Neyle Sema dönmek sazla semah dönmek

biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Özelde çokça soruluyor ve sürekli tartışıyyor anlatmaya çalışıyorum,
Mevlevilik ve bektaşilik iki ayrı tarikattır
mevlevilikte neyle semazenler sema dönerler
Bektaşilikte ise sazla semah dönülür

İkiside aynı şeydir ve dinde olmayan bidatlardır yada kültürlerdir
ancak semazenlerin seması göze batmaz çünkü onlar namazı ramazan ayı orucunu haccı inkar etmezler bu nedenle ne yaparlarsa yapsınlar eleştirilmez hoşgörülürler
ancak bektaşilik 1826 dan sonra sebatayist etkiyle islam dışına çıkmış olduğu için semah islam dışı kabul edilir ve eleştirilir
oysa yaptıkları aynı şeydir bir neyle yapar diğeri semahla yapar

günümüzde bazıları artık semahıda hoşgörmeeye kabul etmeye başlamış hatta zikirdir diyenler bile vardır
bu son derece sakat ve tehlikeli bir görüştür
ülkemizde semah ibadet! diye yapılıyor üstelik gerçek bazı ibadetler inkar edilerek yerine yapılıyor
ve kültürlerin ibadet alanına girmesi şeklinde bidatlar sözkonusudur
bu durumda bunları zikir kabul ederek hoş görmek İmam Hüseyinin bidatlara karşı koyduğu kıyamın ruhuna aykırıdır

semada semahda tek şartla hoşgörülebilir
bunların kültür olduğu kabul edilerek yapılırsa ve de bunlar gerçek ibadetlerin yerine yapılmazsa sakıncası olmaz meselede sorunda olmaz

taşlar yerindeen oynatılıyorsa dine hurafeler bidatlar katılıyorsa orada müslümanın koyacağı tavır açıktır
bu nedenle şahsen düğün salonlarında işyeri açılışlarında spor ve kültür salonlarında semazenlerin gösterisine semahcıların semahına hoşgörüyle bakıyorum bu oyunların gerçek yerleri buralarıdır
kimsenin bu oyunlara esrarengiz havalar vererek
haklarında uydurmalar üreterek bu oyunları din diye ibadet diye satmaya halkı kandırmaya hakkı yoktur

Ayrıca yine kişisel görüşümdür mevlananın sema döndüğüne inanmıyorum
yine hacı bektaşın semah döndüğüne inanmıyorum
bu insanlara iftira atıldığını düşünüyorum
ama dönseler bile bu bizi bağlamıyor bağlamaz çünkü bu dinin kurucusu yada bizim önderimiz bunlar değildir
Çeri

Re: Neyle Sema dönmek sazla semah dönmek

Mesaj gönderen Çeri »

biralevi yazdı:Ayrıca yine kişisel görüşümdür mevlananın sema döndüğüne inanmıyorum
Aynı Türkiye Gazetesi Grubu gibi diyorsunuz.Onlar da yıllardır hep "Mevlana ney çalmadı, dönmedi. bu çalgılar sonradan oralalara cahiller tarafından kondu..." derler.
Ama Mevlevi Müziği olmasa Klasik Türk Musikisi`nin %50`si olmaz.Bektaşi Müziği olmasa Türk Halk Müziği`nin %50`si olmazdı.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Çeri yazdı:
biralevi yazdı:Ayrıca yine kişisel görüşümdür mevlananın sema döndüğüne inanmıyorum
Aynı Türkiye Gazetesi Grubu gibi diyorsunuz.Onlar da yıllardır hep "Mevlana ney çalmadı, dönmedi. bu çalgılar sonradan oralalara cahiller tarafından kondu..." derler.
Ama Mevlevi Müziği olmasa Klasik Türk Musikisi`nin %50`si olmaz.Bektaşi Müziği olmasa Türk Halk Müziği`nin %50`si olmazdı.

Konuya musiki açısından bakarsanız dediklerinizde doğruluk payı vardır anadoluda tekke ve tarikatlar musikiyi beslemiştir
ama burada anlatmak istediğim başka konudur
bektaşi ve mevlevi tekkelerinin musikiye katkısı özel bir konudur ve bu etkiyi kabul ediyorum haklısın
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

Allah'ın razılığı mı ve emri mi önemlidir yoksa sözünü ettiğiniz musiki mi!!
Allah(cc)'de üstünlüğü takva olarak belirlemiştir.
Hz.Ali (as) efendimizde buyuruyor ''şu dünyânızın değeri, bir dişi keçinin aksırığından da değersizdir bence.''

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön