İnsanı Tanımak

Ne az, ne çok. Peygamberler, Allahın buyurduğunu olduğu gibi insanlığa ileten seçilmişlerdir.
beyazgül12

İnsanı Tanımak

Mesaj gönderen beyazgül12 »

İNSANI TANIMAK

Muhterem arkadaşlar ,genellikle yeni bir konuya başlarken güçlük çekiyorum.Çünkü konu geniş bir konu ,önemli bir konu .Köklü gitmek istiyorum .Temeli sağlam atmak istiyorum.Konu ile ilgili okumam gereken metin nerdeyse beşyüz sayfayı buluyor.Belki daha fazla.Bu beşyüz sayfa içerisinde işte önemine binaen sıralama yapmaya karar vereceksin.Şunu öne çekeyim diyeceksin ,şurdan devam edeyim diyeceksin.Çok ciddi bir müşkülatla yüzyüzeyim.Öncelikle anlaşınızı istirham ediyorum.Nübüvvet konusu da bu düzlemde çok önemli bir konu.Daha önce kafamda bir çerçeve yapmış ordan gideyim derken yaptığım okumalarda ,yok farkettim ordan gitmeyeceğim.Öncelikle insan konusunu ,insanı tanımak ,insanı anlamak .Zira olay insan merkezli bir olay .İnsan anlaşılmadığı müddetçe Nübüvvet ne makam açısından doğru düzgün anlaşılabilir ve ne de insanlığın o makama muhtaçlığı anlaşılabilir.Ne o makamın fonksiyonları anlaşılabilir.Ne o makam aleyhine ileri sürülebilecek şeylere verilecek cevaplar anlaşılabilir.Dolayısıyla olay Nübüvvet başlığı altındadır ama insan merkezli olacaktır.İnsan ve Din ilişkisi ,İnsan ve Allah ilişkisi ,insan evren ilişkisi ,insan toplum ilişkisi ve insanın birey olarak insanlarla ilişkisi .Dolayısıyla konu geniş bir konu .Çok güzel götürmemiz gerekiyor.Zira Tevhit ve Adalet dersinde öncelikle akıl açısından varlık alemini irdelemiş olduk.Bu çalışmayı yaparkende merkeze akılı aldık.

Hatırlarsanız ilk dersimizde ,ikinci ve üçüncü ders olsa gerek,mevcut bilgi kaynaklarını koyduk.İşte kimileri diyor ki ,duyu organları ile elde ettiğimiz duygular ,kimileri diyor ki felsefe yolu ile elde ettiğimiz bilgiler ,kimi akıl diyor ,kimi nakil diyor ,şeriat diyor .Bunların içerisinde hangisi önemlidir ? demiştim.Hatırlarsanız hemen nakil demiştiniz ..Hatırlıyor musunuz ? Kur an ve Sünnet demiştiniz .Ben de yok hayır demiştim.Zira Kur an ın delil olabilmesi için ,Kur an ın güvenilir olması gerekir ,değil mi ?Kur an ı kerim in güvenilir bir kitap Allah tan gelen bir kitap olduğuna biz nasıl karar verecektik ?Akıl ile karar verecektik.Biz o kitabın getiricisi olan Peygamberimizin (saa )güvenilir bir kişi olduğuna dolayısıyla bu Allah tandır diye önümüze sunduğuna nasıl güvenecektik ?Öncelikle Peygamberimizin saa Peygamber olmadan önceki hayatında güvenilir birisi olduğuna karar vermemiz gerekiyordu.Bunun için de akıl merkezli Peygamberin saa kişisel olarak özellikle gözlemlerimizle karar verecektik.Dolayısıyla hangi açıdan bakarsak bakalım ,akıl öncelikli bir çalışma yaptık.Ve bu çalışmanın sonucunda "Vacibel Vücud "a ulaştık.

NOT : Usul ü Din Dersi -Devam edeceğim inşaallah ...

“Peygamberlik (Nübüvvet) İnancı” sayfasına dön