İlk Nedir

Alevi

İlk Nedir

Mesaj gönderen Alevi »

Ay yılı esaslı tek takvim Hicri takvimdir.
Hristiyanlığı kabul eden ilk kafkas kavmi Gürcüler'dir.
Yeryüzünde yapılan ilk mabet bina Kabe'dir.
İlk Osmanlı kadısı Karamanlı Mustafa Fakih'dir.
Türkiye'nin ilk diyanet işleri başkanı Rıfat Börekçi'dir.
Müslümanlar'ın müslüman olmayanlarla yaptığı ilk savaş,Bedir Savaşı'dır.
Türkler'in en eski dini Totemcilik'tir.
İslam tarihinde ayrılığın başladığı ilk savaş Sıffin Savaşı'dır.
İlk kalemi yapan peygamber Hz.İdris'idr,
İlk saati yapan peygamber ise Hz.Yusuf'tur.
İlk cuma namazı Ranuna Vadisi'nde kılınmıştır.
Mezhepler ilk olarak Kerbela Vakası'ndan sonra ortaya çıkmıştır.
Hrıstiyanlık dini Roma Devleti sınırları içinde doğmuştur.
Kur-an-ı Kerim'in ilk suresi Fatiha,en kısa suresi ise,Kevser Suresi'idir.
İslam tarihinde inşa edilen ilk mescid Küba Mescidi'idir.
Anadolu'da kurulan ilk tarikat Baba İshak tarafından kurulan Babailik Tarikatidir.
Dünyada bilinen ilk kilise Hatay'daki Sen Piyer Kilisesi'dir.
Güzel konuştuğu için Hz.Şuayip,peygamberlerin hatibi olarak ilan edilmiştir.
Bedir Savaşı müslüman olanlarla olmayanlar arasında yapılan ilk savaştır.
Kur-an-ı Kerim'in en kısa suresi,Kevser Suresi'dir.
Kur-an-ı Kerim'in en uzun suresi Bakara Suresi'dir.
Kur-an-ı Kerim 6666 ayetten oluşmaktadır.
Kur-an-ı Kerim 30 cüzden oluşmaktadır.
Hz.Muhammed'in(S.A.V)son katıldığı olay Tebük Seferi'dir.
Hz.Musa Nil Nehrin'de firavunun eşi Asiye tarafından bulunmuştur.
Hz.Muhammed'in(S.A.V)Allah'tan ilk emir aldığı yer,Hira Mağarası'dır.
İlk peygamber Hz.Adem'dir.
En fazla tekke ve cami Üsküp'te bulunmaktadır.
Babası,dedesi,büyük dedesi peygamber olan peygamber,Hz.Yusuf'tur.
Müslüman dünyasında kurulan ilk musevi kültür merkezi Zülfaris Sinegogu'dur.(İst.)
Kur-an-ı Kerim'in en son suresi,Nas Suresi'dir.
Kur-an-ı Kerim'in ilk inen ayeti,Alak'tır.
Kur-an-ı Kerim'de besmele 114 defa zikredilmiştir.
Kur-an-ı Kerim'de ismi geçen tek sahbi Hz.Zeyd'dir.
Beş vakit namaz müminlere Mirac Gecesi'nde farz kılındı.
Oruç ilk kez hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır.
İstanbul Topkapı Sarayı'nda 405 yıl aralıksız Kur'an okunmuştur.
Kur-an-ı Kerim'de ismi zikredilen tek kadın Hz.Meryem'dir.
İlk edebiyat ödülünü peygamberimiz,şiir okuyan Ka'b Bin Züheyr'ye vermişitir.(hırkasını vermiştir.)
İlk resul peygamber Hz.Nuh'tur.
Son resul peygamber Hz.Muhammed'(s.a.v)dir.
Kur-an-ı Kerim'i ilk kez açıktan okuyan kişi Abdullah Bin Mesud'tur.
Öldürülen ilk peygamber Zekeriya A.S.'dır
Baş tarafında besmele olmayan tek sure Tevbe Suresi'dir.
Baş tarafında iki tane besmele olan tek sure, Neml Suresidir.
İlk kutsal kitap Tevrat'tır.
Ezanı okuyan ilk kişi Bilal-i Habeşi'dir.
Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'dır.
Hz.Muhammed (sav)'in peygamberliğine ilk inanan kişi Hz. Ali (as) ve Hz.Hatice (as) dir..
Resim
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Re: İlk Nedir

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi yazdı: Kur-an-ı Kerim 6666 ayetten oluşmaktadır.
Bu bilgi doğru değildir. Kuranda bu sayıda ayet yoktur. Daha azdır.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

MERDAN yazdı:
Hocam ben bilerek yazdim buraya aydinliga kavussun diye

Hocam bu 6666 ayeti nasil cikardilar ortaya ve kimler uydurdu dersin

Peki Bu dogrumudur Hocam? "Kur-an-ı Kerim'de ismi geçen tek sahbi Hz.Zeyd'dir."
Resim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kuran da İmam Ali as'ın ismi direkt geçmeyecek Zeyd'in geçecek. Bu ne çelişki??
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi yazdı:
MERDAN yazdı:
Kuran ayetlerinin sayısı hakkında tam bir mutabakat yoktur.
Bunun bazı sebepleri vardır:

1. Ayetlerin veya Kur'an’ın tam olup olmaması konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Yani Kur'an’ın tamamı bellidir. Fakat âlimler arasında ayetleri sayma konusunda bir görüş ayrılığı mevcuttur. Şöyle ki: Kur'anı açtığınızda ayetlerin yerini tayin eden yuvarlak işaretler vardır. İşte bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlak arasındaki ifadeler ayettir. Fakat bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlakların aralarındaki ifadelerin bazısı bir ayet değil, iki veya daha fazla ayettir. Bu görüş ayrılığından dolayı, ayet sayısında farklılık olabilir. Yoksa Kur'anın tamamında veya ayetlerin kendilerinde herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değildir.

2. İslam bilginlerinin çoğunluğuna göre surelerin başında yer alan Besmele, Kur'an-ı Kerim'den bir âyettir Ancak, bunlardan her birinin, başında bulunduğu sûreden bir parça ve sûrenin ilk âyeti olup olmadığı konusunda farklı görüşler ortaya koymuşlardır.

3. Ayrıca, Kuran’da bulunan “durmayınız” anlamına gelen “LA” işaretinin olduğu yerlerin de birer ayet sayılıp sayılmayacağı ihtilaf konusudur.

4. Bazı sûrelerin başında, "Yâ-sîn, Hâ-Mîm, Elif-Lâm-Mîm-Râ, Tâ-Hâ " gibi "huruf-u mukattaa" denilen harfler, bir kısım bilginlerce, müstakil birer âyet kabul edilmiş, diğer bir kısım bilginler ise bu gibi harfleri, başında bulunduğu sûrenin ilk âyetinin bir parçası saymışlardır.

Bu nedenlerle Kuranın bir harfinde bile değişiklik olmadığı halde, ne kadar ayet olduğu konusu tam netlik kazanmamıştır.

Kur’an esas olarak içindeki her şey ile meydandadır. Ancak değerlendirme farklılığından rakamlar da farklı çıkmaktadır.

Kaynaklarda ayet sayıları:

Kufelilere (yani Hz. Ali'ye) göre: 6236
Mekkelilere göre: 6214
Basralılara göre: 6204
Şamlılara göre: 6226 veya 6250
İbn-i Mes'ud'a göre: 6218
İbn-i Abbas'a göre: 6216
Kıraat imamlarından Nafiiye göre: 6217
İbrahimi Teymi'ye göre: 6199

Gibi birbirine hiç uymayan farklı rakamlar sözkonusudur.

Ancak ihtilaflar ayetlerin numaralandırılmasıyla ilgili olup, Kur'an'ın metni ve içeriği ile alakası yoktur.

Bu kadar farklı rakamlara rağmen sonuçta Kufelilerin görüşü olan 6236 sayısı kabul görmüş ve yeryüzünde basılı bütün Mushaflarda ayetler bu sayıya göre numaralandırılmıştır.

Halk arasında bilinen 6666 sayısının herhangi bir dayanağı yoktur.

Peki nerden çıktı bu sayı ? Bu konuda benim aklıma iki tür yorum geliyor :

1. Eğer iyi niyetli olarak bir akıl yürütme yaparsak muhtemelen çocuklara kolay öğretmek amacıyla ve akılda kalması kolay olsun diye yuvarlak olarak söylenmiş bir rakamdır

2. Olaya biraz daha kuşku ile bakacak olursak bilindiği gibi bu 6666 sayısı daha çok şeytancıların yani satanistlerin sembollerindendir. Yada bir kısım batılı oryantalistlerin kasıtlı olarak ayet sayısını fazla göstermiş olmalarıda mümkündür. Amaçlarıda şu olabilir: Eğer bunu İslam ümmeti içinde tutturabilselerdi o zaman bir müddet sonrada: “Ey müslümanlar sizler Kuranda bu kadar ayet olduğuna inanıyorsunuz o halde hadi gösterin bakalım bu sayıda ayeti ? Hani nerde yok ? Demekki sizin Kuranınızda tahrif olmuş ayetler azaltılmış! “ diyecekler ve güya şeytani amaçlarına ulaşacaklardı.
Oysa bilmiyorlar ki O’nu asıl koruyan bizzat Allahtır (cc) .

2. sorunuzla ilgili olarak:
Kuran'da özellikle başta İmam Ali (as) olmak üzere bazı sahabilere işaret vardır, ancak ismi açık olarak zikredilen tek sahabi Peygamberimizin (s.a.a) azadlı kölesi olan Hz Zeyd b. Harise dir. Ahzab suresi 37-38. ayetlerde geçer.
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

MERDAN yazdı:
Alevi yazdı:
MERDAN yazdı:
Kuran ayetlerinin sayısı hakkında tam bir mutabakat yoktur.
Bunun bazı sebepleri vardır:

1. Ayetlerin veya Kur'an’ın tam olup olmaması konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Yani Kur'an’ın tamamı bellidir. Fakat âlimler arasında ayetleri sayma konusunda bir görüş ayrılığı mevcuttur. Şöyle ki: Kur'anı açtığınızda ayetlerin yerini tayin eden yuvarlak işaretler vardır. İşte bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlak arasındaki ifadeler ayettir. Fakat bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlakların aralarındaki ifadelerin bazısı bir ayet değil, iki veya daha fazla ayettir. Bu görüş ayrılığından dolayı, ayet sayısında farklılık olabilir. Yoksa Kur'anın tamamında veya ayetlerin kendilerinde herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değildir.

2. İslam bilginlerinin çoğunluğuna göre surelerin başında yer alan Besmele, Kur'an-ı Kerim'den bir âyettir Ancak, bunlardan her birinin, başında bulunduğu sûreden bir parça ve sûrenin ilk âyeti olup olmadığı konusunda farklı görüşler ortaya koymuşlardır.

3. Ayrıca, Kuran’da bulunan “durmayınız” anlamına gelen “LA” işaretinin olduğu yerlerin de birer ayet sayılıp sayılmayacağı ihtilaf konusudur.

4. Bazı sûrelerin başında, "Yâ-sîn, Hâ-Mîm, Elif-Lâm-Mîm-Râ, Tâ-Hâ " gibi "huruf-u mukattaa" denilen harfler, bir kısım bilginlerce, müstakil birer âyet kabul edilmiş, diğer bir kısım bilginler ise bu gibi harfleri, başında bulunduğu sûrenin ilk âyetinin bir parçası saymışlardır.

Bu nedenlerle Kuranın bir harfinde bile değişiklik olmadığı halde, ne kadar ayet olduğu konusu tam netlik kazanmamıştır.

Kur’an esas olarak içindeki her şey ile meydandadır. Ancak değerlendirme farklılığından rakamlar da farklı çıkmaktadır.

Kaynaklarda ayet sayıları:

Kufelilere (yani Hz. Ali'ye) göre: 6236
Mekkelilere göre: 6214
Basralılara göre: 6204
Şamlılara göre: 6226 veya 6250
İbn-i Mes'ud'a göre: 6218
İbn-i Abbas'a göre: 6216
Kıraat imamlarından Nafiiye göre: 6217
İbrahimi Teymi'ye göre: 6199

Gibi birbirine hiç uymayan farklı rakamlar sözkonusudur.

Ancak ihtilaflar ayetlerin numaralandırılmasıyla ilgili olup, Kur'an'ın metni ve içeriği ile alakası yoktur.

Bu kadar farklı rakamlara rağmen sonuçta Kufelilerin görüşü olan 6236 sayısı kabul görmüş ve yeryüzünde basılı bütün Mushaflarda ayetler bu sayıya göre numaralandırılmıştır.

Halk arasında bilinen 6666 sayısının herhangi bir dayanağı yoktur.

Peki nerden çıktı bu sayı ? Bu konuda benim aklıma iki tür yorum geliyor :

1. Eğer iyi niyetli olarak bir akıl yürütme yaparsak muhtemelen çocuklara kolay öğretmek amacıyla ve akılda kalması kolay olsun diye yuvarlak olarak söylenmiş bir rakamdır

2. Olaya biraz daha kuşku ile bakacak olursak bilindiği gibi bu 6666 sayısı daha çok şeytancıların yani satanistlerin sembollerindendir. Yada bir kısım batılı oryantalistlerin kasıtlı olarak ayet sayısını fazla göstermiş olmalarıda mümkündür. Amaçlarıda şu olabilir: Eğer bunu İslam ümmeti içinde tutturabilselerdi o zaman bir müddet sonrada: “Ey müslümanlar sizler Kuranda bu kadar ayet olduğuna inanıyorsunuz o halde hadi gösterin bakalım bu sayıda ayeti ? Hani nerde yok ? Demekki sizin Kuranınızda tahrif olmuş ayetler azaltılmış! “ diyecekler ve güya şeytani amaçlarına ulaşacaklardı.
Oysa bilmiyorlar ki O’nu asıl koruyan bizzat Allahtır (cc) .

2. sorunuzla ilgili olarak:
Kuran'da özellikle başta İmam Ali (as) olmak üzere bazı sahabilere işaret vardır, ancak ismi açık olarak zikredilen tek sahabi Peygamberimizin (s.a.a) azadlı kölesi olan Hz Zeyd b. Harise dir. Ahzab suresi 37-38. ayetlerde geçer.

Ya Merdan Hocam bizleri aydinlattigin icin cok tesekür edrim Mantikli bir aciklama oldu Allah senden razi olsun Allah sizin gibileri basimizdan eksik etmesin sagol varol

Esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh
Resim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İyi de bu nasıl olur? İmam Ali as'a sadece işaret var ama Zeydin adı var. Ben bunu anlamıyorum. bunu açıklar mısınız kafam almıyor mantıklı birizah bulmam lazım
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Alevi yazdı:
Ya Merdan Hocam bizleri aydinlattigin icin cok tesekür edrim Mantikli bir aciklama oldu Allah senden razi olsun Allah sizin gibileri basimizdan eksik etmesin sagol varol
Esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Aleyküm selam Alevi can. Asıl ben sana teşekkür ederim konunun açıklanmasına
vesile olduğun için. Allah senden de ve tüm ehlibeyt dostlarından da razı olsun inş.
Selam ile..
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Simdi Merdan .......Abi :D

Yukardaki görüsüne katiliyorum Bu Sözü Bektasiler Alevi halkina yillarca söylemis Kuranin 6666 ayet oldugunu söyleyerek bu Yalani Alevilere sunmustur ,Amac Alevi Toplumu Kurana degilde Kabalaya inansinlar Zaten Sebatayistler Kabalaya inandiklari gibi ,Sebatayist Bektasilerde Alevilerin Kurana inanmamasi ve Ehli Beyt Mektebinden uzaklasirmak icin bu gibi Satanist ve Seytani oyunlara Bas vurmuslardir ...

Kuran Ayetlerinin Sayisini Yüce Allah ,Peygmber ,Ehli Beyt bilir ancak ...
Meshedi kardesimiz bazi nedenler sunmus ,bilindigi gibi Diger kitablar tahrif olunmustur ,Eger Kurani kerimde Imam Ali (as) min isimleri gecmis olsaydi Muaviye (La) Tahrif etmezmiydi ? birde orasini düsünmek lazim bence ..ancak Kurani kerimin iki yerinde Ehli Beyt Sözcügü geciyor, fakat Diger taraf Ayseninde Ehli Beytten oldugunu söylüyorlar ,bunu diyenler ,Sayet Imam Ali (as ) min isimleri Kuranda gecmis olsaydi Mutlaka tahrif eder BAZI KISILERIN isimlerinide yerlestirirlerdi ..Tahminimce Allah Ehli Beytin isimlerini Sifreli vermistir..onun icindirki Kurani kerimde "Kurani biz indirdik ve Biz koruyacagiz "Ayeti gecemektedir ...Dogrumu Merdan Hocam ...Abi :)

ya Merdan Hocam ben sana yine Hocam deyip Yasca benden büyük oldugnu tahmin ediyorum ama Yasin benden kücükte olsa yine Hocamsin ...sana Saygim Sonsuz ama müsade edersen Hocam deyip Dilim alismis ya ... :D
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

Ümüt Bey Bende 58 yasindayim Ben biryerde akil yasda degil bastadir demistim Gercekdende akil yasla basla olmuyor Merdan hocam hoca olmasa bile Merdan hoca bizim hocamizdir ister kabul etsin ister etmesin

ben Aalevi adiyla yaziyorum ama ben H. Kara Belki tanirsin
Bu ilk nediri okudum bakdim bazi yerlerde celiski var diye buraya aktardim Merdan Hocam bizleri aydinlatti Allah ondan razi olsun vesselam...
Resim

“İslam Tarihi” sayfasına dön