Batılın Olmadığı Haktır....İmam Cafer Sadık ( as)

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
beyazgül12

Batılın Olmadığı Haktır....İmam Cafer Sadık ( as)

Mesaj gönderen beyazgül12 »

192-(14)...Hişam b.Hakem Ebu Abdullah ın ( İmam Cafer Sadık as) şöyle dediğini rivayet eder:

İmam ın yanına vardım.Bana "Acaba Allah ı vasfedebilir misin ? diye sordu .Ben de tabiki dedim. Dedi ki :" Vasfet ".Ben de " O ,duyan ve görendir " dedim. Buyurdu ki :

"Bu sıfatlar yaratılanlarda da var ."

Dedim ki :" Peki nasıl vasfedeyim ?"

Şöyle buyurdu :

"O ,karanlığı olmayan nur,ölümü olmayan diri ,cehaleti olmayan bilen ,batılın olmadığı haktır."

Yanından ayrıldığımda " tevhit " hakkında insanların en bilgini olmuştum...

Tevhit /sayfa /207
3nokta

Re: Batılın Olmadığı Haktır....İmam Cafer Sadık ( as)

Mesaj gönderen 3nokta »

"O ,karanlığı olmayan nur,ölümü olmayan diri ,cehaleti olmayan bilen ,batılın olmadığı haktır."
Ama nasıl? Gerçekten de nasıl olduğunu bilmiyoruz. Sanırım bilmemize de olanak yok.
"Karanlığı olan nur, ölümü olan diri, cehaleti olan bilen veya batılı olan hak" ilah olmaya layık değildir. Zira bunlar eksikliktir. Oysa peygamber saa onu bize eksiklikten münezzeh olarak tanıttı.
Teşekkür ederim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
beyazgül12

Re: Batılın Olmadığı Haktır....İmam Cafer Sadık ( as)

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Gerçekten de bilmiyoruz ..Bilmemize anlamamıza izin yok imkan yok belki de ..Gerekmiyor da .Bize düşen İmam ( as )larımızın bu harika ve hayretler içinde bırakan ilim dolu sözlerini daha fazla insana ulaştırmak lazım geliyor ..Ellerimiz bunun için var gerekli durumlarda ulaşabildiğimiz kaynakları ulaştırmak inşaallah ..

Ben teşekür ederim ..

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön