Birin Kendisi Sayıdan Değildir......İmam Muhammed Bakır (as)

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
beyazgül12

Birin Kendisi Sayıdan Değildir......İmam Muhammed Bakır (as)

Mesaj gönderen beyazgül12 »

İmam Muhammed Bakır (as) şöyle buyurmuştur:

" Bir ,tek ve yalnızdır; bir ve yalnızlık ,tek demektir ve O benzeri olmayan tektir. Tevhid ,birlik olan tekliği ikrar etmektir. " Bir " ,bir şeyden kaynaklanmamış ve bir şeyden birleşmemiştir. Bundan dolayı şöyle derler ; Sayı bir üzere bina edilmez ,bekli ikiyle istikrara kavuşur." Allah u ahad " , yani öyle bir mabuddur ki mahluk O ' nu kavrayamadığından ve keyfiyeti kuşatışı anlayamadığından şaşkına dönmüştür . İlahlığında tek, yaratıklarının vasıflarından yüce ve münezzehtir. "

Tevhit/sayfa no/107
3nokta

Re: Birin Kendisi Sayıdan Değildir......İmam Muhammed Bakır (as)

Mesaj gönderen 3nokta »

Onun tekliği, birliği sayı anlamında değildir. İki olmayan bir, iki olmayan tek değildir. O tek ve birdir. Zira onun bir ve tek oluşunun sayı anlamında olmamasını ben şöyle anlıyorum: Bir varlığın ikincisi mümkün olan ama ikincisi olmayan bir ve tek olması onun mahluk oluşuna, eksik oluşuna işaret eder. İkincisi yoktur ama olması pekala mümkündür. Oysa Allah öyle değildir. O ne desek o değildir. Onun bir oluşu ve tek oluşu onun mislinin ve benzerinin olma olasılığının asla olmaması ile ilgildir.
Teşekkürler...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
beyazgül12

Re: Birin Kendisi Sayıdan Değildir......İmam Muhammed Bakır (as)

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Ben teşekkür ederim 3nokta bey hocam Allah razı olsun ...Çok uygun bir açıklama oldu ,faydalı olması dileğiyle inşaallah ...

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön