Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

PIRCAFERI

Re: Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

[quote="alone_man"][quote="PIRCAFERI"]
Bir karar verin Pir hz haci bektasi namaz kilmasi iyimidir kotumudur ?

Dusuncenizi bilelim[/quote]

namaz iyidir ama sünniler gibi değil 12 imamlar gibi kılmak gerek[/quote]

Ama siz bir ara sunniler bizim din kardeslerimizdir diyordunuz onlar namaz kiliyorlar diye ? Simdi yetersizmi buluyorsunuz onlarin namazini ?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

[quote="PIRCAFERI"][quote="alone_man"][quote="PIRCAFERI"]
Bir karar verin Pir hz haci bektasi namaz kilmasi iyimidir kotumudur ?

Dusuncenizi bilelim[/quote]

namaz iyidir ama sünniler gibi değil 12 imamlar gibi kılmak gerek[/quote]

Ama siz bir ara sunniler bizim din kardeslerimizdir diyordunuz onlar namaz kiliyorlar diye ? Simdi yetersizmi buluyorsunuz onlarin namazini ?[/quote]

evet sünniler bizim din kardeşlerimizdir ama namazları sünnete uygun değildir ve bunu onlarada anlatıyoruz
yani siz bektaşilere namaz kılın derken onlarada namazı Peygamberimizin kıldığı gibi kılın diyoruz
ama onlarda sizde dinlemiyorsunuz dinleyenlerde var tabi
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

alone_man yazdı: evet sünniler bizim din kardeşlerimizdir ama namazları sünnete uygun değildir ve bunu onlarada anlatıyoruz
yani siz bektaşilere namaz kılın derken onlarada namazı Peygamberimizin kıldığı gibi kılın diyoruz

Peki yanliz can !

Benim anlamadigim birsey var , Bektasiler sunnilerlen beraber gorunce bak bunlar sapik isbirlikci diyorsun fakat sizler onlarla ayni camiye girince temiz sayiliyorsun ?

Sizin onlarlan yaptiginiz mulalasada dost sayiliyorsun bektasiler onlarla munakasa edince sapmis isbirlikci sayiyorsun !

Ben birsey anlamadim bundan !

Allah hayir ede kafam karismiyor degil
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

PIRCAFERI yazdı:
alone_man yazdı: evet sünniler bizim din kardeşlerimizdir ama namazları sünnete uygun değildir ve bunu onlarada anlatıyoruz

Peki yanliz can !

Benim anlamadigim birsey var , Bektasiler sunnilerlen beraber gorunce bak bunlar sapik isbirlikci diyorsun fakat sizler onlarla ayni camiye girince temiz sayiliyorsun ?

Sizin onlarlan yaptiginiz mulalasada dost sayiliyorsun bektasiler onlarla munakasa edince sapmis isbirlikci sayiyorsun !

Ben birsey anlamadim bundan !

Allah hayir ede kafam karismiyor degil
kafan doğruya çalışsa karışmazdı
biz işbirliği yapmıyoruz aynı camide kılsak bile kendi caferi mezhebinin kurallarını uyguluyoruz
hangi konuda birlikte olunduğu hangi niyetle beraber olunduğu hangi konuda hangi tavizlerin verildiği önemlidir
bizim islam kardeşliğimiz ortak payda üzerinedir
dinimizi yolumuzu satma üzerinde değildir bektaşiler ise satış için alevilerin devletleştirilmesi yozlaştırılması için aynı amaçlı insanlarla ilşki kuruyor
biz bu niyette olan sünnilerle asla beraber olmadık olmayızda
bak onların koşa koşa gittiği açılımlara biz MUAVİYE AÇILIMLARI DİYORUZ,
aradaki farkı görmeye çalış
mesele birlikte olmak yada görünmek değil o birlikteliğin amacı hedefidir
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

biralevi yazdı:Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İÇYÜZÜ !

‘Menakıbı Hünkar Hacı Bektaşı veli ‘ orijinal adıyla yazılan ve halk arasında vileyatname yada velayetname olarak bilinen bu eseri Osmanlı padişahı 2.Bayezid sarayda Firdevsi tavil diye bilinen bir yazara 1481-1512 tarihleri arasında yazdırıyor.
Hacı Bektaşı halka veli,evliya ,keramet sahibi birisi olarak tanıtmak amacıyla hareket ediyor.

Özelde bazı arkadaşlar firdevsi tavilin hangi okul çizgi mensubu olduklarını sordular
sadece vilayetnameden hareketle bir sonuca ulaşmak mümkün değil çünkü vilayetnamede her iki görüşe (şia ve sünni) yönelik yazılarda var12 imam okulları alim yada aydınları arasında bu şahsın ismini bulamadık yurt dışındaki araştırmacılardan tanıyan bilende yok
bu nedenle bu şahsın sünni olduğunu kabul ediyorum fakat sünniliğin içinde hangi ekol okul yada çizgide olduğunu tespit edemedim
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

biralevi yazdı:
biralevi yazdı:Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İÇYÜZÜ !

‘Menakıbı Hünkar Hacı Bektaşı veli ‘ orijinal adıyla yazılan ve halk arasında vileyatname yada velayetname olarak bilinen bu eseri Osmanlı padişahı 2.Bayezid sarayda Firdevsi tavil diye bilinen bir yazara 1481-1512 tarihleri arasında yazdırıyor.
Hacı Bektaşı halka veli,evliya ,keramet sahibi birisi olarak tanıtmak amacıyla hareket ediyor.

Özelde bazı arkadaşlar firdevsi tavilin hangi okul çizgi mensubu olduklarını sordular
sadece vilayetnameden hareketle bir sonuca ulaşmak mümkün değil çünkü vilayetnamede her iki görüşe (şia ve sünni) yönelik yazılarda var12 imam okulları alim yada aydınları arasında bu şahsın ismini bulamadık yurt dışındaki araştırmacılardan tanıyan bilende yok
bu nedenle bu şahsın sünni olduğunu kabul ediyorum fakat sünniliğin içinde hangi ekol okul yada çizgide olduğunu tespit edemedim

aklen ve mantıkende yazar firdevsinin sünni olması gerekiyor
Osmanlı sünni
2.bayezid sünni
hacı bektaş sünni
o halde yazarınında sünni olması tabloyu tamamlıyor
alevi olsaydı sırıtırdı izahı zor olurdu

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön