KABE BASKINI

Yesevi

KABE BASKINI

Mesaj gönderen Yesevi »

1979 veya 1980 yılında Kabeyi Muazzama bir grup eli silahlı kişi tarafından basılarak ibadet eden Müslümanlar rehin alınmış ve Kabede kan dökülmüş.Ben bu olayı yapanları Vehabi sanıyordum.Ama Şii olduklarını duydum.Bu olay hakkında bilgi verirmisiniz.Bu saldırıyı yapanlar Şiiyse Suudi Arabistanın yerli Şiilerimi yoksa İran veya Lübnandanmı gelmişler?
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Re: KABE BASKINI

Mesaj gönderen MERDAN »

Yesevi yazdı:1979 veya 1980 yılında Kabeyi Muazzama bir grup eli silahlı kişi tarafından basılarak ibadet eden Müslümanlar rehin alınmış ve Kabede kan dökülmüş.Ben bu olayı yapanları Vehabi sanıyordum.Ama Şii olduklarını duydum.Bu olay hakkında bilgi verirmisiniz.Bu saldırıyı yapanlar Şiiyse Suudi Arabistanın yerli Şiilerimi yoksa İran veya Lübnandanmı gelmişler?

1979 daki Kabe baskını olayı alttaki linkde geniş olarak anlatılıyor.

http://www.kudusyolu.com/index.php?adre ... l=tr&id=24
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yanlış duymuşsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

meshedi313 yazdı:Yanlış duymuşsun.
Evet ama o kadarda yanlış sayılmaz.Çünkü onlar "bir kısım" Şiilerinde kahramanı durumundalar.Hatta sizin örnek aldıklarınızın çoğu öyle bir eyleme katılmaktan çekinmezler.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Yesevi yazdı:
meshedi313 yazdı:Yanlış duymuşsun.
Evet ama o kadarda yanlış sayılmaz.Çünkü onlar "bir kısım" Şiilerinde kahramanı durumundalar.Hatta sizin örnek aldıklarınızın çoğu öyle bir eyleme katılmaktan çekinmezler.

Olayın Şiilerle İranla Lübnanla falan bir alakası yoktur. Sonradan bir kısım Şiilerin yapılan kıyamı takdir etmelerinin nedeni, eylemin aslında amerikaya! İsraile!! ve o kutsal mekanları gasbeden işgalci zalim fasık satılmış suud krallarına! ve yöneticilerine! karşı oluşundandır. Bu anlamıyla eylem sünni müslümanlarca da büyük takdir toplamıştı o günlerde. Ancak eylemi Kabede değil de kraliyet sarayında falan yapsalardı çok daha anlamlı olurdu bana göre. Şiilerin kendi başlarına bu gibi eylemlere katılmaları ise mümkün değildir. Rehberden yada taklid mercilerinden herhangi bir cihad fetvası olmadan. Ki onlarda kolay kolay vermezler bu türden bir fetvayı.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

“İslam Tarihi” sayfasına dön