Şükür Secdesi

Dinin ana direği namazdır...
beyazgül12

Şükür Secdesi

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Şükür Secdesinin Faydaları

iMAM Rıza Aleyhisselam şöyle buyurmakta :

"Şükür secdesinin en önemli eserlerinden birisi namaz sırasında bazı mevcut eksikliklerin giderilmesidir.

*Allah ın rızayetini ( RIZALIĞINI) hoşnutluğunu ve memnuniyetini kazanma

*Allah ve kul arasındaki perdelerin kalkması

*İnsanların özveriyle ibadetinden meleklerin hayreti

*Allah ın şükredenle iftiharı övünmesi

*Allah ın kulundan teşekkürü

*Allah ın lütuf ve merhametinden faydalanmak

*Allah ın hakikat yolunu anlamak ve görmek

*İmam Sadık Aleyhisselam ın buyruğu ile şükür secdesinin faydaları ve etkileri şöyledir :

"Eğer kul namaz ve ibadetinde Allah ın memnuniyetini ve hoşnutluğunu kazanmak isterse bunu şükür secdesiyle tamamlar.

Şöyleki Allah ın tayin ettiği melekler sürekli Allah ı takdis ve tesbih etmektedirler.

İlahi rahmet secde eden bir kişiye ulaştığında melekler şaşırmakta Allah meleklerine anlayacakları dilde seslenmekte ve onlara ey benim meleklerim geliniz ve iyi bakınız benim kulum farz ibadetlerine ek olarak şükür secdesine indi ve benden vacip namazını kabul etmem için teşekkür ediyor.

Şimdi ise ben onun Rabbi olduğuma göre kuluma teşekkür ederek rahmetimi göstermeliyim.
beyazgül12

Re: Şükür Secdesi

Şükür Secdesi

İmam Rıza Aleyhisselam şöyle söylemekte :" En az üç defa ŞÜKREN LİLLAH denmelidir.

İmam Rıza Aleyhisselam dan 500 "SUBHANALLAH "
söylediği duyulmuştur,namazların sonraki secdelerinde ...

Secdede kesinlikle ŞÜKRANLİLLAH demenin gerekmediğini göstermektedir.Belki Allah a teşekkür başlığı altında yapılan ve Allah ı hatırlatmak için yapılan her zikir cayizdir.ve izin verilen herhangi bir miktarın fazileti daha çoktur .Sık sık olduğu gibi

Musa Bin Cafer Aleyhisselam sabah namazından sonra secdeye eğildi ve günün doğuşuna kadar secdede kalırdı.

İMAM Sadık Aleyhisselam buyuruyor :

"Hz İbrahim Aleyhisselam çok fazla secde ettiğinden dolayı " HALİLULLAH " makamına erişmiştir.

İnsanların iki kez secde etmeleri iyidir ; şöyle ki ilk secdeden sonra sağ yanağını sonra sol yanağını toprağa sürmeli ve tekrar bışını yere koymalıdır.

ŞÜKÜR SECDESİ

NAMAZLAR BİTTİKTEN DUALAR BİTTİKTEN SONRA SECDEYE GİDİLİR

EN AZ 3 DEFA "ŞÜKRENLİLLAH"

Veya 30 defa,veya 1000 defa meşhur olan Şükür SECDE bu ...

Ama hadislerde gördüğümüz gibi başka zikirlerde olurmuş.

" SUBHANALLAH " zikri gibi Allah kabul buyursun . Rabbimiz bu secdeyi yapan kulundan meleklerine karşı övünür.Farz kılmadığım HALDE SECDE yapıyor bana diye...
beyazgül12

Re: Şükür Secdesi

Allah AZZE VE CELLE NEDEN MUSA ALEYHİSSELAM İLE KELİMELEŞMİŞ

HADSİ KUDSİ

Allah azze ve celle Kulu Musa Aleyhisselam şöyle buyurdu:

"Ey Musa seninle neden konuşma lütfunda bulunduğumu biliyor musun ?

Hz Musa Aleyhisselam : Bilmiyorum RABBİM diye arz etti.

RABBİ ona şöyle buyurdu : SEN SECDE EDİNCE İKİ YANAKLARINI DA YERE KOYUYORSUN BU BENİ ÇOK HOŞNUT EDİYOR....

Biz bilemedik Hz Musa Kelimullahın mübarek yanağını yere koyunca hangi duayı okuduğunu .

Ama Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ) mutahhar Ehlibeytinden (Aleyhisselam ) olan İmam Zeynel Abidin Aleyhisselam bu güzel duayı ediyordu :

( NAMAZDAN SONRA YÜZÜNÜ SECDEYE KOY VE DE Kİ )

" Kötü amel yapan günaha dalan sonra buyon eğen ve günahını itiraf eden bu kuluna merhamet et Allah IM."

DAHA SONRA SAĞ TARAFINI KOY DE Kİ *

"Eğer ben kötü bir kul isem Sen (cc) güzel bir RABB sın "

SONRA SOL TARAFINI KOY DE Kİ *

"Kulunun günahı büyüdü . O halde senin aff ve bağışın güzel olmalıdır ey Kerim ..."

Kaynak : MEFATİHU L CİNAN (Abbas Kummi )

“Namaz” sayfasına dön