Gökçek'in yeni hedefi Cemevi

KARAPAPAK MURAT

Gökçek'in yeni hedefi Cemevi

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

Alevi-Sünni herkes, cemevi önünde barikat kurdu

Dikmen Vadisi halkı, kentsel dönüşüm projesi kapsamında, barınma hakkı sağlanmaksızın evlerinin yıkılması tehdidiyle karşı karşıya.

Bölgedeki "cemevinin de yakında kundaklanabileceğindan" endişe ediliyor.

Avukat Büyükçulha: "Gökçek, ev veriyorum, belgesizlere arsa veriyorum diyerek bu insanların mağduriyeti üzerinden propaganda yapıyor."

Dikmen halkının avukatlığını üstlenen Halkevleri Başkan Yardımcısı avukat Ender Büyükçulha, "Melih Gökçek'in tüccar belediyecilik anlayışıyla yöre sakinlerinin insani taleplerini yok saydığını" söyledi.

Dikmen Vadisi'nde kentsel dönüşüme karşı direnen semt sakinlerinin inşa ettiği Barınma Hakkı Bürosu'nun kundaklanmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuk olduğu bir televizyon programında "kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımların başlayacağından", bölgedeki "cemevinin de yakında kundaklanacağından" ve "büronun yöre sakinleri tarafından yakılmış olabileceğinden" bahsetti.

"Tüccar belediyecilik anlayışı, insani talepleri yok sayıyor"

2006 Şubat ayından bu yana Dikmen Vadisi'ne yönelik kentsel dönüşüm projelerine karşı direnen bölge halkının barınma hakkı sağlanmaksızın evlerini terk etmeleri isteniyor.

"Belgeli gecekondu sahiplerine, nerede, ne zaman ve nasıl olacağı belli olmayan konut sözü veren bir sözleşmeyle, gecekondu sahiplerini hem bu konutlara karşılık borçlandırıyor, hem de o süreçte artık 5 yıl mı, 10 yıl mı, insanlar kirada mı sürünecek ilgilenmiyor.

"Diğer belgesiz kesime ise, hiçbir altyapısı olmayan Doğukent denilen bölgeden 16 bin YTL'ye arsa satmayı teklif ediyor. Bu insanların kirada oturacak durumu yok, o kadar parası olsa ev alır. Demek istediğim, ev veriyorum, belgesizlere arsa veriyorum diyerek bu insanların mağduriyeti üzerinden televizyonlarda propaganda yapıyor."

"Alevi-Sünni herkes, cemevi önünde barikat kurdu"
Dikmen Vadisi halkının son bir aydır evleri önünde yıkım ekiplerine karşı nöbet tuttuğunu söyleyen Büyükçulha, Barınma Hakkı Bürosu'nun yakılmasının ardından Gökçek'in cemevini hedef gösteren konuşmasına bölgedeki Alevi-Sünni tüm vatandaşların tepki gösterdiğini belirtti:

"Gökçek'in geçmiş dönemde Alevi vatandaşlardan oy almak için asfalt döktürdüğü cemevine şimdi "gecekonduydu, cemevine çevirdiler" dediği programdan sonra Alevi-Sünni tüm vatandaşlar cemevinin önünde barikatlar kurdu ve elbirliğiyle nöbet tutmaya başladı."

"Dikmen'dekilerin talepleri bir kez dahi dinlenmedi"
Gökçek'in, yöre halkı tarafından kundaklanabileceği iddiasıyla cemevini açık hedef olarak gösterdiğini belirten Büyükçulha, Dikmen'deki sorunların yakarak, yıkarak çözme tehdidi altında halkın büyük bir travma içinde yaşatıldığına dikkat çekti:

"Dikmen'de yaşayanların taleplerini bir kez dahi dinlememiş, diyalogu kapatmış bir başkanın baskı ve tehditleri üç yıldır sürüyor. Düğünü var, erteliyor, işe girecek erteliyor, çocuğunu okula yazdıracak, yazdıramıyor."
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

behey salak gökçek cemevini kendi yaptırdı neden zarar versin?
adamlar senin gibi angutları cemevlerine tıkıp uyuşturmak için milyarlar harcıyorlar sizde böyle uyduruk haberlerle avutuluyorsunuz
KARAPAPAK MURAT

salak sen ve senin gibilerdir. yıllardır cemevlerine cümbüşhane diyen zihniyeti çoktandır akp cemevi yaptırıyor diye bizi kandırmaya çalışıyorsunuz ama ben sesimi çıkarmadım. 1994 de karacaahmet cemevini yıktıranlar ülkeyi yönetiyorsa cemevlerine ne olacağını düşünmemek gerekir ama senin gibi yezidiler anlamazlar.
Musa Özateş

KARAPAPAK MURAT yazdı:salak sen ve senin gibilerdir. yıllardır cemevlerine cümbüşhane diyen zihniyeti çoktandır akp cemevi yaptırıyor diye bizi kandırmaya çalışıyorsunuz ama ben sesimi çıkarmadım. 1994 de karacaahmet cemevini yıktıranlar ülkeyi yönetiyorsa cemevlerine ne olacağını düşünmemek gerekir ama senin gibi yezidiler anlamazlar.
bak yine salaklık yapıyorsun karacaahmet cemevini yıktıran falan olmadı cemevinin yanına kaçak yapı yapmak istediler onu yıkmak istediler ve sonrada vazgeçtiler bu kadar salaksın işte
Musa Özateş

Musa Özateş yazdı:
KARAPAPAK MURAT yazdı:salak sen ve senin gibilerdir. yıllardır cemevlerine cümbüşhane diyen zihniyeti çoktandır akp cemevi yaptırıyor diye bizi kandırmaya çalışıyorsunuz ama ben sesimi çıkarmadım. 1994 de karacaahmet cemevini yıktıranlar ülkeyi yönetiyorsa cemevlerine ne olacağını düşünmemek gerekir ama senin gibi yezidiler anlamazlar.
bak yine salaklık yapıyorsun karacaahmet cemevini yıktıran falan olmadı cemevinin yanına kaçak yapı yapmak istediler onu yıkmak istediler ve sonrada vazgeçtiler bu kadar salaksın işte
ayrıca cümbüşhane sözünü kutan kendi tabanı için söyledi dışarda bunu söyledi samanaltındanda cemevi yaptırdılar imar açtılar yardım yaptılar en çok cemevi erbakanın döneminde onun yardımıyla yapıldı milyarlar aktardılar erbakan çiller birlikte ama bunu kavrayacak akıl fikir nerde?
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

Ortada siyasi çekişmeler varken bizim bu kirli siyasete alet olmamızın ne gibi bir faydası olabilir.

Alevi ve sünnilerin cem evi önünde nöbet tutmasının inançsal ne tür bir gereksinimden kaynaklandığı sorgulanmalıdır.

Yoksa insanlar bir kutsalın ya da kutsal kabul edilenin ardına sığınıp menfaatmi beklemektedirler.

Normal zamanlarda kapısına bile uğranılmayacağı malum olan bir yerin şimdiki önemi nerden kaynaklanmaktadır.

din ile siyasetin ayrı olması gerektiği fikrini, neden pratikte pek göremiyoruz.

Herhangi bir belediye yasalar nezdinde kendi çıkarı için zaman zaman cem evi yapabileceği ve ya yıkabileceği ihtimali yokmudur.

Alevilerin bizimde haklarımız var ve artık eskisi gibi sessiz kalmayacağız reflekslerini kullanan siyasilerin oyununu ne zaman farkedeceklerdir.

Oyun diyoruz ya aslında kaybedenin devamlı güçsüzlerin ve mazlumların olduğu bir oyunda ancak zalimler için bir oyundur.

Halk ise sadece günlük ihtiyaçları oranında kendi gücü nisbetinde oyuna alet olmaktadır.

Bunca siyasi çekişmeler içinde taraf olmanın anlamı yoktur. Sadece Biz yolumuza bakalım. O siyasilerki bir gün olur yine yüzyüze gelir aynı masada kahvaltı yaparlar ancak halkın arasındaki farklılıklar ve düşmanlıkları ise nesiller boyu anlamsızca devam eder.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
KARAPAPAK MURAT

acaba düşünüyorumda hakikatsavar üyeleri karşınıza geçsem gözlerimin içine baka baka böyle yalan söylemeye devam edebilir misiniz? Yahu bu ne utanmazlık. yok cemevinin yanına kaçak inşaat yapılmışta yok erbakan çiller destek vermişte. yani bunları Alevilerin arasında söylerseniz tükürüğe boğarlar sizleri ama sizin ar damarınız dahi çatlamıştır konuşmaya devam edersiniz. cemevi inşaatına dozer gönderilmedi mi kaçak cemevi yapılıyor diye hatta tv lerde bunu savunan yezitler bile oldu. Aleviler o zaman karacaahmet e akın etmediler mi. Erbakan ve çiller yıllarca Alevileri katletti utanmadan para yardımı yapılıyor diyorsun. eminim Akp yi ve aşırı sağ partileri tutuyorsunuzdur belki sizede para gelir diye. göster bakalım milyarların delillerini. Bu kadar saçmalayacağınıza hiç cevap vermeyinde seviyeniz düşmesin
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Senin kadar Kör, senin kadar inkarci, senin kadar ikiyüzlü görülmemistir. Muaviyeyi bile nerdeyse solayacaksin !! öyle carpitiyor, olaylari öyle perdelemek icin cirpiniyorsunki haddi var hesabi yok ..Sizin gibi Beton inatcilara dahi öyle kanitlar sundukki, sizin gibi Cimento beyinliler halen digerlerinin oyuncagi olup Alevilik adina Aleviligi köle zihniyetlilerin esiri etmek istiyorsunuz ve halen anlamiyorsunuz ..suraya bir tiklada gör efendilerini ,Alevileri nasil Satiyorlar ...Kör Herif ...At gözlügünü cikarda iyice bak !!!

TIKLA

http://www.alevisesi.com/forum/phpbb2/v ... php?t=1550

“İç Siyaset (Politika)” sayfasına dön