatta tanıdık Adanalı bir Fellah bir berber vardı.O Ramazan oruçu tutar hatta iftarı bayağı geç yapardı."Biz babalarımızdan bir odada iki tane beyaz iplik birbirinden ayırt edilmeyecek hale gelince iftar olur diye duyduk." derdi.
Mersin`de ise Mersinin yerlisi olanlar genelde tutuyor.Hatta eskiden daha çok tutarlardı.
İbadet Allah'la kul arasındadır. Bu yüzden biz kıldığımız namazın başkaları tarafından görülmesini doğru bulmayız, yani huşu içinde kılarız namazımızı...
Nusayriler, sadece Allah'a ibadet ederler. Mescit konusunda bazı sıkıntınlarımız var, Mescit yaptığımız zaman 3 ay sonra diyanet mescitlerimize el koyup, sünni imam atıyor. Biz Sünni imam istemiyoruz. Kendi imamlarımız var, onlarda Şeyh dediğimiz Alevi imamlarıdır.

Oruç konusuna gelince, Nusayriler oruç tutarlar, ama isteyen tutar, baskı söz konusu değildir. Benim çevremdeki din karedeşlerim oruç tutuyorlar. Oruç tutmakta kişilerin isteğine bağlıdır. Şeyhlerimizde oruç tutar.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Mekzun yazdı: İbadet Allah'la kul arasındadır. Bu yüzden biz kıldığımız namazın başkaları tarafından görülmesini doğru bulmayız, yani huşu içinde kılarız namazımızı...
Nusayriler, sadece Allah'a ibadet ederler. Mescit konusunda bazı sıkıntınlarımız var, Mescit yaptığımız zaman 3 ay sonra diyanet mescitlerimize el koyup, sünni imam atıyor. Biz Sünni imam istemiyoruz. Kendi imamlarımız var, onlarda Şeyh dediğimiz Alevi imamlarıdır.
Simdi burda iyi niyetime dayanarak biraz elestiri yapmak istiyorum...Simdi Gizliyecek birseyiniz varmiki Namazi Gizli kiliyorsunuz ? bu bana biraz Bektasiligi andiriyor ..Namazlarinizin Baskalari tarafindan görülmesi dogru degil diyorsunuz ,Kusura bakmayin ama ozaman Baskalari atarfindan size atilan iftiralarada böylece katlanmak zorunda kalirsiniz ,Demek istedigim Namaz gösteris icin degildir ama Siz Namazinizi kendi ictihadiniza göre Toplum icerisinde Cesaretle kilmazsaniz ozaman kim nerden bilecek sizin Namazina niyazina bagli bir Toplum oldugunuzu ? Bir Cemaate Namazinizi eda etmesseniz ve sizi " Inancli " bilen bazilari Demezlermi " bunlar ne namaz kiliyor nede oruc tutuyor , sadece Dini dillerinde dolastiriyorlar " diye ..sonra kalkip Sizde " Bize ifitra atiliyor " derseniz bunun sorumlusuda Sizler olmuyormusunuz ? zira " Namazimiz veya herseyimiz gizli " diyerek baskalarinada kendinizi tanitma imkani vermeyerek iftira atan kisilerede böylece imkan vermis olmuyormusunuz ?..Cesaretiniz yokmu sizin... Neden kendi icithadinizi gizleyerek bir köseye cekilerek Namazi Bektasiler gibi gizli tutuyorsunuz ( Gerci Bektasiler namazi inkar ediyorlar ama neyse ) , zira onlarda demiyormu " Bizim ibdetimiz gizlidir diye ..Yapmayin Allah Askina !

Mescit acma konusunda gelince.. Kardesim Sizde Direnis gücüdemi yok ? ( Direnis derken Silah Tüfek Tank Ucaksavar demeye getirmiyorum yanlis anlasilmasin ) Madem bir Mescit acacaksiniz Acin ! ama Korkarak degil " Aha simdi Diyenet gelecek Mescidimize Imam Atayacak , en iyisimi Teslim bayragini cekelim , Emegimizi Diyanete verelim bizde sonra faydalaniriz " diye.. Diyanet korkusu ile Yelkenleri suya indirmek Teslim olmak Ehli Beyt mensubu olarak akil ve mantiga sigarmi ? Madem bir Mescit acacaksiniz ve kendi istihadiniza göre ibadetinizi yapacaksiniz, kendi Imamlarinizin arakasinda Namaz kilacaksiniz , Yapin Destekleriz hatta Sizlerle beraber Bizde Sizinle Namaz kilariz ! Ama Teslim Bayragini Cekmeden Yapin ! Diyanet korkusu ile Yapmayin ! Kanunlar var Insan Haklari Mahkemeleri var Degilmi ? ne demisler Demokraside Care tükenmez diye ! ..bunu sadece iyi niyet elistirisi olarak kabul edin .kizmayada hic gerek yok .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

ali muhsin kardeşim, bize olan desteğiniz için tşk. ederim. Bunu iyi niyet eleştirisi olarak kabul edeceğim. :)

Hatay/İskenderun'a bağlı bir Alevi köyü olan Gözcüler beldesinde Kardeşlerimiz bir mescit yapmışlardı. Diyanet oraya bir Sünni imam atamıştı. Bizim kardeşlerimizde buna razı olmayıp Sünni imamı geri gönderdiler ve yerine şu an Alevi bir imam (şeyh) bakıyor. :)

Saygılar.....

aleviyyun

Mesaj gönderen aleviyyun »

Ali kardeşim geçmişte yaşadıklarımız hakkında önceki bir yazımda sana bazı bilgiler verdim. Aynı şeyleri tekrar etmenin anlamı yok. Geçmişte yaşadıklarımız bazı gelenekleri edinmemize neden oldu. Mesela namazı neden gizli kılarız? çünkü yaşadığımız olaylar yüzünden medresesiz, eğitimsiz kalan alevileri bilgilendirmek için cemaat namazları, toplumu bilinçlendirmek için, din önderlerimiz için tek seçenek olarak kaldı. Bu cemaat namazı bir hatta iki saat sürer. Ama namazın kendisi değil namazdan önce tevella ve teberra anlatılır. Bu konu bile bu meclisin gizli olması için en büyük nedendir. Namazdan sonrada ehlibeytin faziletleri anlatılır. Yani hadisler tarih vs. toplumu bilinçlendirme toplantısı gibi bir şey... Başka yok başka bir yerde bir mescitte bunu yapamıyoruz. Mescitlerde de rahat olamıyoruz bir yabancının içeri girmeside bizleri rahatsız eder... Ayrıca dönem değişti diyorsunuz kormayın pısırık olmayın diyorsunuz... Cumhuriyete rağmen yine de aleviler katledildi Türkiyede... Kırıkhan olaylarını duydunuz mu? İnternette araştırın biraz bilginiz olur... Yeterli ve tam anlamıyla doğru olmasada yinede araştırın... Osmanlının çöküşü sırasında Hataydaki sünni köy ve kasabaları birleşip alevi bazı köylerine saldırıp alevi köylerini yaktığını erkekleri katlettiklerini kadınları..... ne yaptıklarını tahmin edersiniz... Aylarca diğer köylerdeki aleviler dağlarda nöbet tuttu... Saldırının geleceği yerlerde ve çatışmalar oldu o tarihte...

1980 yılında maraşın bir benzeri olmasın diye alevilerin yoğun olduğu bölgelerden sınır denebilecek yerlere, din kardeşlerini korumak için nöbet tutmaya bir sürü genç gitti. Bunları bize babalarımız anlatır. Katliam yaşanmaması için nöbet tutarlardı...
Bu son iki olayı anlattığımıda hiçbir tarih yazmadı... Yazamadı... Bizden de kimse yazmaya cesaret etmedi halen edemiyorlar...
Şianın durumu farklı siz bizi kendinizle kıyaslamayın... Bizler herdaim ve her dönemde iktidardan hep şunu istedik "bizi sadece rahat bırakın..." Bu kadar uslu durmamıza rağmen neler çektik birde az bir şey kafamızı kaldırsak neler olur....

kırkhan olayları ile ilgili bir link http://www.aleviforum.info/viewtopic.ph ... 3371#p3371
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
ali muhsin

Aleviyyun can

Zannedersem Mekzun arkadas bazi seyleri eksik anlatmis olacakki bende öyle bir yorum yazdim ,verdiginiz bilgiler icin Tessekür ederim kirikhan olayi hakkinda aratsirma yapacagim insallah zira bende Diger Aleviler olarak o kötü dönemi yasayanlardan biriyim ..Simdi Can, Sizi cok iyi anliyorum ,benimde demek istedigim olay sudur o Dönem geride kaldi eskiden teknoloji internet bilgi siteleri Forumlari iletisim yollari Ehli Beyt hakkinda Türkceye cevrilmis kitablar heleki Alimlerimiz yoktuki Biz Alevileri Temsil edip bizleri bilinclendirsin, bizde kendimizi tanitalim..ama ne yazkki bunu fisrat bilen karanlik gücler " Alevi önderi " diye Alevilerin icine Nedi-ü belirsiz Bektasileri sizdirdilarki buda Alevi Toplumunun yozlasmasina Katliamlarina neden oldu..Simdi ise olaylar farklidir Halkimiz bilincleniyor Teknoloji zamanimizda Aleviligi Kuran ve Ehli Beyt isiginda tanitabiliyoruz ,kimin bize zarar verip vermeyenleri daha iyi taniyoruz ..Halkimiz Cahillikten cikiyor bilincleniyor ve kardes kani dökmenin ne kadar zararli oldugunun farkina variyor ...Kerbela olayini düsünürsek ..Imam Hüseyin (as) ve yarenlerinin etrafi Yezit ordusu tarafindan sarilmis ögle namazini kilmalari icin Imam Hüseyin (as) min etrafinda Yarenlerinin bir kismi Imami korumak icin Imamin etrfrafina etten bir duvar örmüslerdi sanki , Imam ve bir kisim Yarenleri Bu Tehlikeye ragmen Namazlarini Eda ediyorlardi ve hatta Yezit ordusu korumalara saldirarak bazilarini Sehid dahi etmisti, Fakat onlar Namazlarini ibadetlerini yinede acik ve net bir sekilde kilmaya devam etmislerdi ..bu sadece bir örnekti ..

Ayrica Türkiyede sadece hatay bölgesinde degil ülkenin diger bölgelerindede Alevi katliamlari olmustur .

Saygilar
------
aleviyyun

Mesaj gönderen aleviyyun »

Ali kardeşim Türkiyenin bir çok yerinde bu ve benzer olaylara yaşandı. Benim Anlatmak istediğim Bu olayların bizim başımıza herkesten daha fazla gelmesidir. Bir kere aleviyiz diye dinsel ayrımcılık. İkincisi Arabız diye ırsal ayrımcılık. Üçüncüsü hakkımızda bir sürü iftira ve ve iftiraların doğruduğu katli vacip fetvaları... vs. vs.

Geçmişimiz bizim karanlık, sizler bizden daha rahat yaşadınız diyorum çünkü siz tarihinizi yazabildiniz, eğitiminizi devam etirebildiniz. Bizler değil eğitim elimizdeki kitapları bile yeri geldi gömdük çürümeye terk etik. Yazdık tek tarih kitabımızı 1920 lerde fransızlar döneminde Adanalı bir Alevi sayesinde yazdık, hataları var ama olsun başkada yok. Tarihul aleviyyun kitabı bizim tek tarih kitabımız. Orada bile okuduğunuzda göreceksiniz ki her hükümdar döneminde baskı ve zulum gördük. Yani benim demek istemem bazı şeyleri hoş görün bir toplum bu kadar çok şey yaşadıktan sonra içinde hala ehlibeyt sevgisini barındırabilmiş koruyabilmişse bunada şükür....
Zaman la belkide cesaret edip bazı şeyler yapılabilir. Ama herşeyin bir zamanı var...

Not: Yezid döneminde nasıl imam Hüseyin (as)ve taraftarları namazı bırakmadıysa bizde bırakmadık...
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
ali muhsin

Aleviyun Can

Verdiginiz linki okudum benzeri olaylar Corum, Maras, Tokat ,Sivas gibi yerlerdede oldu ve hatta Daha Siddetlisi oldu buna dayanarak o dönemde Hic bir Alevi ,hic bir ilcede Rahat degildi..hatta bizim evin kapisinada kirmizi bir isaret boyamislardi ve evimizin arkasina bazi TIKKO Dev genc gibi Resimler boyamislardi ama Ailemizde hic kimse bunlarla iliskisi yoktu ,Ve kaldigimiz ilcedede bazilari "Aleviler Cami " yakiyor diye haykirmis ve bazi Örümcek kafalalilarda ellerine ne bulduysa Alevileri katliam icin kosusturmuslardi , bende merakimdan Camiye baktim ve hic bir duman veya yanik izlerine rastlamamistimki bizim mahallede tek bir Cami vardi ..aslinda böyle olaylari anlatmakla bitmez..kisacasi irkcilik kadar Köpekcilik kadar igrenc bir hastalik daha yoktur ! Bunlarki Nazi Almanlarin metodlari ile yasayip, kardes kani dökmek icin firsat kollayan insafsizlardir ! Zira Türkiye tarihinde kardes kani dökülmüsse buda irkcilarin ve onlara bagli bagnaz Yezidi görüslü Tefrikcilerin sayesinde olmustur !

O dönemlerde kendilerine Sözde " Sia " diyenlerde Bizlere ihanet etmislerdi ve hatta onlarin burnu bile kanamamisti neyazkki Bugün dahi Bazilari Sözde " Sia " olduklarini idia edenler irkciligin izinden halen gitmekteler !!!
------

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön