Ramazan Ayının Faziletleri Ve Amelleri

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

4- Merhum Seyyid ve Merhum Şeyh şu duanın da her gün okunmasını rivayet etmişlerdir:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ بِاَفْضَلِهِ وَكُلُّ فَضْلِكَ فاضِلٌ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِفَضْلِكَ كُلِّه، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ مِنْ رِزْقِكَ بِاَعَمِّهِ وَكُلُّ رِزْقِكَ عامٌّ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِرِزْقِكَ كُلِّهِ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ مِنْ عَطائِكَ بِأَهْنَئِهِ وَكُلُّ عَطائكَ هَنيءٌ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِعَطائِكَ كُلِّه، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ مِنْ خَيْرِكَ بِاَعْجَلِهِ وَكُلُّ خَيْرِكَ عاجِلٌ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِخَيْرِكَ كُلِّهِ اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ مِنْ اِحْسانِكَ بِاَحْسَنِهِ وَكُلُّ اِحْسانِكَ حَسَنٌ، اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِاِحْسانِكَ كُلِّهِ.
اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِما تُجيبُني بِهِ حينَ اَسْاَلُكَ فَاَجِبْني يا اَللهُ، وَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد عَبْدِكَ الْمُرْتَضى، وَرسُولِكَ الْمُصْطَفى، وَاَمينِكَ وَنَجِيِّكَ دُونَ خَلْقِكَ وَنَجيبِكَ مِنْ عِبادِكَ، وَنَبِيِّكَ بِالصِّدْقِ، وَحَبيبِكَ، وَصَلِّ عَلى رَسُولِكَ وَخِيَرَتِكَ مِنَ الْعالَمينَ، الْبَشيرِ الَّنذيرِ السِّراجِ الْمُنيرِ، وَعلى اَهْلِ بَيْتِهِ الاَبْرارِ الطّاهِرينَ، وَعَلى مَلائِكَتِكَ الَّذينَ اسْتَخْلَصْتَهُمْ لِنَفْسِكَ، وَحَجَبْتَهُمْ عَنْ خَلْقِكَ، وَعَلى اَنْبِيائِكَ الَّذينَ يُنبِئُونَ عَنْكَ بِالصِّدْقِ، وَعَلى رُسُلِكَ الَّذينَ خَصَصْتَهُمْ بِوَحْيِكَ، وَفَضَّلْتَهُمْ عَلَى الْعالَمينَ بِرِسالاتِكَ، وَعَلى عِبادِكَ الصّالِحينَ الَّذينَ اَدْخَلْتَهُمْ في رَحْمَتِكَ، الاَئِمَّةِ الْمُهْتَدينَ الرّاشِدينَ، وَاَوْلِيائِكَ الْمُطَهَّرينَ، وَعَلى جَبْرَئيلَ وَميكائيلَ وَاِسْرافيلَ وَمَلَكِ الْمَوْتِ، وَعَلى رِضْوانَ خازِنِ الْجِنانِ، وَعَلى مالِك خازِنِ النّارِ، وَرُوحِ الْقُدُسِ وَالرُّوحِ الاَمينِ، وَحَمَلَةِ عَرْشِكَ الْمُقَرَّبينَ، وَعَلى الْمَلَكَيْنِ الْحافِظَيْنِ عَلَيَّ بِالصَّلاةِ الَّتي تُحِبُّ اَنْ يُصَلِّيَ بِها عَلَيْهِمْ اَهْلُ السَّماواتِ وَاَهْلُ الاَرَضينَ صَلاةً طَيِّبَةً كَثيرةً مُبارَكَةً زاكِيَةً نامِيَةً ظاهِرَةً باطِنَةً شَريفَةً فاظِلَةً، تُبَيِّنُ بِها فَضْلَهُمْ عَلَى الاَوَّلينَ وَالاخِرِينَ.
اَللّـهُمَّ اعْطِ مُحَمَّداً الْوَسيلَةَ وَالشَّرَفَ وَالْفَضيلَةَ واجْزِهِ خَيْرَ ما جَزَيْتَ نَبِيّاً عَنْ اُمَّتِهِ، اَللّـهُمَّ وَاَعْطِ مُحَمَّداً صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ مَعَ كُلِّ زُلْفَة زُلْفَةً، وَمَعَ كُلِّ وَسيلَة وَسيلَةً، وَمَعَ كُلِّ فَضيلَة فَضيلَةً، وَمَعَ كُلِّ شَرَف شَرَفَاً تُعْطي اَللّـهُمَّ أعْطِ مُحَمَّداً وَآلَهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ اَفْضَلَ ما اَعْطَيْتَ اَحَداً مِنَ الاَوَّلينَ والاخِرِينَ.
اَللّـهُمَّ وَاجْعَلْ مُحَمَّداً صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وآلِهِ اَدْنَى الْمُرْسَلينَ مِنْكَ مَجْلِساً، وَأفْسَحَهُمْ فِى الْجَنَّةِ عِنْدَكَ مَنْزِلاً، وَاَقْرَبَهُمْ اِلَيْكَ وَسيلَةً، وَاْجْعَلْهُ اَوَّلَ شافِع، وَاَوَّلَ مُشَفَّع، وَاَوَّلَ قائِل، وَاَنْجَحَ سائِل، وَابْعَثْهُ الْمَقامَ الَْمحْمُودَ الَّذي يَغْبِطُهُ بِهِ الاَوَّلُونَ والاخِرُونَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
وَاَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاَنْ تَسْمَعَ صَوْتي وَتُجيبَ دَعْوَتي، وَتَجاوَزَ عَنْ خَطيئَتي، وَتَصْفَحَ عَنْ ظُلْمي، وَتُنْجِحَ طَلِبَتي، وَتَقْضِيَ حاجَتي، وَتُنْجِزَ لي ما وَعَدْتَني، وَتُقيلَ عَثْرَتي، وَتَغْفِرَ ذُنُوبي، وَتَعْفُوَ عَنْ جُرْمي، وَتُقْبِلَ عَلَيَّ وَلاتُعْرِضَ عَنّي، وَتَرْحَمَني وَلا تُعَذِّبَني وَتُعافِيَني وَلا تَبْتَلِيَني، وَتْرزُقَني مِنَ الرِّزْقِ اَطْيَبَهُ وَاَوْسَعَهُ وَلا تَحْرِمْني يا رَبِّ وَاقْضِ عَنّي دَيْني، وَضَعْ عَنّي وِزْري، وَلا تُحَمِّلْني ما لا طاقَةَ لي بِهِ، يامَوْلايَ اَدْخِلْني في كُلِّ خَيْر اَدْخَلْتَ فيهِ مُحَمَّداً وآلَ مُحَمَّد، وَاَخْرِجْني مِنْ كُلِّ سُوء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد، صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ، وَالسَّلامُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

"Allah'ım! Senden fazl u kereminin en iyisini diliyorum; elbette senin bütün fazl u keremin iyidir; Allah'ım! Ben, fazl u kereminin hepsinden diliyorum. Allah'ım! Senden en kapsamlı rızkını diliyorum; elbette senin rızkının hepsi kapsamlıdır. Allah'ım! Ben rızkının hepsinden diliyorum. Allah'ım! Senden bağışının en afiyetlisini diliyorum; elbette senin bütün bağışların afiyetlidir. Allah'ım! Senin bütün bağışlarından diliyorum. Allah'ım! Senden hayırlarının en acilini diliyorum; elbette senin bütün hayırların acildir. Allah'ım! Ben bütün hayırlarından diliyorum. Allah'ım! Senden ihsanının en güzelini diliyorum; şüphesiz senin bütün ihsanların güzeldir. Allah'ım! Senden bütün ihsanını diliyorum.

Allah'ım! Sana, aracı ettiğimde isteğimi hemen kabul edeceğin şeyi vasıta kılarak sana el açıyorum; şu halde ey Allah (duamı ve dileğimi) kabul buyur ve beğenilmiş kulun, seçilmiş resulün, bütün varlıklarının içerisinden emin ve sırdaş olarak seçtiğin, kullarının soylusu, sadık peygamberin ve habibin Muhammed'e rahmet eyle. Yine resulün ve âlemdekiler arasından seçtiğin müjdeci, korkutucu ve nurlu (hidayet) çırağı olan (o yüce şahsiyete) ve onun (Hakka) itaatkâr, tertemiz Ehlibey-t'ine, kendin için halis kıldığın ve yaratıklarından gizli tuttuğun melek-lerine, senden (insanlara) doğru haber veren peygamberlerine, vahyine mahsus kıldığın ve risaletlerinle âlemdekilerden üstün kıldığın resulleri-ne, rahmetine mazhar kıldığın hidayet bulmuş ve kemale ermiş imamlara ve tertemiz velilerin olan salih kullarına, Cebrail'e, Mikail'e, ölüm mele-ğine (Azrail'e), cennet bekçisi Rızvan'a, cehennem bekçisi Malik'e, Ruhu'l-Kudüs'e, Ruhu'l-Emin'e, Arş'ını taşıyan mukarrep (meleklerine) ve beni koruyan iki meleğe, göklerde ve yerlerde bulunanların onlara etmesini istediğin, onların ilk ve son (bütün) insanlara üstün olduklarını açıklayacağın tertemiz, çok, bereketli, (sürekli) artan, büyüyen, gizli ve aşikâr olan, şerefli ve faziletli bir rahmetle rahmet eyle.

Allah'ım! Muhammed'e vesile (şefaat hakkı) ver; şeref ve fazilet inayet et; ona, ümmetinden taraf bir peygambere verdiğin en iyi mükâfatı ver. Allah'ım! Muhammed'e yakınlık üstüne yakınlık, vesile üstüne vesile, fazilet üstüne fazilet, şeref üstüne şeref lütfeyle. Allah'ım! Kıyamet gününde gelip geçen (insanlardan) birisine vereceğinin en iyisini Muham-med ve Ehlibeyt'ine ver.

Allah'ım! Peygamberler arasında Muhammed'i, sana en yakın maka-mı olan, cennette huzurunda en geniş menzilde yer alan ve sana en yakın vesileye sahip bulunan kimse kıl. Yine onu ilk şefaat eden, şefaati ilk kabul olan, ilk konuşan ve dilediği en çok kabul olan kimse kıl ve onu gelmiş geçmiş (bütün insanların) gıpta edeceği beğenilmiş makama ulaştır; ey merhametlilerin en merhametlisi.

(Allah'ım!) Senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine salât etmeni ve sesi-mi duymanı, duamı kabul buyurmanı, hatamdan geçmeni, (nefsime) yap-tığım zulmüme göz yummanı, beni dileğime ulaştırmanı, hacetimi vermeni, bana vaat ettiğin şeyleri yerine getirmeni, sürçmemi ve günahlarımı bağışlamanı, suçumu affetmeni, bana teveccüh ederek ben-den yüz çevirmemeni, beni merhametine mazhar kılarak azap etmemeni, bana afiyet vererek (belâya) müptela etmemeni, beni en temiz ve en geniş rızkınla rızıklandırarak mahrum kılmamanı diliyorum. Ey Rabbim! Borcumu eda eyle, vizr u vebalimin yükünü üzerimden kaldır (beni bağışla ve) güç yetiremeyeceğim şeyleri bana yükleme. Ey Mevla'm! Muhammed ve Ehlibeyt'ini dâhil ettiğin bütün hayırlara beni de dâhil et; Muhammed ve Ehlibeyt'ini çıkardığın bütün kötülüklerden beni de çıkar. Senin rahmetin onun ve onların üzerine olsun. Yine selâm, Allah'ın rahmet ve bereketleri onun ve onların üzerine olsun."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Sonra üç defa şu cümle okunur:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَدْعُوكَ كَما اَمَرْتَني فَاسْتَجِبْ لي كَما وَعَدْتَني.

"Allah'ım! Bana emrettiğin gibi seni çağırıyor, dua ediyorum; sen de bana vaad ettiğin gibi duamı kabul buyur."

Sonra da şöyle devam edilir:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ قَليلاً مِنْ كَثير مَعَ حاجَة بي اِلَيْهِ عَظيمَة، وَغِناكَ عَنْهُ قَديمٌ، وَهُوَ عِنْدي كَثيرٌ، وَهُوَ عَلَيْكَ سَهْلٌ يَسيرٌ، فَامْنُنْ عَلَيَّ بِهِ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيء قَديْرٌ، آمينَ رَبَّ الْعالَمينَ.

"Allah'ım! Büyük ihtiyacım olduğu hâlde çoktan azını istiyorum; hâlbuki ezelden beri senin ona ihtiyacın yoktu. (Bu isteğim) bana göre çoktur, fakat sana göre kolay ve azdır; şu halde dileğimi bana ihsan et; şüphesiz senin her şeye gücün yeter; amin (kabul buyur) ey âlemlerin Rabbi!"

5- Şu duayı okumak:

اَللّـهُمَّ اِنِّي اَدْعُوكَ كَما اَمَرْتَني فَاسْتَجِبْ لي كَما وَعَدْتَني

"Allah'ım! Bana emrettiğin gibi seni çağırıyor, dua ediyorum; sen de bana vaad ettiğin gibi duamı kabul buyur."

6- Şeyh Mufid (r.a) "el-Muknia" kitabında Ali b. Mehziyâr'dan, o da İmam Muhammed Taki'den (a.s) şu zikir ve duaların Ramazanın başından sonuna kadar gece ve gündüzleri, çok okunmasının müste-hap olduğunu rivayet etmiştir:

يا ذَا الَّذي كانَ قَبْلَ كُلِّ شَيء، ثُمَّ خَلَقَ كُلَّ شَيء، ثُمَّ يَبْقى وَيَفْنى كُلُّ شَيء، يا ذَا الَّذي لَيْسَ كَمِثْلِهِ شيءٌ، وَيا ذَا الَّذي لَيْسَ فِي السَّماواتِ الْعُلى، وَلا فِى الاَرَضينَ السُفْلى، وَلا فَوقَهُنَّ وَلا تَحْتَهُنَّ، وَلا بَيْنَهُنَّ اِلـهٌ يُعْبَدُ غَيْرُهُ لَكَ الْحَمْدُ حَمْداً لا يَقْوى عَلى اِحْصائِهِ إلاّ اَنْتَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمِّد صَلاةً لا يَقْوى عَلى اِحْصائِها إلاّ اَنْتَ.

"Ey her şeyden önce var olan; sonra her şeyi yaratan ve her şey fani olduktan sonra bakî kalacak olan; ey hiçbir şeye benzemeyen; ey ne yüce göklerde, ne aşağı yerlerde, ne onların üstünde, ne altında, ne de aralarında kendisinden başka tapılan bir ilâh olmayan (yüce Allah!) Sana hamdolsun; saymaya (miktarını belirlemeye) senden başkasının güç yetiremeyeceği bir hamd olsun. Şu hâlde Muhammed ve Ehlibeyt'ine senden başkasının sayamayacağı bir rahmet et."

7- Merhum Kef'emî "Beledu'l-Emin" ve "Misbah" adlı kitapların-da "Seyyid İbn Bâkî'nin "İhtiyar"ından şöyle nakletmiştir: Allah Tea-la, Ramazan ayında her gün aşağıdaki duayı okuyan kimsenin kırk yıllık günahı affeder:

اَللّـهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ الَّذي اَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرْآنَ، وَافْتَرَضْتَ عَلى عِبادِكَ فيهِ الصِّيامَ، ارْزُقْني حَجَّ بَيْتِكَ الْحَرامِ في هذَا الْعامِ وَفي كُلِّ عام، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الْعِظامَ فَاِنَّهُ لا يَغْفِرُها غَيْرُكَ يا ذَا الْجَلالِ وَالاِْكْرامِ.

"Allah'ım! Ey Kur'ân'ı indirdiğin ve orucunu kullarına farz kıldığın ramazan ayının Rabbi! Bu yıl ve her yıl Beytü'l-Harâm'ının haccını bana nasip et ve büyük günahlarımı bağışla; çünkü kuşkusuz onları senden başkası bağışlayamaz, ey büyüklük ve yücelik sahibi!"

8- Merhum Feyz-i Kâşanî "Hulasetu'l-Ezkar" adlı eserinde şu zikirlerin her gün yüz defa okunmasını nakletmiştir:

سُبْحانَ الضّارِّ النّافِعِ، سُبْحانَ الْقاضي بالْحَقِّ، سُبْحانَ الْعَلِيِّ الاعْلى، سُبْحانَهُ وَبِحَمْدِهِ، سُبْحانَهُ وَتَعالى.

"Münezzehtir (hak edene) zarar ve (hak edene) menfaat veren (Allah)! Münezzehtir hak üzere hüküm veren. Münezzehtir yüceler yücesi (Allah)! Münezzehtir O ve ben O'na hamd ediyorum. Münezzehtir O ve (her şeyden) yücedir."

9- Merhum Şeyh Müfid "el-Müknia" kitabında şöyle demiştir: Ramazan ayının sünnetlerinden birisi de her gün yüz defa Resulullah'a (s.a.a) salât u selâm etmektir. Bu sayıyı ne kadar artırırsa, fazileti de o kadar artar.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

B) RAMAZAN AYININ GECE VE GÜNDÜZLERİNE AİT AMELLER

Birinci Gecenin Amelleri

1- Ramazanın hilalini aramak. (Bazı müctehidler bunu farz bilmiş-lerdir.)

2- Ramazan ayının hilali göründüğü zaman ona işaret edilmez. Kıbleye dönülerek eller gökyüzüne kaldırılıp hilale hitaben şöyle söylenir:

رَبّي وَرَبُّكَ اللهُ رَبُّ الْعالَمينَ، اَللّـهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَيْنا بِالاَْمْنِ وَالاِيمانِ، وَالسَّلامَةِ وَالاِسْلامِ، وَالْمُسارَعَةِ اِلى ما تُحِبُّ وَتَرْضى، اَللّـهُمَّ بارِكْ لَنا في شَهْرِنا هذا، وَارْزُقْنا خَيْرَهُ وَعَوْنَهُ، وَاصْرِفْ عَنّا ضُرَّهُ وَشَرَّهُ وَبلاءَهُ وَفِتْنَتَهُ.

"Benim ve senin Rabbin, âlemlerin Rabbi olan Allah'tır. Allah'ım! Şu (hilali) bize emniyetle, imanla, sağlıkla, teslimiyetle, sevdiğin ve razı olduğun şeylere koşmakla birlikte (geçireceğimiz bir ayın) başlangıcı kıl. Allah'ım! Şu ayımızı bize bereketli kıl ve bize onun hayır ve yardımını nasip et; onda (olabilecek) zararı, şerri, belâ ve fitneyi bizden uzaklaştır."

Resul-i Ekrem'in de (s.a.a) ramazan ayının hilalini gördüğü vakit yüzünü kıbleye dönerek şu duayı okuduğu rivayet edilmiştir:

اَللّـهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَيْنا بِالاَْمْنِ والاِيمانِ، وَالسَّلامَةِ وَالاِسْلامِ، وَالْعافِيَةِ الُْمجَلَّلَةِ وَدِفاعِ الاَسْقامِ، وَالْعَوْنِ َعَلَى الصَّلاةِ وَالصِّيامِ وَالْقِيامِ وَتِلاوَةِ الْقُرآنِ، اَللّـهُمَّ سَلَّمْنا لِشَهْرِ رَمَضانَ وَتَسَلِّمْهُ مِّنا، وَسَلِّمْنا فيهِ حَتّى يَنْقَضِيَ عَنّا شَهْرُ رَمَضانَ وَقَدْ عَفَوْتَ عَنّا وَغَفَرْتَ لَنا وَرَحِمْتَنا.

"Allah'ım! Şu (hilali) bize emniyetle, imanla, sağlıkla, teslimiyetle, mükemmel bir afiyetle birlikte, tutulacağımız hastalıklardan uzak kalaca-ğımız, namaza, oruca, gece ibadetine ve Kur'ân okumaya (senin) yardımınla (güç bulacağımız bir ayın) başlangıcı kıl. Allah'ım! Ramazan ayını geçirinceye kadar bizi Ramazan ayı için sağlıklı kıl ve onu (kabul olmuş bir şekilde) bizden teslim al; bizi affetmiş, bağışlamış ve merhame-tine mazhar kılmış olarak sağlıklı tut."

Yine İmam Cafer Sâdık'tan (a.s) hilal göründüğü vakit şu duanın okunması rivayet edilmiştir:

اَللّـهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضانَ، وَقَدِ افْتَرَضْتَ عَلَيْنا صِيامَهُ، وَاَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرآنَ هُدىً لِلنّاسِ وَبَيِّنات مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ اَعِنّا عَلى صِيامِهِ وَتَقَبَّلْهُ مِنّا، وَسَلِّمْنا فيهِ، وَسَلِّمْنا مِنْهُ وَسَلَّْمُهَ لَنا في يُسْر مِنَكَ وَعافِيَة اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ، يا رَحْمنُ يا رَحيمُ.

"Allah'ım! İşte Ramazan ayı girmiş bulunuyor; sen bu ayın orucunu bize farz kıldın. Halkı hidayet etmek, hidayet delillerini açıklamak ve hakkı batıldan ayırmak için onda Kur'ân'ı indirdin. Allah'ım! Onun orucunu tutmak için bize yardımcı ol; onu bizden kabul buyur; bizi onda ve ondan taraf sağlıklı kıl ve onu da bizim için kolaylık ve afiyetle birlikte selâmet eyle. Muhakkak senin her şeye gücün yeter, ey Rahman, ey Rahim!"
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

3- Hilal göründüğü vakit okunması müstehap olan dualardan birisi de İmam Zeynülabidin'in (a.s) "Sahife-i Seccâdiye" adlı kitabında toplanan duaların kırk üçüncü duasıdır.

Evet Merhum Seyyid İbn Tâvûs'un nakline göre İmam Zeynülabidin (a.s) bir gün yoldan geçerken ramazan ayının hilaline bakarak şu duayı okudu:

اَيُّهَا الْخَلْقُ الْمُطيعُ الدّائِبُ السَّريعُ، الْمُتَرَدِّدُ في مَنازِلِ التَّقْديرِ، الْمُتَصَرِّفُ في فَلَكِ التَّدْبيرِ، آمَنْتُ بِمَنْ نَوَّرَ بِكَ الظُّلَمَ، وَاَوْضَحَ بِكَ الْبُهَمَ، وجَعَلَكَ آيَةً مِنْ آياتِ مُلْكِهِ، وَعَلامَةً مِنْ عَلاماتِ سُلْطانِهِ، فَحَدَّ بِكَ الزَّمانَ، وامْتَهَنَكَ بِالْكَمالِ وَالنُّقْصانِ، وَالطُّلُوعِ والاُفُولِ، وَالاِنارَةِ والْكُسُوفِ، في كُلِّ ذلِكَ اَنْتَ لَهُ مُطيعٌ، وَاِلَى اِرادَتِهِ سَريعٌ، سُبْحانَهُ ما اَعْجَبَ ما دَبَّرَ مِنْ اَمْرِكَ، وَاَلْطَفَ ما صَنَعَ في شَأنِكَ، جَعَلَك مِفْتاحَ شَهْر حادِث لاَمْر حادِث، فَاَسأَلُ اللهَ رَبِّي وَرَبَّكَ، وَخالِقي وَخالِقَكَ، وَمُقَدِّري وَمُقَدِّرَكَ، وَمُصَوِّري وَمُصَوِّرَكَ اَنْ يُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ يَجْعَاَلك هِلالَ بَرَكة لا تَمْحَقُها الاَيامُ، وَطَهارَة لا تُدَنِّسُهَا الاثامُ، هِلالَ اَمْن مِنَ الافاتِ، وَسَلامَة مِنَ السَّيِّئاتِ، هِلالَ سَعْد لا نَحْسَ فيهِ يُمْن لا نَكَدَ مَعَهُ، وَيُسْر لا يُمازِجُهُ عُسْرٌ، وَخَيْر لا يَشُوبُهُ شَرٌّ، هِلالَ اَمْن وَايمان وَنِعْمَة وَاِحْسان وَسَلامَة وَاِسْلام.
اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاجْعَلْنا مِنْ اَرْضى مَنْ طَلَعَ عَلَيْهِ، وَاَزْكى مَنْ نَظَرَ اِلَيْهِ، وَاَسْعَدَ مَنْ تَعَبَّدَ لَكَ فيهِ، وَوَفِّقْنَا اَللّـهُمَّ فيهِ لِلطّاعَةِ وَالتَّوْبَةِ، وَاعْصِمْنا فيهِ مِنَ الاثامِ وَالْحَوبَةِ، وَاَوْزِعْنا فيهِ شُكْرَ النِّعْمَةِ، واَلْبِسْنا فيهِ جُنَنَ الْعافِيَةِ، وَاَتْمِمْ عَلَيْنا بِاسْتِكْمالِ طاعَتِكَ فيهِ الْمِنَّةَ، اِنَّكَ اَنْتَ الْمَنّانُ الْحَميدُ، وَصَلَّى اللهُ عَلى مُحَمَّد وآلِهِ الطَيِّبينَ، وَاجْعَلْ لَنا فيهِ عَوناً مِنْكَ عَلى ما نَدَبْتَنا اِلَيْهِ مِنْ مُفْتَرَضِ طاعَتِكَ، وَتَقَبَّلْها اِنَّكَ الاَكْرَمُ مِنْ كُلِّ كَريم، وَالاَرْحَمُ مِنْ كُلِّ رَحيم، آمينَ آمينَ رَبَّ الْعالَمينَ.

Ey belirlenen yörüngelerde hızla dolaşan itaatkâr mahlûk! Seninle karanlıkları aydınlatan, belirsizleri ortaya çıkaran, seni, mülkünün ayetlerinden bir ayet ve saltanatının alametlerinden bir alamet kılan, büyüyüp küçülmen, doğup batman, ışık vermen ve kararman ile seni hizmete alan kimseye inandım ben. Münezzehtir O! Seninle ilgili tedbiri ne kadar ilginçtir; hakkında öngördüğü düzen ne kadar incedir! O, seni yeni bir iş için, yeni bir ayın anahtarı kılmıştır. Benim ve senin Rabbimiz olan, beni ve seni yaratan, beni ve seni takdir edip yöneten, beni ve seni şekillendiren Allah'tan, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmesini ve seni, günlerin yok edemeyeceği bir bereket ve günahların kirleteme-yeceği bir temizlik hilali, içinde uğursuzluk bulunmayan bir mutluluk, beraberinde zahmet getirmeyen bir bolluk, zorlukla karışmamış kolaylık, şerre bulaşmamış hayır hilali, emniyet, iman, nimet, ihsan, sağlık ve telsi-miyet hilali kılmasını diliyorum.

Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle ve bizleri üzerlerine hilal doğan en hoşnut, hilale bakan en temiz ve bu ayda sana kulluk eden en mutlu kimselerden kıl. Ey Allah'ım! Bu ayda bizleri tövbeye muvaffak et; günahtan ve emirlerine karşı gelmekten koru; bizi nimetlerine şükretmeye alıştır; bizleri (günahlara karşı) bağışıklık kalkanlarıyla donat ve en mükemmel şekilde sana itaat etmeye muvaffak ederek nimetini bizlere tamamla. Şüphesiz sen, çok nimet verensin; övgüye layıksın. Allah, Muhammed'e ve onun pâk ve tertemiz Ehlibey-t'ine rahmet etsin. (Allah'ım!) Bu ayda, yapmamız için çağrıda bulundu-ğun farz itaatini yerine getirmemiz için bize yardımcı ol ve bunu bizden kabul buyur; kuşkusuz sen, bütün cömertlerden daha çok cömertsin; bütün merhametlilerden daha merhametlisin; âmin ey alemlerin Rabbi!"
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

4- Ramazan ayının ilk gecesinde müstehap olan bir diğer amel de, insanın kendi helaliyle cinsel münasebette bulunmasıdır. Bu sadece ramazan ayına mahsus bir şeydir. Yoksa diğer aylarda ayın ilk günün-de bu, mekruhtur.

5- Bu gecenin bir ameli de gusüldür; bazı hadislerde, ramazan ayının ilk gecesinde gusül yapan kimsenin gelecek ramazan ayına kadar vücudunda kaşıntı olmayacağı rivayet edilmiştir.

6- Akar suda gusletmek ve başına otuz avuç su dökmek; kim böyleyapacak olursa gelecek ramazan ayına kadar manevi taharet içerisinde olur.

7- Bu gecenin amellerinden birisi de İmam Hüseyin'i (a.s) ziyaret etmektir. Kim böyle yapacak olursa günahları dökülür ve o yılda hac ve umre yapanların sevabını alır.

8- Önceden de değindiğimiz bin rekâtlık namazı kılmak isteyenler, bu geceden itibaren başlamalıdırlar.

9- Bu gecenin bir diğer ameli ise iki rekât namazı, her rekâtta Fâtiha ve En'âm Surelerini okumak suretiyle kılmak ve ardından da Allah-u Teâlâ'dan kendisine yardımcı olmasını, korkulardan ve rahatsızlıklardan korumasını dilemektir.

10- Şaban ayının son gecesinin amelini açıklarken naklettiğimiz duayı bu gece de okumak sünnettir.

11- "el-İkbal" kitabında İmam Muhammed Taki'den (a.s), bu gecenin akşam namazından sonra elleri kaldırarak şu duanın okunması rivayet edilmiştir:

اَللّـهُمَّ يا مَنْ يَمْلِكُ التَّدْبيرَ وَهُوَ عَلى كُلِّ شَيء قَديرٌ، يا مَنْ يَعْلَمُ خائِنَةَ الاَعْيُنِ وَما تُخْفِي الصُّدُورِ وَتُجِنُّ الضَّميرُ وَهُوَ اللَّطيفُ الْخَبيرُ، اَللّـهُمَّ اجْعَلْنا مِمَّنْ نَوى فَعَمِلَ، وَلا تَجْعَلْنا مِمَّنْ شَقِيَ فَكَسِلَ، وَلا مِمَّنْ هُوَ عَلى غَيْرِ عَمَل يَتَّكِلُ، اَللّـهُمَّ صَحِّحْ اَبْدانَنا مِنَ الْعِلَلِ، وَاَعِنّا عَلى ما افْتَرَضْتَ عَلَيْنا مِنَ الْعَمَلِ، حَتّى يَنْقَضِيَ عَنّا شَهْرُكَ هذا وَقَدْ اَدَّيْنا مَفْرُوضَكَ فيهِ عَلَيْنا.
اَللّـهُمَّ اَعِنّا عَلى صِيامِهِ، وَوَفِّقْنا لِقِيامِهِ، وَنَشِّطْنا فيهِ لِلصَّلاةِ، وَلا تَحْجُبْنا مِنَ الْقِراءَةِ، وَسَهِّلْ لَنا فيهِ ايتاءَ الزَّكاةِ، اَللّـهُمَّ لا تُسَلِّطْ عَلَيْنا وَصَباً وَلا تَعَباً وَلا سَقَماً وَلا عَطَباً، اَللّـهُمَّ ارْزُقْنا الاِفْطارَ مِنْ رِزْقِكَ الْحلالِ، اَللّـهُمَّ سَهِّلْ لَنا فيهِ ما قَسَمْتَهُ مِنْ رِزْقِكَ، وَيَسِّرْ ما قَدَّرْتَهُ مِنْ اَمْرِكَ، وَاجْعَلْهُ حَلالاً طَيِّباً نَقِيّاً مِنَ الاثامِ خالِصاً مِنَ الاصارِ وَالاَجْرامِ.
اَللّـهُمَّ لا تُطْعِمْنا اِلاّ طَيِّباً غَيْرَ خَبيث وَلا حَرام، وَاجْعَلْ رِزْقَكَ لَنا حَلالاً لا يَشُوبُهُ دَنَسٌ وَلا اَسْقامٌ يا مَنْ عِلْمُهُ بِالسِّرِّ كَعِلْمِهِ باِلاِعْلانِ، يا مُتَفَضِّلاً عَلى عِبادِهِ بِالاِحْسانِ، يا مَنْ هُوَ عَلى كُلِّ شَيء قَديرٌ وَبِكُلِّ شَيء عَليمٌ خَبيرٌ اَلْهِمْنا ذِكْرَكَ وَجَنِّبْنا عُسْرَكَ، وَاَنِلْنا يُسْرَكَ، وَاَهْدِنا لِلرَّشادِ، وَوَفِّقْنا لِلسَّدادِ، وَاعْصِمْنا مِنَ الْبَلايا، وَصُنّا مِنَ الاَوْزارِ وَالْخَطايا.
يا مَنْ لا يَغْفِرُ عَظيمَ الذُّنُوبِ غَيْرُهُ، وَلا يَكْشِفُ السُّوءَ إلاّ هُوَ، يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ، وَاَكْرَمَ الاَكْرَمينَ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَاَهْلِ بَيْتِهِ الطَّيِّبينَ، وَاجْعَلْ صِيامَنا مَقْبُولاً، وَبِالْبِرِّ وَالتَّقْوى مَوْصُولاً، وَكَذلِكَ فَاجْعَلْ سَعْيَنا مَشْكُوراً وَقِيامَنا مَبْرُوراً، وَقُرْآنَنا مَرْفُوعاً، وَدُعاءَنا مَسْمُوعاً، وَاهْدِنا لِلْحُسْنى، وَجَنِّبْنَا الْعُسْرى، وَيَسِّرْنا لِلْيُسْرى، وَاَعِلْ لَنَا الدَّرَجاتِ، وَضاعِفْ لَنا الْحَسَناتِ، وَاقْبَلْ مِنَّا الصَّوْمَ وَالصَّلاةَ، واسْمَعْ مِنَّا الدَّعَواتِ، وَاغْفِرْ لَنَا الْخَطيئاتِ، وَتَجاوَزْ عَنَّا السَّيِّئاتِ، وَاجْعَلْنا مِنَ الْعامِلينَ الْفائِزينَ، وَلا تَجْعَلْنا مِنَ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضّالّينَ، حَتّى يَنْقَضِيَ شَهْرُ رَمَضانَ عَنّا وَقَدْ قَبِلْتَ فيهِ صِيامَنا وَقِيامَنا، وَزَكَّيْتَ فيهِ اَعْمالَنا، وَغَفَرْتَ فيهِ ذُنوبَنا، وَاَجْزَلْتَ فيهِ مِنْ كُلِّ خَيْر نَصيبَنا، فَاِنَّكَ الاِْلـهُ الُْمجيبُ، وَالرَّبُّ الْقَريبُ، وَاَنْتَ بِكُلِّ شَيْء مُحيطٌ.

Allah'ım! Ey her şeye gücü yeten ve (âlemin) tedbir ve yönetimini elinde tutan; ey Latif ve her şeyden haberdar olan ve hain gözleri, sinelerin sakladığını ve batınların sırrını bilen Allah!

Allah'ım! Bizi, niyet edip ardından amel eden kimselerden kıl; bedbaht olup tembelliğe duçar olan veya amelden başka şeye yaslanan kimselerden kılma.

Allah'ım! Bu (ramazan) ayının bitiminde, üzerimizde olan farzlarını eda etmiş olmamız için bedenlerimizi hastalıklardan uzaklaştırıp sağlıklı tut; üzerimize farz kıldığın amelleri yerine getirmemiz için bize yardımcı ol.

Allah'ım! Bu ayın orucunu tutmak için bize yardım et; (geceleri) ibadet etmeye bizi muvaffak et; (hakkıyla) Kur'ân okumaktan bizi mahrum etme. Bu ayda zekât vermeyi bizlere kolaylaştır.

Allah'ım! Ağrı, yorgunluk, hastalık ve bozgunluğu bize musallat kılma. Allah'ım! Helal rızkından iftar etmeyi bizlere nasip et.

Allah'ım! Bu ayda bizim için ayırdığın rızkı elde etmeyi ve bizim için takdir buyurduğun emri (yerine getirmeği) kolaylaştır. Onu helal-tertemiz, günahlardan, engellerden ve hatalardan arınmış bir şekilde bize nasip buyur.

Allah'ım! Bize ancak temiz şeylerden yedir; iğrenç ve haram olan şeylerden değil. Bize vereceğin rızkı, pisliğe ve hastalıklara karışmamış helal rızk eyle.

Ey gizliyi de açık şeyler gibi bilen; ey kullarına iyilikle lütufta bulunan; ey her şeye gücü yeten, her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olan (Yüce Allah)! Bize zikrini ilham et; bizi zor kıldığın şeylerden uzaklaştırıp kolay kıldığın şeylere ulaştır; bizi rüşt ve doğruluğa hidayet et; doğruluklara muvaffak kıl; bizi belalardan koru; günah ve hatalardan muhafaza et.

Ey büyük günahları kendisinden başkası bağışlamayan ve kötülüğü kendisinden başkası gidermeyen; ey merhametlilerin en merhametlisi ve yücelerin en yücesi! Muhammed ve tertemiz Ehlibeyt'ine rahmet eyle ve orucumuzu kabul buyur; bizi iyilik ve takvaya bağlı kıl. Çabamızı mükâfatlandır; ibadet ve namazımızı kabul eyle; okuduğumuz Kur'ân'ı dergâhına yücelt; duamızı dinleyip (kabul buyur); bizi iyiliğe hidayet eyle; zorluklardan uzaklaştırıp, kolaylıklara kolayca ulaşmamızı sağla; iyi amellerimizi kat kat artır; oruç ve namazımızı kabul eyle; dualarımızı dinleyip (kabul buyur); hatalarımızı bağışla; kötülüklerimizi affet; bizi kurtuluşa ermiş amel edenlerden kıl; kendilerine gazap ettiğin ve doğru yoldan sapanlardan değil. Nihayet ramazan ayı geçip gidinceye kadar orucumuzu, ibadet ve namazımızı kabul buyur; amellerimizi temizle, günahlarımızı bağışla ve her hayırdan nasibimizi artır. Kuşkusuz sen, duaları kabul eden ilâh ve (kullarına) yakın olan Rabsin. Sen her şeyi kuşatansın."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

12- "el-İkbal" kitabında İmam Cafer Sadık'tan (a.s) rivayet edilen şu dualar da bu gecenin müstehap amellerinden birisidir:

اَللّـهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ، مُنَزِّلَ الْقُرْآنِ، هذا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي اَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرْآنَ، وَاَنْزَلْتَ فيهِ آيات بَيِّنات مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ ارْزُقْنا صِيامَهُ، وَاَعِنّا عَلى قِيامِهِ، اَللّـهُمَّ سَلِّمْهُ لَنا وَسَلِّمْنا فيهِ وَتَسَلَّمْهُ مِنّا في يُسْر مِنَكَ وَمُعافاة، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الَْمحْتُومِ وَفيـما تَفْرُقُ مِنَ الاَمْرِ الْحَكيمِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ مِنَ الْقَضاءِ الَّذي لا يُرَدُّ وَلا يُبَدَّلُ، اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ، الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ عَليَّ مِنَ الرِّزْقِ الْحَلالِ .

"Allah'ım! Ey ramazan ayının Rabbi, ey Kur'ân'ı indiren; işte bu, Kur'ân'ı indirdiğin, onda, hidayeti beyan eden ve hakkı batıldan ayıran ayetleri nazil ettiğin ramazan ayıdır. Allah'ım! Bu ayın orucunu bizlere nasip et ve bu ayın (ibadet ve namazını) yerine getirmemize yardımcı ol. Allah'ım! Bu ayı bizim için selâmet kıl; bizi bu ayda sağlıklı et ve bu ayı kolaylık ve afiyet içinde bizden teslim al. Kadir gecesinde hükme bağladığın, takdir buyurduğun ve belirlediğin, kesin, dönüşü ve değişimi olmayan hikmetli hükümler arasında, beni de hacları kabul olan, çabaları mükâfatlandırılan, günahları bağışlanan ve kötülüklerinin üstü örtülen Beytü'l-Harâm'ının hacılarından yaz. Yine hükmettiğin ve takdir buyurdu-ğun şeyler arasında ömrümü uzatmayı ve bana bol helal rızk nasip etmeyi kararlaştır."

13- Sahife-i Seccadiyye'nin kırk dördüncü duasını okumak.

14- Seyyid İbn Tavus'un "el-İkbal" adlı eserine naklettiği şu uzun duayı okumak:

اَللّـهُمَّ اِنَّ هذا شَهْرُ رَمَضانَ...

“Allahumme inne haza şehri ramazan….”

15- Bir hadiste Resul-i Ekrem'in (s.a.a) ramazan ayı girdiğinde şu duayı okuduğu rivayet edilmiştir:

اَللّـهُمَّ اِنَّهُ قَدْ دَخَلَ شَهْرُ رَمَضانَ. اَللّـهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ، الَّذي اَنزَلْتَ فيهِ الْقُرْآنَ، وَجَعَلْتَهُ بَيِّنات مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ فَبارِكْ لَنا في شَهْرِ رَمَضانَ، وَاَعِنّا عَلى صِيامِهِ وَصَلَواتِهِ وَتَقَبَّلْهُ مِنّا.

"Allah'ım' Hiç şüphesiz ramazan ayı girmiş bulunuyor. Allah'ım! Ey ramazan ayının Rabbi! Öyle bir ay ki, onda Kur'ân'ı indirdin ve onda hidayeti beyan eden ve hakkı batıldan ayıran açıklamalarda bulundun. Allah'ım! Ramazan ayını bizim için bereketli kıl ve onun orucunu tutmada ve namazını kılmada bize yardımcı ol ve onu bizden kabul buyur."

16- Yine Resul-i Ekrem'in (s.a.a) ramazan ayının ilk gecesinde şöyle dua ettiği rivayet edilmiştir:

اَلْحَمْد للهِ الَّذي اَكْرَمَنا بِكَ اَيُّهَا الشَّهرُ الْمُبارَكُ، اَللّـهُمَّ فَقَوِّنا عَلى صِيامِنا وَقِيامِنا، وَثبِّتْ اَقْدامَنا وَانْصُرْنا عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرينَ، اَللّـهُمَّ اَنْتَ الْواحِدُ فَلا وَلَدَ لَكَ، واَنْتَ الصَّمَدُ فلا شِبْهَ لَكَ، واَنْتَ الْعَزيزُ فَلا يُعِزُّكَ شَيْءٌ، وَاَنْتَ الْغَنِيُّ وَاَنَا الْفَقير، وَاَنْتَ الْمَوْلى وَاَنا الْعَبْدُ، واَنْتَ الْغُفورُ وَاَنا الْمُذْنِبُ، وَاَنْتَ الرَّحيمُ وَاَنَا الُْمخْطِئُ، وَاَنْتَ الْخالِقُ وَاَنَا الَْمخْلُوقُ، وَاَنْتَ الْحَيُّ وَاَنَا الْمَيِّتُ، اَسْاَلُكَ بِرَحْمَتِكَ اَنْ تَغْفِرَ لي وَتَرْحَمَني، وَتَجاوَزَ عَنّي اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ.

"Ey mübarek ay, seninle bizi yücelten Allah'a hamdolsun. Allah'ım! Oruç tutmamız (ve gece ibadetlerine) kalkmamız için bizi güçlendir; ayaklarımıza sebat ver ve bizi kâfirler topluluğuna karşı muzaffer eyle. Allah'ım! Sen teksin; evladın yoktur. Sen noksansız-ihtiyaçsızsın; benze-rin yoktur. Sensin aziz; başka bir şey sana izzet veremez. Sen zenginsin, ben ise fakir; sen mevlasın, ben ise kul; sen bağışlayansın, ben ise günahkâr; sen Rahim'sin, ben ise hatakâr; sen yaratansın, ben ise yaratı-lan; sen dirisin, ben ise ölü; rahmetin hakkına senden, beni bağışlamanı, bana merhamet etmeni ve beni affetmeni diliyorum. Muhakkak senin her şeye gücün yeter."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

17- Birinci bölümde, ramazan ayının ilk gününde Cevşen-i Kebir duasını okumanın müstehap olduğu geçti.

18- Ramazan amellerinin başlarında zikrettiğimiz "Hac Duası"nın bu gecede okunması müstehaptır.

19- Önceden de zikrettiğimiz gibi bu ayın en faziletli amellerinden birisi de, çok Kur'ân okumaktır.

Rivayet edildiğine göre, İmam Cafer Sadık (a.s) Kur'ân okumaya başlamadan önce şu duayı okurdu:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَشْهَدُ اَنَّ هذا كِتابُكَ الْمُنْزَلُ مِنْ عِنْدِكَ عَلى رَسُولِكَ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِاللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وآلِهِ، وَكَلامُكَ النّاطِقُ عَلى لِسانِ نَبِيِّكَ، جَعَلْتَهُ هادِياً مِنْكَ اِلى خَلْقِكَ، وَحَبْلاً مُتَّصِلاً فيـما بَيْنَكَ وَبَيْنَ عِبادِكَ، اَللّـهُمَّ اِنّي نَشَرْتُ عَهْدَكَ وَكِتابَكَ، اَللّـهُمَّ فَاجْعَلْ نَظَري فيهِ عِبادَةً، وَقِراءَتي فيهِ فِكْراً، وَفِكْري فيهِ اعْتِباراً، وَاجْعَلْني مِمَّنْ اتَّعَظَ بِبَيانِ مَواعِظِكَ فيهِ، وَاجْتَنَبَ مَعاصيكَ، وَلا تَطْبَعْ عِنْدَ قِراءَتي عَلى سَمْعي، وَلا تَجْعَلْ عَلى بَصَري غِشاوَةً، وَلا تَجْعَلْ قِراءَتي قِراءَةً لا تَدَبُّرَ فيها، بَلِ اجْعَلْني اَتَدَبَّرُ آياتِهِ وَاَحْكامَهُ، آخِذاً بِشَرايِعِ دينِكَ، وَلا تَجْعَلْ نَظَري فيهِ غَفْلَةً، وَلا قِراءَتي هَذَراً، اِنَّكَ اَنْتَ الرَّؤوفُ الرَّحيمُ.

"Allah'ım! Şehadet ederim ki bu, Resul'ün Muhammed ibn Abdullah'a (s.a.a) inen kitabın ve Peygamber'inin diline dökülen kelmındır. O, senin yaratıklarına (gönderdiğin) bir hidayet vesilesi ve seninle kulların arasına uzanan bir bağlantı ipidir.
Allah'ım! Ben fermanın ve kitabın olan (Kur'ân'ı) açtım (yüzüme).
Allah'ım! Ona bakışımı ibadet, onu okuyuşumu tefekkür ve tefekkürümü ibret vesilesi kıl. Beni, öğütlerinin beyanından öğüt alan ve günahlarından kaçınanlardan kıl. (Kur'ân) okurken kulağımı mühürleme; gözüme perde çekme. Okuyuşumu tefekkürsüz bir okuyuş kılma. (Kur'ân'ın) ayetleri ve ahkâmı üzerinde düşünüp, dinin kurallarını uygulamaya beni muvaffak kıl. (Kur'ân'a) bakışımı, gaflet bakışı ve okuyuşumu faydasız bir okuyuş kılma. Kuşkusuz sen çok şefkatli ve Rahim'sin."

Bitirdiği vakit ise şu duayı:

اَللّـهُمَّ اِنّي قَدْ قَرَأتُ ما قَضَيْتَ مِنْ كِتابِكَ الَّذي اَنْزَلْتَهُ عَلى نَبِيِّكَ الصّادِقِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، فَلَكَ الْحَمْدُ رَبَّنا، اَللّـهُمَّ اجْعَلْني مِمَّنْ يُحِلُّ حَلالَهُ، وَيُحَرِّمُ حَرامَهُ، وَيُؤْمِنُ بِمُحْكَمِهِ وَمُتَشابِهِه، وَاجْعَلْهُ لي اُنْساً في قَبْري، وَاُنْساً في حَشْري، وَاجْعَلْني مِمَّنْ تُرْقيهِ بِكُلِّ آيَة قَرَأها دَرَجَةً في اَعْلا عِلِّيّينَ، آمينَ رَبَّ الْعالَمينَ.

"Allah'ım! Ben, sadık Peygamber'ine (s.a.a) indirdiğin kitabından mukadder kıldığın kadar okudum. Hamd sana ey Rabbimiz. Allah'ım! Beni onun (Kur'ân'ın) helalini helal ve haramını haram bilen, muhkemine de müteşâbihine de iman eden kimselerden kıl. Kabirde ve haşredildiğim günde (Kur'ân'ı) bana arkadaş kıl. Beni, okuduğu her ayet karşılığında yüce makamlarda bir derece yücelttiğin kimselerden et. Âmin ey âlemlerin Rabbi!"
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Birinci Günün Amelleri

1- İmkân olursa, akarsuda gusledip, başa otuz avuç su dökmek; bunu yapan bir kimse o yılın rahatsızlık ve hastalıklarından emanda olur.

2- Bu günde yüzünü bir avuç gülsuyu ile yıkayan kimse, zillet ve perişanlıktan kurtulur. Biraz da başına döken kimse göğüs hastalığın-dan da emanda olmuş olur.

3- Her ayın başında olduğu gibi, bu ayın başında da iki rekât na-maz kılıp ardından da sadaka vermek sünnettir.

4- Bu günde iki rekât namazı, birinci rekâtta Fâtiha ve Fetih, ikincide ise Fâtiha ve istediği bir sureyi okumak suretiyle kılan kimse gelecek yıla kadar Allah'ın koruması altında olur.

5- Şafak söktüğü vakit şu duayı okumanın müstehap olduğunu rivayet etmişlerdir:

اَللّـهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضانَ، وَقَدِ افْتَرَضْتَ عَلَيْنا صِيامَهُ، وَاَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرآنَ هُدىً لِلنّاسِ وَبَيِّنات مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ اَعِنّا عَلى صِيامِهِ، وَتَقَبَّلْهُ مِنّا وَتَسَلَّمْهُ مِنّا وَسَلِّمْهُ لَنا في يُسْر مِنَكَ وَعافِيَة اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ.

"Allah'ım! (İşte) ramazan ayı girmiş bulunmaktadır; sen bu ayın orucunu bize farz kıldın; bu ayda hidayet etmek, hidayeti açıklamak ve hakkı batıldan ayırmak için insanlara Kur'ân'ı indirdin. Allah'ım! Onun (ramazan ayının) orucunu tutmak için bize yardımcı ol; onu bizden kabul buyurarak teslim al. Bu ayı kolaylık ve afiyet içerisinde bizim için selâmet tut. Muhakkak senin her şeye gücün yeter."

6- Sahif-i Seccadiye'nin 44. duasını bu günün akşamında okuma-mışsa bugün okumak.

7- Merhum Allâme Meclisî "Zâdü'l-Meâd" adlı kitabında şöyle diyor: "Merhum Kuleynî, Merhum Şeyh Tusî ve diğerleri sahih bir sened ile İmam Musa Kâzım'dan (a.s) şöyle rivayet etmişlerdir: "Ra-mazan ayının ilk gününde bu duayı okuyun. Kim fasit amaçlar gütme-den ve riya yapmadan Allah rızası için bu duayı okursa o yılda ona fitne, sapıklık, dinine veya bedenine zarar verecek bir afet ulaşmaz ve Allah Teala onu o yıl vuku bulacak olan belalardan korur; dua şöyledir:
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

اَللّـهُمَّ اِنّي اَسْاَلُكَ بِإسْمِكَ الَّذي دانَ لَهُ كُلُّ شَيْء، وَبِرَحْمَتِكَ الَّتي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْء، وَبِعَظَمَتِكَ الَّتي تَواضَعَ لَها كُلُّ شَيْء، وَبِعِزَّتِكَ الَّتي قَهَرَتْ كُلَّ شَيْء، وَبِقُوَّتِكَ الَّتي خَضَعَ لَها كُلُّ شَيْء، وَبِجَبَرُوتِكَ الَّتي غَلَبَتْ كُلَّ شَىْء، وَبِعِلْمِكَ الَّذي اَحاطَ بِكُلِّ شَيْء، يا نُورُ يا قُدُّوسُ، يا اَوَّلَ قبْلَ كُلِّ شَيْء، وَيا باقِياً بَعْدَ كُلِّ شَيْء، يا اَللهُ يا رَحْمنُ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تُغَيِّرُ النِّعَمَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تُنْزِلُ النِّقَمَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تَقْطَعُ الرَّجاءَ، وَاغْفِرْ لايَ ِلذُّنُوبَ الَّتي تُديلُ الاَعْداءَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتى تَرُدُّ الدُّعاءَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي يُسْتَحَقُّ بِها نُزُولُ الْبَلاءِ وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تَحْبِسُ غَيْثَ السَّماءِ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تَكْشِفُ الْغِطاءَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تُعَجِّلُ الْفَناءَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تُورِثُ النَّدَمَ، وَاغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتي تَهْتِكُ الْعِصَمَ، وَاَلْبِسْني دِرْعَكَ الْحَصينَةَ الَّتي لا تُرامُ، وَعافِني مِنْ شَرِّ ما اُحاذِرُ بِاللَّيْلِ وَالنَّهارِ في مُسْتَقْبِلِ سَنَتي هذِهِ.
اَللّـهُمَّ رَبَّ السَّماواتِ السَّبْعِ، وَرَبَّ الاَرَضينَ السَّبْعِ وَما فيهِنَّ وَما بَيْنَهُنَّ، وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظيمِ، وَرَبَّ السْبْعِ الْمَثاني، وَالْقُرْآنِ الْعَظيمِ، وَرَبَّ اِسْرافيلَ وَميكائيلَ وَجَبْرائيلَ، وَرَبَّ مُحَمَّد صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ سَيِّدِ الْمُرْسَلينَ وَخاتَمِ النَّبِيّينَ، اَسْاَلُكَ بكَ وَبِما سَمَّيْتَ بهِ نَفْسَكَ يا عَظيمُ، اَنْتَ الَّذي تَمُنَّ بِالْعَظيمِ، وَتَدْفَعُ كُلَّ مَحْذُور، وَتُعْطي كُلَّ جَزِيل، وَتُضاعِفُ الْحَسَناتِ بِالْقَليلِ وَبِالْكَثيرِ، وَتَفْعَلُ ما تَشاءُ يا قَديرُ يا اَللهُ يا رَحْمن، صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَاَهْلِ بَيْتِهِ، وَاَلْبِسْني في مُسْتَقْبَلِ سَنَتي هذِهِ سِتْرَكَ، وَنَضِّرْ وَجْهي بِنُورِكَ، وَاَحِبَّني بِمَحبَّتِكَ، وَبَلِّغْني رِضْوانَكَ، وَشَريفَ كَرامَتِكَ، وَجَسيمَ عَطِيَّتِكَ، وَاَعْطِني مِنْ خَيْرِ ما عِنْدَكَ وَمِنْ خَيْرِ ما اَنْتَ مُعْطيهِ اَحَداً مِنْ خَلْقِكَ، وَاَلْبِسْني مَعَ ذلِكَ عافِيَتَكَ.
يا مَوْضِعَ كُلِّ شَكْوى، وَيا شاهِدَ كُلِّ نَجْوى، وَيا عالِمَ كُلِّ خَفِيَّة، وَيا دافِعَ ما تَشاءُ مِنْ بَلِيَّة، يا كَريمَ الْعَفْوِ، يا حَسَنَ التَّجاوُزِ، تَوَفَّني عَلى مِلَّةِ اِبْراهيمَ وَفِطْرَتِهِ، وَعَلى دينِ مُحَمَّد صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وآلِهِ وَسُنَّتِهِ، وَعَلى خَيْرِ الْوَفاةِ، فَتَوَفَّني مُوالِياً لاَِولِيائِكَ، وَمُعادِياً لاَِعْدائِكَ.
اَللّـهُمَّ وَجَنِّبْني في هذِهِ السَّنَةِ كُلَّ عَمَل اَوْ قَوْل اَوْ فِعْل يُباعِدُني مِنْكَ، وَاَجْلِبْني اِلَى كُلِّ عَمَل اَوْ قَوْل اَوْ فِعْل يُقَرِّبُني مِنْكَ في هذِهِ السَّنَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ، وَامْنَعْني مِنْ كُلِّ عَمَل اَوْ قَوْل اَوْ فِعْل يَكُونُ مِنّي اَخافُ ضَرَرَ عاقِبَتهِ، وَاَخافُ مَقْتَكَ اِيّايَ عَلَيْهِ حِذارَ اَنْ تَصْرِفَ وَجْهَكَ الْكَريمَ عَنّي فَاَستَوجِبَ بِهِ نَقْصاً مِنْ حَظٍّ لي عِنْدَكَ يا رَؤوفُ يا رَحيمُ.
اَللّـهُمَّ اجْعَلْني في مُسْتَقْبَلِ سَنَتي هذِهِ في حِفْظِكَ َوفي جِوارِكَ وَفي كَنَفِكَ، وَجَلِّلْني سِتْرَ عافِيَتِكَ، وَهَبْ لي كَرامَتَكَ، عَزَّ جارُكَ وَجَلَّ ثَناؤُكَ وَلا اِلـهَ غَيْرُكَ، اَللّـهُمَّ اجْعَلني تابِعاً لِصالِحي مَنْ مَضى مِنْ اَوْلِيائِكَ، وَاَلْحِقْني بِهِمْ وَاَجْعَلْني مُسْلِماً لِمَنْ قالَ بِالصِّدْقِ عَلَيْكَ مِنْهُمْ، وَاَعُوذُ بِكَ اَللّـهُمَّ اَنْ تُحيطَ بي خَطيئَتي وَظُلْمي وَاِسْرافي عَلى نَفْسي، وَاتِّباعي لِهَوايَ، واشْتِغالي بِشَهَواتي، فَيَحُولُ ذلِكَ بَيْني وَبَيْنَ رَحْمَتِكَ وَرِضْوانِكَ فَاَكُونُ مَنْسِيّاً عِنْدَكَ، مُتَعَرِّضاً لِسَخَطِكَ وَنِقْمَتِكَ، اَللّـهُمَّ وَفِّقْني لِكُلِّ عَمَل صالِح تَرْضى بِهِ عَنّي، وَقَرِّبْني اِلَيْكَ زُلْفى.
اَللّـهُمَّ كَما كَفَيْتَ نَبيَّكَ مُحَمَّداً صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وآلِهِ هَوْلَ عَدُوِّهِ، وَفَرَّجْتَ هَمَّهُ، وَكَشَفْتَ غَمَّهُ، وَصَدَقْتَهُ، وَعْدَكَ، وَاْنجَزْتَ لَهُ عَهْدَكَ، اَللّـهُمَّ فَبِذلِكَ فَاكْفِني هَوْلَ هذهِ السَّنَةِ وَآفاتِها وَاَسقامَها وَفِتْنَتَها وَشُرُورَها وَاَحزانَها وَضيقَ الْمَعاشِ فيها، وَبَلِّغْني بِرَحْمَتِكَ كَمالَ الْعافِيَةِ بِتَمامِ دَوامِ النِّعْمَةِ عِنْدي اِلى مُنْتَهى اَجَلَي، اَسْاَلُكَ سُؤالَ مَنْ اَساءَ وَظَلَمَ وَاسْتَكانَ وَاعْتَرَفَ، وَاَسْأَلفكَ اَنْ تَغْفِرَ لي ما مَضى مِنَ الذُّنُوبِ الَّتي حَصْرَتَها حَفَظَتُكَ وَاَحْصَتْها كِرامُ مَلائِكَتِكَ عَلَيَّ، وَاَنْ تَعْصِمَني يا اِلـهي مِنَ الذُّنُوبِ فيـما بَقِيَ مِنْ عمْري اِلى مُنْتَهى اَجَلي، يا اَللهُ يا رَحْمنُ يا رَحيمُ، صَلِّ عَلَى مُحمَّد وَاَهْلِ بَيْتِ مُحَمَّد، وَآتِني كُلَّ ما سَاَلْتُكَ وَرَغِبْتُ اِلَيْكَ فيهِ، فَاِنكَ اَمَرْتَني بِالدُّعاءِ وَتَكَفَّلْتَ لي بِالاِجابَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön